Jakie są skuteczne sposoby na osuszenie ścian po zalaniu?

fot. Freepik
Mokre ściany po zalaniu mogą powodować odpadanie tynków i złuszczanie farby. Zalana ściana poza negatywnym wpływem na estetykę wnętrza niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji. Wilgoć może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, a te z kolei mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych lokatorów. Mokre ściany wpływają na konstrukcję budynku, obniżając właściwości nośne i izolacyjne ścian.
Jaką metodę osuszania ścian wybrać?
Wybór skutecznego sposobu na osuszanie ścian uzależniony jest od rodzaju materiału, stopnia jego zawilgocenia oraz przyczyny powstania wilgoci.
Cegła, pustak żużlowy, jastrych czy pustaki ceramiczne to materiały, które wysychają wolniej. Z kolei beton komórkowy, sylikat, płyty i tynki gipsowe należą do grupy materiałów szybkoschnących.
W celu określenia stopnia zawilgocenia warto skorzystać z miernika wilgotności. Samodzielna ocena może okazać się myląca, zwłaszcza w przypadku farb lateksowych, które nie pochłaniają wody i maskują zawilgocenie.
Przed dokonaniem wyboru metody osuszania należy ustalić przyczynę powstania wilgoci. Najczęstsze przyczyny zawilgocenia ścian to:
- niewłaściwa wentylacja,
- awarie instalacji wodno-kanalizacyjnej,
- zalanie przez sąsiada,
- intensywne opady deszczy luz powódź,
- wysoki poziom wód gruntowych,
- zaniedbanie np. niezakręcone kurki z wodą,
- wilgoć technologiczna.
Osuszanie ścian po zalaniu w kilku krokach
-
Pomiar zawilgocenia i obliczenie kubatury pomieszczenia – niezbędne w celu doboru odpowiedniej liczby urządzeń osuszających.
-
Dobór odpowiedniej ilości sprzętu – osuszacze kondensacyjne, wentylatory, nagrzewnice i panele na podczerwień.
-
Przygotowanie powierzchni – jeżeli ściana pomalowana jest farbą zmywalną, to warto ją usunąć. W przeciwnym razie tego typu farby mogą utrudniać parowanie wody z murów. W skrajnych przypadkach konieczne może okazać się skucie tynku.
Profesjonalne osuszacze obniżają poziom wilgotności powietrza do 30-35%. Dzięki temu ściany mogą oddawać wodę na zewnątrz w sposób kontrolowany i skuteczny.
Prawa poszkodowanego i zasady rozliczeń z ubezpieczycielem
W przypadku szkód spowodowanych zalaniem osoba poszkodowana ma prawo do zwrotu kosztów poniesionych na działania związane z lokalizacją źródła wycieku, osuszaniem, dezynfekcją (w tym ozonowaniem i odgrzybianiem), a także późniejszym remontem jeżeli jest konieczny. Wydatki te są pokrywane przez ubezpieczyciela w ramach sumy ubezpieczenia określonej w polisie i na warunkach zawartych w OWU.
Choć często pierwsza wypłacona kwota – tzw. kwota bezsporna – nie pokrywa wszystkich kosztów, nie oznacza to zakończenia sprawy. Poszkodowany ma pełne prawo rozliczyć się z towarzystwem ubezpieczeniowym na podstawie faktur za wykonane prace, co bywa znacznie korzystniejsze.