O termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych z Agnieszką Stawiarską, kierownikiem działu doradztwa technicznego ROCKWOOL CEE, rozmawia Natalia Klepacka, redaktor portalu administrator24.info.
O termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych z Agnieszką Stawiarską, kierownikiem działu doradztwa technicznego ROCKWOOL CEE, rozmawia Natalia Klepacka, redaktor portalu administrator24.info.
Korzyści z termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych. Fot. Pixabay
O termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych z Agnieszką Stawiarską, kierownikiem działu doradztwa technicznego ROCKWOOL CEE, rozmawia Natalia Klepacka, redaktor portalu administrator24.info.
Natalia Klepacka (NK): Termomodernizacja w ostatnich latach odmieniana jest przez wszystkie przypadki, z tego powodu twierdzę, że pojęcie jest to doskonale znane naszym czytelnikom i zbędne jest jego definiowanie. Przejdźmy od razu do powodów, dlaczego zarządcy czy mieszkańcy obiektów wielorodzinnych powinni zdecydować się na termomodernizację budynków?
Agnieszka Stawiarska (AS): Pierwszą i najważniejszą przyczyną podjęcia prac termomodernizacyjnych jest rachunek ekonomiczny. Inwestycje te mają doprowadzić do podniesienia efektywności energetycznej budynku, a więc zmniejszenia zużycia energii do jego ogrzania. W oczywisty sposób przekłada się to na koszty utrzymania obiektu. Od przygotowania oraz wiedzy zarządcy zależy, czy wykorzysta ten moment na faktyczne zmiany w budynku, czy zakres prac będzie powierzchowny i nie przyniesie spodziewanych efektów.
Dobrze wykonana termomodernizacja to inwestycja na kilkadziesiąt lat, a więc na całe życie jednego pokolenia w danym budynku. Wartość takiej nieruchomości rośnie, a więc jest to także inwestycja w prywatną własność. Budynek nie tylko jest oszczędniejszy w utrzymaniu, lecz także zyskuje na estetyce. Znam dobrze sytuację wielu mieszkańców budynków wielorodzinnych, którzy latami płacili horrendalne rachunki za ogrzewanie, a w mieszkaniu było zimno. I dopiero gdy zarządca przeprowadził gruntowną termomodernizację – ocieplił ściany zewnętrzne, stropy piwnicy, poddasze; nagle okazało się, że zapotrzebowanie na ogrzewanie spadło o 60%, a mieszkańcy zaczęli mieć ciepło w mieszkaniach.
NK: Skoro skutkiem tych prac jest oszczędność i poprawa warunków życia, to dlaczego wciąż tak mało budynków jest poddawanych termomodernizacji?
AS: Odpowiedź jest złożona. Prace te są kosztowne w chwili, gdy są przeprowadzane, więc mieszkańcy obawiają się wzrostu czynszu. Niewielu z nich patrzy na ten wydatek jako konieczny, bo jeśli zarządca nie podejmie tego wysiłku, to rachunki wzrosną i tak, a wszyscy będą mieszkać w niskim komforcie i dużo płacić. Każdy taki proces powinien być poprzedzony spotkaniem informacyjnym, a jeśli będzie konieczność to także spotkaniami indywidualnymi. Zarządca musi mieć odpowiednią wiedzę i umiejętność przekonywania, jeśli mu tego brakuje, powinien zaprosić doradcę energetycznego, który pomoże mu w wyjaśnieniach, symulacjach kosztów.
Mieszkańcy też wymagają edukacji, bo wiem od zarządców, jak ciężko nauczyć ludzi odpowiednich zachowań w ogrzewanym mieszkaniu. Otwieranie okien przy odkręconych grzejnikach to wciąż częste zwyczaje. Dużą barierą jest oczywiście koszt termomodernizacji. Dlatego wciąż potrzebne są zmiany w istniejących programach wsparcia finansowego ze strony państwa, bo ostatecznie wszystkim się opłaca ten proces.
NK: Mówi Pani o termomodernizacji w kategoriach inwestycji, skąd zatem wziąć środki na sfinansowanie takiego przedsięwzięcia? Comiesięczne składki na fundusz remontowy we wspólnocie czy w spółdzielni raczej nie pokryją prac termomodernizacyjnych.
