administrator24.info

Rynek nieruchomości w 2020 roku odporny na kryzys

Sabina Augustynowicz | 2021-02-25
fot. Pixabay

fot. Pixabay

Z licznych analiz, pojawiających się ostatnio wynika, że rynek nieruchomości poradził sobie w ubiegłym roku całkiem dobrze, pomimo kryzysu wywołanego pandemią. W skali kraju oddano do użytkowania o 7% więcej mieszkań niż rok wcześniej. Odnotowano co prawda 19% spadek sprzedaży mieszkań na 6 największych rynkach w porównaniu z 2019 rokiem, ale wskutek utrzymania de facto cen z roku poprzedniego, a na części rynków nawet wzrostu, oraz niższej podaży, taki spadek w dobie pandemii branża uważa za sukces. Analitycy rynku biurowego przekonują, że ten również oparł się kryzysowi, pomimo upowszechnienia pracy zdalnej i odnotował transakcje na poziomie z lat ubiegłych, ale prawdziwym wygranym czasów pandemii okazał się rynek magazynowy.

Zobacz także

Dom Mistrza Niedrogie domki z drewna: 4 wskazówki jak je kupić

Niedrogie domki z drewna: 4 wskazówki jak je kupić Niedrogie domki z drewna: 4 wskazówki jak je kupić

Niedrogie domki z drewna: 4 wskazówki jak je kupić

Niedrogie domki z drewna: 4 wskazówki jak je kupić

extradom.pl Projekty domów jednorodzinnych - dlaczego warto?

Projekty domów jednorodzinnych - dlaczego warto? Projekty domów jednorodzinnych - dlaczego warto?

Projekty domów jednorodzinnych - dlaczego warto?

Projekty domów jednorodzinnych - dlaczego warto?

Redakcja news Budownictwo mieszkaniowe w 2021 r.

Budownictwo mieszkaniowe w 2021 r. Budownictwo mieszkaniowe w 2021 r.

Budownictwo mieszkaniowe w 2021 odnotowuje kolejne rekordy – jak wynika z danych GUS-u. W minionym roku w Polsce oddano do użytkowania o 6,3% więcej mieszkań niż w 2020. O prawie 1/4 zwiększyła się liczba...

Budownictwo mieszkaniowe w 2021 odnotowuje kolejne rekordy – jak wynika z danych GUS-u. W minionym roku w Polsce oddano do użytkowania o 6,3% więcej mieszkań niż w 2020. O prawie 1/4 zwiększyła się liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem.

Według wstępnych danych GUS, od stycznia do grudnia 2020 r. oddano w Polsce do użytkowania 221 978 mieszkań, czyli o 7% więcej niż przed rokiem. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 143 770 mieszkań, co oznacza wzrost o 9,4% w porównaniu do roku 2019, natomiast inwestorzy indywidualni – 74 140 mieszkań, tj. o 7,1% więcej. Te dwie grupy inwestorów odpowiadają za 98,2% ogółu mieszkań oddanych do użytkowania (odpowiednio 64,8% i 33,4%). Mniej lokali mieszkalnych oddano do użytkowania w budownictwie spółdzielczym (1498 wobec 2167) oraz łącznie w pozostałych formach, tj. komunalnej, społecznej, czynszowej i zakładowej (2570 wobec 4597). 

Natomiast roczna sprzedaż nowych mieszkań na sześciu największych rynkach (Warszawa, Wocław, Kraków, Poznań, Łódź, Gdańsk) przekroczyła 53 tys. Jak twierdzą autorzy raportu, przygotowanego przez Jones Long La Salle – jest to spadek o 19% r/r, co w dobie pandemii jest wynikiem dobrym. I wyjaśniają: – Roczny spadek sprzedaży o ok. 20% to oczywiście sporo, ale jeśli podaż także proporcjonalnie maleje, a oferta zbliża się do poziomu rocznej sprzedaży, to rynek jest blisko punktu równowagi. Zwłaszcza, że średnie ceny mieszkań znajdujących się w ofertach deweloperów na koniec 2020 r. nie przekroczyły nigdzie 2% wzrostu. Oznacza to jednak, że nabywcy nie doczekali się zapowiadanych na początku lockdown’u spadków cen, przeciwnie, np. w Warszawie wzrost wyniósł 4%, a w Krakowie 12% więcej.

Rozwarte nożyce cen

Skutków pandemii, czy też nowych tendencji nią wywołanych, eksperci wymieniają wiele, a wśród nich spadek zainteresowania najmem mieszkań, spowodowanym mniejszą mobilnością Polaków, zdalną pracą, zdalnym nauczaniem, prawie zamarciem turystyki.

Wydawałoby się więc, że spadek zainteresowania najmem mieszkań, wpłynie niekorzystnie na ten segment rynku. Znaczący brak potencjalnych najmujących sprawił wszak, że spadła rentowność tej działalności. Mieszkania wynajmowały się z trudem za dużo mniejsze pieniądze niż rok wcześniej. Warto tu przytoczyć opinię analityków serwisu Domiporta, którzy zwracają uwagę na zjawisko rozwierania się nożyc cenowych na największych rynkach nieruchomości w Polsce. Ofertowe ceny zakupu nieruchomości utrzymują się na wysokim poziomie przy coraz niższych stawkach najmu. W Warszawie, po dynamicznym wzroście cen nieruchomości w pierwszym kwartale 2020 początek pandemii spowodował, że oczekiwania sprzedających aż do końca wakacji pozostały na dotychczasowym poziomie, we wrześniu rynek ruszył i ceny ofertowe wzrosły o 5,5%, przekraczając 11 tys. zł za metr kwadratowy, zaś ceny najmu spadły o ponad 4%.

