administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Czym jest prawo pierwokupu i kogo obowiązuje?

Anna Ruszczak | 2022-04-15
Prawo pierwokupu nieruchomości oznacza pierwszeństwo przy kupnie mienia, w sytuacji, gdy obecny właściciel chce ją sprzedać, fot. Pixabay

Prawo pierwokupu nieruchomości oznacza pierwszeństwo przy kupnie mienia, w sytuacji, gdy obecny właściciel chce ją sprzedać, fot. Pixabay

Prawo pierwokupu może skomplikować sprzedaż nieruchomości. Uniemożliwia ono właścicielowi dokonanie sprzedaży mienia zgodnie z własną wolą. Na czym polega i kogo obowiązuje?

Zobacz także

7R SA Jak wynająć halę magazynową?

Jak wynająć halę magazynową? Jak wynająć halę magazynową?

Jak wynająć halę magazynową? Potrzebujesz sprawdzonego centrum logistycznego na wynajem? Jakie jeszcze inne usługi oferują firmy zarządzające obiektami magazynowo-produkcyjnymi? Na powyższe pytania odpowiadamy...

Jak wynająć halę magazynową? Potrzebujesz sprawdzonego centrum logistycznego na wynajem? Jakie jeszcze inne usługi oferują firmy zarządzające obiektami magazynowo-produkcyjnymi? Na powyższe pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Eurovilla Agencja nieruchomości premium Warszawa, czyli luksusowy high-life w stolicy

Agencja nieruchomości premium Warszawa, czyli luksusowy high-life w stolicy Agencja nieruchomości premium Warszawa, czyli luksusowy high-life w stolicy

Apartament z tarasem, mieszkanie blisko parku, fajny lokal użytkowy? Ech, któż z nas by nie chciał mieć luksusowej nieruchomości premium w Warszawie? To dopiero marzenie. A jaka dobra inwestycja! Dowiedz...

Apartament z tarasem, mieszkanie blisko parku, fajny lokal użytkowy? Ech, któż z nas by nie chciał mieć luksusowej nieruchomości premium w Warszawie? To dopiero marzenie. A jaka dobra inwestycja! Dowiedz się czegoś na temat rynku nieruchomości premium w naszej stolicy i przekonaj się sam, że kupno apartamentów to nie byle pomysł na teraz, jak i na przyszłość w ogóle.

Anna Ruszczak news Nowe prawa deweloperów

Nowe prawa deweloperów Nowe prawa deweloperów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - ma być ono szybsze i bardziej zrównoważone.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - ma być ono szybsze i bardziej zrównoważone.

Prawo pierwokupu nieruchomości oznacza pierwszeństwo przy kupnie mienia, w sytuacji, gdy obecny właściciel chce ją sprzedać. Pierwokup może wynikać z obowiązujących regulacji lub z konkretnej czynności prawnej. Nie oznacza to, że osoba, na rzecz której ustala się pierwokup, musi bezwzględnie odkupić nieruchomość. Może ona być sprzedana osobie trzeciej, ale tylko pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu nie wykona swojego prawa.

Według ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U.2020.1740) instytucja prawa pierwokupu została skonstruowana w oparciu o trzy podmioty:

  • osoba uprawniona, której prawo to przysługuje,
  • zobowiązany, który jest obciążony obowiązkami z tytułu ustanowienia prawa pierwokupu,
  • osoba trzecia, na rzecz której zobowiązany sprzedaje rzecz obciążoną prawem pierwokupu.

Na czym polega pierwokup?

Pierwokup polega na tym, że osoba uprawniona składa sprzedającemu odpowiednie oświadczenie o chęci zakupu rzeczy lub nieruchomości, na warunkach ustalonych między sprzedawcą, a potencjalnym kupującym. Oświadczenie składa się w formie umowy sprzedaży, w przypadku nieruchomości wyłącznie w formie aktu notarialnego. Uprawniony ma również określony czas na skorzystanie ze swojego prawa. W przypadku nieruchomości czas na decyzję wynosi 30 dni od daty zawiadomienia właściciela o chęci sprzedaży, natomiast w odniesieniu do innych rzeczy – tydzień.

