Inkasencki system odczytu wodomierzy, ciepłomierzy i podzielników kosztów ogrzewania

Inkasencki sposób zbierania danych polega na automatycznym odbieraniu sygnału radiowego z urządzeń pomiarowych przez inkasenta wyposażonego w terminal mobilny z interfejsem Bluetooth oraz moduł komunikacyjny APT-Verti-1, który przemieszcza się od budynku do budynku pieszo (system walk-by) bądź samochodem (system drive-by) po określonej trasie.
Zobacz także
Portal PRO Aplikacja PortalPRO – rozwiązanie biznesowe dla zarządcy nieruchomości

Codzienne wyzwania zarządcy nieruchomości wymagają profesjonalnego wsparcia. Bezpłatna aplikacja PortalPRO optymalizuje pracę, pozwala oszczędzać czas, pieniądze i środowisko.
Codzienne wyzwania zarządcy nieruchomości wymagają profesjonalnego wsparcia. Bezpłatna aplikacja PortalPRO optymalizuje pracę, pozwala oszczędzać czas, pieniądze i środowisko.
Schindler Polska Sp. z o.o. Oszczędzanie przez inwestowanie

Z zastępcą prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych w Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Zielonej Górze, Tomaszem Kasprzyszakiem, o zarządzaniu projektami i inwestycjach w zasobach spółdzielni...
Z zastępcą prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych w Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Zielonej Górze, Tomaszem Kasprzyszakiem, o zarządzaniu projektami i inwestycjach w zasobach spółdzielni rozmawia Agnieszka Szylkin.
Redakcja AiMN Współczesne wyzwania zarządców nieruchomości