Nic więc dziwnego, że nie przybywało tzw. drobnych inwestorów, dysponujących 2–3 lokalami. Część tych małych inwestorów znalazła się w dość trudnej sytuacji, bo nierzadko mieszkania na wynajem kupowali w kredycie. Deficyt osób poszukujących mieszkań (studentów, pracowników spoza danej miejscowości, którzy przeszli na pracę zdalną) na wynajem sprawił, że obciążenie właścicieli wzrosło nie tylko o ratę kredytu, ale także o koszty jego utrzymania. Mieszkanie przestało na siebie zarabiać. Nowych ciułaczy przy tym nie przybywało, bo banki zaostrzyły warunki kredytowania. Jeśli w pierwszych miesiącach rzadko domagali się zgodnie z Rekomendacją „S” 20% wkładu własnego, zadowalali się często 10% wkładem i dodatkowym ubezpieczeniem brakującej kwoty, to po ogłoszeniu lockdown’u nie tylko usztywnili kryteria, związane z wkładem własnym, ale także przestali udzielać kredytów hipotecznych osobom, zatrudnionym na tzw. umowach śmieciowych, m.in. w gastronomii czy branży beauty.

Wydawałoby się, że ta tendencja odbije się na rynku. Tymczasem lukę, która rzeczywiście powstała w wyniku wycofania się takich nabywców, wypełniły osoby, poszukujące bezpiecznej lokaty dla swoich oszczędności. Bliskie zeru stopy procentowe, w warunkach kilkuprocentowej inflacji skłoniły ich do przenoszenia kapitału na rynek nieruchomości.

Podobne tendencje dotyczyły także rynku wtórnego. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na ciekawe zjawisko, które istniało co prawda wcześniej, ale nasiliło się w okresie pandemii. Jest grupa inwestorów, skupujących mieszkania w ilościach większych, w różnym stanie, w lepszych, gorszych lokalizacjach, w mniej lub bardziej odremontowanych kamienicach czy też na rynku deweloperskim. Remontują je w różnym standardzie – od luksusowego po economy, po czym sprzedają tak przygotowane nieruchomości, bądź wynajmują. Ta grupa może rosnąć w związku z niską opłacalnością lokat oszczędnościowych.

Luksus musi kosztować

W opinii analityków, kolejną tendencją, która będzie miała wpływ na kondycję tego rynku, jest dążenie części Polaków do poprawy warunków zamieszkania na wypadek nawrotów pandemii. Ta grupa pozwoliła deweloperom na osiągnięcie dobrych rezultatów sprzedażowych. – Nie dość, że skłonni byli oni do zakupów lokali relatywnie droższych: lepiej usytuowanych i z wyższych segmentów jakościowych, które wciąż stanowią dużą pulę w ofercie deweloperów, to jeszcze stabilizacja cen była dla nich wyznacznikiem bezpieczeństwa dokonywanej inwestycji. W końcu zakup miał przechować wartość ulokowanego kapitału. Ta grupa nabywców będzie w nadchodzącym okresie ważna dla utrzymania stabilności na rynku mieszkaniowym. By jednak na nim pozostała, ceny powinny pozostać stabilne – komentuje w raporcie Kazimierz Kirejczyk, wiceprezes zarządu JLL.

Ta część naszego społeczeństwa – to osoby zamożne, szukające raczej luksusowych apartamentów. Z raportu międzynarodowej firmy doradczej EY, przygotowanego ze spółką deweloperską Tacit Investment wynika, że polski rynek luksusowych nieruchomości jest już wart ponad 1,8 mld zł, czyli o 35% więcej niż w 2019 r. W Warszawie za 1 mkw. luksusowego apartamentu w 2020 roku trzeba było zapłacić ponad 30 tys. złotych, w Trójmieście – 19 tys. zł, we Wrocławiu – 16,35 tys. zł, a w Krakowie – 16,3 tys. zł. Eksperci oceniają, że średnie tempo wzrostu cen w Warszawie może wynieść ok. 7%. w skali roku, a w miastach regionalnych ok. 5%.

Polacy opróżniają skarpety

W segmencie zarówno luksusowych apartamentów, jak i „zwykłych” mieszkań, zaobserwowano powrót do zakupu mieszkań za gotówkę. Jak podaje w najnowszym raporcie NBP, na nowe mieszkania w Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu wydaliśmy 3,4 mld złotych gotówki. Analitycy serwisu domiporta.pl policzyli, że jest to kwota, która odpowiada zakupowi prawie 7 tysięcy nowych mieszkań. W szacunkach poszli dalej i twierdzą, że wynika z nich, iż gdyby dodać do tego jeszcze pieniądze, które muszą być wniesione jako wkład własny do kredytu, to okazałoby się, że na rynek mieszkaniowy wpłynęło prawie 4,2 mld złotych gotówki. A gdyby analizę rozszerzyć na wszystkich deweloperów i dodać jeszcze transakcje mieszkaniami używanymi, to okazałoby się, że na rynek mieszkaniowy Polacy mogli wtłoczyć tylko w trzecim kwartale 2020 roku nawet 15–20 miliardów złotych.

