administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Zalanie mieszkania – jak zgłosić szkodę i czy należy się za to odszkodowanie?

Grupa Warta | 2023-10-26
Zalanie mieszkania – jak zgłosić szkodę i czy należy się za to odszkodowanie?

Zalanie mieszkania – jak zgłosić szkodę i czy należy się za to odszkodowanie?

Zalanie mieszkania to niewątpliwie jedna z najczęściej zgłaszanych szkód do ubezpieczycieli. Co może być zatem jej przyczyną? W jaki sposób zgłosić szkodę zalaniową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

treść sponsorowana

Co może być przyczyną zalania mieszkania?

Najczęstszą przyczyną zalania według statystyk prowadzonych przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe jest pęknięcie wężyka doprowadzającego bądź odprowadzającego wodę od sprzętów gospodarstwa domowego, np. pralki czy zmywarki. Oczywiście może zdarzyć się również, że przyczyną jest przeciekający dach, niedomknięte okno czy pozostawienie odkręconej wody przed wyjściem z domu. W dwóch ostatnich przypadkach zdarzenie jest traktowane zazwyczaj jako rażące niedbalstwo, w związku z czym wykupując ubezpieczenie mieszkania od zalania, warto dokładnie zweryfikować jego zakres.

Dobrą praktyką jest wybór najszerszej opcji, czyli ubezpieczenia w wersji All Risk, ponieważ w jego zakresie znajduje się wszystko to, co nie zostało zawarte w wyłączeniach ochrony opisanych w ogólnych warunkach umowy danego ubezpieczenia.

Zalanie mieszkania jak zgłosić szkodę?

To, jak zgłosić zalanie mieszkania, zależy przede wszystkim od tego, czy to nasze mieszkanie zostało zalane czy może to my zalaliśmy sąsiada z dołu. W obu przypadkach do zgłoszenia wymagane będzie podanie numeru posiadanej polisy ubezpieczeniowej oraz szczegółowe opisanie zdarzenia. W przypadku zalania istotne jest oczywiście podjęcie działań zapobiegających dalszemu wyciekowi wody oraz udokumentowanie w formie zdjęć powstałych w jego wyniku szkód. Konieczna może być również rozmowa z sąsiadami oraz poinformowanie zarządcy budynku o zaistniałym zdarzeniu.

W przypadku zalania sąsiada z dołu należy zgłosić zdarzenie z własnej polisy, a szkoda likwidowana jest wówczas w ramach naszego OC w życiu prywatnym. Możemy przekazać nasz numer polisy sąsiadowi i poinformować go, z jakim ubezpieczycielem ma się kontaktować. Zapewne będzie mu łatwiej opisać zakres szkód, jakie powstały w wyniku zalania. Dodatkowo, jeśli przekaże ubezpieczycielowi dane do kontaktu, likwidacja szkody przebiegnie sprawniej. Jeżeli jednak zostaniemy zalani przez sąsiada z góry bądź zalanie będzie efektem przeciekania dachu lub awarii w naszym mieszkaniu (np. pęknięcia wężyka od pralki), szkoda likwidowana jest z naszej polisy w ramach ubezpieczenia stałych elementów bądź ruchomości (w zależności od tego, co zostanie zniszczone).

W przypadku, gdy sprawcą zdarzenia będzie sąsiad z góry, szkodę można zgłosić z jego polisy. W sytuacji, gdy dana osoba nie posiada ubezpieczenia, zgłoszenia dokonuje się natomiast z własnej polisy, a nasz ubezpieczyciel może wystąpić z regresem do sprawcy, czyli żądać od niego pokrycia kosztów.

Kiedy za zalanie należy się odszkodowanie?

Jak już wspomniano, zalanie mieszkania to jedna z najczęściej zgłaszanych szkód do ubezpieczycieli. Czy zawsze w takiej sytuacji przysługuje zatem odszkodowanie? Otóż warto mieć świadomość, że nie. Niektóre polisy nie obejmują rażącego niedbalstwa, co oznacza, że zapłata za szkodę może nie nastąpić np. wtedy, gdy wychodząc z mieszkania, pozostawiono otwarte okna. Warto również pamiętać, że sam fakt posiadania ubezpieczenia nie daje pewności otrzymania odszkodowania. To, czy ubezpieczyciel pokryje koszty zalania i w jakim zakresie, jest zawarte w warunkach danej polisy. Ubieganie się o odszkodowanie jest zasadne wtedy, gdy:

  • jego sprawcą będzie sąsiad z góry, a wina będzie w tym przypadku bezsprzeczna;
  • do zalania dojdzie ze względu na przeciekający dach budynku bądź awarię instalacji wodno-kanalizacyjnej, za którą odpowiada zarządca budynku;
  • zalanie będzie efektem awarii w naszym mieszkaniu, a przykładem może być awaria wężyka doprowadzającego wodę do pralki lub zmywarki czy uszkodzenie syfonu odprowadzającego wodę z brodzika;
  • zalaniu ulegnie piwnica bądź inne pomieszczenia przynależne, a przyczyną będzie deszcz nawalny (zgodnie z definicją zawartą w OWU danej polisy).

Podsumowując, należy stwierdzić, że zgłoszenie szkody zalaniowej nie powinno stanowić najmniejszego problemu. Na odszkodowanie można natomiast liczyć wtedy, kiedy zaistniałe zdarzenie jest losowe i zostało objęte ochroną ubezpieczeniową. Istotne jest zatem to, by przed zawarciem polisy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU).

Komentarze

Powiązane

Grupa Warta Co oprócz mienia warto ubezpieczyć we wspólnocie?

Co oprócz mienia warto ubezpieczyć we wspólnocie? Co oprócz mienia warto ubezpieczyć we wspólnocie?

Wspólnoty mieszkaniowe stanowią fundament zarządzania nieruchomościami wielorodzinnymi w Polsce. Są one nieodłącznym elementem krajobrazu mieszkaniowego, zapewniającym efektywne administrowanie wspólnymi...

Wspólnoty mieszkaniowe stanowią fundament zarządzania nieruchomościami wielorodzinnymi w Polsce. Są one nieodłącznym elementem krajobrazu mieszkaniowego, zapewniającym efektywne administrowanie wspólnymi częściami budynków i terenów przyległych. Statystyki dotyczące wspólnot mieszkaniowych podkreślają ich znaczenie w naszym kraju.

Grupa Warta Inwestycja w bezpieczeństwo wspólnoty

Inwestycja w bezpieczeństwo wspólnoty Inwestycja w bezpieczeństwo wspólnoty

Ubezpieczenie wspólnoty mieszkaniowej to rodzaj zabezpieczenia, które chroni mienie i interesy wspólnoty mieszkaniowej - czyli grupy właścicieli lokali w budynku wielomieszkaniowym.

Ubezpieczenie wspólnoty mieszkaniowej to rodzaj zabezpieczenia, które chroni mienie i interesy wspólnoty mieszkaniowej - czyli grupy właścicieli lokali w budynku wielomieszkaniowym.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.