Sprzedaż spółdzielczego mieszkania w ramach przetargu możliwa jest tylko w ściśle określonych sytuacjach, które wymienia ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych
fot. Pixabay
Poza typową sprzedażą nieruchomości na wolnym rynku odbywają się także zakupy mieszkań w ramach przetargów. Takie transakcje niekiedy cieszą się ogromnym zainteresowaniem – jest to uzasadnione. Mieszkanie z przetargu zwykle przyciąga niską ceną wywoławczą, ostateczna cena „przetargowego” lokalu także jest atrakcyjna w wielu przypadkach.
Wyniki aktywności inwestycyjnej spółdzielni mieszkaniowych już od dłuższego czasu nie są imponujące. W latach 2013-2018, liczba lokali oddanych do użytku przez te instytucje nie przekraczała 3500 rocznie....
Wyniki aktywności inwestycyjnej spółdzielni mieszkaniowych już od dłuższego czasu nie są imponujące. W latach 2013-2018, liczba lokali oddanych do użytku przez te instytucje nie przekraczała 3500 rocznie. Warto sprawdzić, jak wyglądał analogiczny wynik spółdzielni z minionego roku.
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach należy do grupy spółdzielni dużych (89 budynków mieszkalnych, w których jest 7140 lokali i 18 pawilonów handlowych). Od 7 lat zarządzana jest przez zgrany zespół, który...
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach należy do grupy spółdzielni dużych (89 budynków mieszkalnych, w których jest 7140 lokali i 18 pawilonów handlowych). Od 7 lat zarządzana jest przez zgrany zespół, który prowadzi Zbigniew Matyjas – Prezes Zarządu. Technicznymi sprawami zajmuje się Renata Sułkowska – Z-ca Prezesa, a finansowymi Katarzyna Lasko – Z-ca Prezesa.
Zintegrowany System Informatyczny Komadres, autorstwa Przedsiębiorstwa Informatyki „ETOB-RES” Sp. z o.o. jest optymalnym rozwiązaniem do elektronicznej obsługi mieszkańców, która zapewni poczucie komfortu...
Zintegrowany System Informatyczny Komadres, autorstwa Przedsiębiorstwa Informatyki „ETOB-RES” Sp. z o.o. jest optymalnym rozwiązaniem do elektronicznej obsługi mieszkańców, która zapewni poczucie komfortu w korzystaniu z usług, poprawi standardy obsługi i stanie się nieodzownym narzędziem do zdobywania i wymiany informacji w kontakcie pomiędzy Mieszkańcem a Zarządcą Nieruchomości.
Przetarg przebiega według sztywno określonych zasad. Poniżej omówione zostały zasady, które dotyczą lokali będących własnością samorządów oraz spółdzielni mieszkaniowych.
Przetargi najczęściej organizują spółdzielnie i gminy…
GUS podaje, że w ostatnich latach na przetargach sprzedawano 1600-1700 mieszkań rocznie. A to oznacza, że w minionym roku mieszkanie z przetargu sprzedawało się ponad sto razy rzadziej niż lokal na wolnym rynku. GUS nie podaje, jaką część „przetargowych” lokali sprzedały spółdzielnie mieszkaniowe oraz samorządy. Przypuszcza się, że spółdzielcze oraz gminne mieszkania stanowią zdecydowaną większość „M” kupowanych w ramach procedur przetargowych, a rzadziej zdarzają się mieszkania należące do przedsiębiorstw państwowych.
Gmina nie może swobodnie ustalać ceny mieszkania…
Przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 1997 nr 115 poz. 741) mówią, że bezprzetargowa sprzedaż mieszkania przez gminę jest możliwa tylko w ściśle określonych sytuacjach. – Najczęściej taki wyjątek jest związany z posiadaniem prawa pierwokupu przez dotychczasowego lokatora (będącego stroną umowy najmu na czas nieokreślony) – zwraca uwagę Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.