Nowi gracze na rynku najmu

Rynek najmu mieszkań – to nie tylko drobni gracze. Tak zwany sektor living (mieszkania na wynajem, domy studenckie) przyciąga światowy kapitał pomimo zakłóceń związanych z COVID-19. Ich aktywność inwestycyjna nawet wzrosła, ponieważ living okazał się jedną z najbardziej odpornych klas aktywów w branży nieruchomości, o czym świadczą liczby: w Polsce w 2020 r. odnotowano transakcje o wartości około 260 milionów euro, z czego 72% trafiło do segmentu mieszkań na wynajem, a 28% do segmentu mieszkań studenckich. Na scenie pojawili się też nowi gracze. Najbardziej aktywnym inwestorem w tym sektorze w 2020 r. był TAG Immobilien. Spółka notowana w ramach niemieckiego indeksu giełdowego MDAX ogłosiła na koniec III kwartału 2020 r., że nabyła lub zabezpieczyła nabycie terenów i projektów deweloperskich umożliwiających budowę 4 100 mieszkań na wynajem we Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi oraz deklarowała dodatkowych 5 800 jednostek w projektach planowanych. Wśród tuzów jest też Corestate i Bain Capital Credit.

Szwedzki Heimstaden, wraz z przejęciem portfela Eiffage, Heimstaden wszedł do sektora mieszkaniowego z dwoma projektami typu build-to-rent (BTR) w Warszawie o ogłoszonej cenie zakupu 65 mln euro. Aurec Capital na początku roku zainwestował ponad 22 mln euro w projekt deweloperski przy ul. Puławskiej w Warszawie. Oprócz tych transakcji, także inne podmioty instytucjonalne pracowały nad rozbudową swoich projektów i banków ziemi, zarówno w segmencie mieszkań na wynajem i prywatnych akademików, ale także projektów colivingowych i mikro apartamentowych.

Marcin Wielgus – dyrektor departamentu finansowania dłużnego w Hines Polska Sp. z o.o., zwraca uwagę, że obiekty typu mixed-use oraz inwestycje alternatywne, ze wspomnianego już segmentu living, ale także wielofunkcyjne kompleksy o charakterze miastotwórczym, łączące np. budynek mieszkalny z biurowcem lub aparthotelem, postrzegane są jako przyszłość polskiego rynku nieruchomości. 

Biurowce z rekordowymi transakcjami, ale i milionem pustostanów

Pomimo spowolnienia gospodarczego, wywołanego pandemią i przejścia na pracę zdalną, na rynku biurowym utrzymuje się duża aktywność deweloperska. W efekcie wynik za 2020 rok przewyższa o 47% całkowitą nową podaż zarejestrowaną w 2019 r., a – jak twierdzą eksperci Colliers International – dostarczane projekty są w większości od razu wynajmowane. I, pomimo mniejszego popytu w 2020 r. na rynku biurowym miały miejsce rekordowe transakcje. W Warszawie, w ramach umowy typu pre-let, PZU wynajęło 46,6 tys. mkw. w budynku Generation Park Y. Największą transakcją na rynkach regionalnych była renegocjacja umowy na blisko 30 tys. mkw. w biurowcach West Gate i West Link we Wrocławiu przez firmę Nokia. Drugą znaczącą umową na rynkach regionalnych była renegocjacja 20 tys. mkw. w projekcie Axis w Krakowie dla spółki ABB.

Zjawiskiem charakterystycznym dla tego rynku w 2020 roku był znaczący wzrost udziału renegocjacji w strukturze zawieranych umów najmu. Na rynku warszawskim stanowiły one ponad 40% wszystkich podpisanych umów. W porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. jest to wzrost aż o 19 p.p. Na rynkach regionalnych największy udział renegocjacji odnotowano w Krakowie i Wrocławiu.

Ponadto, najemcy wstrzymali decyzje o relokacjach i przedłużali umowy o 3–5 lat na korzystnych warunkach w obecnych lokalizacjach. Wiele firm, szukając oszczędności, podjęło też decyzję o podnajęciu części swojej powierzchni biurowej.

Redefinicja biur? 

Najbliższe kwartały będą czasem redefinicji funkcji biura, które zmieni swoją funkcję i będzie traktowane jako miejsce spotkań ze współpracownikami i kreatywnej pracy zespołowej. – W ciągu najbliższych lat popyt na biura może zostać zredukowany, ale zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe nie   Wiele firm i pracowników przekonało się bowiem, że całkowita praca zdalna nie sprzyja budowaniu kultury organizacji i relacji między pracownikami – twierdzą eksperci Colliers International.

Biura będą musiały jednak zostać zmodernizowane. W opinii specjalistów, zostanie ograniczona powierzchnia typu „open space” i nastąpi powrót do przestrzeni gabinetowych, z zachowaniem odpowiednich odległości pomiędzy stanowiskami pracy. Nadal będzie rosło znaczenie technologii.

Pandemia przyspieszyła decyzję wielu firm w kwestii korzystania z narzędzi z zakresu proptech. Aplikacje do rezerwacji biurek i miejsc parkingowych w biurze czy coworku, zdalne viewingi, bezdotykowe systemy, aplikacje do zdalnego sterowania warunkami w biurze (temperatura, oświetlenie itp.), jak również szeroka oferta narzędzi ułatwiających pracę zdalną stały się standardem.

