administrator24.info

Likwidacja barier architektonicznych w bloku wielomieszkaniowym

WINDY SCHODOWE | 2020-04-30

W Polsce w budynkach wielorodzinnych mieszka ponad połowa z nas - z tego znaczna część w starych blokach z wielkiej płyty. Życie i mieszkanie w takim miejscu dla osoby starszej lub niepełnosprawnej nie jest łatwe.

treść sponsorowana

Kiedyś, w czasach kiedy te  budynki stawiano nie myślało się o udogodnieniach dla osób mających trudności z poruszaniem się. Oczywiście są bloki posiadające podjazdy na zewnątrz lub windę w środku, ale są to raczej wyjątki.

Bardzo często zdarza się, że pomimo obecności dźwigu osobowego nadal istnieje potrzeba wchodzenia po schodach na tzw. wysoki parter.

Te i inne bariery architektoniczne (jak chociażby wąskie schody) uniemożliwiają swobodę poruszania się i wychodzenia z mieszkania, a to skutkuje dużym ograniczeniem udziału takich osób w życiu społecznym oraz rodzinnym - nie dosyć, że cierpią one same, to jeszcze przenosi się to na innych (członków rodziny, znajomych itp).

W niniejszym artykule będziemy chcieli przedstawić możliwości likwidowania barier architektonicznych w blokach.

Pokażemy na zdjęciach, jak można dostosować klatki schodowe na potrzeby osób starszych, niepełnosprawnych oraz wszystkich mających trudności z poruszaniem się.

Zadzwoń i dowiedz się więcej: 692 449 474.

Każdy z nas zna bloki z wielkiej płyty - są to stare, często wielopiętrowe budynki postkomunistyczne - pamiątka po okresie PRL. Szacuje się, że w blokach z wielkiej płyty w Polsce mieszka ponad 10 milionów osób. Dużo się mówi o ich stanie technicznym, o bezpieczeństwie i o tym, ile jeszcze takie budynki mogą bezpiecznie służyć ich mieszkańcom - najnowsze badania wskazują, że jeszcze sporo lat przed nimi.

To niestety oznacza także, że osoby starsze i niepełnosprawne (które stanowią znaczny procent mieszkańców takich bloków) są skazane na pokonywanie barier architektonicznych, jakie znajdują się w takich miejscach przez wiele lat.

Jak dostosować wąską i ciasną klatkę schodową dla osoby niepełnosprawnej? Jak pokonać kilka stopni schodów, które prowadzą do mieszkania lub do windy znajdującej się na wysokim parterze? Oto pytania, które oprócz mieszkańców takich miejsc powinny nurtować zarządców tychże nieruchomości oraz różnego rodzaju organizacje społeczne i rządowe.

Najlepszym i najszybszym sposobem zniwelowania takiej bariery architektonicznej jest montaż platformy schodowej - urządzenie to przewozi osobę niepełnosprawną na wózku inwalidzkim, ale może też przewieźć osobę starszą lub matkę, która prowadzi wózek z dzieckiem.

Platformy schodowe mogą poruszać się po torze jezdnym prostym lub krzywoliniowym - to daje spore możliwości adaptacyjne tego urządzenia – można je montować na schodach prostych i zabiegowych oraz kilkubiegowych.

Tor jezdny platformy schodowej może pełnić funkcję poręczy

Platforma dla niepełnosprawnych Ascendor PLK8 może poruszać się po poziomych odcinkach toru jezdnego

Platformy schodowe Ascendor PLK8 mogą być instalowane na schodach wielobiegowych na drugie bądź nawet trzecie piętro

Tania platforma schodowa Logic na zewnątrz budynku

Tor jezdny może być montowany do ściany, natomiast jeżeli obok schodów nie ma grubej, nośnej ściany to jest możliwość, aby szyny po których porusza się platforma schodowa zamontować na tzw. słupkach samonośnych, które kotwi się do stopni schodów.

Zadzwoń i zapytaj o wykonanie instalacji: 692 449 474.

Niektóre rodzaje platform mają konstrukcję przeznaczoną do użytkowania w blokach - mam tutaj na myśli platformy schodowe Ascendor, modele PLG7 i PLK8.

Urządzenia te mają bardzo zwartą budowę - po złożeniu (składany jest podest jezdny oraz ramiona bezpieczeństwa) zajmują naprawdę mało miejsca na schodach - grubość po zamknięciu to 25 cm. Poza tym w postaci zamkniętej osoba niepowołana nie uruchomi urządzenia - nie ma wówczas dostępu do panelu sterowania - chcąc uruchomić urządzenie należy posiadać pilot.

