Skutki wykonania ogrodzenia z naruszeniem przepisów
Aneta Mościcka|
Administrator i Menedżer Nieruchomości 12/2021
|
2022-01-03
Skutki wykonania ogrodzenia z naruszeniem przepisów
Wstrzymanie robót budowlanych na podstawie art. 50 ust. 1 PB może mieć miejsce jedynie w sytuacji, gdy roboty te są wykonywane w dacie wydania postanowienia o ich wstrzymaniu. Natomiast, gdy roboty zostały wykonane i nie są prowadzone, powinien mieć zastosowanie art. 51 ust. 7 PB, czyli rozbiórka. W takiej sytuacji wstrzymanie robót budowlanych byłoby bezprzedmiotowe – orzekł NSA.
Zalanie mieszkania to niewątpliwie jedna z najczęściej zgłaszanych szkód do ubezpieczycieli. Co może być zatem jej przyczyną? W jaki sposób zgłosić szkodę zalaniową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują...
Zalanie mieszkania to niewątpliwie jedna z najczęściej zgłaszanych szkód do ubezpieczycieli. Co może być zatem jej przyczyną? W jaki sposób zgłosić szkodę zalaniową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Obciążenie sąsiedniej nieruchomości służebnością drogi koniecznej jest wyłączone, jeśli można nieruchomość władnącą połączyć z drogą publiczną po ewentualnym wybudowaniu np. zjazdu z nieruchomości na drogę...
Obciążenie sąsiedniej nieruchomości służebnością drogi koniecznej jest wyłączone, jeśli można nieruchomość władnącą połączyć z drogą publiczną po ewentualnym wybudowaniu np. zjazdu z nieruchomości na drogę publiczną. W sytuacji, gdy dostęp do drogi publicznej nie jest odpowiedni, zainteresowani właściciele nieruchomości powinni najpierw podjąć działania zmierzające do jego zapewnienia, zamiast żądać od razu obciążenia nieruchomości sąsiedniej, chyba, że uczynienie dostępu do drogi publicznej jest...
W przypadku, gdy inwestor dokonał zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych dla inwestycji, która wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a organ administracji architektoniczno-budowlanej...
W przypadku, gdy inwestor dokonał zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych dla inwestycji, która wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a organ administracji architektoniczno-budowlanej wadliwie nie wniósł sprzeciwu, obowiązkiem organu nadzoru budowlanego jest wszczęcie postępowania legalizacyjnego. Organ nadzoru budowlanego powinien podjąć w takiej sytuacji postępowanie w celu doprowadzenia robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem, ponieważ brak sprzeciwu nie legalizuje inwestycji,...
W artykule:
Nakaz rozbiórki ogrodzenia
Skarga do WSA
W sprawie rozpoznanej przez Naczelny Sądu Administracyjnego w wyroku z 22 października 2021 r. (sygn. akt II OSK 3560/18) Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lesku (dalej: PINB) ustalił, że na działce A w miejscowości Polańczyk stanowiącej własność spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy granicy z działką nr B (drogą wewnętrzną), stanowiącą własność gminy Solina, usytuowane jest ogrodzenie w odległości 0,70 m od krawędzi jezdni asfaltowej od strony granicy z działką C/2, a od strony z granicą działki D w odległości 0,62 m. Długość ogrodzenia wynosi 43,01 m. Jak ustalił PINB ogrodzenie zostało wykonane przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie zgłoszenia do Starostwa Powiatowego w Lesku. Do zgłoszenia nie wniesiono sprzeciwu.
Nakaz rozbiórki ogrodzenia
PINB w Lesku, powołując się na art. 51 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 50 ust. 1 pkt 4 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane1 nakazało rozbiórkę części ogrodzenia. Powodem takiego rozstrzygnięcia było ustalenie, że przedmiotowe ogrodzenie narusza zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego „Uzdrowisko Polańczyk”, zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy Solina z 29 lipca 2008 r., ponieważ znajduje się w całości w pasie przeznaczonym pod drogi wewnętrzne.
Spółka z o.o. wniosła odwołanie od powyższej decyzji. Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego2 nakazał spółce rozbiórkę ogrodzenia o długości 43,01 w miejscowości Polańczyk od strony działki nr B (drogi wewnętrznej).
