Jaki wybrać ciepłomierz? Przegląd ciepłomierzy 2023

Przegląd ciepłomierzy 2023
Ciepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i nowoczesne wzornictwo, ponadto nadają się do montażu w starych sieciach grzewczych. Sprawdź, jaki ciepłomierz będzie dla Ciebie najlepszy.
Zobacz także
Przegląd ciepłomierzy
Ciepłomierze służące do indywidualnego rozliczania kosztów obowiązkowe
Obowiązek instalowania urządzeń służących do indywidualnego rozliczania kosztów ogrzewania w budynku wielolokalowym wynika z Rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Obecnie w nowych budynkach jest już standardem opomiarowanie zużycia ciepła i ciepłej wody użytkowej (oczywiście energii elektrycznej, gazu i zimnej wody również, a niekiedy także chłodu dla każdego lokalu). Jednak w warunkach polskich stan wyposażenia starszych budynków w liczniki ciepła jest w dalszym ciągu niewystarczajacy. Spośród ok. 6,5 mln mieszkań w budynkach wielolokalowych, według indywidualnego zużycia rozliczanych jest ok. 3,5 mln mieszkań, czyli tylko nieco ponad połowa.
Ciepłomierze z funkcją zdalnego odczytu obowiązkowe
W 2021 r. znowelizowano Ustawę z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2166.), która m.in. nakłada na właścicieli lub zarządców budynków wielolokalowych obowiązek wyposażenia lokali w ciepłomierze (i wodomierze) z funkcją zdalnego odczytu. Obowiązek ten należy wypełnić do 1 stycznia 2027 r.
Zestawienie ciepłomierzy
Chcąc ułatwić przegląd aktualnej oferty rynkowej, przedstawiamy zestawienie ciepłomierzy, przygotowane na podstawie przesłanych do redakcji materiałów od producentów i dystrybutorów.
Postaw na jakość i doświadczenie - ciepłomierze BMETERS! |
|
![]() |
Ciepłomierze BMETERS dedykowane są do mieszkań, domów jednorodzinnych, do przemysłu i dostawców energii ciepła i chłodu.
W ofercie znajdują się ciepłomierze kompaktowe od DN15 do Dn20 mechaniczne typ HYDROCAL M3 i ultradźwiękowe typ HYDROSONIS ULC T230, T330.
Ciepłomierze rozłączne w ofercie BMETERS możemy znaleźć z przetwornikiem mechanicznym typ Hydrosplit M3 w średnicach od DN15 do DN200, oraz z przetwornikiem ultradźwiękowym Hydrosonis M3 od DN25 do DN100. W zależności od wersji wykonania umożliwiają naliczanie energii ciepła, lub chłodu, albo ciepła i chłodu w zależności od parametrów medium przepływającego.
Wskazania na ciepłomierzach realizowane są z wysoką dokładnością pomiaru dzięki precyzyjnym czujnikom temperatury, oraz niezawodnemu pomiarowi przepływu medium przepływającego.
Ciepłomierze kompaktowe ultradźwiękowe HYDROSONIS ULC T230, T330 mogą być opcjonalnie doposażone w moduły radiowe W-MBUS zgodnie ze standardem OMS, lub M-BUS do magistrali przewodowej. Możliwość podłączenia nawet dwóch wodomierzy do przelicznika ciepłomierza HYDROCAL M3, HYDROSPLIT M3, oraz HYDROSONIS M3, oraz wbudowany w standardzie moduł M-BUS do systemów przewodowych pozwala na podłączenie urządzeń do sieci systemów automatyki budynkowej.
Wszystkie ciepłomierze w ofercie BMETERS są kompatybilne z systemem zdalnego odczytu Hydrolink, umożliwiającego uzyskanie danych drogą radiową W-MBUS zgodnie ze standardem OMS, a przy zastosowaniu urządzeń pośredniczących dane są dostępne przez Internet po zalogowaniu się na portal Hydrolink Online.
Ogromną zaletą jest również 5-letnia gwarancja ciepłomierza Hydrocal-M3, która zapewnia spokój przez cały czas trwania okresu legalizacyjnego. |
Kontakt: 71 388 90 83 |
SensoStar: jeden ciepłomierz - wiele możliwości |
|
![]() |
Ciepłomierze SensoStar firmy Engelmann oferują optymalne rozwiązanie dla wielu zastosowań i sprawią, że usługi pomiarowe są łatwe w użytkowaniu. Wszystkie urządzenia już dziś spełniają wszelkie niezbędne wymagania dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej.
Komunikacja bezprzewodowa Oferta produktów obejmuje zarówno ciepłomierze mechaniczne, jak i ultradźwiękowe. Wszystkie urządzenia można zamawiać w oparciu o indywidualne wymagania, ponieważ są one modułowe, łatwe w ustawieniach i skalowalne. Na przykład: SensoStar można zamówić ze zintegrowanym modułem radiowym, który oferuje proste rozwiązanie do połączenia z siecią radiową. Oprócz podstawowego modułu radiowego (Wireless M-Bus) dostępne są inne moduły komunikacyjne, takie jak M-Bus, Mod-Bus czy LoRa. Wkrótce dostępny będzie również moduł NB-IoT. Wszystkie moduły komunikacyjne można doposażyć do posiadanych urządzeń.
Zintegrowany moduł radiowy Automatyczny, zdalny odczyt licznika SensoStar, umożliwia zbieranie danych o zużyciu i statusie diagnostycznym z ciepłomierza. Dane te przesyłane są następnie w celu przeprowadzania analiz, rozliczeń bądź rozwiązywania problemów lub mogą być dalej przetwarzane. Dzięki zastosowaniu bezprzewodowego odczytu, spełnione będą wszystkie wymagania prawne oraz zredukowane koszty zużycia mediów. Rozwiązanie to jest szczególnie korzystne w połączeniu z naszymi wodomierzami radiowymi Picoflux AiR oraz I_Flux.
Łatwe ustawienie Ciepłomierze SensoStar zapewniają wysoką elastyczność, jeśli chodzi o konfigurację. Biorąc pod uwagę modyfikowalną obudowę przelicznika i możliwe do ponownego montażu modułów, jest to odpowiedni miernik do wielu zastosowań. Urządzenie można dostosować do swoich potrzeb w kilku szybkich krokach, za pomocą odpowiednich interfejsów.
Możliwość zmiany kierunku przepływu SensoStar nadaje się do wszystkich powszechnie używanych instalacji i może być montowany zarówno na zasilaniu, jak i na powrocie. A więc jest to miernik uniwersalny. Standardowo ciepłomierze dostarczane są na powrocie, ale bardzo prosto można je dostosować do zasilania w kilku szybkich krokach.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą ciepłomierzy >>
W celu uzyskania dalszych informacji o produktach prosimy o kontakt:
Dział Handlowy – Region wschodni |
Kontakt: +48 42 714 29 20 |