Wspomniana ustawa ustala także dokładne zasady przetargowej sprzedaży mieszkania. W ramach pierwszej licytacji, mieszkanie z przetargu musi się sprzedać za cenę nie mniejszą niż 100% jego wartości. Takie uregulowanie sprawia, że licytacja jest rozpoczynana od kwoty określonej przez rzeczoznawcę.
Dopiero niepowodzenie pierwszego przetargu pozwala na ustalenie niższej ceny wywoławczej (wynoszącej minimum 50% wcześniejszej kwoty). Jeżeli na drugim przetargu również nie będzie chętnych, to istnieje możliwość sprzedaży mieszkania za min. 40% wyceny w ramach negocjacji z zainteresowaną osobą.
Cena mieszkania z przetargu organizowanego przez gminę podlega zapłacie najpóźniej do dnia podpisania aktu notarialnego. W przeciwieństwie do trybu bezprzetargowego nie ma możliwości rozłożenia należności na raty.
Za spółdzielcze mieszkanie trzeba płacić 100% wartości
Sprzedaż spółdzielczego mieszkania w ramach przetargu możliwa jest tylko w ściśle określonych sytuacjach, które wymienia ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. 2001 nr 4 poz. 27). Zbycie praw do spółdzielczego mieszkania podczas przetargu może mieć miejsce w następujących sytuacjach:
wygaśnięcie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, jeżeli tego mieszkania nie przejmie osoba bliska dla byłego lokatora albo sam lokator po zapłaceniu zaległości czynszowych;
powinno nastąpić wygaśnięcie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, które jednak zostało obciążone hipoteką (w takim przypadku, prawo własnościowe wyjątkowo nie wygasa, lecz przechodzi na spółdzielnię).
Warto podkreślić, że w pierwszej sytuacji przetarg będzie dotyczył sprzedaży prawa odrębnej własności mieszkania. Trzeba go ogłosić przed upływem 3 miesięcy od daty opróżnienia „M”.
W drugim przypadku, spółdzielnia sprzedaje nie samo mieszkanie z przetargu, ale spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu. Przejęte prawo własnościowe musi zostać sprzedane w ciągu kolejnych 6 miesięcy.
– Zarówno w pierwszym, jak i drugim opisywanym powyżej wariancie, sprzedaż praw do mieszkania musi nastąpić z uwzględnieniem ceny rynkowej. Szczegółowe zasady przetargu powinien określać statut spółdzielni – podsumowuje Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.
Członkowie spółdzielni mieszkaniowej mają prawo dostępu do informacji, przede wszystkim do wglądu do dokumentów spółdzielni. Jakich dokumentów można żądać, kto płaci za odpisy i jakie są skutki odmowy...
Członkowie spółdzielni mieszkaniowej mają prawo dostępu do informacji, przede wszystkim do wglądu do dokumentów spółdzielni. Jakich dokumentów można żądać, kto płaci za odpisy i jakie są skutki odmowy ich udostępnienia?
Warszawa to miasto, w którym działa ok. 500 spółdzielni mieszkaniowych, w tym te największe, liczące tysiące mieszkań, z zasobami realizowanymi po II wojnie światowej na gruntach przejętych przez Państwo...
Warszawa to miasto, w którym działa ok. 500 spółdzielni mieszkaniowych, w tym te największe, liczące tysiące mieszkań, z zasobami realizowanymi po II wojnie światowej na gruntach przejętych przez Państwo w oparciu o tzw. dekret Bieruta.
Podwyżki opłat w 2020 w wielu spółdzielniach to już fakt. Do końca miesiąca pisma dotyczące wzrostu opłat trafią do właścicieli lokali. Kwoty mogą wzrosnąć nawet do kilkuset złotych miesięcznie. Co jest...
Podwyżki opłat w 2020 w wielu spółdzielniach to już fakt. Do końca miesiąca pisma dotyczące wzrostu opłat trafią do właścicieli lokali. Kwoty mogą wzrosnąć nawet do kilkuset złotych miesięcznie. Co jest tego powodem?