AS: Owszem, spółdzielni i wspólnot raczej nie stać na takie prace, aby zapłacić np. z funduszu remontowego. Zazwyczaj w grę wchodzi kredyt, ale można otrzymać dotację na spłatę kredytu i na przykład na inwestycje w panele fotowoltaiczne. Tego typu dotacje oferuje Fundusz TERMO, obsługiwany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. W ramach tego funduszu jest kilka ścieżek dotacji: premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego, premia remontowa, premia Mieszkaniowych Zasobów Gminnych z opcją grantu MZG, grant OZE, premia kompensacyjna.
Z funduszu tego mogą korzystać: wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego, towarzystwa budownictwa społecznego, społeczne inicjatywy mieszkaniowe, spółki prawa handlowego, osoby fizyczne (w tym właściciele domów jednorodzinnych). Program jest tak pomyślany, że im szerszy zakres prac modernizacyjnych, tym więcej możliwości dotacji. Ważną, podawaną dziś, informacją jest to, że wniosek kredytowy do banku na inwestycję można składać do 30 września 2026 roku. Dopłata do kredytu wynosi od 26% do 50% procent. Wspólnoty mają też do dyspozycji program „Ciepłe mieszkanie”, który będzie działał do końca 2026 roku.
NK: Jak powinien przebiegać proces termomodernizacji? Od czego należy zacząć prace?
AS: Od zrozumienia, na czym polega poprawa efektywności energetycznej budynku, co zrobić, aby budynek zużywał mniej energii do ogrzania i chłodzenia, bo to jest coraz większy problem. Niezawodną drogą do osiągnięcia tego efektu jest przeprowadzenie takich prac, aby budynek sam w sobie, bez dodatkowych urządzeń wymagających np. energii elektrycznej, stał się komfortowy dla mieszkańców – zatrzymywał ciepło, ale też nie nagrzewał się przesadnie w gorące dni. Niezbędna jest prawidłowo zamontowana izolacja. Ona już sama w sobie daje ograniczenie zużycia energii cieplnej nawet do 70%.
Dalszym krokiem jest dobór źródeł ciepła, jeśli budynek nie jest podłączony do sieci. A nawet jeśli jest, warto pomyśleć o izolacji samych instalacji, czyli rur doprowadzających ciepło, ale tu już w grę wchodzi operator sieci. Jeśli myślimy o rurach wewnątrz budynku, to może zaplanować zarządca. Za wszystkie straty ciepła w tych miejscach płacą mieszkańcy, więc powinni się tym interesować. Są oczywiście budynki, w których konieczna jest nawet wymiana instalacji CO i CW. Kolejnym ruchem jest wymiana np. stolarki okiennej, drzwiowej, a potem dobór wentylacji mechanicznej. Każdy budynek jest inny, ale podstawą jest najpierw analiza stanu ścian zewnętrznych i dachu.
NK: Co może pomóc oszacować skalę robót na początku? Audyt energetyczny?
AS: Tak, audyt energetyczny będzie pomocny. Należy go wykonać przed planowaniem robót. Audytor wskaże najbardziej efektywne działania i poziom zakładanych oszczędności. Dokument taki jest też wymagany we wnioskach o dotacje. I oczywiście należy zrobić audyt powykonawczy, aby sprawdzić efekt prac.
NK: Jakie jest największe ryzyko w pracach termomodernizacyjnych?
AS: Wykonawstwo oraz dobór materiałów i urządzeń. Nawet najlepszy audyt, plan robót nie przyniosą nam spodziewanych efektów, jeśli firma wykonawcza nieprawidłowo przeprowadzi roboty. Źle zamontowana izolacja budowlana spowoduje, że wyniki audytu powykonawczego będą niezadowalające dla inwestora. W wyborze wykonawcy może pomóc poręczenie innej wspólnoty, która już skorzystała z usług danej firmy, osobista wizyta zarządcy w budynku już po termomodernizacji, dane z audytu powykonawczego. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to proste, zwłaszcza gdy brakuje firm o tej specjalizacji, ale nie warto decydować się na pierwszą lepszą, bo jest dostępna. Skutki tych błędów są tragiczne, bo termomodernizacji już nie powtórzymy, to prace wykonywane raz na kilkadziesiąt lat.
NK: Wspomina Pani, że dobór materiałów i urządzeń też może być problematyczny. Dlaczego?
