administrator24.info

Danfoss Poland Sp. z o.o. Leanheat®Building - optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej

Leanheat®Building - optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej Leanheat®Building - optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej

Zdrowszy i bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach przy niższych kosztach ogrzewania? Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom opartym o sztuczną inteligencję i loT (Internet Rzeczy) – pozwalają na generowanie...

Zdrowszy i bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach przy niższych kosztach ogrzewania? Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom opartym o sztuczną inteligencję i loT (Internet Rzeczy) – pozwalają na generowanie oszczędności oraz zapewniają satysfakcję mieszkańców i użytkowników budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej.

Redakcja news Regulamin porządku domowego – co, kiedy, w jakim czasie można robić w bloku?

Regulamin porządku domowego – co, kiedy, w jakim czasie można robić w bloku? Regulamin porządku domowego – co, kiedy, w jakim czasie można robić w bloku?

Blok mieszkalny to specyficzna forma mieszkania. Niby mamy własne mieszkanie, gdzie możemy stosować przysłowie „wolność Tomku w swoim domku”, ale nie do końca. W budynku są jeszcze inne lokale oraz części...

Blok mieszkalny to specyficzna forma mieszkania. Niby mamy własne mieszkanie, gdzie możemy stosować przysłowie „wolność Tomku w swoim domku”, ale nie do końca. W budynku są jeszcze inne lokale oraz części wspólne i dostępne dla wszystkich. Dlatego, choć mamy odrębne lokale, ale dzielimy budynek z innymi, obowiązują nas zasady użytkowania nie tylko części wspólnych, ale i własnej przestrzeni.

Dachy w budynkach wielorodzinnych - bezpłatny e-book

Dachy w budynkach wielorodzinnych - bezpłatny e-book Dachy w budynkach wielorodzinnych - bezpłatny e-book

Ludzie, kupując mieszkania, chcą w nich bezpiecznie, wygodnie i bezawaryjnie mieszkać. Tymczasem w wielu budynkach dachy są tak zaprojektowane, że ich funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia. Źle zaprojektowany...

Ludzie, kupując mieszkania, chcą w nich bezpiecznie, wygodnie i bezawaryjnie mieszkać. Tymczasem w wielu budynkach dachy są tak zaprojektowane, że ich funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia. Źle zaprojektowany dach skutkuje trudnościami w spełnieniu podstawowych funkcji. Dla przypomnienia: dach ma osłaniać budynek i jego mieszkańców przed wpływami czynników atmosferycznych i cywilizacyjnych (hałasem), a jednocześnie spełniać wymagania obowiązujących przepisów.

Rynek nieruchomości w 2020 roku odporny na kryzys

Sabina Augustynowicz | 2021-02-25
fot. Pixabay

fot. Pixabay

Z licznych analiz, pojawiających się ostatnio wynika, że rynek nieruchomości poradził sobie w ubiegłym roku całkiem dobrze, pomimo kryzysu wywołanego pandemią. W skali kraju oddano do użytkowania o 7% więcej mieszkań niż rok wcześniej. Odnotowano co prawda 19% spadek sprzedaży mieszkań na 6 największych rynkach w porównaniu z 2019 rokiem, ale wskutek utrzymania de facto cen z roku poprzedniego, a na części rynków nawet wzrostu, oraz niższej podaży, taki spadek w dobie pandemii branża uważa za sukces. Analitycy rynku biurowego przekonują, że ten również oparł się kryzysowi, pomimo upowszechnienia pracy zdalnej i odnotował transakcje na poziomie z lat ubiegłych, ale prawdziwym wygranym czasów pandemii okazał się rynek magazynowy.

Zobacz także

Anna Ruszczak news Sierpień najgorętszy od lat wysuszy Polskę

Sierpień najgorętszy od lat wysuszy Polskę Sierpień najgorętszy od lat wysuszy Polskę

Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie...

Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie intensywnymi opadami. W trakcie 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 mkw. można zebrać nawet 360 litrów wody. Woda opadowa ma ogromny potencjał do wykorzystania.

Redakcja news Spółdzielnie mieszkaniowe nie mają uprawnień do blokowania kół zaparkowanych aut

Spółdzielnie mieszkaniowe nie mają uprawnień do blokowania kół zaparkowanych aut Spółdzielnie mieszkaniowe nie mają uprawnień do blokowania kół zaparkowanych aut

Spółdzielnia mieszkaniowa nie może zakładać blokad na auta, które parkują na jej terenie bez zezwolenia – zdecydował w jednej z toczących się spraw katowicki sąd.

Spółdzielnia mieszkaniowa nie może zakładać blokad na auta, które parkują na jej terenie bez zezwolenia – zdecydował w jednej z toczących się spraw katowicki sąd.

Redakcja news Przekształcanie budynków biurowych i handlowych na cele mieszkalne

Przekształcanie budynków biurowych i handlowych na cele mieszkalne Przekształcanie budynków biurowych i handlowych na cele mieszkalne

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii (MRiT) trwają prace nad kolejnym rozwiązaniem, które ma na celu zwiększyć dostępność lokali mieszkalnych i umożliwić w większym stopniu wykorzystanie pustych powierzchni...