Darowizna i wywłaszczenie

Prawo pierwokupu nie działa w przypadku przenoszenia własności na podstawie innego tytułu prawnego, takiego jak:

  • darowizna,
  • wniesienie tytułem wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej,
  • zamiana,
  • wyzbycie się własności na podstawie innych czynności prawnych (np. rozrządzenie testamentowe),
  • wyzbycie się własności na podstawie innych zdarzeń prawnych (np. wywłaszczenie).

W jaki sposób skorzystać z prawa pierwokupu?

W przypadku sprzedaży nieruchomości, przy której ustanowiono pierwokup, należy sporządzić dwie umowy sprzedaży. W pierwszej kolejności umowę, w której obecny właściciel nieruchomości zobowiązuje się przenieść na osobę trzecią własność za określoną w umowie cenę. Jest w niej zapisany warunek, że przeniesienie własności nastąpi, jeśli uprawniony nie skorzysta z prawa pierwokupu. Po podpisaniu takiej umowy sprzedaży, kupujący nie staje się jeszcze właścicielem (umowa przedwstępna).  W drugim kroku właściciel zawiadamia uprawnionego o możliwości skorzystania z pierwokupu, przesyłając podpisaną umowę sprzedaży. Jeśli osoba uprawniona będzie chciała skorzystać z prawa pierwokupu, stanie się właścicielem mienia na takich warunkach, jakie były zawarte w umowie sprzedaży pomiędzy właścicielem, a kupującym. Jeśli nie zechce ona skorzystać ze swojego prawa, wtedy właściciel może zawrzeć drugą umowę z kupującym, która tym razem przeniesie własność nieruchomości na osobę trzecią.

Może Cię zainteresuje: Reforma przestrzenna już w II kwartale 2022 r.

Z prawa pierwokupu mogą korzystać gminy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) lub dzierżawcy nieruchomości rolnych.

Pierwokup na rzecz gminy

Gmina może mieć w pewnych przypadkach pierwszeństwo przy zakupie nieruchomości, np. gdy nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków. Od tej zasady występują jednak wyjątki, ponieważ pierwokup nie przysługuje gminie, jeśli właściciel odsprzedaje nieruchomość osobie bliskiej. Zapis ten wynika z art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U.2021.1899).

Gminie przysługuje prawo pierwokupu w przypadku sprzedaży:

  • niezabudowanej nieruchomości nabytej uprzednio przez sprzedawcę od Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego,
  • nieruchomości oraz prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej na obszarze przeznaczonym w planie miejscowym na cele publiczne lub nieruchomości, dla której została wydana decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego,
  • prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej nieruchomości gruntowej, niezależnie od formy nabycia tego prawa przez zbywcę,
  • nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub prawa użytkowania wieczystego takiej nieruchomości:
     - nieruchomości położonych na obszarze rewitalizacji, jeżeli przewiduje to uchwała, o której mowa w art. 8 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji;
    - nieruchomości położonych na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji, o której mowa w rozdziale 5 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji

Może Cię zainteresuje: Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska dotyczący hałasu

Prawo pierwokupu na rzecz dzierżawcy

nieruchomości rolnej

Prawo pierwokupu przysługuje dzierżawcom nieruchomości rolnych. Dzierżawca może skorzystać z prawa, jeśli zdecyduje się na jej kupno do 30 dni od otrzymania zawiadomienia o zawarciu umowy sprzedaży. Musi jednak on spełnić łącznie kilka warunków czyli umowa dzierżawy:

  • została zawarta w formie pisemnej,
  • ma tzw. datę pewną, czyli urzędowe poświadczenie daty okazania dokumentu,
  • była wykonywana co najmniej przez trzy lata od momentu urzędowego poświadczenia daty na umowie.

Nabywana nieruchomość rolna musi wchodzić w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy. 

Prawo nie przysługuje dzierżawcom nieruchomości rolnych, jeśli właściciel sprzedaje nieruchomość osobie bliskiej. Jeśli kupującym jest Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego, prawo nie obejmuje dzierżawców.