AS: Decyzja może być trudna, bo na rynku jest wiele ofert. Jeśli chodzi o dobór materiałów budowalnych, to producenci oferują doradztwo techniczne, które pozwala dobrać materiał do budynku i rodzaju prac. W ROCKWOOL codziennie na takie zapytania odpowiadają doradcy techniczni z długoletnim doświadczeniem (doradcy@rockwool.com). Mamy w portfolio materiały do izolacji całego budynku, łącznie z izolacjami technicznymi. Dobór nie jest więc trudny, bo produkty z wełny skalnej można zastosować w obiektach, które nie mają wcale izolacji i tych, które potrzebują naprawy lub dołożenia izolacji.
Nasz materiał jest niezwykle trwały, zachowuje niezmienne właściwości izolacyjne przez kilkadziesiąt lat. Jeśli zarządca decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych, to powinien też pomyśleć o bezpieczeństwie pożarowym i zabezpieczyć dach niepalną wełną skalną. Gdy w budynku jest np. do ocieplenia lub docieplenia poddasze, nawet w budynkach wielorodzinnych, to warto wybrać nadmuch np. wełną skalną. Szybka technologia, bez odpadów, polecana też w miejscach trudno dostępnych. Naprawdę jest w czym wybierać, jeśli chodzi o materiały izolacyjne i inne w przypadku tak dużego zakresu robót.
NK: Czy mieszkańcy od razu po skończonych pracach termomodernizacyjnych zauważą poprawę komfortu mieszkania? Czy korzyści to raczej perspektywa długoterminowa?
AS: Komfort życia i estetykę zauważą od razu. Korzyści finansowe też. Nie są w stanie ocenić prawdopodobnie korzyści np. zdrowotnych. Budynki są odpowiedzialne w 40% za smog – niesamowicie rujnujący stan naszego zdrowia na skutek ogrzewania domów węglem. Tylko jeśli wymienimy ten piec na pompę ciepła, bez izolacji budynku, rachunki za prąd nas zniszczą. To niby taka prosta zasada, ale wciąż nieoczywista przy wykonywaniu termomodernizacji.
W budynkach spędzamy, mieszkając i pracując, 90% naszego życia – ogrom czasu. Potrzebujemy więc zdrowych, komfortowych warunków w domach z dobrą efektywnością energetyczną. W skali kraju większość z nas mieszka i pracuje w starych budynkach, więc one wymagają termomodernizacji. Naprawdę jest niesamowita różnica przed tym procesem i po nim. Musi być jednak zachowany jeden podstawowy warunek – prawidłowo wykonane prace i dobrze dobrane materiały. Najpierw izolacja budynku, potem kolejne prace. Ona działa zawsze, nie wymaga prądu i innych urządzeń.
Iwona
Iwona, 05.09.2024r., 14:47:04
Dzień dobry,
gdzie mogę znaleźć ofertę na termomodernizację dla spóldzielni mieszkaniowych? Jakiś kontakt - kujawsko-pomorskie
Jesteś właścicielem domu, który do tej pory nie został ocieplony a przez dach, ściany i strop ucieka cenne ciepło? Czas najwyższy nadrobić zaległości! Tym bardziej, że tylko do 2027 roku można składać...
Jesteś właścicielem domu, który do tej pory nie został ocieplony a przez dach, ściany i strop ucieka cenne ciepło? Czas najwyższy nadrobić zaległości! Tym bardziej, że tylko do 2027 roku można składać wnioski o dofinansowanie na termomodernizację budynków jednorodzinnych w ramach programu „Czyste Powietrze”. Warto przy tym mieć na uwadze, że termomodernizacja domu to przede wszystkim szereg korzyści dla Ciebie i Twoich bliskich. Pierwsze z nich zauważysz w swoim portfelu.
OTIS znajduje się w czołówce światowych firm, zajmujących się produkcją, instalacją oraz serwisem wind i schodów ruchomych. Nasze produkty można odnaleźć w najbardziej rozpoznawalnych budynkach na całym...
OTIS znajduje się w czołówce światowych firm, zajmujących się produkcją, instalacją oraz serwisem wind i schodów ruchomych. Nasze produkty można odnaleźć w najbardziej rozpoznawalnych budynkach na całym świecie, a także w najbardziej ruchliwych węzłach komunikacyjnych i centrach handlowych – wszędzie tam, gdzie ludzie pozostają w ruchu. Możemy poszczycić się portfolio usług konserwacyjnych, obejmującym ponad dwa miliony wind i schodów ruchomych – produktów, które każdego dnia transportują około dwóch...