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii (MRiT) trwają prace nad kolejnym rozwiązaniem, które ma na celu zwiększyć dostępność lokali mieszkalnych i umożliwić w większym stopniu wykorzystanie pustych powierzchni biurowych i handlowych.

Według wstępnych danych GUS, od stycznia do grudnia 2020 r. oddano w Polsce do użytkowania 221 978 mieszkań, czyli o 7% więcej niż przed rokiem. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 143 770 mieszkań, co oznacza wzrost o 9,4% w porównaniu do roku 2019, natomiast inwestorzy indywidualni – 74 140 mieszkań, tj. o 7,1% więcej. Te dwie grupy inwestorów odpowiadają za 98,2% ogółu mieszkań oddanych do użytkowania (odpowiednio 64,8% i 33,4%). Mniej lokali mieszkalnych oddano do użytkowania w budownictwie spółdzielczym (1498 wobec 2167) oraz łącznie w pozostałych formach, tj. komunalnej, społecznej, czynszowej i zakładowej (2570 wobec 4597). 

Natomiast roczna sprzedaż nowych mieszkań na sześciu największych rynkach (Warszawa, Wocław, Kraków, Poznań, Łódź, Gdańsk) przekroczyła 53 tys. Jak twierdzą autorzy raportu, przygotowanego przez Jones Long La Salle – jest to spadek o 19% r/r, co w dobie pandemii jest wynikiem dobrym. I wyjaśniają: – Roczny spadek sprzedaży o ok. 20% to oczywiście sporo, ale jeśli podaż także proporcjonalnie maleje, a oferta zbliża się do poziomu rocznej sprzedaży, to rynek jest blisko punktu równowagi. Zwłaszcza, że średnie ceny mieszkań znajdujących się w ofertach deweloperów na koniec 2020 r. nie przekroczyły nigdzie 2% wzrostu. Oznacza to jednak, że nabywcy nie doczekali się zapowiadanych na początku lockdown’u spadków cen, przeciwnie, np. w Warszawie wzrost wyniósł 4%, a w Krakowie 12% więcej.

Rozwarte nożyce cen

Skutków pandemii, czy też nowych tendencji nią wywołanych, eksperci wymieniają wiele, a wśród nich spadek zainteresowania najmem mieszkań, spowodowanym mniejszą mobilnością Polaków, zdalną pracą, zdalnym nauczaniem, prawie zamarciem turystyki.

Wydawałoby się więc, że spadek zainteresowania najmem mieszkań, wpłynie niekorzystnie na ten segment rynku. Znaczący brak potencjalnych najmujących sprawił wszak, że spadła rentowność tej działalności. Mieszkania wynajmowały się z trudem za dużo mniejsze pieniądze niż rok wcześniej. Warto tu przytoczyć opinię analityków serwisu Domiporta, którzy zwracają uwagę na zjawisko rozwierania się nożyc cenowych na największych rynkach nieruchomości w Polsce. Ofertowe ceny zakupu nieruchomości utrzymują się na wysokim poziomie przy coraz niższych stawkach najmu. W Warszawie, po dynamicznym wzroście cen nieruchomości w pierwszym kwartale 2020 początek pandemii spowodował, że oczekiwania sprzedających aż do końca wakacji pozostały na dotychczasowym poziomie, we wrześniu rynek ruszył i ceny ofertowe wzrosły o 5,5%, przekraczając 11 tys. zł za metr kwadratowy, zaś ceny najmu spadły o ponad 4%.

Nic więc dziwnego, że nie przybywało tzw. drobnych inwestorów, dysponujących 2–3 lokalami. Część tych małych inwestorów znalazła się w dość trudnej sytuacji, bo nierzadko mieszkania na wynajem kupowali w kredycie. Deficyt osób poszukujących mieszkań (studentów, pracowników spoza danej miejscowości, którzy przeszli na pracę zdalną) na wynajem sprawił, że obciążenie właścicieli wzrosło nie tylko o ratę kredytu, ale także o koszty jego utrzymania. Mieszkanie przestało na siebie zarabiać. Nowych ciułaczy przy tym nie przybywało, bo banki zaostrzyły warunki kredytowania. Jeśli w pierwszych miesiącach rzadko domagali się zgodnie z Rekomendacją „S” 20% wkładu własnego, zadowalali się często 10% wkładem i dodatkowym ubezpieczeniem brakującej kwoty, to po ogłoszeniu lockdown’u nie tylko usztywnili kryteria, związane z wkładem własnym, ale także przestali udzielać kredytów hipotecznych osobom, zatrudnionym na tzw. umowach śmieciowych, m.in. w gastronomii czy branży beauty.

Wydawałoby się, że ta tendencja odbije się na rynku. Tymczasem lukę, która rzeczywiście powstała w wyniku wycofania się takich nabywców, wypełniły osoby, poszukujące bezpiecznej lokaty dla swoich oszczędności. Bliskie zeru stopy procentowe, w warunkach kilkuprocentowej inflacji skłoniły ich do przenoszenia kapitału na rynek nieruchomości.

Podobne tendencje dotyczyły także rynku wtórnego. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na ciekawe zjawisko, które istniało co prawda wcześniej, ale nasiliło się w okresie pandemii. Jest grupa inwestorów, skupujących mieszkania w ilościach większych, w różnym stanie, w lepszych, gorszych lokalizacjach, w mniej lub bardziej odremontowanych kamienicach czy też na rynku deweloperskim. Remontują je w różnym standardzie – od luksusowego po economy, po czym sprzedają tak przygotowane nieruchomości, bądź wynajmują. Ta grupa może rosnąć w związku z niską opłacalnością lokat oszczędnościowych.