Kolejną zaletą platform schodowych Ascendor jest to, że tor jezdny wykonany standardowo ze stali nierdzewnej pełni funkcję pochwytu - można zdemontować starą poręcz, aby zyskać więcej miejsca na schodach, a funkcję poręczy przejmie tor jezdny windy.

Prezentujemy obok zdjęcia platform schodowych zainstalowanych w blokach - pomimo ciasnych klatek schodowych udało się zamontować urządzenie, które na co dzień ułatwia życie mieszkańcom takiego bloku.

Często w blokach stosuje się również windy schodowe, które są mniejsze niż platformy i służą do przewożenia osób mających problemy z poruszaniem się - mam tutaj na myśli krzesełka schodowe.

Winda krzesełkowa szczególnie dobrze sprawdza się w miejscach bardzo ciasnych - jeżeli schody mają szerokość poniżej 80 cm lub na dole, przed schodami jest poniżej 120 cm wolnej przestrzeni to krzesełko dźwigowe jest jedynym możliwym rozwiązaniem - platforma schodowa potrzebuje nieco więcej przestrzeni.

Również koszty krzesełka schodowego są mniejsze niż platformy schodowej. Ceny używanych krzesełek schodowych na szynie prostej to kwota w granicach 5-6 tys. zł.

Krzesełko schodowe w wersji krzywoliniowej jest również dobrą alternatywą, jeżeli chcemy pokonać więcej niż jedną kondygnację - co prawda krzesło przyschodowe nie przewiezie osoby wraz z wózkiem inwalidzkim, jednak zawsze można pomóc osobie przesiąść się na taki fotelik schodowy, a wózek złożyć i wnieść - normalny wózek inwalidzki waży 5-6 kg.

Pomimo tych szerokich możliwości instalowania różnego rodzaju wind schodowych zdarza się, że nie można zamontować na schodach żadnego z wymienionych urządzeń dźwigowych. Przeszkodą mogą być po prostu finanse lub kwestie formalne - np. brak zgody administracji, współlokatorów lub straży pożarnej w przypadku bardzo wąskich schodów.

Wówczas można pod uwagę wziąć urządzenie do transportu osób niepełnosprawnych, którego nie trzeba montować na schodach - mowa o schodołazach. W szczególności warto rozważyć używane schodołazy kroczące - są to tanie urządzenia, które z powodzeniem pomogą w transporcie osoby starszej lub niepełnosprawnej.

Więcej informacji odnośnie niwelowania barier architektonicznych w blokach i nie tylko znajdą Państwo na naszej stronie www.windy-schodowe.pl oraz pod numerem telefonu 692 449 474.

Windy Schodowe
www.windy-schodowe.pl
e-mail: info@windy-schodowe.pl
tel.: 692 449 474