Zdaniem organu odwoławczego, PINB w Lesku prawidłowo ocenił, że budowę ogrodzenia zrealizowano w warunkach o jakich mowa w art. 50 ust. 1 pkt 4 PB, tj. z naruszeniem przepisów obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i prawidłowo nałożył obowiązek wykonania rozbiórki tego ogrodzenia na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 1 PB. PWINB podkreślił, że nakazy doprowadzenia do stanu zgodnego z prawem, określone w art. 51 ust. 1 PB, nie zawsze muszą być poprzedzone postanowieniem o wstrzymaniu robót, wydanym w trybie art. 50 ust. 1, ponieważ w sytuacji, kiedy roboty budowlane zostały już zakończone, tak jak ma to miejsce w rozpatrywanym przypadku, należy od razu wydać decyzję rozstrzygającą co do istoty sprawy na zasadzie przywołanego przepisu.
Zatem na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 51 ust. 7 PB organ nadzoru budowlanego obowiązany jest nakazać rozbiórkę obiektu budowlanego wybudowanego niezgodnie z przepisami w sytuacji, gdy nie jest możliwe przeprowadzenie procesu jego legalizacji. PWINB stwierdził, że przez przepisy prawa wskazane w art. 50 ust. 1 pkt 4 PB rozumie się nie tylko przepisy techniczno-budowlane, ale także ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zdaniem PWINB w okolicznościach rozpatrywanej sprawy, przywrócenie zgodności z prawem nastąpi jedynie w wyniku fizycznej likwidacji ogrodzenia.
Spółka z o.o. złożyła odwołanie od decyzji PWINB do WSA w Rzeszowie, który oddalił skargę. W ocenie sądu organy nadzoru budowlanego słusznie wskazują, że nie jest możliwe zlokalizowanie na tym terenie ogrodzenia, jeśli ogrodzenie to zostało zrealizowane w czasie, w którym obowiązywał już Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego „Uzdrowisko Polańczyk”.
Skarga do WSA
Spółka z o.o. złożyła skargę od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę. W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że nowe ogrodzenie zostało wykonane w 2014 r., a więc po wejściu w życie nowego planu, w miejscu poprzednio istniejącego ogrodzenia, które zostało rozebrane. Ogrodzenie znajduje się na terenie przeznaczonym pod drogę wewnętrzną, na którym postanowienia Planu nie dopuszczają budowy ogrodzenia.
PINB w uzasadnieniu decyzji stwierdził, że zgodnie z fragmentem planu dotyczącym ogrodzeń, na całym obszarze objętym ustaleniami planu obowiązuje zakaz realizacji ogrodzeń z wypełnieniami z elementów betonowych oraz szczelnych z płyt blaszanych. Dopuszcza się realizację ogrodzeń z drewna, kamienia i elementów kowalskich.
Zrealizowanie ogrodzenia na zabudowanej działce budowlanej, z naruszeniem przepisów, skutkuje, co do zasady, zastosowaniem trybu określonego w art. 51 ust. 1 PB, czyli doprowadzeniem do stanu zgodnego z prawem. Wstrzymanie robót budowlanych na podstawie art. 50 ust. 1 PB może mieć miejsce jedynie w sytuacji, gdy roboty te są wykonywane w dacie wydania postanowienia o ich wstrzymaniu. Natomiast gdy roboty zostały wykonane i nie są prowadzone, powinien mieć zastosowanie art. 51 ust. 7 PB, czyli rozbiórkę. W takiej sytuacji wstrzymanie robót budowlanych byłoby bezprzedmiotowe.
NSA uznał za błędny również pogląd spółki z o.o., że przepis art. 50 ust. 1 pkt 4, który mówi o wstrzymaniu prowadzenia robót budowlanych wykonywanych w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w decyzji o pozwoleniu na budowę, projekcie zagospodarowania działki lub terenu, projekcie architektoniczno-budowlanym lub w przepisach nie odnosi się do przepisów PB o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ale tylko do przepisów techniczno-budowlanych. NSA podkreślił, że skoro miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest źródłem powszechnie obowiązujących przepisów, to należy uznać, że w art. 50 ust. 1 pkt 4 PB chodzi także o przepisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Wyrok NSA z 22 października 2021 r. (sygn. akt II OSK 3560/18)
1 tekst jedn. z 2020 r., poz. 1333, z późn. zm., dalej: PB
Podatnikiem podatku od nieruchomości – obiektów budowlanych wzniesionych na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste jest użytkownik wieczysty, także w przypadku, w którym wymienione obiekty wzniesione...
Podatnikiem podatku od nieruchomości – obiektów budowlanych wzniesionych na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste jest użytkownik wieczysty, także w przypadku, w którym wymienione obiekty wzniesione zostały przez dzierżawcę gruntu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Właściciele lokali nie mogą podejmować żadnych uchwał, które ingerowałyby w prawa odrębnej własności lokali, ani nakładać na właścicieli lokali zobowiązań innych, niż wynikające z UWL. Przedmiotem uchwał...