Luksus musi kosztować

W opinii analityków, kolejną tendencją, która będzie miała wpływ na kondycję tego rynku, jest dążenie części Polaków do poprawy warunków zamieszkania na wypadek nawrotów pandemii. Ta grupa pozwoliła deweloperom na osiągnięcie dobrych rezultatów sprzedażowych. – Nie dość, że skłonni byli oni do zakupów lokali relatywnie droższych: lepiej usytuowanych i z wyższych segmentów jakościowych, które wciąż stanowią dużą pulę w ofercie deweloperów, to jeszcze stabilizacja cen była dla nich wyznacznikiem bezpieczeństwa dokonywanej inwestycji. W końcu zakup miał przechować wartość ulokowanego kapitału. Ta grupa nabywców będzie w nadchodzącym okresie ważna dla utrzymania stabilności na rynku mieszkaniowym. By jednak na nim pozostała, ceny powinny pozostać stabilne – komentuje w raporcie Kazimierz Kirejczyk, wiceprezes zarządu JLL.

Ta część naszego społeczeństwa – to osoby zamożne, szukające raczej luksusowych apartamentów. Z raportu międzynarodowej firmy doradczej EY, przygotowanego ze spółką deweloperską Tacit Investment wynika, że polski rynek luksusowych nieruchomości jest już wart ponad 1,8 mld zł, czyli o 35% więcej niż w 2019 r. W Warszawie za 1 mkw. luksusowego apartamentu w 2020 roku trzeba było zapłacić ponad 30 tys. złotych, w Trójmieście – 19 tys. zł, we Wrocławiu – 16,35 tys. zł, a w Krakowie – 16,3 tys. zł. Eksperci oceniają, że średnie tempo wzrostu cen w Warszawie może wynieść ok. 7%. w skali roku, a w miastach regionalnych ok. 5%.

Polacy opróżniają skarpety

W segmencie zarówno luksusowych apartamentów, jak i „zwykłych” mieszkań, zaobserwowano powrót do zakupu mieszkań za gotówkę. Jak podaje w najnowszym raporcie NBP, na nowe mieszkania w Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu wydaliśmy 3,4 mld złotych gotówki. Analitycy serwisu domiporta.pl policzyli, że jest to kwota, która odpowiada zakupowi prawie 7 tysięcy nowych mieszkań. W szacunkach poszli dalej i twierdzą, że wynika z nich, iż gdyby dodać do tego jeszcze pieniądze, które muszą być wniesione jako wkład własny do kredytu, to okazałoby się, że na rynek mieszkaniowy wpłynęło prawie 4,2 mld złotych gotówki. A gdyby analizę rozszerzyć na wszystkich deweloperów i dodać jeszcze transakcje mieszkaniami używanymi, to okazałoby się, że na rynek mieszkaniowy Polacy mogli wtłoczyć tylko w trzecim kwartale 2020 roku nawet 15–20 miliardów złotych.

Nowi gracze na rynku najmu

Rynek najmu mieszkań – to nie tylko drobni gracze. Tak zwany sektor living (mieszkania na wynajem, domy studenckie) przyciąga światowy kapitał pomimo zakłóceń związanych z COVID-19. Ich aktywność inwestycyjna nawet wzrosła, ponieważ living okazał się jedną z najbardziej odpornych klas aktywów w branży nieruchomości, o czym świadczą liczby: w Polsce w 2020 r. odnotowano transakcje o wartości około 260 milionów euro, z czego 72% trafiło do segmentu mieszkań na wynajem, a 28% do segmentu mieszkań studenckich. Na scenie pojawili się też nowi gracze. Najbardziej aktywnym inwestorem w tym sektorze w 2020 r. był TAG Immobilien. Spółka notowana w ramach niemieckiego indeksu giełdowego MDAX ogłosiła na koniec III kwartału 2020 r., że nabyła lub zabezpieczyła nabycie terenów i projektów deweloperskich umożliwiających budowę 4 100 mieszkań na wynajem we Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi oraz deklarowała dodatkowych 5 800 jednostek w projektach planowanych. Wśród tuzów jest też Corestate i Bain Capital Credit.

Szwedzki Heimstaden, wraz z przejęciem portfela Eiffage, Heimstaden wszedł do sektora mieszkaniowego z dwoma projektami typu build-to-rent (BTR) w Warszawie o ogłoszonej cenie zakupu 65 mln euro. Aurec Capital na początku roku zainwestował ponad 22 mln euro w projekt deweloperski przy ul. Puławskiej w Warszawie. Oprócz tych transakcji, także inne podmioty instytucjonalne pracowały nad rozbudową swoich projektów i banków ziemi, zarówno w segmencie mieszkań na wynajem i prywatnych akademików, ale także projektów colivingowych i mikro apartamentowych.

Marcin Wielgus – dyrektor departamentu finansowania dłużnego w Hines Polska Sp. z o.o., zwraca uwagę, że obiekty typu mixed-use oraz inwestycje alternatywne, ze wspomnianego już segmentu living, ale także wielofunkcyjne kompleksy o charakterze miastotwórczym, łączące np. budynek mieszkalny z biurowcem lub aparthotelem, postrzegane są jako przyszłość polskiego rynku nieruchomości. 

