Zdrowszy i bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach przy niższych kosztach ogrzewania? Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom opartym o sztuczną inteligencję i loT (Internet Rzeczy) – pozwalają na generowanie...
Zdrowszy i bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach przy niższych kosztach ogrzewania? Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom opartym o sztuczną inteligencję i loT (Internet Rzeczy) – pozwalają na generowanie oszczędności oraz zapewniają satysfakcję mieszkańców i użytkowników budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej.
Blok mieszkalny to specyficzna forma mieszkania. Niby mamy własne mieszkanie, gdzie możemy stosować przysłowie „wolność Tomku w swoim domku”, ale nie do końca. W budynku są jeszcze inne lokale oraz części...
Blok mieszkalny to specyficzna forma mieszkania. Niby mamy własne mieszkanie, gdzie możemy stosować przysłowie „wolność Tomku w swoim domku”, ale nie do końca. W budynku są jeszcze inne lokale oraz części wspólne i dostępne dla wszystkich. Dlatego, choć mamy odrębne lokale, ale dzielimy budynek z innymi, obowiązują nas zasady użytkowania nie tylko części wspólnych, ale i własnej przestrzeni.
Ludzie, kupując mieszkania, chcą w nich bezpiecznie, wygodnie i bezawaryjnie mieszkać. Tymczasem w wielu budynkach dachy są tak zaprojektowane, że ich funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia. Źle zaprojektowany...
Ludzie, kupując mieszkania, chcą w nich bezpiecznie, wygodnie i bezawaryjnie mieszkać. Tymczasem w wielu budynkach dachy są tak zaprojektowane, że ich funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia. Źle zaprojektowany dach skutkuje trudnościami w spełnieniu podstawowych funkcji. Dla przypomnienia: dach ma osłaniać budynek i jego mieszkańców przed wpływami czynników atmosferycznych i cywilizacyjnych (hałasem), a jednocześnie spełniać wymagania obowiązujących przepisów.
COVID-19 zmniejszył zainteresowanie cudzoziemców mieszkaniami w Polsce
W 2020 r. w ręce cudzoziemców trafiło ponad 7,4 tys. mieszkań. Pod względem metrażu obywatele Ukrainy kupili ich więcej, niż łącznie obywatele kolejnych 10 krajów, w tym m.in. Niemiec, Białorusi, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji i Rosji.
Czasy się zmieniły, a nasze mieszkania w wielu przypadkach pełnią funkcję biur, szkół, placów zabaw, siłowni i przestrzeni do relaksu. Spędzanie tak dużej ilości czasu w domu, wiele osób skłoniło do refleksji...
Czasy się zmieniły, a nasze mieszkania w wielu przypadkach pełnią funkcję biur, szkół, placów zabaw, siłowni i przestrzeni do relaksu. Spędzanie tak dużej ilości czasu w domu, wiele osób skłoniło do refleksji nad tym, jak żyją i co jest dla nich najważniejsze przy zakupie inwestycji. Niewątpliwie pandemia koronawirusa zmieniła sposób myślenia i życia, a także wpłynęła na nastroje i preferencje kupujących nieruchomości.
Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie...
Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie intensywnymi opadami. W trakcie 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 mkw. można zebrać nawet 360 litrów wody. Woda opadowa ma ogromny potencjał do wykorzystania.
Polski rynek mieszkaniowy jest dla cudzoziemców niemal całkowicie otwarty. Zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wymaga jedynie zakup nieruchomości w strefie nadgranicznej, chodzi m.in. o Trójmiasto, Szczecin, Świnoujście oraz Zakopane. Jednak takiego zezwolenia nie potrzebują obywatele UE.
Jak podaje MSWiA, w 2020 r. osoby z zagranicznym paszportem kupiły w naszym kraju 7434 mieszkania oraz 2002 lokale użytkowe. Tych pierwszych było aż o ponad 12% mniej niż rok wcześniej. Wygląda na to, że tym razem to kryzys wywołany pandemią COVID-19 zniechęcił cudzoziemców.
Prawdopodobnie przyczyniły się do tego także problemy natury administracyjnej, np. wydłużył się czas wydawania karty stałego pobytu, bez której cudzoziemiec nie dostanie w banku kredytu mieszkaniowego. Pod koniec grudnia 2020 r. rzecznik praw obywatelskich alarmował w piśmie do premiera, że procedury trwają nawet 2 lata, choć według przepisów, załatwienie karty stałego pobytu powinno trwać miesiąc, a w przypadkach szczególnie skomplikowanych – dwa miesiące.