Prawo pierwokupu dla współwłaściciela nieruchomości rolnej

Prawo pierwszeństwa w zakupie nieruchomości przysługuje również współwłaścicielom nieruchomości rolnej. Gdy któryś ze współwłaścicieli chce sprzedać swój udział, wówczas pozostali mogą skorzystać z prawa pierwokupu. Warunkiem jest prowadzenie gospodarstwa rolnego na wspólnym gruncie (art. 166 KC).

Prawo pierwokupu nieruchomości dla Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

Nieruchomości rolne mogą być przedmiotem zainteresowania Państwa polskiego. W 2017 roku powołano Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), który przejął zadania działającej do tej pory Agencji Nieruchomości Rolnych.  Pierwokup dla KOWR dotyczy wyłącznie nieruchomości rolnych. Gdy dzierżawca nieruchomości nie skorzystał z prawa do pierwokupu nieruchomości rolnej lub jeśli działka rolna nie posiada dzierżawcy, prawo przysługuje KOWR (art. 3 ust. 4 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego). Od tej zasady jest kilka wyjątków. Prawo pierwokupu nie przysługuje, jeśli kupujący:

  • prowadzi gospodarstwo rodzinne,
  • kupowana nieruchomość rolna jest położona w gminie, w której mieszka lub gminie sąsiedniej,
  • jego gospodarstwo rolne powiększy się, ale nie będzie miało więcej niż 300 ha użytków rolnych.

Jeżeli KOWR skorzysta z tego prawa, to wysyła właścicielowi oświadczenie o wykonaniu tego prawa w formie aktu notarialnego. Oświadczenie to jest publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej KOWR.

Jaka będzie cena nieruchomości rolnej, gdy uprawniony skorzysta z pierwokupu?

Aby skorzystać z prawa pierwokupu, trzeba zapłacić taką cenę, jaką właściciel uzgodnił w umowie z nabywcą.  W ramach zapobiegania zawyżaniu cen, wykonujący prawo pierwokupu nieruchomości rolnej dzierżawca lub KOWR może się zwrócić do sądu o ustalenie ceny nieruchomości, jeśli uzna, że cena rażąco odbiega od wartości rynkowej (art. 3 ust. 8 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego).

Konsekwencje pominięcia prawa pierwokupu

Naruszenie przez właściciela ruchomości lub nieruchomości obowiązków, wynikających z prawa pierwokupu, skutkuje odpowiedzialnością odszkodowawczą wobec uprawnionego. Wszystko zależy od tego, komu ostatecznie przysługuje pierwokup. Jeśli pierwokup na mocy przepisów prawnych przysługuje Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego, sprzedaż nieruchomości może być uznana za bezwarunkowo nieważną.

Źródło: ongeo.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Anna Ruszczak news Ceny polis nieruchomości powinny wzrosnąć ze względu na wyższe ceny lokali i materiałów budowlanych

Ceny polis nieruchomości powinny wzrosnąć ze względu na wyższe ceny lokali i materiałów budowlanych Ceny polis nieruchomości powinny wzrosnąć ze względu na wyższe ceny lokali i materiałów budowlanych

Ceny polis nieruchomości powinny odzwierciedlać zmiany na rynku. O kilkanaście procent podrożały mieszkania i domy, wzrosły ceny materiałów budowlanych. Wartość ubezpieczanego lokalu, a zwłaszcza jej niedoszacowanie,...

Ceny polis nieruchomości powinny odzwierciedlać zmiany na rynku. O kilkanaście procent podrożały mieszkania i domy, wzrosły ceny materiałów budowlanych. Wartość ubezpieczanego lokalu, a zwłaszcza jej niedoszacowanie, ma wpływ na wypłatę odszkodowania w przypadku wystąpienia szkody.

Anna Ruszczak news Presja najemców i inwestorów wymusza zieloną rewolucję

Presja najemców i inwestorów wymusza zieloną rewolucję Presja najemców i inwestorów wymusza zieloną rewolucję

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego szacuje powierzchnię użytkową budynków objętych zielonymi certyfikatami na ponad 23 mln mkw. To wzrost o 35 proc. w ciągu roku. To presja najemców i inwestorów...