Biurowce z rekordowymi transakcjami, ale i milionem pustostanów

Pomimo spowolnienia gospodarczego, wywołanego pandemią i przejścia na pracę zdalną, na rynku biurowym utrzymuje się duża aktywność deweloperska. W efekcie wynik za 2020 rok przewyższa o 47% całkowitą nową podaż zarejestrowaną w 2019 r., a – jak twierdzą eksperci Colliers International – dostarczane projekty są w większości od razu wynajmowane. I, pomimo mniejszego popytu w 2020 r. na rynku biurowym miały miejsce rekordowe transakcje. W Warszawie, w ramach umowy typu pre-let, PZU wynajęło 46,6 tys. mkw. w budynku Generation Park Y. Największą transakcją na rynkach regionalnych była renegocjacja umowy na blisko 30 tys. mkw. w biurowcach West Gate i West Link we Wrocławiu przez firmę Nokia. Drugą znaczącą umową na rynkach regionalnych była renegocjacja 20 tys. mkw. w projekcie Axis w Krakowie dla spółki ABB.

Zjawiskiem charakterystycznym dla tego rynku w 2020 roku był znaczący wzrost udziału renegocjacji w strukturze zawieranych umów najmu. Na rynku warszawskim stanowiły one ponad 40% wszystkich podpisanych umów. W porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. jest to wzrost aż o 19 p.p. Na rynkach regionalnych największy udział renegocjacji odnotowano w Krakowie i Wrocławiu.

Ponadto, najemcy wstrzymali decyzje o relokacjach i przedłużali umowy o 3–5 lat na korzystnych warunkach w obecnych lokalizacjach. Wiele firm, szukając oszczędności, podjęło też decyzję o podnajęciu części swojej powierzchni biurowej.

Redefinicja biur? 

Najbliższe kwartały będą czasem redefinicji funkcji biura, które zmieni swoją funkcję i będzie traktowane jako miejsce spotkań ze współpracownikami i kreatywnej pracy zespołowej. – W ciągu najbliższych lat popyt na biura może zostać zredukowany, ale zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe nie   Wiele firm i pracowników przekonało się bowiem, że całkowita praca zdalna nie sprzyja budowaniu kultury organizacji i relacji między pracownikami – twierdzą eksperci Colliers International.

Biura będą musiały jednak zostać zmodernizowane. W opinii specjalistów, zostanie ograniczona powierzchnia typu „open space” i nastąpi powrót do przestrzeni gabinetowych, z zachowaniem odpowiednich odległości pomiędzy stanowiskami pracy. Nadal będzie rosło znaczenie technologii.

Pandemia przyspieszyła decyzję wielu firm w kwestii korzystania z narzędzi z zakresu proptech. Aplikacje do rezerwacji biurek i miejsc parkingowych w biurze czy coworku, zdalne viewingi, bezdotykowe systemy, aplikacje do zdalnego sterowania warunkami w biurze (temperatura, oświetlenie itp.), jak również szeroka oferta narzędzi ułatwiających pracę zdalną stały się standardem.

Eksperci są zdania, że budowa wielu projektów biurowych, rozpoczętych jeszcze przed pandemią, ale oddanych do użytku w 2021 roku sprawi, że wzrośnie nadpodaż powierzchni biurowej przy spadku popytu na nią, a tym samym wzrośnie udział pustostanów, co będzie skutkować obniżaniem czynszów, bo tylko konkurencyjne warunki najmu pozwolą na utrzymania najemców.

Boom na magazyny 

Według danych Savills, spółki córki plc, notowanej na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych, w 2020 roku w Polsce oddano do użytku ok. 2,2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. We wrześniu odnotowano rekord pod względem wolumenu transakcji kupna/sprzedaży obiektów logistycznych, a po trzech pierwszych kwartałach pod względem najmu (3,7 mln mkw.).

Na koniec III kwartału 2020 r. – jak podaje spółka – zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej i przemysłowej w Polsce przekroczyły w związku z tym 20 mln mkw. Na pięciu największych rynkach (Warszawa, Górny Śląsk, Polska centralna, Wrocław i Poznań) skupia się 79% zasobów. Podaż w innych regionach jest zdecydowanie mniejsza. Rynek wyraźnie rośnie w Trójmieście, gdzie znajduje się 815 600 mkw. Polska Zachodnia jest kolejnym młodym szybko rozwijającym się rynkiem oferującym 693 800 mkw. Zasobów magazynowych, 33% więcej niż przed rokiem, a w budowie pozostaje 216 000 mkw.

Marcin Wielgus, Director – Debt Financing, Hines Polska Sp. z o.o. w publikacji o “Finansowaniu dłużnym nieruchomości” prognozuje dalszy rozwój rynku magazynowego. Uważa, że sprzyja temu trend nearshoringu, w który Polska świetnie się wpisuje dzięki centralnemu położeniu na mapie Europy, a także rozwój logistyki ostatniej mili, napędzanej przez sprzedaż internetową i coraz ważniejszej w budowaniu przewagi konkurencyjnej dla wielu firm. W związku z tym banki są zainteresowane finansowaniem budowy centrów logistycznych. Z racji trwającego boomu na magazyny nie muszą jednak walczyć o każdy projekt, dlatego na najlepsze warunki kredytowe mogą liczyć obiekty najbardziej atrakcyjne – położone w strategicznych lokalizacjach na mapie kraju, a także magazyny miejskie, zwłaszcza typu mulit-let.