Firma Uniwersal wprowadziła na rynek nowatorski program doboru wentylatorów, który stanowi istotne wsparcie dla projektantów systemów wentylacyjnych. Program ten, dostępny na wszystkich popularnych systemach...
Firma Uniwersal wprowadziła na rynek nowatorski program doboru wentylatorów, który stanowi istotne wsparcie dla projektantów systemów wentylacyjnych. Program ten, dostępny na wszystkich popularnych systemach operacyjnych - Windows, iOS, Android - oraz na różnorodnych urządzeniach, takich jak komputery stacjonarne, laptopy, tablety i smartfony, wyróżnia się swoją funkcjonalnością i intuicyjnością obsługi. Program stanowi zintegrowane środowisko ze stroną internetową www.uniwersal.com.pl.
Odporność na warunki atmosferyczne i korozję biologiczną, trwałość kolorów, paroprzepuszczalność i niskonasiąkliwość – to najważniejsze cechy silikonowej farby elewacyjnej. To właśnie te parametry wpływają...
Odporność na warunki atmosferyczne i korozję biologiczną, trwałość kolorów, paroprzepuszczalność i niskonasiąkliwość – to najważniejsze cechy silikonowej farby elewacyjnej. To właśnie te parametry wpływają na odpowiednie zabezpieczenie, a tym samym trwałość elewacji budynków.
Wybierając domofon do budynków wielolokalowych, gdzie mieszkają setki osób, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość bloku – ile mieszkań się w nim znajduje, czy mieści się na osiedlu otwartym...
Wybierając domofon do budynków wielolokalowych, gdzie mieszkają setki osób, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość bloku – ile mieszkań się w nim znajduje, czy mieści się na osiedlu otwartym czy zamkniętym oraz jaka technologia będzie najwłaściwsza. Na decyzję wpływają różnorakie aspekty technologiczne do przeanalizowania pod względem indywidualnych potrzeb mieszkańców. Tym bardziej, że chodzi o bezpieczeństwo nie tylko ich mienia. Zatem na jakie cechy zwrócić uwagę i jakie technologie...
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym...
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym konkretnie różni się licznik ultradźwiękowy od tradycyjnego. Różnice okazują się naprawdę zaskakujące i mogą mieć odzwierciedlenie nie tylko w samym zużyciu wody, ale także w ponoszonych długofalowo kosztach i komforcie użytkownika.
W świecie finansów Biuro Informacji Kredytowej (BIK) odgrywa kluczową rolę w procesie oceny zdolności kredytowej. Niestety, dla wielu osób negatywna historia kredytowa staje się barierą w uzyskaniu kredytu...
W świecie finansów Biuro Informacji Kredytowej (BIK) odgrywa kluczową rolę w procesie oceny zdolności kredytowej. Niestety, dla wielu osób negatywna historia kredytowa staje się barierą w uzyskaniu kredytu w tradycyjnych bankach. Na szczęście istnieją alternatywne źródła finansowania, które umożliwiają uzyskanie gotówki bez weryfikacji w BIK. W naszym przewodniku omówimy dostępne opcje pożyczkowe bez sprawdzania historii kredytowej w BIK, warunki i wymogi uzyskania takich pożyczek oraz porady dotyczące...
Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe...
Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe media – to składowe studni bez dna, w której źle zagospodarowane środki po prostu przelewać się będą przez palce. Wystarczy wpisać w przeglądarce hasło – „jak oszczędzić na gazie, cieple, energii elektrycznej” a możemy zapoznać się z prostymi, częstokroć nawet domowymi sposobami na walkę z uciekającymi...
Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków...
Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków i mediów, realizacja przelewów, sporządzanie corocznych bilansów, generowanie raportów oraz zestawień z realizacji budżetów – to tylko niektóre spośród długiej listy zadań księgowych we wspólnocie mieszkaniowej. Do tego dochodzi niestabilność prawa. Często słyszymy o nowelizacjach ustaw, wprowadzaniu...