Właściciele lokali nie mogą podejmować żadnych uchwał, które ingerowałyby w prawa odrębnej własności lokali, ani nakładać na właścicieli lokali zobowiązań innych, niż wynikające z UWL. Przedmiotem uchwał właścicieli lokali mogą być sprawy dotyczące nieruchomości wspólnej, a nie sfera wykonywania przez właściciela jego praw do wyodrębnionego lokalu – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi.
Wspólnota mieszkaniowa nie może w żadnym zakresie naruszać majątkowych interesów właścicieli lokali, którzy powinni być obciążani kosztami utrzymania części wspólnej nieruchomości i jej remontami proporcjonalnie...
Wspólnota mieszkaniowa nie może w żadnym zakresie naruszać majątkowych interesów właścicieli lokali, którzy powinni być obciążani kosztami utrzymania części wspólnej nieruchomości i jej remontami proporcjonalnie do ich udziałów w nieruchomości wspólnej. Zastosowanie innych wskaźników będzie naruszeniem interesów właścicieli lokali – wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie.
Urządzenia techniczne znajdujące się w budynku i instalacje wewnętrzne zapewniające wykorzystywanie tego budynku zgodnie z przeznaczeniem nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Tym samym, sporne...
Urządzenia techniczne znajdujące się w budynku i instalacje wewnętrzne zapewniające wykorzystywanie tego budynku zgodnie z przeznaczeniem nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Tym samym, sporne obiekty, jeżeli znajdują się wewnątrz budynku, oceniane przez pryzmat urządzeń technicznych lub instalacji, nie mogą być uważane za odrębne budowle, stanowią w elementy budynku – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.
Z żądaniem ustalenia odszkodowania może wystąpić podmiot wywłaszczony oraz spadkobiercy wywłaszczonego, lecz nie mogą wystąpić aktualni właściciele nieruchomości, którzy prawo własności nabyli w drodze...
Z żądaniem ustalenia odszkodowania może wystąpić podmiot wywłaszczony oraz spadkobiercy wywłaszczonego, lecz nie mogą wystąpić aktualni właściciele nieruchomości, którzy prawo własności nabyli w drodze czynności prawnej (umowy dożywocia), a więc następstwa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
W postanowieniu z dnia 06.10.2021 r. (sygn. akt III OSK 5913/21) NSA wyjaśnił, iż przepis art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym1) gwarantuje każdemu, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały...
W postanowieniu z dnia 06.10.2021 r. (sygn. akt III OSK 5913/21) NSA wyjaśnił, iż przepis art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym1) gwarantuje każdemu, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem, podjętymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, możliwość zaskarżenia takiej uchwały lub zarządzenia do sądu administracyjnego.
Spółdzielnia mieszkaniowa sprawująca zarząd powierniczy na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych ma ograniczoną zdolność zarządczą, tzn. może wykonywać i...
Spółdzielnia mieszkaniowa sprawująca zarząd powierniczy na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych ma ograniczoną zdolność zarządczą, tzn. może wykonywać i podejmować czynności zwykłego zarządu, a te przekraczające zwykły zarząd tylko w takim zakresie, w jakim właściciele lokali wyrazili zgodę w podjętej uchwale. Czynność polegająca na połączeniu nieruchomości jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.
Orzeczenie Sądu Okręgowego we Wrocławiu potwierdza, iż zgodnie z prawem można uwzględniać głosy spadkobierców właścicieli lokali podczas głosowania uchwał wspólnoty mieszkaniowej, także w sytuacji gdy...
Orzeczenie Sądu Okręgowego we Wrocławiu potwierdza, iż zgodnie z prawem można uwzględniać głosy spadkobierców właścicieli lokali podczas głosowania uchwał wspólnoty mieszkaniowej, także w sytuacji gdy nie doszło do sporządzenia testamentu oraz nie zostało wydane przez sąd postanowienie o nabyciu spadku oraz nikt nie kwestionuje ich prawa do spadku.
Warunkiem uzyskania zwolnienia podatkowego, przewidzianego w art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jest sprawowanie opieki nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej w przepisanej...
Warunkiem uzyskania zwolnienia podatkowego, przewidzianego w art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jest sprawowanie opieki nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej w przepisanej prawem formie. Do wymaganego okresu sprawowania opieki nie można zaliczyć czasu, gdy sprawowano ją bezumownie lub na podstawie umowy zawartej bez wymaganej formy – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Podmiot, który zamierza wykonywać prace budowlane w części wspólnej wspólnoty mieszkaniowej, powinien posiadać prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny...