Eksperci są zdania, że budowa wielu projektów biurowych, rozpoczętych jeszcze przed pandemią, ale oddanych do użytku w 2021 roku sprawi, że wzrośnie nadpodaż powierzchni biurowej przy spadku popytu na nią, a tym samym wzrośnie udział pustostanów, co będzie skutkować obniżaniem czynszów, bo tylko konkurencyjne warunki najmu pozwolą na utrzymania najemców.

Boom na magazyny 

Według danych Savills, spółki córki plc, notowanej na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych, w 2020 roku w Polsce oddano do użytku ok. 2,2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. We wrześniu odnotowano rekord pod względem wolumenu transakcji kupna/sprzedaży obiektów logistycznych, a po trzech pierwszych kwartałach pod względem najmu (3,7 mln mkw.).

Na koniec III kwartału 2020 r. – jak podaje spółka – zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej i przemysłowej w Polsce przekroczyły w związku z tym 20 mln mkw. Na pięciu największych rynkach (Warszawa, Górny Śląsk, Polska centralna, Wrocław i Poznań) skupia się 79% zasobów. Podaż w innych regionach jest zdecydowanie mniejsza. Rynek wyraźnie rośnie w Trójmieście, gdzie znajduje się 815 600 mkw. Polska Zachodnia jest kolejnym młodym szybko rozwijającym się rynkiem oferującym 693 800 mkw. Zasobów magazynowych, 33% więcej niż przed rokiem, a w budowie pozostaje 216 000 mkw.

Marcin Wielgus, Director – Debt Financing, Hines Polska Sp. z o.o. w publikacji o “Finansowaniu dłużnym nieruchomości” prognozuje dalszy rozwój rynku magazynowego. Uważa, że sprzyja temu trend nearshoringu, w który Polska świetnie się wpisuje dzięki centralnemu położeniu na mapie Europy, a także rozwój logistyki ostatniej mili, napędzanej przez sprzedaż internetową i coraz ważniejszej w budowaniu przewagi konkurencyjnej dla wielu firm. W związku z tym banki są zainteresowane finansowaniem budowy centrów logistycznych. Z racji trwającego boomu na magazyny nie muszą jednak walczyć o każdy projekt, dlatego na najlepsze warunki kredytowe mogą liczyć obiekty najbardziej atrakcyjne – położone w strategicznych lokalizacjach na mapie kraju, a także magazyny miejskie, zwłaszcza typu mulit-let.

Tę opinię podziela Walter Herz – firma doradcza, działająca w sektorze nieruchomości. Specjaliści z tej firmy uważają, że wręcz królował będzie segment magazynowy, który już w 2020 roku odpowiadał prawie za połowę transakcji inwestycyjnych i zdetronizował sektor biurowy, przez ostatnie lata wiodący prym na tym rynku. O utrzymaniu się popytu na aktywa z segmentu magazynowego świadczyć ma – ich zdaniem – rozbudowa banków ziemi i nabywanie gruntów pod logistykę. Eksperci z tej firmy uważają jednak, że centra logistyczne to gorący towar, ale pod warunkiem, że parcele mają już pozwolenie na budowę lub WZ, bo bez nich inwestorzy wykazują znacznie mniejszą chęć do zakupu.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja Dynamika rynku nieruchomości i prognozy na 2020 rok

Dynamika rynku nieruchomości i prognozy na 2020 rok Dynamika rynku nieruchomości i prognozy na 2020 rok

Ostatnie lata na rynku nieruchomości wskazują na silny wzrost podaży mieszkań, co wynika z niesłabnącej chęci inwestycji w nieruchomości przez Polaków. W samym 2018 r. sprzedano niemal 65 tysięcy mieszkań...

Ostatnie lata na rynku nieruchomości wskazują na silny wzrost podaży mieszkań, co wynika z niesłabnącej chęci inwestycji w nieruchomości przez Polaków. W samym 2018 r. sprzedano niemal 65 tysięcy mieszkań w sześciu największych polskich miastach. W konsekwencji wysoki popyt na zakup nieruchomości – bardzo często w celach inwestycyjnych – przełożył się na znaczący wzrost cen.

Redakcja Czy tryb wydawania pozwoleń na budowę mieszkań jest barierą dla branży?

Czy tryb wydawania pozwoleń na budowę mieszkań jest barierą dla branży? Czy tryb wydawania pozwoleń na budowę mieszkań jest barierą dla branży?

Jak długo deweloperzy czekają na wydanie pozwoleń na budowę mieszkań? W przypadku jakich gruntów występują największe trudności? W jakich lokalizacjach?

Jak długo deweloperzy czekają na wydanie pozwoleń na budowę mieszkań? W przypadku jakich gruntów występują największe trudności? W jakich lokalizacjach?

Redakcja Czy kupujący mieszkania mają trudności z uzyskaniem kredytu?

Czy kupujący mieszkania mają trudności z uzyskaniem kredytu? Czy kupujący mieszkania mają trudności z uzyskaniem kredytu?

Jak wiele osób chcących kupić mieszkania dostaje odmowne decyzje kredytowe? Jak często klienci deweloperów zmuszeni są zrezygnować z zakupu lokalu? Czy wydłużył się czas konwersji umowy rezerwacyjnej w...

Jak wiele osób chcących kupić mieszkania dostaje odmowne decyzje kredytowe? Jak często klienci deweloperów zmuszeni są zrezygnować z zakupu lokalu? Czy wydłużył się czas konwersji umowy rezerwacyjnej w umowę przedwstępną?