Nasza wspólnota mieszkaniowa jest wspólnotą wielobudynkową. Chcielibyśmy wyodrębnić wspólnoty w każdym budynku. Jak przeprowadzić podział zgodnie z prawem? – pyta Czytelnik.
Nasza wspólnota mieszkaniowa jest wspólnotą wielobudynkową. Chcielibyśmy wyodrębnić wspólnoty w każdym budynku. Jak przeprowadzić podział zgodnie z prawem? – pyta Czytelnik.
Zastosowanie inteligentnych technologii w budynku pozwala zmniejszyć koszty i ilość zużywanej energii oraz niwelować negatywny wpływ na środowisko. Dodatkowo technologie Smart podnoszą znacząco komfort...
Zastosowanie inteligentnych technologii w budynku pozwala zmniejszyć koszty i ilość zużywanej energii oraz niwelować negatywny wpływ na środowisko. Dodatkowo technologie Smart podnoszą znacząco komfort życia mieszańców budynku.
Pompy ciepła mogą być stosowane zarówno w budynkach jedno-, jak i wielorodzinnych. Ze względu na cele związane z osiąganiem neutralności klimatycznej, technologia ta powinna być szeroko stosowana w nieruchomościach...
Pompy ciepła mogą być stosowane zarówno w budynkach jedno-, jak i wielorodzinnych. Ze względu na cele związane z osiąganiem neutralności klimatycznej, technologia ta powinna być szeroko stosowana w nieruchomościach wielolokalowych.
Przepisy odnoszące się do cen ciepła dla odbiorców, zawarte w ustawie z 15 września 2022 r. [1] znowelizowanej ustawą z 14 lutego 2023 r. [2], oraz zawarte w innych przepisach [3] i regulacjach dotyczą...
Przepisy odnoszące się do cen ciepła dla odbiorców, zawarte w ustawie z 15 września 2022 r. [1] znowelizowanej ustawą z 14 lutego 2023 r. [2], oraz zawarte w innych przepisach [3] i regulacjach dotyczą głównie wielolokalowych budynków mieszkalnych, których właściciele/zarządcy obowiązani są do rozliczania kosztów ciepła na lokale użytkowników.
Aby mówić o optymalizacji kosztów w budynku wielolokalowym, należy dokładnie poznać nieruchomość i mechanizmy jej funkcjonowania. To temat wielopłaszczyznowy, dlatego ważne jest monitorowanie wszystkich...
Aby mówić o optymalizacji kosztów w budynku wielolokalowym, należy dokładnie poznać nieruchomość i mechanizmy jej funkcjonowania. To temat wielopłaszczyznowy, dlatego ważne jest monitorowanie wszystkich parametrów wpływających na zwiększanie kosztów funkcjonowania obiektu.
Tarasy w budynkach wielorodzinnych są przedmiotem licznych sporów i wątpliwości. Problem dotyczy przede wszystkim zaliczania tarasów do części wspólnej budynku bądź do poszczególnych lokali. Tu z pomocą...
Tarasy w budynkach wielorodzinnych są przedmiotem licznych sporów i wątpliwości. Problem dotyczy przede wszystkim zaliczania tarasów do części wspólnej budynku bądź do poszczególnych lokali. Tu z pomocą przychodzi rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego w uchwale z dnia 7.03.2008 roku sygn. akt III CZP 10/08.
Do Rzecznika Praw Obywatelskich nieustannie napływają skargi odnoszące się do nieprawidłowości w rozliczeniach za ciepło przy zastosowaniu nagrzejnikowych podzielników kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych....
Do Rzecznika Praw Obywatelskich nieustannie napływają skargi odnoszące się do nieprawidłowości w rozliczeniach za ciepło przy zastosowaniu nagrzejnikowych podzielników kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych. Rzecznik po raz kolejny zwraca się do Ministerstwa Aktywów Państwowych z pytaniami dotyczącymi opłat za ogrzewanie.
Wentylacja w budynku wielorodzinnym musi zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo i komfort użytkowania mieszkań poprzez optymalną wymianę powietrza. Wymagania techniczne w tym zakresie są sprecyzowane w przepisach...
Wentylacja w budynku wielorodzinnym musi zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo i komfort użytkowania mieszkań poprzez optymalną wymianę powietrza. Wymagania techniczne w tym zakresie są sprecyzowane w przepisach i normach branżowych. Jednak nawet doprowadzenie wymaganej ilości powietrza do mieszkania i zapewnienie drożnych kanałów wentylacyjnych dla powietrza wywiewanego nie gwarantują sprawnej wentylacji grawitacyjnej. W wielu wypadkach trzeba sięgać po wentylację mechaniczną lub rozwiązania hybrydowe.