Podmiot, który zamierza wykonywać prace budowlane w części wspólnej wspólnoty mieszkaniowej, powinien posiadać prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
To na właścicielu (posiadaczu, zarządcy) nieruchomości ciąży ustawowy obowiązek przeprowadzenia deratyzacji w przypadku wystąpienia gryzoni na jego nieruchomości – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego...
To na właścicielu (posiadaczu, zarządcy) nieruchomości ciąży ustawowy obowiązek przeprowadzenia deratyzacji w przypadku wystąpienia gryzoni na jego nieruchomości – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 13 marca 2019 r., sygn. akt II SA/Bd 9/19.
Na gruncie Prawa budowlanego zarządcą obiektu budowlanego jest podmiot, który uzyskuje prawo zarządzania tym obiektem, będącym cudzą własnością, w imieniu własnym i z wyłączeniem właściciela.
Na gruncie Prawa budowlanego zarządcą obiektu budowlanego jest podmiot, który uzyskuje prawo zarządzania tym obiektem, będącym cudzą własnością, w imieniu własnym i z wyłączeniem właściciela.
Wystąpienie małej wspólnoty mieszkaniowej ze skargą do sądu administracyjnego jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd nieruchomością wspólną, a zatem wymaga uchwały właścicieli lokali, wyrażającej...
Wystąpienie małej wspólnoty mieszkaniowej ze skargą do sądu administracyjnego jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd nieruchomością wspólną, a zatem wymaga uchwały właścicieli lokali, wyrażającej zgodę na dokonanie tej czynności – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu.
Ewentualny nawet związek garaży z osiedlem mieszkaniowym nie może świadczyć o modyfikacji celu wywłaszczenia, w postaci budowy garaży zamiast pierwotnie planowanego parkingu w sytuacji, gdy budowa samego...
Ewentualny nawet związek garaży z osiedlem mieszkaniowym nie może świadczyć o modyfikacji celu wywłaszczenia, w postaci budowy garaży zamiast pierwotnie planowanego parkingu w sytuacji, gdy budowa samego osiedla nie była celem wywłaszczenia. Modyfikacja celu wywłaszczenia może być rozważana jedynie w warunkach jego realizacji – wynika z wyroku NSA z dnia 14.10.2021 r.
To, że lokal spełnia wymogi lokalu mieszkalnego, w rozumieniu UWL został kupiony w celach mieszkaniowych wystarczy, by uznać, że podatnik poniósł wydatki na cele mieszkaniowe. Zapis z księdze wieczystej,...
To, że lokal spełnia wymogi lokalu mieszkalnego, w rozumieniu UWL został kupiony w celach mieszkaniowych wystarczy, by uznać, że podatnik poniósł wydatki na cele mieszkaniowe. Zapis z księdze wieczystej, że to lokal niemieszkalny nie jest decydujący dla prawnopodatkowej oceny jego charakteru, dokonanej w kontekście przepisów ustawy o podatku od dochodów osób fizycznych – orzekł WSA w Łodzi.
Maksymalna wysokość kary umownej nie musi być wyrażona w kwocie pieniężnej; wystarczy, że można ją oznaczyć na podstawie umowy i w świetle okoliczności sprawy – stanowi uchwała Sądu Najwyższego z dnia...
Maksymalna wysokość kary umownej nie musi być wyrażona w kwocie pieniężnej; wystarczy, że można ją oznaczyć na podstawie umowy i w świetle okoliczności sprawy – stanowi uchwała Sądu Najwyższego z dnia 9 grudnia 2021 roku, sygn. III CZP 26/21.
W sprawach budowlanych, na przykład w sprawie legalizacji obiektu, występuje sukcesja czyli następstwo praw i obowiązków będące wynikiem następstwa praw i obowiązków cywilnych. Wśród adresatów decyzji...
W sprawach budowlanych, na przykład w sprawie legalizacji obiektu, występuje sukcesja czyli następstwo praw i obowiązków będące wynikiem następstwa praw i obowiązków cywilnych. Wśród adresatów decyzji o wstrzymaniu prac budowlanych, czy też rozbiórce budynku nie uwzględnia się spadkobierców, którzy odrzucili spadek – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Wody opadowe z dachu muszą być odprowadzane na własny teren nieutwardzony i inwestor ma bezwzględny obowiązek o to zadbać. Nie może przy tym naruszać § 29 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych,...