Tę opinię podziela Walter Herz – firma doradcza, działająca w sektorze nieruchomości. Specjaliści z tej firmy uważają, że wręcz królował będzie segment magazynowy, który już w 2020 roku odpowiadał prawie za połowę transakcji inwestycyjnych i zdetronizował sektor biurowy, przez ostatnie lata wiodący prym na tym rynku. O utrzymaniu się popytu na aktywa z segmentu magazynowego świadczyć ma – ich zdaniem – rozbudowa banków ziemi i nabywanie gruntów pod logistykę. Eksperci z tej firmy uważają jednak, że centra logistyczne to gorący towar, ale pod warunkiem, że parcele mają już pozwolenie na budowę lub WZ, bo bez nich inwestorzy wykazują znacznie mniejszą chęć do zakupu.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Podwyżki czynszów – czy wynajmujących obowiązują limity?

Podwyżki czynszów – czy wynajmujących obowiązują limity? Podwyżki czynszów – czy wynajmujących obowiązują limity?

Popularność najmu na dość krótki okres wśród właścicieli mieszkań wynika z faktu, że ochrona lokatorów w takim przypadku ma mniejszy zakres.

Popularność najmu na dość krótki okres wśród właścicieli mieszkań wynika z faktu, że ochrona lokatorów w takim przypadku ma mniejszy zakres.

Redakcja news Jak zmieniają się domy, kiedy pojawia się nowy członek rodziny?

Jak zmieniają się domy, kiedy pojawia się nowy członek rodziny? Jak zmieniają się domy, kiedy pojawia się nowy członek rodziny?

Jakie decyzje wnętrzarskie podejmują rodzice, czekając na pojawienie się dziecka?

Jakie decyzje wnętrzarskie podejmują rodzice, czekając na pojawienie się dziecka?

Redakcja news Tarcza antyinflacyjna przedłużona

Tarcza antyinflacyjna przedłużona Tarcza antyinflacyjna przedłużona

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT przedłużającą rozwiązania tarczy antyinflacyjnej.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT przedłużającą rozwiązania tarczy antyinflacyjnej.

Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – ustalenie drogi koniecznej dla nieruchomości w zabudowie śródmiejskiej

#GorącaLinia – ustalenie drogi koniecznej dla nieruchomości w zabudowie śródmiejskiej #GorącaLinia – ustalenie drogi koniecznej dla nieruchomości w zabudowie śródmiejskiej

Czy ustalenie drogi koniecznej względem wspólnoty położonej w zabudowie śródmiejskiej jest realne?

Czy ustalenie drogi koniecznej względem wspólnoty położonej w zabudowie śródmiejskiej jest realne?

news Projektowanie i wykonywanie dachów w świetle wymagań cieplno-wilgotnościowych

Projektowanie i wykonywanie dachów w świetle wymagań cieplno-wilgotnościowych Projektowanie i wykonywanie dachów w świetle wymagań cieplno-wilgotnościowych

Dach to przegroda zewnętrzna chroniąca zarówno wnętrze, konstrukcję, jak i inne części budynku przed niekorzystnym działaniem różnych czynników zewnętrznych. Dach jest też szczególnie narażony na obciążenia...

Dach to przegroda zewnętrzna chroniąca zarówno wnętrze, konstrukcję, jak i inne części budynku przed niekorzystnym działaniem różnych czynników zewnętrznych. Dach jest też szczególnie narażony na obciążenia oraz uszkodzenia mechaniczne, dlatego stawia się mu wysokie wymagania techniczne i użytkowe.

Redakcja Czy obywatele Ukrainy kupują mieszkania w Polsce?

Czy obywatele Ukrainy kupują mieszkania w Polsce? Czy obywatele Ukrainy kupują mieszkania w Polsce?

Czy obywatele z Ukrainy są zainteresowani kupnem mieszkań w Polsce? Jakimi lokalami z rynku pierwotnego się interesują?

Czy obywatele z Ukrainy są zainteresowani kupnem mieszkań w Polsce? Jakimi lokalami z rynku pierwotnego się interesują?

Piotr Pałka news Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym

Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym

26 maja 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 października 2021 r., której celem jest eliminacja bariery przy udzieleniu kredytu hipotecznego w postaci braku własnych środków, stanowiących wymagany przez...

26 maja 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 października 2021 r., której celem jest eliminacja bariery przy udzieleniu kredytu hipotecznego w postaci braku własnych środków, stanowiących wymagany przez bank wkład własny.

Jacek Janas news I my, zarządcy, będziemy mieli swoje święto!

I my, zarządcy, będziemy mieli swoje święto! I my, zarządcy, będziemy mieli swoje święto!

Większość profesji, z  którymi jesteśmy związani jako zarządcy nieruchomości ma  w  kalendarzu swoje święta. A  my, zarządcy, kiedy mamy swoje?

Większość profesji, z  którymi jesteśmy związani jako zarządcy nieruchomości ma  w  kalendarzu swoje święta. A  my, zarządcy, kiedy mamy swoje?