Redakcja Nieruchomości komercyjnych w Polsce poszukują nowi gracze

Nieruchomości komercyjnych w Polsce poszukują nowi gracze Nieruchomości komercyjnych w Polsce poszukują nowi gracze

Pierwsze półrocze tego roku zapisało się rekordowym wynikiem w historii polskiego rynku inwestycyjnego w segmencie magazynowym. Dla sektora biurowego było to natomiast drugie najlepsze co do wartości transakcji...

Pierwsze półrocze tego roku zapisało się rekordowym wynikiem w historii polskiego rynku inwestycyjnego w segmencie magazynowym. Dla sektora biurowego było to natomiast drugie najlepsze co do wartości transakcji sześć miesięcy w historii. Pomimo zawirowań spowodowanych przez COVID-19, całkowita wartość wolumenu transakcyjnego w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce w pierwszej połowie bieżącego roku była nawet wyższa od świetnego rezultatu uzyskanego w tym samym czasie w 2019 roku.

Redakcja Na tle Europy Warszawa nie taka droga

Na tle Europy Warszawa nie taka droga Na tle Europy Warszawa nie taka droga

Ceny warszawskich lokali wzbudzają kontrowersje. Czy polska stolica pod tym względem odróżnia się od reszty kraju bardziej niż inne europejskie metropolie?

Ceny warszawskich lokali wzbudzają kontrowersje. Czy polska stolica pod tym względem odróżnia się od reszty kraju bardziej niż inne europejskie metropolie?

Redakcja Polski crowdfunding w nieruchomościach coraz popularniejszy

Polski crowdfunding w nieruchomościach coraz popularniejszy Polski crowdfunding w nieruchomościach coraz popularniejszy

Komisja Nadzoru Finansowego niedawno zwróciła uwagę na popularność zbiorowego inwestowania w instrumenty finansowe. Wprawdzie wspólny zakup nieruchomości przez wielu inwestorów jeszcze nie doczekał się...

Komisja Nadzoru Finansowego niedawno zwróciła uwagę na popularność zbiorowego inwestowania w instrumenty finansowe. Wprawdzie wspólny zakup nieruchomości przez wielu inwestorów jeszcze nie doczekał się podobnego zainteresowania ze strony nadzoru finansowego, jednak taka forma crowdfundingu również staje się coraz popularniejsza.

Redakcja Ponad 500 mieszkań ma wybudować SIM SMS

Ponad 500 mieszkań ma wybudować SIM SMS Ponad 500 mieszkań ma wybudować SIM SMS

Ponad 500 mieszkań ma wybudować SIM SMS – społeczna inicjatywa mieszkaniowa powołana przez gminy z trzech województw – śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

Ponad 500 mieszkań ma wybudować SIM SMS – społeczna inicjatywa mieszkaniowa powołana przez gminy z trzech województw – śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

Redakcja COVID-19 zmniejszył zainteresowanie cudzoziemców mieszkaniami w Polsce

COVID-19 zmniejszył zainteresowanie cudzoziemców mieszkaniami w Polsce COVID-19 zmniejszył zainteresowanie cudzoziemców mieszkaniami w Polsce

W 2020 r. w ręce cudzoziemców trafiło ponad 7,4 tys. mieszkań. Pod względem metrażu obywatele Ukrainy kupili ich więcej, niż łącznie obywatele kolejnych 10 krajów, w tym m.in. Niemiec, Białorusi, Wielkiej...

W 2020 r. w ręce cudzoziemców trafiło ponad 7,4 tys. mieszkań. Pod względem metrażu obywatele Ukrainy kupili ich więcej, niż łącznie obywatele kolejnych 10 krajów, w tym m.in. Niemiec, Białorusi, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji i Rosji.

Redakcja Warszawski rynek biurowy dogonił Wiedeń i Barcelonę

Warszawski rynek biurowy dogonił Wiedeń i Barcelonę Warszawski rynek biurowy dogonił Wiedeń i Barcelonę

Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie w pierwszym kwartale 2021 roku wyniosły ponad 6 milionów mkw., co oznacza porównywalny poziom z Barceloną czy Wiedniem – wynika z podsumowania pierwszego...

Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie w pierwszym kwartale 2021 roku wyniosły ponad 6 milionów mkw., co oznacza porównywalny poziom z Barceloną czy Wiedniem – wynika z podsumowania pierwszego kwartału na warszawskim rynku powierzchni biurowych przygotowanego przez Cushman & Wakefield.

Redakcja Które miasta budują najwięcej lokali komunalnych?

Które miasta budują najwięcej lokali komunalnych? Które miasta budują najwięcej lokali komunalnych?

Polska cierpi na ogromny deficyt lokali gminnych. Obecnie brakuje ich około 160 tysięcy. Choć problem istnieje od dawna, nic nie wskazuje, aby miał zostać wkrótce rozwiązany. Przynajmniej dopóki nie będzie...

Polska cierpi na ogromny deficyt lokali gminnych. Obecnie brakuje ich około 160 tysięcy. Choć problem istnieje od dawna, nic nie wskazuje, aby miał zostać wkrótce rozwiązany. Przynajmniej dopóki nie będzie oddawanych więcej lokali gminnych do użytku niż miało to miejsce w zeszłym roku - w 2020 roku miasta ukończyły tylko 1009 takich mieszkań.