Wody opadowe z dachu muszą być odprowadzane na własny teren nieutwardzony i inwestor ma bezwzględny obowiązek o to zadbać. Nie może przy tym naruszać § 29 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. Najprostsze dopuszczalne rozwiązanie polega na zapewnieniu możliwości odprowadzania wód opadowych na nieutwardzony grunt na nieruchomości, na której wznoszony jest budynek – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Polacy z otwartym sercem pomagają i udostępniają swoje mieszkania uchodźcom z Ukrainy. Nieodpłatne i grzecznościowe udostępnienie mieszkania może jednak wiązać się z negatywnymi konsekwencjami. Dlatego...
Polacy z otwartym sercem pomagają i udostępniają swoje mieszkania uchodźcom z Ukrainy. Nieodpłatne i grzecznościowe udostępnienie mieszkania może jednak wiązać się z negatywnymi konsekwencjami. Dlatego warto skorzystać z instytucji prekarium.
W postanowieniu z dnia 11.01.2022 r. NSA wyjaśnił, że jeżeli podmiot reprezentujący wspólnotę mieszkaniową udzielił pełnomocnictwa innej osobie, to zgodnie z regułą wynikającą z art. 40 § 2 Kodeksu postępowania...
W postanowieniu z dnia 11.01.2022 r. NSA wyjaśnił, że jeżeli podmiot reprezentujący wspólnotę mieszkaniową udzielił pełnomocnictwa innej osobie, to zgodnie z regułą wynikającą z art. 40 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego, pisma doręcza się temu pełnomocnikowi. Dlatego też adresatem przesyłki pochodzącej od organu administracji może być pełnomocnik zarządcy nieruchomości, reprezentującego wspólnotę mieszkaniową.
Istnienia zarządu nie można domniemywać – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Sprawa dotyczyła stwierdzenia wojewody, że działka gruntu stanowiąca mienie Skarbu Państwa stała się z mocy prawa, nieodpłatnie,...
Istnienia zarządu nie można domniemywać – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Sprawa dotyczyła stwierdzenia wojewody, że działka gruntu stanowiąca mienie Skarbu Państwa stała się z mocy prawa, nieodpłatnie, własnością gminy. Polskie Koleje Państwowe S.A. wniosły odwołanie od tej decyzji.
W uchwale z dnia 28.01.2022 r., SN wyjaśnił, iż nieruchomość, której właścicielowi przysługuje wynikające z przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych uprawnienie do korzystania z dróg wewnętrznych,...
W uchwale z dnia 28.01.2022 r., SN wyjaśnił, iż nieruchomość, której właścicielowi przysługuje wynikające z przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych uprawnienie do korzystania z dróg wewnętrznych, łączących się z drogą publiczną, powinna być uznawana za nieruchomość, która posiada odpowiedni dostęp do drogi publicznej w rozumieniu art. 145 § 1 KC.
Działalność klubu nocnego, jeśli nawet wcześniej prowadzona tam była działalność gastronomiczna, powoduje zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego, wymagającą zgłoszenia, stosownie do art. 71 ust....
Działalność klubu nocnego, jeśli nawet wcześniej prowadzona tam była działalność gastronomiczna, powoduje zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego, wymagającą zgłoszenia, stosownie do art. 71 ust. 1 i ust. 2 PB. Klub nocny, wpływa na warunki w zakresie emisji hałasu i drgań oraz układu obciążeń, a więc kształtuje warunki higieniczno-sanitarne i ochrony środowiska – orzekł WSA w Białymstoku.
Wszelkie usługi na rzecz podmiotów niebędących członkami spółdzielni mieszkaniowej, w tym także wynajmowanie garaży, pozostają bez związku z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych członków oraz ich rodzin,...
Wszelkie usługi na rzecz podmiotów niebędących członkami spółdzielni mieszkaniowej, w tym także wynajmowanie garaży, pozostają bez związku z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych członków oraz ich rodzin, i nie stanowią gospodarki zasobami mieszkaniowymi w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem uzyskany z tego tytułu dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadach ogólnych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
System ochrony przeciwpożarowej budynku składa się z wielu elementów i tylko ich regularna kontrola daje pewność, że w razie niebezpieczeństwa wszystko zadziała prawidłowo. W Polsce częstotliwość dokonywania...
System ochrony przeciwpożarowej budynku składa się z wielu elementów i tylko ich regularna kontrola daje pewność, że w razie niebezpieczeństwa wszystko zadziała prawidłowo. W Polsce częstotliwość dokonywania przeglądów instalacji ppoż. regulują przepisy.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.