Czasy, gdy – parafrazując znaną kiedyś piosenkę – „Wstawał Zenek do roboty”, a do sprzątania temu Zenkowi wystarczała szufla i miotła – dawno minęły. Żeby utrzymać satysfakcjonujący mieszkańców ład i czystość...
Czasy, gdy – parafrazując znaną kiedyś piosenkę – „Wstawał Zenek do roboty”, a do sprzątania temu Zenkowi wystarczała szufla i miotła – dawno minęły. Żeby utrzymać satysfakcjonujący mieszkańców ład i czystość w budynku i na osiedlu, trzeba zatrudnić profesjonalną firmę, która zadba o czystość na klatkach, osiedlowych alejkach, o zieleń, podjazdy etc., etc.
Ponad 70 osób zainteresowanych tematem opomiarowania mediów, uczestniczyło 10 czerwca 2014 r. w konferencji dotyczącej podniesienia efektywności w instalacjach budownictwa wielolokalowego. Organizator...
Ponad 70 osób zainteresowanych tematem opomiarowania mediów, uczestniczyło 10 czerwca 2014 r. w konferencji dotyczącej podniesienia efektywności w instalacjach budownictwa wielolokalowego. Organizator spotkania – BMETERS Polska wraz parterami – firmami Grundfos i Alter SA oraz Politechniką Wrocławską – na miejsce konferencji wybrali siedzibę krakowskiej spółki Miastoprojekt.
Wysokie koszty ogrzewania stanowią częsty powód nieporozumień pomiędzy zarządcą a mieszkańcami. Eksperci ze Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii na prośbę redakcji „Administratora” dokonali analizy rozliczeń...
Wysokie koszty ogrzewania stanowią częsty powód nieporozumień pomiędzy zarządcą a mieszkańcami. Eksperci ze Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii na prośbę redakcji „Administratora” dokonali analizy rozliczeń kosztów ciepła konkretnego budynku wielorodzinnego. Obszerne fragmenty tej analizy publikujemy poniżej.
Na myśl o innowacjach dla budynków i osiedli nasuwają się nowoczesne rozwiązania, materiały czy urządzenia. I słusznie. Jednak innowacje to nie tylko „nowości”, to także udoskonalanie tego, co już istnieje.
Na myśl o innowacjach dla budynków i osiedli nasuwają się nowoczesne rozwiązania, materiały czy urządzenia. I słusznie. Jednak innowacje to nie tylko „nowości”, to także udoskonalanie tego, co już istnieje.
Współczesne budownictwo bardzo mocno związane jest z pompami ciepła, które są podstawą budynków o niemal zerowym zużyciu energii. Pompy ciepła odgrywają w nich kluczową rolę, zarówno w kwestii ogrzewania,...
Współczesne budownictwo bardzo mocno związane jest z pompami ciepła, które są podstawą budynków o niemal zerowym zużyciu energii. Pompy ciepła odgrywają w nich kluczową rolę, zarówno w kwestii ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody użytkowej, jak i chłodzenia. Wraz z instalacjami fotowoltaicznymi stanowią jedyną technologię umożliwiającą realizację neutralnych pod względem emisji CO2, samodzielnych energetycznie budynków wielorodzinnych.
Ruszył nabór wniosków dla gmin o dofinansowanie wymiany tzw. kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych w ramach programu „Ciepłe...
Ruszył nabór wniosków dla gmin o dofinansowanie wymiany tzw. kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie”.
Coraz częściej wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe decydują się na montaż kamer, łatwo cenowo dostępnych i zapewniających bezpieczeństwo wokół budynku, w holu, garażu czy w windzie. Warto jednak pamiętać,...
Coraz częściej wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe decydują się na montaż kamer, łatwo cenowo dostępnych i zapewniających bezpieczeństwo wokół budynku, w holu, garażu czy w windzie. Warto jednak pamiętać, że monitoring wizyjny – to jedno najbardziej inwazyjnych rozwiązań, którego stosowanie wymaga przestrzegania zasad, związanych z ochroną danych osobowych.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.