Można odzyskać wkład ze spółdzielni (dotyczący spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu) i wykorzystać go przy kredycie. W artykule wyjaśniamy, jak to zrobić.
Można odzyskać wkład ze spółdzielni (dotyczący spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu) i wykorzystać go przy kredycie. W artykule wyjaśniamy, jak to zrobić.
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe nieustannie szukają możliwości obniżenia rachunków za energię i ogrzewanie. Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów jest fotowoltaika. Inwestycje finansowane są dzięki...
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe nieustannie szukają możliwości obniżenia rachunków za energię i ogrzewanie. Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów jest fotowoltaika. Inwestycje finansowane są dzięki dotacjom. Czy korzystanie z energii słonecznej rzeczywiście jest dla spółdzielni i wspólnot opłacalne?
Rok 2020 jest w pewnym sensie dla spółdzielczości mieszkaniowej rokiem szczególnym. W tym roku mija bowiem setna rocznica uchwalenia Ustawy o spółdzielniach (29.10.1920) oraz dwudziesta rocznica uchwalenia...
Rok 2020 jest w pewnym sensie dla spółdzielczości mieszkaniowej rokiem szczególnym. W tym roku mija bowiem setna rocznica uchwalenia Ustawy o spółdzielniach (29.10.1920) oraz dwudziesta rocznica uchwalenia Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (15.12.2000).
Miniony rok oceniany jest bardzo dobrze pod względem inwestycji w efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii. Wpływ na to miał m.in. rządowy program "Mój Prąd", który cieszy się największą popularnością...
Miniony rok oceniany jest bardzo dobrze pod względem inwestycji w efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii. Wpływ na to miał m.in. rządowy program "Mój Prąd", który cieszy się największą popularnością spośród wszystkich realizowanych przez Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Rolnicy, samorządy oraz spółdzielnie mieszkaniowe mają coraz szersze spektrum instrumentów, w których mogą ubiegać się o dofinansowanie inwestycji w odnawialne źródła. NFOŚiGW zapowiada, że chce wesprzeć...
Wyniki aktywności inwestycyjnej spółdzielni mieszkaniowych już od dłuższego czasu nie są imponujące. W latach 2013-2018, liczba lokali oddanych do użytku przez te instytucje nie przekraczała 3500 rocznie....
Wyniki aktywności inwestycyjnej spółdzielni mieszkaniowych już od dłuższego czasu nie są imponujące. W latach 2013-2018, liczba lokali oddanych do użytku przez te instytucje nie przekraczała 3500 rocznie. Warto sprawdzić, jak wyglądał analogiczny wynik spółdzielni z minionego roku.
Od 1 marca wchodzi w życie nowy system opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W przypadku gospodarstw jednoosobowych w nieruchomościach wielorodzinnych wzrost stawki opłat wynosi 650%, co spowodowuje,...
Od 1 marca wchodzi w życie nowy system opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W przypadku gospodarstw jednoosobowych w nieruchomościach wielorodzinnych wzrost stawki opłat wynosi 650%, co spowodowuje, że – według szacunków – 7,5 tys. gospodarstw domowych w stolicy będzie potrzebować wsparcia miasta – mówiono podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Spółdzielców Mieszkaniowych i Zarządców Nieruchomości „Konfederacja Warszawska”.
Ten metaforyczny tytuł oddaje aktualny stan dotyczący zasad odbioru odpadów komunalnych oraz związanych z tym opłat. Zastanówmy się wspólnie, czy wytyczne dotyczące segregacji odpadów, zawarte w rozporządzeniu...