– Jedno wydaje się pewne, z zakupu mieszkań nie zamierzają rezygnować pracujący w naszym kraju obywatele Ukrainy. Wskazuje na to m.in. badanie agencji zatrudnienia Gremi Personal, z którego wynika, że aż 55,5% ukraińskich imigrantów zarobkowych planuje w najbliższym czasie zakup nieruchomości w Polsce. Przed rokiem tego typu deklarację złożyło 34% badanych – twierdzi ekspert GetHome.pl Marek Wielgo.
Od sześciu lat to obywatele Ukrainy są największą grupą kupujących z obcym paszportem. W 2020 r. sfinalizowali transakcje dotyczące przeszło 2,9 tys. mieszkań. Kupują oni nie tylko mieszkania, ale także grunty, na co wciąż muszą mieć zezwolenie MSWiA. Resort podał, że w 2020 r. wydał im 447 takich zezwoleń na zakup 31,6 hektarów gruntów.
Duży odsetek wśród cudzoziemców kupujących u nas mieszkania stanowią obywatele Białorusi i Rosji, co powinno cieszyć w sytuacji kryzysu demograficznego. Łącznie nasi wschodni sąsiedzi kupili w 2020 r. – głównie w największych miastach – przeszło 3,6 tys. mieszkań o łącznej powierzchni przeszło 192,3 tys. kw. Gdyby przyjąć, że średnia cena metra kwadratowego wynosi 9 tys. zł, to oznaczałoby, że w ubiegłym roku wydali oni na mieszkania w naszym kraju łącznie ponad 1,7 mld zł.
Raport MSWiA pokazał też rosnąca aktywność na rynku mieszkaniowym obywateli Indii. Zaczęli oni kupować u nas mieszkania w 2005 r., czyli po przystąpieniu naszego kraju do UE. Jednak od trzech lat robią to coraz odważniej, np. w 2020 r. kupili więcej mieszkań niż obywatele Izraela i Szwecji.
Cudzoziemcy są zainteresowani mieszkaniami zlokalizowanymi w dużych miastach – w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi.
Dodajmy, że dane MSWiA nie w pełni odzwierciedlały skalę transakcji, bo niektórzy notariusze przesyłają informacje o nich z dużym opóźnieniem albo zapominają o tym obowiązku. W 2020 r. konsekwencje dyscyplinarne poniosło sześciu notariuszy.
Dach to przegroda zewnętrzna chroniąca zarówno wnętrze, konstrukcję, jak i inne części budynku przed niekorzystnym działaniem różnych czynników zewnętrznych. Dach jest też szczególnie narażony na obciążenia...
Dach to przegroda zewnętrzna chroniąca zarówno wnętrze, konstrukcję, jak i inne części budynku przed niekorzystnym działaniem różnych czynników zewnętrznych. Dach jest też szczególnie narażony na obciążenia oraz uszkodzenia mechaniczne, dlatego stawia się mu wysokie wymagania techniczne i użytkowe.
26 maja 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 października 2021 r., której celem jest eliminacja bariery przy udzieleniu kredytu hipotecznego w postaci braku własnych środków, stanowiących wymagany przez...
26 maja 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 października 2021 r., której celem jest eliminacja bariery przy udzieleniu kredytu hipotecznego w postaci braku własnych środków, stanowiących wymagany przez bank wkład własny.
Tylko do końca czerwca br. właściciele lub zarządcy nieruchomości mają czas na złożenie deklaracji do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) odnośnie sposobu ogrzewania. Brakuje 2,5 mln uprawnionych,...
Tylko do końca czerwca br. właściciele lub zarządcy nieruchomości mają czas na złożenie deklaracji do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) odnośnie sposobu ogrzewania. Brakuje 2,5 mln uprawnionych, a za spóźnienie grożą wysokie kary.
Już nie zaskakują rosnące ceny nieruchomości, których tempo wzrostu w niektórych miastach jest nawet dwucyfrowe, a w skrajnych przypadkach rosną one nawet o jedną czwartą.
Już nie zaskakują rosnące ceny nieruchomości, których tempo wzrostu w niektórych miastach jest nawet dwucyfrowe, a w skrajnych przypadkach rosną one nawet o jedną czwartą.
2 czerwca br. w Warszawie, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła akceptację dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Szefowa KE spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz...
2 czerwca br. w Warszawie, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła akceptację dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Szefowa KE spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Podkreśliła, że kamienie milowe muszą być wypełnione, zanim jakiekolwiek pieniądze zostaną wypłacone, mając na myśli niezawisłość sądów w Polsce.