Redakcja Mieszkanie z rynku pierwotnego – jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Mieszkanie z rynku pierwotnego – jak sprawdzić wiarygodność dewelopera? Mieszkanie z rynku pierwotnego – jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Wygląda na to, że serie bankructw deweloperów i skandali z nimi związanych, do jakich dochodziło przed 2012 rokiem, mamy już za sobą dzięki ustawie deweloperskiej, jednak nadal powinniśmy być czujni. Sprawdzenie...

Wygląda na to, że serie bankructw deweloperów i skandali z nimi związanych, do jakich dochodziło przed 2012 rokiem, mamy już za sobą dzięki ustawie deweloperskiej, jednak nadal powinniśmy być czujni. Sprawdzenie wiarygodności dewelopera to pierwszy i kluczowy krok przed podpisaniem z nim umowy, by upewnić się, że nie zostaniemy oszukani.

Redakcja Czy REIT-y będą wsparciem dla rynku nieruchomości mieszkaniowych?

Czy REIT-y będą wsparciem dla rynku nieruchomości mieszkaniowych? Czy REIT-y będą wsparciem dla rynku nieruchomości mieszkaniowych?

Czy zdaniem deweloperów REIT-y przyczynią się do rozwoju rynku mieszkaniowego? Jakie są plusy i minusy takiego sposobu finansowania? Czy inne formy finansowania są dla firm bardziej interesujące?

Czy zdaniem deweloperów REIT-y przyczynią się do rozwoju rynku mieszkaniowego? Jakie są plusy i minusy takiego sposobu finansowania? Czy inne formy finansowania są dla firm bardziej interesujące?

Redakcja Woj. łódzkie: kolejne mieszkania w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej

Woj. łódzkie: kolejne mieszkania w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Woj. łódzkie: kolejne mieszkania w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej

W województwie łódzkim, na terenach należących do gmin Radomsko, Sieradz, Skierniewice, Pabianice, Bełchatów i Brzeziny zostanie wybudowanych 650 mieszkań dla osób, które dotychczas nie mogły sobie pozwolić...

W województwie łódzkim, na terenach należących do gmin Radomsko, Sieradz, Skierniewice, Pabianice, Bełchatów i Brzeziny zostanie wybudowanych 650 mieszkań dla osób, które dotychczas nie mogły sobie pozwolić na ich zakup.

news Budowlańcy ścigają się z inflacją i robią zapasy materiałów

Budowlańcy ścigają się z inflacją i robią zapasy materiałów Budowlańcy ścigają się z inflacją i robią zapasy materiałów

Rosnąca inflacja sprawia, że firmy budowlane robią zapasy materiałów. Im szybciej zamówią towary, tym taniej je dostaną. Nie zawsze mogą jednak od razu za materiały zapłacić. Dlatego coraz częściej w rozliczenie...

Rosnąca inflacja sprawia, że firmy budowlane robią zapasy materiałów. Im szybciej zamówią towary, tym taniej je dostaną. Nie zawsze mogą jednak od razu za materiały zapłacić. Dlatego coraz częściej w rozliczenie z dostawcą włączają dodatkowy podmiot. Taki model finansowania to faktoring odwrotny, inaczej zakupowy. W maju obroty firm faktoringowych wzrosły o 42% rok do roku.

news Pierwsza połowa 2021 r. – okres najlepszej koniunktury na rynku wtórnym

Pierwsza połowa 2021 r. – okres najlepszej koniunktury na rynku wtórnym Pierwsza połowa 2021 r. – okres najlepszej koniunktury na rynku wtórnym

Pośrednicy w obrocie nieruchomościami mają ręce pełne roboty. Obecnie największym ich zmartwieniem jest kurcząca się oferta mieszkań, domów i działek. Wiele wskazuje na to, że na rynku wtórnym pobity zostanie...

Pośrednicy w obrocie nieruchomościami mają ręce pełne roboty. Obecnie największym ich zmartwieniem jest kurcząca się oferta mieszkań, domów i działek. Wiele wskazuje na to, że na rynku wtórnym pobity zostanie rekord liczby zawartych transakcji.

Redakcja Administratora news Jak wybieramy lokalizację mieszkania?

Jak wybieramy lokalizację mieszkania? Jak wybieramy lokalizację mieszkania?

W rzeczywistości nie ma jednoznacznej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, w którym się znajdujemy, sami definiujemy, czym jest dobra lokalizacja....

W rzeczywistości nie ma jednoznacznej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, w którym się znajdujemy, sami definiujemy, czym jest dobra lokalizacja. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – osoby starsze, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę podczas poszukiwania idealnego miejsca dla siebie.

Redakcja news Domy i działki najgorętszym produktem na rynku

Domy i działki najgorętszym produktem na rynku Domy i działki najgorętszym produktem na rynku

Sytuacja na rynku nieruchomości bardzo się zmienia. Domy i działki to teraz najgorętszy produkt. Polacy wolą je zdecydowanie bardziej od mieszkań. Zmiana preferencji Polaków oznacza duży skok cen za metr...

Sytuacja na rynku nieruchomości bardzo się zmienia. Domy i działki to teraz najgorętszy produkt. Polacy wolą je zdecydowanie bardziej od mieszkań. Zmiana preferencji Polaków oznacza duży skok cen za metr ziemi.

Redakcja news Mieszkania już nie tylko do mieszkania

Mieszkania już nie tylko do mieszkania Mieszkania już nie tylko do mieszkania

Rynek nieruchomości bezustannie rośnie w siłę. Wszystko dlatego, że mieszkania nie są już tylko do mieszkania, ale coraz częściej służą jako lokata kapitału. Sprzyja temu pandemia, podczas której coraz...