Anna Ruszczak news CEEB – obowiązek dla zarządców nieruchomości i surowe kary za spóźnienie

CEEB – obowiązek dla zarządców nieruchomości i surowe kary za spóźnienie CEEB – obowiązek dla zarządców nieruchomości i surowe kary za spóźnienie

Tylko do końca czerwca br. właściciele lub zarządcy nieruchomości mają czas na złożenie deklaracji do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) odnośnie sposobu ogrzewania. Brakuje 2,5 mln uprawnionych,...

Tylko do końca czerwca br. właściciele lub zarządcy nieruchomości mają czas na złożenie deklaracji do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) odnośnie sposobu ogrzewania. Brakuje 2,5 mln uprawnionych, a za spóźnienie grożą wysokie kary.

Sabina Augustynowicz news Mieszkanie w fatamorganie

Mieszkanie w fatamorganie Mieszkanie w fatamorganie

Już nie zaskakują rosnące ceny nieruchomości, których tempo wzrostu w niektórych miastach jest nawet dwucyfrowe, a w skrajnych przypadkach rosną one nawet o jedną czwartą.

Już nie zaskakują rosnące ceny nieruchomości, których tempo wzrostu w niektórych miastach jest nawet dwucyfrowe, a w skrajnych przypadkach rosną one nawet o jedną czwartą.

Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – wynagrodzenie za ustanowienia służebności drogi koniecznej

#GorącaLinia – wynagrodzenie za ustanowienia służebności drogi koniecznej #GorącaLinia – wynagrodzenie za ustanowienia służebności drogi koniecznej

Pytanie: czy można ustanowić na rzecz wspólnoty wynagrodzenie za ustanowienie służebności drogi koniecznej?

Pytanie: czy można ustanowić na rzecz wspólnoty wynagrodzenie za ustanowienie służebności drogi koniecznej?

Anna Ruszczak news Krajowy Plan Odbudowy zaakceptowany przez KE warunkowo

Krajowy Plan Odbudowy zaakceptowany przez KE warunkowo Krajowy Plan Odbudowy zaakceptowany przez KE warunkowo

2 czerwca br. w Warszawie, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła akceptację dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Szefowa KE spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz...

2 czerwca br. w Warszawie, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła akceptację dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Szefowa KE spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Podkreśliła, że kamienie milowe muszą być wypełnione, zanim jakiekolwiek pieniądze zostaną wypłacone, mając na myśli niezawisłość sądów w Polsce.

Redakcja news W KPO 3,5 mld euro na renowację budynków. Konieczne przyspieszenie przed trudną zimą

W KPO 3,5 mld euro na renowację budynków. Konieczne przyspieszenie przed trudną zimą W KPO 3,5 mld euro na renowację budynków. Konieczne przyspieszenie przed trudną zimą

– Nie ma lepszego momentu, byśmy w Polsce zaczęli mówić o ograniczeniu zużycia energii przez budynki. Bruksela zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy, którego kluczowym elementem jest właśnie efektywność...

– Nie ma lepszego momentu, byśmy w Polsce zaczęli mówić o ograniczeniu zużycia energii przez budynki. Bruksela zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy, którego kluczowym elementem jest właśnie efektywność energetyczna budynków. Mniejsze zużycie energii to już nie tylko fantazja ekologów, tylko kwestia strategiczna. Energetyczna wojna trwa, a w zimie będzie jej bardzo trudny moment – mówił Michał Kurtyka – były minister Klimatu i Środowiska – na konferencji Stowarzyszenia Fala Renowacji.

Anna Ruszczak news Ustawa suszowa bez podatku od betonozy

Ustawa suszowa bez podatku od betonozy Ustawa suszowa bez podatku od betonozy

W ustawie suszowej planowano podatek od betonozy. Miał być jedną z opłat w ramach tzw. kosztów środowiskowych, czyli strat poniesionych w środowisku w wyniku inwestycji.

W ustawie suszowej planowano podatek od betonozy. Miał być jedną z opłat w ramach tzw. kosztów środowiskowych, czyli strat poniesionych w środowisku w wyniku inwestycji.

Redakcja news Proces adaptacji pustostanów dla uchodźców łatwiejszy

Proces adaptacji pustostanów dla uchodźców łatwiejszy Proces adaptacji pustostanów dla uchodźców łatwiejszy

Przez ponad dwa lata, bo do końca lipca 2024 roku, samorządy terytorialne będą mogły na prostszych zasadach adaptować pustostany na mieszkania dla uchodźców.

Przez ponad dwa lata, bo do końca lipca 2024 roku, samorządy terytorialne będą mogły na prostszych zasadach adaptować pustostany na mieszkania dla uchodźców.

Redakcja news mObywatel pełnoprawnym dokumentem – trwają prace

mObywatel pełnoprawnym dokumentem – trwają prace mObywatel pełnoprawnym dokumentem – trwają prace

Cyfryzacja KPRM podaje, że już prawie 8 milionów Polaków korzysta z aplikacji mObywatel. Aplikacja pozwala potwierdzić swoją tożsamość, okazać prawo jazdy, sprawdzić wystawione e-recepty.

Cyfryzacja KPRM podaje, że już prawie 8 milionów Polaków korzysta z aplikacji mObywatel. Aplikacja pozwala potwierdzić swoją tożsamość, okazać prawo jazdy, sprawdzić wystawione e-recepty.