Ten metaforyczny tytuł oddaje aktualny stan dotyczący zasad odbioru odpadów komunalnych oraz związanych z tym opłat. Zastanówmy się wspólnie, czy wytyczne dotyczące segregacji odpadów, zawarte w rozporządzeniu w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów są optymalne?1)
Tarcza antykryzysowa wprowadza zmiany do prawa spółdzielczego oraz ustawy o własności lokali. Zmiany umożliwiają członkom zarządów i rad nadzorczych spółdzielni głosować zdalnie albo mailowo, a także zarządzić...
Tarcza antykryzysowa wprowadza zmiany do prawa spółdzielczego oraz ustawy o własności lokali. Zmiany umożliwiają członkom zarządów i rad nadzorczych spółdzielni głosować zdalnie albo mailowo, a także zarządzić zwołanie posiedzenia. W podobny sposób właściciele lokali będą mogli przyjmować uchwały zarządu.
W dniu 29 października 1920 roku została uchwalona przez Sejm RP ustawa o spółdzielniach1). Stworzyła ona pewne ramy prawne, w których mogły się zmieścić wszystkie formy organizacji spółdzielczych, w tym...
W dniu 29 października 1920 roku została uchwalona przez Sejm RP ustawa o spółdzielniach1). Stworzyła ona pewne ramy prawne, w których mogły się zmieścić wszystkie formy organizacji spółdzielczych, w tym spółdzielnie mieszkaniowe. W jednym z wcześniejszych artykułów wspominałem już, że ustawa ta była uznawana wówczas za jedną z najlepszych w Europie.
Członek spółdzielni mieszkaniowej może posiadać spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Powstaje ono poprzez zawarcie w formie pisemnej przez członka ze spółdzielnią mieszkaniową umowy, w której spółdzielnia...
Członek spółdzielni mieszkaniowej może posiadać spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Powstaje ono poprzez zawarcie w formie pisemnej przez członka ze spółdzielnią mieszkaniową umowy, w której spółdzielnia zobowiązuje się oddać członkowi lokal mieszkalny do używania, a członek zobowiązuje się wnieść wkład mieszkaniowy oraz uiszczać opłaty określone w ustawie i w statucie spółdzielni. Prawo to jest niezbywalne więc nie może go podarować ani sprzedać.
Konieczność przetwarzania danych osobowych w sposób zapewniający odpowiednie ich bezpieczeństwo, w tym ochronę przed niedozwolonym lub niezgodnym z prawem przetwarzaniem oraz przypadkową utratą, zniszczeniem...
Konieczność przetwarzania danych osobowych w sposób zapewniający odpowiednie ich bezpieczeństwo, w tym ochronę przed niedozwolonym lub niezgodnym z prawem przetwarzaniem oraz przypadkową utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem, za pomocą odpowiednich środków technicznych lub organizacyjnych wynika z art. 5 ust. 1 lit. f RODO i jest zadaniem wprost zaadresowanym do administratora danych.
Rozliczanie zużycia wody w budynkach wielolokalowych od lat budzi dyskusje w środowisku spółdzielczym. Podstawowym problemem jest jak tę niezbilansowaną wodę rozliczać i jak koszty z tego tytułu minimalizować.
Rozliczanie zużycia wody w budynkach wielolokalowych od lat budzi dyskusje w środowisku spółdzielczym. Podstawowym problemem jest jak tę niezbilansowaną wodę rozliczać i jak koszty z tego tytułu minimalizować.
W poprzednim wydaniu „Administratora” opublikowane zostało stanowisko Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP w sprawie możliwości zwoływania posiedzeń organów Spółdzielni Mieszkaniowych w okresie...
W poprzednim wydaniu „Administratora” opublikowane zostało stanowisko Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP w sprawie możliwości zwoływania posiedzeń organów Spółdzielni Mieszkaniowych w okresie epidemii, wydane w związku z ogłoszeniem w dniu 20 marca 2020 r. stanu epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej1). Poniżej prezentujemy stanowisko uzupełniające Związku w przedmiocie zwoływania posiedzeń organów SM w okresie epidemii wobec wydania rozporządzenia z dnia 29 maja 2020 r. w...