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

 • Krzysiek Krzysiek, 06.02.2015r., 14:13:27 No właśnie niestety w starym budownictwie ciężko jest nawet przetransportować osobę na wózku, o podjazdach czy platformach nie wspomnę. U nas na szczęście dało się zainstalować krzesełko od Happy-Lifts i jeszcze dostaliśmy dofinansowanie z PFRONu.
 • Kamil Kamil, 16.05.2016r., 12:41:06 No cóż, ja nie spotakałem się z takim rozwiązaniem ani w nowym, ani w starym budownictwie, a przydałoby się, bo winda jest u mnie do 9 piętra, a lok ma 10 pięter
 • M-ski M-ski, 18.01.2017r., 12:36:02 Likwidacja barier architektonicznych to temat obok którego jeszcze większość przechodzi bez zainteresowania, dopiero gdy zachodzi potrzeba zapewnienia dostępu dla on. temat zostaje zauważany. Windy-schodowe zajmują się likwidacją barier, tak samo jak inne firmy z jeszcze większym doświadczeniem w branży Lift Plus PL, OrtoPlus. Współpracuję z nimi w zakresie doradztwa oraz interpretacji aktualnych przepisów. M-ski
 • Agata74 Agata74, 11.04.2017r., 14:41:58 W bloku w którym mieszkam podczas ostatniego remontu zostały zamontowane takie platformy, i faktycznie, starsze osoby bardzo je sobie chwalą :D
 • Piotr Piotr, 11.04.2017r., 14:47:30 Jaki ciężar jest w stanie utrzymać taka platforma schodowa?
 • inspektor inspektor, 09.11.2017r., 10:06:38 Witam! Czy Rada Nadzorcza spóldzielni mieszkaniowej może uchwałą tylko członków spółdzielni utworzyć subkonto przy funduszu remontowym na likwidację barier architektonicznych bez zgody właścicieli lokali nie będących członkami spółdzielni?
 • Krzysiek Krzysiek, 15.06.2018r., 16:10:23 Oczywiście w większości przypadków nawet w starym budownictwie udaje się zainstalować platformę schodową lub pionową. W ciągu 30 lat kiedy zajmuję się instalacją na palcach jednej ręki zdarzyły się beznadziejne miejsca w których nic nie można było zastosować.Są ro bardzo wąskie klatki w budynkach za lat 60- tych. Problemem są schody zewnętrzne które rozpoczynają się bezpośrednio za ościeżnicą drzwi w starych budynkach poniemieckich. Jeżeli macie Państwo takie problemy zachęcam do współpracy z firma ARCON Polska www.arcon.com.pl która to firma w przyjazny , grzeczny i bardzo fachowy sposób pomaga w trudnych montażach. Polecam
 • Wojtek Wojtek, 20.11.2018r., 21:21:14 Uważam, że świetnym rozwiązaniem jest montaż platformy dla osób niepełnosprawnych. W moim przypadku zajęła się nim firma z Zielonej Góry. Mogłem liczyć na super doradztwo i kompleksowy montaż.
 • inspektor inspektor, 02.01.2019r., 12:56:09 Czy ktoś może zabrać głos w sprawie mojego komentarza z dnia 09.11.2017r.?
 • Redakcja Redakcja, 28.01.2019r., 10:14:43 Nie znam konkretnej sytuacji, zatem odpowiadam ogólnie: 1. W przypadku, gdy zarządzanie nieruchomością wspólną odbywa się w oparciu o zasady spółdzielcze ( art. 27 USM ) to wszystkich użytkowników lokali ( członków i osób nie będących członkami) obowiązują uchwały organów statutowych w tym rady nadzorczej, która składa się wyłącznie z członków. 2. Spółdzielnia mieszkaniowa na podstawie art. 6 ust. 3 USM tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych, stawki opłat (odpisu) na ten fundusz uchwala rada nadzorcza w ramach planów gospodarczych na dany rok w oparciu o rzeczowo – finansowy plan remontów zaproponowany przez zarząd. W ramach tego planu może być pozycja: „ likwidacja barier architektonicznych”. Moim zdaniem nie trzeba tworzyć żadnego dodatkowego subkonta w banku. Ewidencję wpływów i wydatków zgodnie z art. 4 ust. 4 (1), pkt 2 USM prowadzi się odrębnie dla każdej nieruchomości. Na podstawie art. 4 ust. 4 USM właściciele lokali nie będący członkami uczestniczą w wydatkach i uiszczają opłaty na takich samych zasadach jak członkowie. 3. Jest jednak pewien problem, który różnie rozstrzygają spółdzielnie. Chodzi o zapis art. 27 ust. 2 USM, który mówi o tym, że w przypadku, gdy zarządza spółdzielnia w oparciu o przepisy USM, przepisów ustawy o własności lokali nie stosuje się z wyjątkiem art. 22 oraz art. 29 ust. 1 i 1a, które stosuje się odpowiednio. Art. 22 ust. 3, pkt 2 UWL mówi o tym, że czynnością przekraczającą zwykły zarząd jest przyjmowanie planów gospodarczych (w tym planów remontowych). Zatem decyzję w danej nieruchomości powinno podjąć się w trybie UWL – większość liczona udziałami decyduje. Ten zapis jest bardzo niewygodny dla spółdzielni (szczególnie dużych), ponieważ wymagałby wielu zebrań, biurokracji itp. Stanowisko w tej sprawie zajął Minister Infrastruktury dając interpretację nowelizacji USM (interpretacja nie jest przepisem prawa): W literaturze i orzecznictwie nie budzi wątpliwości, że odpowiednie stosowanie prawa oznacza: stosowanie odnośnych przepisów bez żadnych zmian do innego zakresu odniesienia, bądź stosowanie ich z pewnymi zmianami, bądź też niestosowanie tych przepisów do innego zakresu odniesienia.  Tym samym można przyjąć, że np. w zakresie w jakim ustawodawca nie pozbawił rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej kompetencji do uchwalania planu gospodarczo-finansowego, przepisów ustawy o własności lokali nie stosuje się”. 4.  Wniosek – rada nadzorcza mogła podjąć decyzję o obciążeniu właścicieli lokali nie będących członkami opłatami na fundusz remontowy, który między innymi zostanie przeznaczony na likwidację barier architektonicznych. Ja stosuję również tę interpretację. Jacek Frydryszak
 • Iwona Iwona, 21.03.2019r., 11:22:00 Niestety zamontowałam taką platformę .Sprawa obecnie jest rozpatrywana przez Wojewódzki Urząd nadzoru Budowlanego w Katowicach.Dwóm lokatorkom to się nie spodobało i mam z tego powodu kłopoty.Psuję piękny obraz podwórka na tym swoim wózku inwalidzkim.
 • patrycja patrycja, 19.08.2019r., 10:35:47 czy osoba która ma 1 grupe i mieszkanie jest spółdzielcze należy sie jakis remont łazienki jeżeli sie rozsypuje i ma dochody 1400 zł
 • Gerdos Gerdos, 14.07.2020r., 20:50:28 Moim zdaniem Państwo coraz bardziej zaczyna dbać o osoby niepełnosprawne, i społeczeństwo także

Powiązane

WINDY SCHODOWE Winda pionowa, platforma schodowa czy pochylnia – które rozwiązanie jest najlepsze?