Redakcja news Jerzyki 2022 – ptasi lokatorzy na dachach

Jerzyki 2022 – ptasi lokatorzy na dachach Jerzyki 2022 – ptasi lokatorzy na dachach

Są małych rozmiarów, a poruszają się błyskawicznie – nawet do 200 km/h, większość czasu spędzają w powietrzu, odżywiają się drobnymi owadami i piją wodę z kropli deszczu – mowa o jerzykach.

Są małych rozmiarów, a poruszają się błyskawicznie – nawet do 200 km/h, większość czasu spędzają w powietrzu, odżywiają się drobnymi owadami i piją wodę z kropli deszczu – mowa o jerzykach.

Redakcja news Jak drogie kredyty inwestycyjne wpłyną na rynek mieszkaniowy?

Jak drogie kredyty inwestycyjne wpłyną na rynek mieszkaniowy? Jak drogie kredyty inwestycyjne wpłyną na rynek mieszkaniowy?

Czy pozyskanie kapitału na inwestycje w bankach, które jest teraz obarczone wyższymi kosztami spowoduje ograniczenie ilości projektów wprowadzanych na rynek i ceny mieszkań?

Czy pozyskanie kapitału na inwestycje w bankach, które jest teraz obarczone wyższymi kosztami spowoduje ograniczenie ilości projektów wprowadzanych na rynek i ceny mieszkań?

Redakcja news PE ws. propozycji mających pomóc osiągnąć cele klimatyczne

PE ws. propozycji mających pomóc osiągnąć cele klimatyczne PE ws. propozycji mających pomóc osiągnąć cele klimatyczne

W dniu 8 czerwca br. Parlament Europejski przyjmie stanowisko w sprawie ośmiu propozycji, które mają pomóc UE osiągnąć założone cele klimatyczne.

W dniu 8 czerwca br. Parlament Europejski przyjmie stanowisko w sprawie ośmiu propozycji, które mają pomóc UE osiągnąć założone cele klimatyczne.

Redakcja news Wykorzystanie własnych surowców i możliwości może zapewnić Polsce bezpieczeństwo

Wykorzystanie własnych surowców i możliwości może zapewnić Polsce bezpieczeństwo Wykorzystanie własnych surowców i możliwości może zapewnić Polsce bezpieczeństwo

Ograniczenie roli gazu jako paliwa przejściowego w okresie transformacji, wykorzystanie nowoczesnych technologii węglowych, wdrożenie energetyki jądrowej oraz rozbudowa połączeń sieciowych na linii północ-południe...

Ograniczenie roli gazu jako paliwa przejściowego w okresie transformacji, wykorzystanie nowoczesnych technologii węglowych, wdrożenie energetyki jądrowej oraz rozbudowa połączeń sieciowych na linii północ-południe – to rozwiązania, które mają zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne.

Redakcja news RPP po raz dziewiąty podnosi stopy procentowe

RPP po raz dziewiąty podnosi stopy procentowe RPP po raz dziewiąty podnosi stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Tym razem o 75 pb. do poziomu 6 proc., który jeszcze niedawno przewidywano jako docelowy.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Tym razem o 75 pb. do poziomu 6 proc., który jeszcze niedawno przewidywano jako docelowy.

Anna Ruszczak news Unijny zakaz używania pieców gazowych

Unijny zakaz używania pieców gazowych Unijny zakaz używania pieców gazowych

Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy...

Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy na taką zmianę?

Redakcja news Nieprzewidywalność – największy obecnie problem mieszkaniówki

Nieprzewidywalność – największy obecnie problem mieszkaniówki Nieprzewidywalność – największy obecnie problem mieszkaniówki

Sprzedaż na rynku mieszkaniowym spadła o 50 proc., nadal rosną koszty materiałów i usług, jednak nie to jest największym problemem dla branży mieszkaniowej, znacznie większym jest nieprzewidywalność –...

Sprzedaż na rynku mieszkaniowym spadła o 50 proc., nadal rosną koszty materiałów i usług, jednak nie to jest największym problemem dla branży mieszkaniowej, znacznie większym jest nieprzewidywalność – do takich wniosków doszli uczestnicy debaty przygotowanej przez PAP podczas Europejskiego Kongresu Finansowego.

Redakcja news Polskie samorządy dołączają do unijnej inicjatywy adaptacji do zmian klimatu

Polskie samorządy dołączają do unijnej inicjatywy adaptacji do zmian klimatu Polskie samorządy dołączają do unijnej inicjatywy adaptacji do zmian klimatu

Polskie samorządy wezmą udział w unijnej Misji Adaptacji do Zmian Klimatu.

Polskie samorządy wezmą udział w unijnej Misji Adaptacji do Zmian Klimatu.

Wybrane dla Ciebie

Czy warto postawić na gaz płynny w budownictwie mieszkaniowym?

Czy warto postawić na gaz płynny w budownictwie mieszkaniowym? Czy warto postawić na gaz płynny w budownictwie mieszkaniowym?

Zadaszenia balkonów - na co zwrócić uwagę?

Zadaszenia balkonów - na co zwrócić uwagę? Zadaszenia balkonów - na co zwrócić uwagę?