14 października w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona rynkowi mieszkalnictwa, której organizatorem i pomysłodawcą był Bank Pocztowy. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objęło Polskie Towarzystwo...
14 października w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona rynkowi mieszkalnictwa, której organizatorem i pomysłodawcą był Bank Pocztowy. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objęło Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe, a patronat medialny redakcja Administrator24.
Odczyt danych pomiarowych z wodomierzy, ciepłomierzy i podzielników kosztów ogrzewania prowadzony jest z zewnątrz pomieszczeń mieszkalnych, dzięki wykorzystaniu darmowego pasma IMS 868 MHz i protokołu Wireless M-Bus. Pojedynczy odczyt trwa ułamki sekundy i odbywa się bez bezpośredniego kontaktu urządzenia odczytującego z modułem radiowym urządzenia pomiarowego. W przypadku budynków wielokondygnacyjnych może zaistnieć potrzeba przemieszczenia się inkasenta na poziomy pośrednie celem odczytu urządzeń z kondygnacji najwyższych. Skontaktuj się ze specjalistami firmy Pias-Kan >>
Po zakończeniu odczytów dane pomiarowe poprzez złącze USB transferowane są do PC administratora, gdzie są gromadzone, a następnie konwertowane na formaty obsługiwane przez typowe programy rozliczeniowe.
![]() |
Masz pytania dotyczące opomiarowania wody i ścieków? 606 323 946 |
Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii transmisji danych system AMR zapewnia wysoką skuteczność w zakresie zdalnego odczytu wskazań wielu urządzeń pomiarowych z oferty firmy Pias-Kan.
System inkasencki to korzyści dla mieszkańców
Lokatorzy nie są narażeni na zagrożenia związane z wpuszczaniem niepowołanej, obcej osoby do swojego domu, co jest bardzo istotne w przypadku osób starszych.
Niemalże równoczesny odczyt radiowy wodomierza głównego i wodomierzy mieszkaniowych oraz odpowiedni stan tych urządzeń, ich rodzaj i sposób montażu, a także terminowa legalizacja mają bardzo duży wpływ na znaczące zmniejszenie różnicy w bilansie wskazań wodomierzy, a tym samym obniżenie opłat dodatkowych doliczanych do faktury.
Rzeczywiste rozliczenia
Automatyczne pozyskiwanie danych odczytowych umożliwia naliczanie opłaty za media na podstawie faktycznego zużycia, a nie na obliczeniach szacunkowych.
System zdalnego odczytu eliminuje konieczność fizycznego dostępu do urządzeń pomiarowych w celu spisania stanów liczydła. Lokatorzy nie muszą już oczekiwać na przybycie pracownika spółdzielni, dostosowywać swoich planów do terminu wizyty.
Wdrożenie systemu inkasenckiego to korzyści również dla administratora
Znaczna redukcja kosztów
System minimalizuje liczbę inkasentów oraz ogranicza możliwość wystąpienia pomyłek związanych z czynnikiem ludzkim, powstających na etapie manualnego spisywania stanów liczników, jak i przy wprowadzaniu danych do systemu komputerowego. Tym samym zastosowanie Systemu Inkasenckiego obniża koszty odczytów i tworzenia baz danych.
Bezpieczeństwo
Optyczny odczyt przepływu z mechanizmów zliczających wodomierzy jest całkowicie odporny na działanie zewnętrznego pola magnetycznego. Dzięki możliwości ustawienia alarmów takich jak np.: zdjęcie nakładki z wodomierza, brak przepływu, przepływ wsteczny, przyłożenie magnesu itp. zarządcy są informowani o nieprawidłowościach w eksploatacji urządzenia pomiarowego, co gwarantuje zabezpieczenie przed nadużyciami. Dodatkowo w celu zapewnienia poufności danych pomiarowych, transmisje radiowe zabezpieczone są algorytmem szyfrującym.
Pełna kontrola
System umożliwia dokładny monitoring i kontrolę wielkości wskazań oraz terminów legalizacji urządzeń zamontowanych w lokalach mieszkalnych oraz odczytów wodomierzy i ciepłomierzy głównych, lokalnego dostawcy wody i ciepła. Omawiane urządzenia pomiarowe konstrukcyjnie przystosowane są do montażu nakładek bądź modułów radiowych bez naruszenia ich cech legalizacyjnych.
Oszczędność czasu
Do tej pory odczytywanie stanu liczników było niezwykle czasochłonne. Bezprzewodowy system odczytu AMR gwarantuje dużą swobodę w wyborze terminu i zakresu odczytywanych danych, odczyt odbywa się automatycznie i wystarcza kilka godzin, by ze średniej wielkości osiedla pobrać dane o stanie liczników i wprowadzić je do komputera. Można zapomnieć o sytuacji, kiedy to inkasent starał się wielokrotnie i bezskutecznie dostać do czyjegoś mieszkania w celu odczytu urządzeń pomiarowych.
Odczyt trudno dostępnych urządzeń
Dzięki zastosowaniu transmisji radiowej i braku konieczności fizycznego dostępu do urządzenia możliwe jest dokonanie odczytu urządzeń w lokalizacjach z utrudnionym dostępem np. studzienki wodomierzowe zalewane wodą gruntowa lub opadową czy pustostany.
System Inkasencki można łatwo rozbudować w trakcie eksploatacji, według potrzeb i możliwości zarządcy. Dodanie urządzeń transmisji danych (retransmiterów, koncentratorów danych, serwera i stosownego oprogramowania) pozwala na przekształcenie systemu inkasenckiego w system stacjonarnego odczytu.
Zautomatyzuj rozliczanie. To proste!
Dowiedz się więcej bezpośrednio u naszego konsultanta. Zadzwoń pod numer 606 323 946.
Wykorzystaj telefon lub tablet z systemem Android
Terminal inkasencki składa się z urządzenia mobilnego z systemem operacyjnym Android, na którym zainstalowane jest oprogramowanie INKASOID, oraz z modułu komunikacyjnego APT-Verti-1, który łączy się z urządzeniem mobilnym, wykorzystując standard Bluetooth. Moduł komunikacyjny APT-Verti-1 nasłuchuje i odbiera ramki radiowe pochodzące z urządzeń pomiarowych w trybie transmisji spontanicznej T1. Natomiast aplikacja inkasencka przyporządkowuje numer urządzenia pomiarowego do odpowiadającej pozycji w bazie danych i zapisuje odczyt licznika. Przy zastosowaniu kart pamięci, ilość zapisanych wskazań jest praktycznie nieograniczona. Oprogramowanie umożliwia wygodny odczyt danych, który w pełni integruje się z funkcjonującym oprogramowaniem rozliczeniowym. Poznaj inne rozwiązania firmy Pias-Kan >>
Zarządzaj odczytami dzięki oprogramowaniu Inkasent
Oprogramowanie INKASENT może zostać zainstalowane na każdym stacjonarnym lub przenośnym komputerze klasy PC pracującym w systemie Windows: 7; 8;10.
- tworzenie bazy danych wodomierzy, wraz z trasami inkasenckimi,
- tworzenie ustawień profilu, co umożliwia zaprogramowanie funkcjonalności systemu zgodnie z oczekiwaniami użytkownika,
- wprowadzenie dowolnych komentarzy przypisanych danemu wodomierzowi,
- tworzenie raportów dotyczących historii wskazań zużycia wody z jednego miesiąca,
- eksport danych w postaci powszechnie używanego formatu *txt lub *csv.
![]() |
PIAS-KAN Sp. z o.o.
|