Rynek nieruchomości bezustannie rośnie w siłę. Wszystko dlatego, że mieszkania nie są już tylko do mieszkania, ale coraz częściej służą jako lokata kapitału. Sprzyja temu pandemia, podczas której coraz więcej Polaków zaczęło rozmyślać nad zabezpieczeniem swoich pieniędzy. Jeśli sytuacja ta będzie się utrzymywać, to według analityków, ceny za metr kwadratowy mieszkania w 2023 roku wyniosą ponad 11 tys. zł.

Redakcja news Czy jest szansa, że mieszkania stanieją?

Czy jest szansa, że mieszkania stanieją? Czy jest szansa, że mieszkania stanieją?

Rynek nieruchomości jest jednym z tych sektorów, którym pandemia koronawirusa nie zaszkodziła. Zainteresowanie nieruchomościami jest tak duże, że eksperci mocno dyskutują nad tym, kiedy bańka w końcu pęknie....

Rynek nieruchomości jest jednym z tych sektorów, którym pandemia koronawirusa nie zaszkodziła. Zainteresowanie nieruchomościami jest tak duże, że eksperci mocno dyskutują nad tym, kiedy bańka w końcu pęknie. W związku z tym rodzi się pytanie, czy jest szansa, że mieszkania w najbliższym czasie stanieją.

Redakcja news Polacy szukają zdrowych domów

Polacy szukają zdrowych domów Polacy szukają zdrowych domów

Choć pandemia nie zastopowała rynku nieruchomości, to zdecydowanie zmieniła preferencje osób szukających nowych mieszkań czy domów. Metraż, cena i lokalizacja są wciąż istotne, ale coraz ważniejsze stają...

Choć pandemia nie zastopowała rynku nieruchomości, to zdecydowanie zmieniła preferencje osób szukających nowych mieszkań czy domów. Metraż, cena i lokalizacja są wciąż istotne, ale coraz ważniejsze stają się również jakość powietrza oraz dostęp do zieleni i naturalnego światła dziennego. Według najnowszych badań na te czynniki zwraca uwagę aż 85 proc. Polaków.

Redakcja news Mieszkanie na własność

Mieszkanie na własność Mieszkanie na własność

Każdy chciałby mieć własny kąt. Obecnie istnieją dwie drogi do posiadania mieszkania na własność – zakup lub najem z późniejszym wykupem. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na skorzystanie z tych opcji....

Każdy chciałby mieć własny kąt. Obecnie istnieją dwie drogi do posiadania mieszkania na własność – zakup lub najem z późniejszym wykupem. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na skorzystanie z tych opcji. Rząd postanowił wyjść naprzeciw takim osobom, proponując nową opcje i pomoc finansową.

Redakcja news Jak koszt zakupu gruntu wpływa na cenę mieszkania?

Jak koszt zakupu gruntu wpływa na cenę mieszkania? Jak koszt zakupu gruntu wpływa na cenę mieszkania?

Jakie ceny osiągają grunty pod budowę mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach największych miast? Jak wartość zakupu działki przedkłada się na rentowność inwestycji i ceny mieszkań? Jaka jest dostępność...

Jakie ceny osiągają grunty pod budowę mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach największych miast? Jak wartość zakupu działki przedkłada się na rentowność inwestycji i ceny mieszkań? Jaka jest dostępność ziemi?

Redakcja news "Polski Ład" dopuszcza domy do 70 mkw. bez pozwolenia

"Polski Ład" dopuszcza domy do 70 mkw. bez pozwolenia "Polski Ład" dopuszcza domy do 70 mkw. bez pozwolenia

Jednym z założeń programu "Polski Ład" jest umożliwienie Polakom budowy domu do 70 mkw. bez konieczności ubiegania się o pozwolenie. Szczegóły pomysłu mamy poznać do końca września br. Problem w tym, że...

Jednym z założeń programu "Polski Ład" jest umożliwienie Polakom budowy domu do 70 mkw. bez konieczności ubiegania się o pozwolenie. Szczegóły pomysłu mamy poznać do końca września br. Problem w tym, że możliwość budowania domów bez pozwolenia już istnieje.

Redakcja news Resort rozwoju chce wprowadzić kooperatywy mieszkaniowe

Resort rozwoju chce wprowadzić kooperatywy mieszkaniowe Resort rozwoju chce wprowadzić kooperatywy mieszkaniowe

Dzięki kooperatywom mieszkaniowym będzie można samodzielnie zbudować blok bez pomocy dewelopera czy programów rządowych. Da to nowe możliwości tym, których nie stać na zakup mieszkania po cenie rynkowej....

Dzięki kooperatywom mieszkaniowym będzie można samodzielnie zbudować blok bez pomocy dewelopera czy programów rządowych. Da to nowe możliwości tym, których nie stać na zakup mieszkania po cenie rynkowej. Prace nad wprowadzeniem kooperatyw mieszkaniowych do polskiego prawa już trwają.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj narzędzia wspierające zarządzanie nieruchomościami »

Poznaj narzędzia wspierające zarządzanie nieruchomościami » Poznaj narzędzia wspierające zarządzanie nieruchomościami »

Dlaczego zachowanie higieny jest tak ważne w czasie pandemii koronawirusa?

Dlaczego zachowanie higieny jest tak ważne w czasie pandemii koronawirusa? Dlaczego zachowanie higieny jest tak ważne w czasie pandemii koronawirusa?