– Nie ma lepszego momentu, byśmy w Polsce zaczęli mówić o ograniczeniu zużycia energii przez budynki. Bruksela zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy, którego kluczowym elementem jest właśnie efektywność...
– Nie ma lepszego momentu, byśmy w Polsce zaczęli mówić o ograniczeniu zużycia energii przez budynki. Bruksela zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy, którego kluczowym elementem jest właśnie efektywność energetyczna budynków. Mniejsze zużycie energii to już nie tylko fantazja ekologów, tylko kwestia strategiczna. Energetyczna wojna trwa, a w zimie będzie jej bardzo trudny moment – mówił Michał Kurtyka – były minister Klimatu i Środowiska – na konferencji Stowarzyszenia Fala Renowacji.
W ustawie suszowej planowano podatek od betonozy. Miał być jedną z opłat w ramach tzw. kosztów środowiskowych, czyli strat poniesionych w środowisku w wyniku inwestycji.
W ustawie suszowej planowano podatek od betonozy. Miał być jedną z opłat w ramach tzw. kosztów środowiskowych, czyli strat poniesionych w środowisku w wyniku inwestycji.
Przez ponad dwa lata, bo do końca lipca 2024 roku, samorządy terytorialne będą mogły na prostszych zasadach adaptować pustostany na mieszkania dla uchodźców.
Przez ponad dwa lata, bo do końca lipca 2024 roku, samorządy terytorialne będą mogły na prostszych zasadach adaptować pustostany na mieszkania dla uchodźców.
Cyfryzacja KPRM podaje, że już prawie 8 milionów Polaków korzysta z aplikacji mObywatel. Aplikacja pozwala potwierdzić swoją tożsamość, okazać prawo jazdy, sprawdzić wystawione e-recepty.
Cyfryzacja KPRM podaje, że już prawie 8 milionów Polaków korzysta z aplikacji mObywatel. Aplikacja pozwala potwierdzić swoją tożsamość, okazać prawo jazdy, sprawdzić wystawione e-recepty.
Są małych rozmiarów, a poruszają się błyskawicznie – nawet do 200 km/h, większość czasu spędzają w powietrzu, odżywiają się drobnymi owadami i piją wodę z kropli deszczu – mowa o jerzykach.
Są małych rozmiarów, a poruszają się błyskawicznie – nawet do 200 km/h, większość czasu spędzają w powietrzu, odżywiają się drobnymi owadami i piją wodę z kropli deszczu – mowa o jerzykach.
Czy pozyskanie kapitału na inwestycje w bankach, które jest teraz obarczone wyższymi kosztami spowoduje ograniczenie ilości projektów wprowadzanych na rynek i ceny mieszkań?
Czy pozyskanie kapitału na inwestycje w bankach, które jest teraz obarczone wyższymi kosztami spowoduje ograniczenie ilości projektów wprowadzanych na rynek i ceny mieszkań?
Ograniczenie roli gazu jako paliwa przejściowego w okresie transformacji, wykorzystanie nowoczesnych technologii węglowych, wdrożenie energetyki jądrowej oraz rozbudowa połączeń sieciowych na linii północ-południe...
Ograniczenie roli gazu jako paliwa przejściowego w okresie transformacji, wykorzystanie nowoczesnych technologii węglowych, wdrożenie energetyki jądrowej oraz rozbudowa połączeń sieciowych na linii północ-południe – to rozwiązania, które mają zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Tym razem o 75 pb. do poziomu 6 proc., który jeszcze niedawno przewidywano jako docelowy.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Tym razem o 75 pb. do poziomu 6 proc., który jeszcze niedawno przewidywano jako docelowy.
Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy...
Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy na taką zmianę?
Sprzedaż na rynku mieszkaniowym spadła o 50 proc., nadal rosną koszty materiałów i usług, jednak nie to jest największym problemem dla branży mieszkaniowej, znacznie większym jest nieprzewidywalność –...
Sprzedaż na rynku mieszkaniowym spadła o 50 proc., nadal rosną koszty materiałów i usług, jednak nie to jest największym problemem dla branży mieszkaniowej, znacznie większym jest nieprzewidywalność – do takich wniosków doszli uczestnicy debaty przygotowanej przez PAP podczas Europejskiego Kongresu Finansowego.
Zdrowszy i bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach przy niższych kosztach ogrzewania? Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom opartym o sztuczną inteligencję i loT (Internet Rzeczy) – pozwalają na generowanie...
Zdrowszy i bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach przy niższych kosztach ogrzewania? Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom opartym o sztuczną inteligencję i loT (Internet Rzeczy) – pozwalają na generowanie oszczędności oraz zapewniają satysfakcję mieszkańców i użytkowników budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.