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego szacuje powierzchnię użytkową budynków objętych zielonymi certyfikatami na ponad 23 mln mkw. To wzrost o 35 proc. w ciągu roku. To presja najemców i inwestorów wymusza zieloną rewolucję w całej branży nieruchomości i budownictwa.

Eurovilla Agencja nieruchomości premium Warszawa, czyli luksusowy high-life w stolicy

Agencja nieruchomości premium Warszawa, czyli luksusowy high-life w stolicy Agencja nieruchomości premium Warszawa, czyli luksusowy high-life w stolicy

Apartament z tarasem, mieszkanie blisko parku, fajny lokal użytkowy? Ech, któż z nas by nie chciał mieć luksusowej nieruchomości premium w Warszawie? To dopiero marzenie. A jaka dobra inwestycja! Dowiedz...

Apartament z tarasem, mieszkanie blisko parku, fajny lokal użytkowy? Ech, któż z nas by nie chciał mieć luksusowej nieruchomości premium w Warszawie? To dopiero marzenie. A jaka dobra inwestycja! Dowiedz się czegoś na temat rynku nieruchomości premium w naszej stolicy i przekonaj się sam, że kupno apartamentów to nie byle pomysł na teraz, jak i na przyszłość w ogóle.

Redakcja news Co czeka mieszkaniówkę?

Co czeka mieszkaniówkę? Co czeka mieszkaniówkę?

Jakie wyzwania stają między deweloperami w 2022 roku? Co będzie wpływać pozytywnie na rozwój rynku mieszkaniowego?

Jakie wyzwania stają między deweloperami w 2022 roku? Co będzie wpływać pozytywnie na rozwój rynku mieszkaniowego?

Redakcja Czy obywatele Ukrainy kupują mieszkania w Polsce?

Czy obywatele Ukrainy kupują mieszkania w Polsce? Czy obywatele Ukrainy kupują mieszkania w Polsce?

Czy obywatele z Ukrainy są zainteresowani kupnem mieszkań w Polsce? Jakimi lokalami z rynku pierwotnego się interesują?

Czy obywatele z Ukrainy są zainteresowani kupnem mieszkań w Polsce? Jakimi lokalami z rynku pierwotnego się interesują?

Eko osiedla przyszłością budownictwa

Eko osiedla przyszłością budownictwa Eko osiedla przyszłością budownictwa

Budowa to zawsze ingerencja w środowisko, jednak każdą inwestycję da się zrealizować w sposób bardziej odpowiedzialny i zrównoważony, z korzyścią dla wszystkich i dla Ziemi. Ekologiczne osiedla to przyszłość...

Budowa to zawsze ingerencja w środowisko, jednak każdą inwestycję da się zrealizować w sposób bardziej odpowiedzialny i zrównoważony, z korzyścią dla wszystkich i dla Ziemi. Ekologiczne osiedla to przyszłość budownictwa mieszkaniowego w Polsce i na świecie. Jakie rozwiązania w zakresie zielonych technologii już dziś są stosowane na osiedlach?

Anna Ruszczak news Najnowsze trendy w branży nieruchomości

Najnowsze trendy w branży nieruchomości Najnowsze trendy w branży nieruchomości

W ostatnim dziesięcioleciu rynek nieruchomości rozwijał się przede wszystkim dzięki prywatnym firmom. Kluczową zaś inwestycją są publiczne nakłady w sektorze mieszkalnictwa. Segment mieszkań, corocznie...

W ostatnim dziesięcioleciu rynek nieruchomości rozwijał się przede wszystkim dzięki prywatnym firmom. Kluczową zaś inwestycją są publiczne nakłady w sektorze mieszkalnictwa. Segment mieszkań, corocznie notował rekordy sprzedaży, dodatkowo wzmocnione przez pandemię i łatwy dostęp do finansowania. Aktualnie można obserwować wyhamowanie na rynku, którego przyczyny to wojna w Ukrainie, inflacja, rosnące koszty i brak fachowców. Pokazuje to, jak mocno wieloletnie zaniedbania wpłynęły na wzrost cen mieszkań.