Ostatnio możemy zaobserwować listy dłużników wywieszone na klatkach schodowych. Czy zgodne z prawem jest upublicznienie informacji o zadłużeniu z tytułu opłat za eksploatację i utrzymanie lokali członków...
Ostatnio możemy zaobserwować listy dłużników wywieszone na klatkach schodowych. Czy zgodne z prawem jest upublicznienie informacji o zadłużeniu z tytułu opłat za eksploatację i utrzymanie lokali członków spółdzielni mieszkaniowej, np. poprzez umieszczenie podstawowych danych dłużników (wysokość zadłużenia, numer lokalu) na tablicy informacyjnej znajdującej się na klatce schodowej? – pyta Czytelniczka.
Nieruchomość nie jest jednorazowym obciążeniem finansowym ponoszonym wyłącznie podczas zakupu. Użytkowanie nieruchomości również kosztuje i wydatek ten zajmuje czołowe miejsce w budżecie gospodarstw domowych.
Nieruchomość nie jest jednorazowym obciążeniem finansowym ponoszonym wyłącznie podczas zakupu. Użytkowanie nieruchomości również kosztuje i wydatek ten zajmuje czołowe miejsce w budżecie gospodarstw domowych.
W dzisiejszych czasach właściwa komunikacja zarządzających z właścicielami jest równie ważna, jak nie ważniejsza, od wiedzy dotyczącej zarządzania nieruchomościami. Zarządzający muszą więc nie tylko wykazać...
W dzisiejszych czasach właściwa komunikacja zarządzających z właścicielami jest równie ważna, jak nie ważniejsza, od wiedzy dotyczącej zarządzania nieruchomościami. Zarządzający muszą więc nie tylko wykazać się wiedzą, ale także umiejętnościami interpersonalnymi, umożliwiającymi organizację zebrań i prowadzenie właściwej komunikacji z właścicielami, a także poradzenie sobie z pieniaczami.
W wyroku z dnia 03.06.2020 r.1), Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wyjaśnił, iż wydanie wyroku na podstawie przepisu nieobowiązującego w dniu orzekania nie zawsze stanowi...
W wyroku z dnia 03.06.2020 r.1), Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wyjaśnił, iż wydanie wyroku na podstawie przepisu nieobowiązującego w dniu orzekania nie zawsze stanowi rażące naruszenie prawa, a więc takie, które uzasadniałoby podstawę skargi nadzwyczajnej w sytuacji, gdy zaskarżone orzeczenie – mimo nawet wskazania jako podstawy prawnej nieaktualnego już przepisu – odpowiada jednak prawu.
Funkcjonalność oprogramowania wspomagającego zarządzanie nieruchomościami pozwala przede wszystkim na ewidencję infrastruktury. Zarządza się przy tym okresowymi przeglądami budynków i instalacji. Obsługiwane...
Funkcjonalność oprogramowania wspomagającego zarządzanie nieruchomościami pozwala przede wszystkim na ewidencję infrastruktury. Zarządza się przy tym okresowymi przeglądami budynków i instalacji. Obsługiwane są usterki oraz zlecenia napraw. Ważny jest przy tym dostęp do pełnej dokumentacji technicznej. Praca może odbywać się na planach architektonicznych. W sposób samoczynny generowane są raporty. Funkcjonalność systemu pozwala zarządzać użytkownikami oraz automatycznie generować raporty. Kluczową...
„Kodeks dobrych praktyk w zakresie przetwarzania danych osobowych przez spółdzielnie mieszkaniowe”, zgodnie z przyjętymi założeniami, ma przyczynić się do dalszego rozwoju ochrony danych osobowych w spółdzielniach...
„Kodeks dobrych praktyk w zakresie przetwarzania danych osobowych przez spółdzielnie mieszkaniowe”, zgodnie z przyjętymi założeniami, ma przyczynić się do dalszego rozwoju ochrony danych osobowych w spółdzielniach mieszkaniowych.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.