Winda pionowa, platforma schodowa czy pochylnia – które rozwiązanie jest najlepsze? Winda pionowa, platforma schodowa czy pochylnia – które rozwiązanie jest najlepsze?

Niwelowanie barier w bloku to niełatwe zadanie – szczególnie, jeśli przeszkodą są schody na zewnątrz budynku. Nie istnieje jedno rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej sytuacji. Jeżeli więc stoisz przed...

Niwelowanie barier w bloku to niełatwe zadanie – szczególnie, jeśli przeszkodą są schody na zewnątrz budynku. Nie istnieje jedno rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej sytuacji. Jeżeli więc stoisz przed wyborem podnośnika pionowego, platformy schodowej lub podjazdu, porównaj ich zalety i wady, aby podjąć najlepszą decyzję.

Windy Schodowe RAV-NET Rafał Kurzyna

Windy Schodowe RAV-NET Rafał Kurzyna

WINDY SCHODOWE Krzesełka schodowe dla seniorów jako skuteczny i tani sposób na zniwelowanie bariery architektonicznej

Krzesełka schodowe dla seniorów jako skuteczny i tani sposób na zniwelowanie bariery architektonicznej Krzesełka schodowe dla seniorów jako skuteczny i tani sposób na zniwelowanie bariery architektonicznej

Osoby starsze oraz niepełnosprawne, mieszkające w blokach, najlepiej wiedzą jak bardzo klatki schodowe w ich miejscach zamieszkania nie są dostosowane do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się....

Osoby starsze oraz niepełnosprawne, mieszkające w blokach, najlepiej wiedzą jak bardzo klatki schodowe w ich miejscach zamieszkania nie są dostosowane do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Sytuacja ta jest szczególnie widoczna w starszych blokach, np z tzw. „wielkiej płyty”, gdzie nawet jeżeli robiono windę to zazwyczaj startowała ona z wysokiego parteru lub co lepsze, zatrzymywała się co drugie piętro. Tymczasem dla bardzo wielu mieszkańców takich bloków pokonanie nawet kilku stopni...

WINDY SCHODOWE Windy schodowe – urządzenia do likwidacji barier architektonicznych

Windy schodowe – urządzenia do likwidacji barier architektonicznych Windy schodowe – urządzenia do likwidacji barier architektonicznych

Nowoczesne projekty domów to zazwyczaj konstrukcje jednopoziomowe, które zapewniają nam możliwość bezpiecznego poruszania się po nim nawet podczas starości. Często jednak zamiast budowania nowego domu...

Nowoczesne projekty domów to zazwyczaj konstrukcje jednopoziomowe, które zapewniają nam możliwość bezpiecznego poruszania się po nim nawet podczas starości. Często jednak zamiast budowania nowego domu decydujemy się na remont starego lub z uwagi na oszczędność powierzchni wybieramy projekt budynku piętrowego lub z poddaszem użytkowym. W takim momencie warto pomyśleć o tym, że budynek ten ma nam służyć przez wiele lat i będziemy zmuszeni poruszać się po schodach w czasach, gdy nie będziemy już tak...

WINDY SCHODOWE Platformy schodowe do transportu osób niepełnosprawnych – kupno, montaż, serwis - poradnik krok po kroku

Platformy schodowe do transportu osób niepełnosprawnych – kupno, montaż, serwis - poradnik krok po kroku Platformy schodowe do transportu osób niepełnosprawnych – kupno, montaż, serwis - poradnik krok po kroku

Platformy schodowe są urządzeniami, które coraz częściej można spotkać w różnego rodzaju miejscach publicznych: szkoły, urzędy, banki, przychodnie – wszystkie te miejsca są dostosowywane dla osób niepełnosprawnych....

Platformy schodowe są urządzeniami, które coraz częściej można spotkać w różnego rodzaju miejscach publicznych: szkoły, urzędy, banki, przychodnie – wszystkie te miejsca są dostosowywane dla osób niepełnosprawnych. Wybór odpowiedniej platformy schodowej okazuje się jednak nie lada wyzwaniem – czai się tutaj mnóstwo zagadek oraz dziwnych zwrotów technicznych – chcąc pomoc naszym przyszłym klientom stworzyliśmy niniejszy poradnik.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.