7R SA Jak wynająć halę magazynową?

Jak wynająć halę magazynową? Jak wynająć halę magazynową?

Jak wynająć halę magazynową? Potrzebujesz sprawdzonego centrum logistycznego na wynajem? Jakie jeszcze inne usługi oferują firmy zarządzające obiektami magazynowo-produkcyjnymi? Na powyższe pytania odpowiadamy...

Jak wynająć halę magazynową? Potrzebujesz sprawdzonego centrum logistycznego na wynajem? Jakie jeszcze inne usługi oferują firmy zarządzające obiektami magazynowo-produkcyjnymi? Na powyższe pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Redakcja news Proces adaptacji pustostanów dla uchodźców łatwiejszy

Proces adaptacji pustostanów dla uchodźców łatwiejszy Proces adaptacji pustostanów dla uchodźców łatwiejszy

Przez ponad dwa lata, bo do końca lipca 2024 roku, samorządy terytorialne będą mogły na prostszych zasadach adaptować pustostany na mieszkania dla uchodźców.

Przez ponad dwa lata, bo do końca lipca 2024 roku, samorządy terytorialne będą mogły na prostszych zasadach adaptować pustostany na mieszkania dla uchodźców.

Redakcja news Jak drogie kredyty inwestycyjne wpłyną na rynek mieszkaniowy?

Jak drogie kredyty inwestycyjne wpłyną na rynek mieszkaniowy? Jak drogie kredyty inwestycyjne wpłyną na rynek mieszkaniowy?

Czy pozyskanie kapitału na inwestycje w bankach, które jest teraz obarczone wyższymi kosztami spowoduje ograniczenie ilości projektów wprowadzanych na rynek i ceny mieszkań?

Czy pozyskanie kapitału na inwestycje w bankach, które jest teraz obarczone wyższymi kosztami spowoduje ograniczenie ilości projektów wprowadzanych na rynek i ceny mieszkań?

Redakcja news Nieprzewidywalność – największy obecnie problem mieszkaniówki

Nieprzewidywalność – największy obecnie problem mieszkaniówki Nieprzewidywalność – największy obecnie problem mieszkaniówki

Sprzedaż na rynku mieszkaniowym spadła o 50 proc., nadal rosną koszty materiałów i usług, jednak nie to jest największym problemem dla branży mieszkaniowej, znacznie większym jest nieprzewidywalność –...

Sprzedaż na rynku mieszkaniowym spadła o 50 proc., nadal rosną koszty materiałów i usług, jednak nie to jest największym problemem dla branży mieszkaniowej, znacznie większym jest nieprzewidywalność – do takich wniosków doszli uczestnicy debaty przygotowanej przez PAP podczas Europejskiego Kongresu Finansowego.

Anna Ruszczak news Czy zakup nieruchomości jest możliwy, gdy w księdze wieczystej figuruje zmarła osoba?

Czy zakup nieruchomości jest możliwy, gdy w księdze wieczystej figuruje zmarła osoba? Czy zakup nieruchomości jest możliwy, gdy w księdze wieczystej figuruje zmarła osoba?

Zakup nieruchomości, gdy w dziale II księgi wieczystej widnieje zmarła osoba, jest możliwy. Sprzedający musi wykazać swoje prawo do nieruchomości. Nabywca nieruchomości, podczas wnioskowania o wpis własności...

Zakup nieruchomości, gdy w dziale II księgi wieczystej widnieje zmarła osoba, jest możliwy. Sprzedający musi wykazać swoje prawo do nieruchomości. Nabywca nieruchomości, podczas wnioskowania o wpis własności udowadnia, że istnieje następstwo prawne, dzięki nabyciu nieruchomości od spadkobiercy.