Nie mogę zastać mieszkańca w domu. Jak spisać liczniki?

Nie mogę zastać mieszkańca w domu. Jak spisać liczniki? Nie mogę zastać mieszkańca w domu. Jak spisać liczniki?

W jaki sposób przeprowadzić renowację dachu?

W jaki sposób przeprowadzić renowację dachu? W jaki sposób przeprowadzić renowację dachu?

Jak dobrać kocioł grzewczy?

Jak dobrać kocioł grzewczy? Jak dobrać kocioł grzewczy?

Niewidzialne niebezpieczeństwo w garażach i parkingach zamkniętych »

Niewidzialne niebezpieczeństwo w garażach i parkingach zamkniętych » Niewidzialne niebezpieczeństwo w garażach i parkingach zamkniętych »

Jakie pojemniki do segregacji śmieci wybrać?

Jakie pojemniki do segregacji śmieci wybrać? Jakie pojemniki do segregacji śmieci wybrać?

Jaki materiał izolacyjny wybrać na docieplenie stropodachu?

Jaki materiał izolacyjny wybrać na docieplenie stropodachu? Jaki materiał izolacyjny wybrać na docieplenie stropodachu?

Czy wszystkie nowo zainstalowane liczniki muszą umożliwiać zdalny odczyt?

Czy wszystkie nowo zainstalowane liczniki muszą umożliwiać zdalny odczyt? Czy wszystkie nowo zainstalowane liczniki muszą umożliwiać zdalny odczyt?

Windy osobowe do budynków mieszkalnych »

Windy osobowe do budynków mieszkalnych » Windy osobowe do budynków mieszkalnych »

Jak zredukować zużycie energii pomp o nawet 90%?

Jak zredukować zużycie energii pomp o nawet 90%? Jak zredukować zużycie energii pomp o nawet 90%?

Zobacz, jak zasłonić pojemniki na śmieci »

Zobacz, jak zasłonić pojemniki na śmieci » Zobacz, jak zasłonić pojemniki na śmieci »

Dobór odpowiedniego wodomierza do każdego typu instalacji

Dobór odpowiedniego wodomierza do każdego typu instalacji Dobór odpowiedniego wodomierza do każdego typu instalacji

Detektory gazu w kotłowniach i parkingach - jak zapewnić bezpieczeństwo »

Detektory gazu w kotłowniach i parkingach - jak zapewnić bezpieczeństwo » Detektory gazu w kotłowniach i parkingach - jak zapewnić bezpieczeństwo »

Centrala rekuperacyjna SALDA RIS 400 P EKO 3.0 podwieszana

Centrala rekuperacyjna SALDA RIS 400 P EKO 3.0 podwieszana Centrala rekuperacyjna SALDA RIS 400 P EKO 3.0 podwieszana
 • Wydajność

  :
  400 m³/h – 100 Pa
 • Pobór mocy

  :
  moc / prąd wentylatora (wywiew): 0,09 kW / 0,73 A

Lindab Sp. z o.o. to polska firma działająca na rynku od blisko 30 lat. Lider rozwiązań wentylacyjno-klimatyzacyjnych oferuje produkty i rozwiązania w najwyższej jakości i w cenionym przez klientów Standardzie Lindab. W ofercie firmy są także pokrycia dachowe, systemy rynnowe i system paneli fotowoltaicznych.

Czytaj całość »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Dobór i projektowanie systemu detekcji w garażach »

Dobór i projektowanie systemu detekcji w garażach » Dobór i projektowanie systemu detekcji w garażach »

Czym czyścić części wspólne nieruchomości?

Czym czyścić części wspólne nieruchomości? Czym czyścić części wspólne nieruchomości?

Jak spisać liczniki bez wchodzenia do mieszkania?

Jak spisać liczniki bez wchodzenia do mieszkania? Jak spisać liczniki bez wchodzenia do mieszkania?

Na jakie parametry trzeba zwracać uwagę przy ocieplaniu ścian domów energooszczędnych?

Na jakie parametry trzeba zwracać uwagę przy ocieplaniu ścian domów energooszczędnych? Na jakie parametry trzeba zwracać uwagę przy ocieplaniu ścian domów energooszczędnych?

Zarządzanie nieruchomościami - zobacz kto robi to dobrze»

Zarządzanie nieruchomościami - zobacz kto robi to dobrze» Zarządzanie nieruchomościami - zobacz kto robi to dobrze»

Zadaszenia balkonów i tarasów w budynku - jak to rozwiązać?

Zadaszenia balkonów i tarasów w budynku - jak to rozwiązać? Zadaszenia balkonów i tarasów w budynku - jak to rozwiązać?

Czy można odczytac w tym samym czasie wodomierze, ciepłomierze i podzielniki pod nieobecność lokatora?

Czy można odczytac w tym samym czasie wodomierze, ciepłomierze i podzielniki pod nieobecność lokatora? Czy można odczytac w tym samym czasie wodomierze, ciepłomierze i podzielniki pod nieobecność lokatora?

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu » Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Poszukujemy Zarządcy Nieruchomości »

Poszukujemy Zarządcy Nieruchomości » Poszukujemy Zarządcy Nieruchomości »

Pompy - jak wykorzystać energię z gruntu i oszczędzać?

Pompy - jak wykorzystać energię z gruntu i oszczędzać? Pompy - jak wykorzystać energię z gruntu i oszczędzać?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.