Atrakcyjne warunki finansowania wszelkich inwestycji w część wspólną budynku

Atrakcyjne warunki finansowania wszelkich inwestycji w część wspólną budynku

Jak oszczędziś ponad 30% energii w ciągu roku?

Jak oszczędziś ponad 30% energii w ciągu roku? Jak oszczędziś ponad 30% energii w ciągu roku?

Jaki wodomierz wybrać? Zdalny odczyt wodomierza bez wchodzenia do mieszkań »

Jaki wodomierz wybrać? Zdalny odczyt wodomierza bez wchodzenia do mieszkań » Jaki wodomierz wybrać? Zdalny odczyt wodomierza bez wchodzenia do mieszkań »

8 pomysłów na ciekawą wiatę śmietnikową na osiedlu »

8 pomysłów na ciekawą wiatę śmietnikową na osiedlu » 8 pomysłów na ciekawą wiatę śmietnikową na osiedlu »

Odkryj najciekawsze rozwiązania dla budynku mieszkalnego »

Odkryj najciekawsze rozwiązania dla budynku mieszkalnego » Odkryj najciekawsze rozwiązania dla budynku mieszkalnego »

Czystość na osiedlu - jak o nią dbać?

Czystość na osiedlu - jak o nią dbać? Czystość na osiedlu - jak o nią dbać?

Danfoss Poland Sp. z o.o. Leanheat®Building - optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej

Leanheat®Building - optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej Leanheat®Building - optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej

Zdrowszy i bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach przy niższych kosztach ogrzewania? Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom opartym o sztuczną inteligencję i loT (Internet Rzeczy) – pozwalają na generowanie...

Zdrowszy i bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach przy niższych kosztach ogrzewania? Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom opartym o sztuczną inteligencję i loT (Internet Rzeczy) – pozwalają na generowanie oszczędności oraz zapewniają satysfakcję mieszkańców i użytkowników budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej.

Jaki materiał izolacyjny wybrać na docieplenie stropodachu?

Jaki materiał izolacyjny wybrać na docieplenie stropodachu? Jaki materiał izolacyjny wybrać na docieplenie stropodachu?

Księgowość i finanse dla wspólnot i zarządców nieruchomości »

Księgowość i finanse dla wspólnot i zarządców nieruchomości » Księgowość i finanse dla wspólnot i zarządców nieruchomości »

Aplikacje, które ułatwiają pracę zarządcy nieruchomości »

Aplikacje, które ułatwiają pracę zarządcy nieruchomości » Aplikacje, które ułatwiają pracę zarządcy nieruchomości »

Jaki wybrać kocioł do centralnego ogrzewania »

Jaki wybrać kocioł do centralnego ogrzewania » Jaki wybrać kocioł do centralnego ogrzewania »

Sposób na problemy ze skażeniem biologicznym wody spowodowane bakteriami i innymi patogenami »

Sposób na problemy ze skażeniem biologicznym wody spowodowane bakteriami i innymi patogenami » Sposób na problemy ze skażeniem biologicznym wody spowodowane bakteriami i innymi patogenami »

Niepewne czasy. Modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło?

Niepewne czasy. Modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło? Niepewne czasy. Modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło?

Opomiarowanie mediów - archiwizacja danych z wodomierzy, ciepłomierzy oraz podzielników kosztów ogrzewania »

Opomiarowanie mediów - archiwizacja danych z wodomierzy, ciepłomierzy oraz podzielników kosztów ogrzewania » Opomiarowanie mediów -  archiwizacja danych z wodomierzy, ciepłomierzy oraz podzielników kosztów ogrzewania »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu » Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Prosty sposób, jak dbać o posadzkę w budynku?

Prosty sposób, jak dbać o posadzkę w budynku? Prosty sposób, jak dbać o posadzkę w budynku?

Jak ocieplenie ścian zewnętrznych zmniejsza jego całkowite zapotrzebowanie na energię cieplną?

Jak ocieplenie ścian zewnętrznych zmniejsza jego całkowite zapotrzebowanie na energię cieplną? Jak ocieplenie ścian zewnętrznych zmniejsza jego całkowite zapotrzebowanie na energię cieplną?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Prawidłowa wentylacja kuchni - jakie rozwiązanie wybrać?

Prawidłowa wentylacja kuchni - jakie rozwiązanie wybrać? Prawidłowa wentylacja kuchni - jakie rozwiązanie wybrać?

Daszki i zadaszenia w budynku - co wybrać?

Daszki i zadaszenia w budynku - co wybrać? Daszki i zadaszenia w budynku - co wybrać?

Jest sposób jak zabezpieczyć lokale przed stratami ciepła »

Jest sposób jak zabezpieczyć lokale przed stratami ciepła » Jest sposób jak zabezpieczyć lokale przed stratami ciepła »

Posadzki na klatce - wymieniać czy naprawiać?

Posadzki na klatce - wymieniać czy naprawiać? Posadzki na klatce - wymieniać czy naprawiać?

Izolacja cieplna i akustyczna ścian wewnętrznych budynków »

Izolacja cieplna i akustyczna ścian wewnętrznych budynków » Izolacja cieplna i akustyczna ścian wewnętrznych budynków »

Sposób na ciepłą wodę CWU »

Sposób na ciepłą wodę CWU » Sposób na ciepłą wodę CWU »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.