Anna Ruszczak news Proces cyfryzacji ewidencji gruntów i budynków z negatywną oceną NIK

Proces cyfryzacji ewidencji gruntów i budynków z negatywną oceną NIK Proces cyfryzacji ewidencji gruntów i budynków z negatywną oceną NIK

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła proces cyfryzacji i modernizacji ewidencji gruntów i budynków (EGiB) przez starostów powiatowych. Zastrzeżenia dotyczą przygotowania i realizacji zadań w tym...

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła proces cyfryzacji i modernizacji ewidencji gruntów i budynków (EGiB) przez starostów powiatowych. Zastrzeżenia dotyczą przygotowania i realizacji zadań w tym zakresie.

Redakcja news Sejm przyjął ustawy z branży mieszkaniowej i budowlanej

Sejm przyjął ustawy z branży mieszkaniowej i budowlanej Sejm przyjął ustawy z branży mieszkaniowej i budowlanej

Przyjęta przez Sejm RP ustawa zwiększająca dostępność mieszkań czynszowych i komunalnych ma być kluczowa dla utrzymania dynamiki rozwoju społecznego sektora mieszkaniowego.

Przyjęta przez Sejm RP ustawa zwiększająca dostępność mieszkań czynszowych i komunalnych ma być kluczowa dla utrzymania dynamiki rozwoju społecznego sektora mieszkaniowego.

Redakcja news Czy sprzedaż mieszkań słabnie?

Czy sprzedaż mieszkań słabnie? Czy sprzedaż mieszkań słabnie?

Jak wygląda sytuacja na pierwotnym rynku mieszkaniowym w pierwszych miesiącach trwającego roku? Czy preferencje kupujących się zmieniły? Jakie mieszkania cieszą się największym zainteresowaniem?

Jak wygląda sytuacja na pierwotnym rynku mieszkaniowym w pierwszych miesiącach trwającego roku? Czy preferencje kupujących się zmieniły? Jakie mieszkania cieszą się największym zainteresowaniem?

Redakcja news Czy Polacy przestawiają się na mniejsze mieszkania?

Czy Polacy przestawiają się na mniejsze mieszkania? Czy Polacy przestawiają się na mniejsze mieszkania?

Spadek średniej powierzchni mieszkań deweloperskich jest już widoczny na większości największych rynków mieszkaniowych.

Spadek średniej powierzchni mieszkań deweloperskich jest już widoczny na większości największych rynków mieszkaniowych.

news Brak ludzi do pracy, czyli największe wyzwanie dla branży budowlanej

Brak ludzi do pracy, czyli największe wyzwanie dla branży budowlanej Brak ludzi do pracy, czyli największe wyzwanie dla branży budowlanej

Firma Norgips, będąca liderem w branży suchej zabudowy w Europie Środkowo-Wschodniej, przygotowała raport dotyczący największych problemów branży budowlanej w Polsce.

Firma Norgips, będąca liderem w branży suchej zabudowy w Europie Środkowo-Wschodniej, przygotowała raport dotyczący największych problemów branży budowlanej w Polsce.

Anna Ruszczak news Jak rząd chce ułatwić drogę do mieszkań w biurowcach i galeriach handlowych?

Jak rząd chce ułatwić drogę do mieszkań w biurowcach i galeriach handlowych? Jak rząd chce ułatwić drogę do mieszkań w biurowcach i galeriach handlowych?

Trwają prace w Ministerstwie Rozwoju i Technologii nad uproszczeniem przepisów dotyczących przekształcania starych biurowców i galerii handlowych w budynki mieszkalne. Ogromna luka mieszkaniowa powstała,...

Trwają prace w Ministerstwie Rozwoju i Technologii nad uproszczeniem przepisów dotyczących przekształcania starych biurowców i galerii handlowych w budynki mieszkalne. Ogromna luka mieszkaniowa powstała, gdy do Polski przybyło 3 miliony uchodźców wojennych.

Anna Ruszczak news Czy ceny na rynku budowlanym zatrzymają się?

Czy ceny na rynku budowlanym zatrzymają się? Czy ceny na rynku budowlanym zatrzymają się?

Majowe tempo wzrostu cen budowlanych pozostało bez zmian. To oznacza, że wzrost stawek materiałów budowlanych w najbliższej przyszłości może wyhamować.

Majowe tempo wzrostu cen budowlanych pozostało bez zmian. To oznacza, że wzrost stawek materiałów budowlanych w najbliższej przyszłości może wyhamować.

Redakcja news „Mieszkanie bez wkładu” jest, ale kredytów brakuje

„Mieszkanie bez wkładu” jest, ale kredytów brakuje „Mieszkanie bez wkładu” jest, ale kredytów brakuje

Ponad miesiąc temu weszła w życie ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, jednak na rynku nie widać, aby banki prześcigały się w ofertach.

Ponad miesiąc temu weszła w życie ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, jednak na rynku nie widać, aby banki prześcigały się w ofertach.

Redakcja news Gdzie w Polsce jest najwięcej pustostanów?

Gdzie w Polsce jest najwięcej pustostanów? Gdzie w Polsce jest najwięcej pustostanów?

Główny Urząd Statystyczny na podstawie danych zgromadzonych w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku opublikował informacje na temat odsetka pustych lokali i domów.

Główny Urząd Statystyczny na podstawie danych zgromadzonych w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku opublikował informacje na temat odsetka pustych lokali i domów.

Redakcja news Nowa ustawa deweloperska już obowiązuje

Nowa ustawa deweloperska już obowiązuje Nowa ustawa deweloperska już obowiązuje

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, czyli tzw. nowa ustawa deweloperska, weszła w życie 1 lipca br. Celem

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, czyli tzw. nowa ustawa deweloperska, weszła w życie 1 lipca br. Celem

Anna Ruszczak news Ceny mieszkań idą w górę, ale wydłużył się czas sprzedaży na rynku wtórnym

Ceny mieszkań idą w górę, ale wydłużył się czas sprzedaży na rynku wtórnym Ceny mieszkań idą w górę, ale wydłużył się czas sprzedaży na rynku wtórnym

Brak zdolności kredytowej i wysokie oprocentowanie kredytów powoduje coraz mniejszy popyt na rynku nieruchomości. Mniejsze zainteresowanie zakupem mieszkań ograniczyło nieco wzrost cen, jednak wielkich...

Brak zdolności kredytowej i wysokie oprocentowanie kredytów powoduje coraz mniejszy popyt na rynku nieruchomości. Mniejsze zainteresowanie zakupem mieszkań ograniczyło nieco wzrost cen, jednak wielkich spadków nie widać. Sprzedający lokal na rynku wtórnym dłużej zaś czekają na nabywców.

Anna Ruszczak news Co trzeba wiedzieć, kupując zadłużone mieszkanie?

Co trzeba wiedzieć, kupując zadłużone mieszkanie? Co trzeba wiedzieć, kupując zadłużone mieszkanie?

Zakup zadłużonego mieszkania może wyglądać ryzykownie, jednak może być opłacalny. Należy pamiętać o odpowiednim sprawdzeniu lokalu od strony prawnej. W takim przypadku, dobrze zatrudnić pośrednika w obrocie...

Zakup zadłużonego mieszkania może wyglądać ryzykownie, jednak może być opłacalny. Należy pamiętać o odpowiednim sprawdzeniu lokalu od strony prawnej. W takim przypadku, dobrze zatrudnić pośrednika w obrocie nieruchomościami, który ma doświadczenie i wiedzę do oceny ryzyka.

Wybrane dla Ciebie

Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych »

Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych » Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych »

Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach?

Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach? Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach?

Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach »

Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach » Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? » Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? »

Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu?

Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu? Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu?

Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu?

Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu? Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu?

Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej »

Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej » Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej »

Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie?

Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie? Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach » Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach »

Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to »

Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to » Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to »

Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne »

Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne » Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne »

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych? Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać?

Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać? Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać?

Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem?

Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem? Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa? Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać? System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie »

Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie » Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie »

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę »

Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę » Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę »

Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku?

Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku? Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji» Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Kilka sposobów na estetyczne śmietniki »

Kilka sposobów na estetyczne śmietniki » Kilka sposobów na estetyczne śmietniki »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.