administrator24.info

Modernizacja wind i poprawa dostępności w istniejących budynkach

Wywiad z Panem Przemysławem Nygą – Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej Retkinia Północ

Przemysław Nyga – Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Retkinia Północ

Przemysław Nyga – Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Retkinia Północ

- Dzień dobry! Zacznijmy proszę od krótkiego przedstawienia Pana osoby, jak długo jest Pan związany ze spółdzielczością, jak długo pracuje Pan w obecnej spółdzielni?

Nazywam się Przemysław Nyga, obecnie piastuję funkcję Prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Retkinia Północ. Z naszą Spółdzielnią jestem związany od 21 lat. W 2000 roku zaczynałem jako pracownik w stopniu referenta i przeszedłem różne szczeble zatrudnienia, różne oraz miałem możliwość współpracy z innymi działami tak, aby w 2015 roku dołączyć do Zarządu Spółdzielni. W tym roku, kiedy dotychczasowy Prezes Jan Marek przeszedł na emeryturę, Rada Nadzorcza powołała mnie na to stanowisko Prezesa.

- Pana doświadczenie w Spółdzielni Retkinia Północ robi wrażenie! Mogę się tylko domyślać ile świetnych projektów zostało przez Pana zrealizowanych. Z jakich dokonań jest Pan najbardziej dumny?

Musiałbym sięgnąć do początku swojej kariery. Zaczynałem jako pracownik działu członkowskiego, a później przydzielono mi zadanie prowadzenia windykacji. Dobrze wspominam ten okres. Można powiedzieć, że zbudowałem ten dział. Wcześniej w naszej spółdzielni nie było windykacji, jako samodzielnego działu. Od 2005 roku, dodatkowo zajmuję się informatyzacją i to jest kolejna rzecz, z której jestem dumny. Przez kilka lat w spółdzielni funkcjonował program bazodanowy służący do obsługi członków, którego byłem autorem. Powodem do dumy jest również to, że współtworzyłem infrastrukturę sieci informatycznej oraz zajmowałem się wdrażaniem nowych rozwiązań informatycznych.

Od 2015 roku moje zadania zmieniły się diametralnie, dlatego, że zostałem zastępcą prezesa ds. eksploatacji. Przede wszystkim uzyskałem możliwość podejmowania decyzji o kierunkach działania Spółdzielni. Powierzono mi również pieczę nad stanem osiedla w aspekcie  porządkowym.  Zajmowałem się organizacją prac związanych z utrzymaniem porządku, terenów zielonych oraz infrastruktury osiedla.  Wspólnie z podległymi pracownikami zreorganizowaliśmy między innymi metody koszenia osiedla. Wykorzystując nowy, samojezdny, sprzęt udało się zwiększyć efektywność tych prac. Na pewno zmieniło to bardzo pracę w spółdzielni.

W krótkim wywiadzie ciężko jest tak na szybko przywołać wszystkie przedsięwzięcia czy projekty korzystne dla Spółdzielni, z których mogę być dumny. Na pewno jednym z nich jest to, że wraz z pozostałymi członkami zarządu tj. ówczesnym Prezesem Janem Markiem i Panią Barbarą Kalinowską,  współuczestniczyłem w wyborze rozwiązań zawiązanych z windami i ich modernizacją.

schindler wymiana dźwigów

Szyb i winda przed wymianą

- Pana dokonania w spółdzielni są ogromne. Nawiązując do procesu modernizacji wind, jakie było największe wyzwanie, z którym musiał się Pan zmierzyć?

Największym wyzwaniem było przekonanie nieprzekonanych. Zawsze tak jest, że w momencie kiedy chce się ruszyć jakiś nowy projekt, to jest pewna rzesza osób, które uważają, że nie trzeba nic zmieniać, że nie potrzebne są inwestycje i dodatkowe koszty. To właśnie one są dość istotną sprawą. U nas w spółdzielni funkcjonują 42 winy, po dwie w każdym z 21 budynków wysokich.

Modernizacja ich wszystkich oczywiście wiąże się z dość dużymi kosztami i cały problem polegał na tym, żeby pozyskać finansowanie. Nie bylibyśmy w stanie zrobić tego w ramach samego tylko funduszu remontowego, bo potrzeb remontowych spółdzielni jest bardzo dużo.

Konieczne było utworzenie dodatkowego funduszu tak, żeby osoby, które mieszkają w budynkach wyposażonych w dźwigi, sfinansowały tę wymianę. Tu na plus zadziałała przeprowadzona przez nas kampania informacyjna oraz przekonanie członków spółdzielni, żeby podjęli uchwałę na walnym zgromadzeniu o utworzeniu funduszu na modernizację wind. To było nasze największe wyzwanie. Dalej to już była, praktycznie rzecz biorąc, sama przyjemność.

 

schindler wymiana dźwigów

Szyb i winda po modernizacji

- Zapytam jeszcze o głos mieszkańców. Powiedział Pan, że potrzebna była kampania informacyjna. Jakie były pierwsze reakcje mieszkańców na pomysł modernizacji wind?

Myślę, że reakcję mieszkańców można podsumować takim zdaniem – jak coś działa to nie trzeba niczego zmieniać. Dopiero od niedawna, bo od 2019 roku, pojawiło się zjawisko resursu dźwigów osobowych. Wcześniej coś takiego nie miało miejsca, więc nikt tak naprawdę nie był w stanie powiedzieć jak długo posłużą nam dźwigi.

Oczywiście naszym priorytetowym zadaniem było takie konserwowanie istniejących urządzeń żeby cały czas służyły utrzymać ich sprawność. Aczkolwiek były to dźwigi, które zostały wbudowane w nasze budynki w końcówce lat 70. Przeszły one co prawda modernizację -  były wymieniane elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Miało to miejsce w pierwszej dekadzie XXI wieku. Natomiast niewątpliwie były to cały czas te same stare dźwigi. Pojawiały się głosy, że wymiana jest absolutnie niecelowa, niepotrzebna. My, tj. członkowie zarządu nie mieliśmy wątpliwości co do tego, że taka wymiana posłuży mieszkańcom spółdzielni, ale pod jednym warunkiem – musi przynieść coś nowego i tu się udało coś takiego osiągnąć.

 

Modernizacja wind w spółdzielni

Po modernizacji z poprawą dostępności

- Proszę powiedzieć jaka jest ta wartość dodana wymiany dźwigów w Państwa przypadku? Jak wygląda teraz życie mieszkańców w blokach po modernizacji wind?

Może zacznę od innego aspektu.  Podejmując decyzję i wybierając pewne rozwiązania, jako zarząd,  kierowaliśmy się wiedzą pozyskaną z zewnątrz. Chcieliśmy zapoznać się z nowymi rozwiązaniami, bo gdybyśmy o nich nie wiedzieli to nie byłoby możliwości zaimplementowania ich w naszej spółdzielni. I tak w 2016 roku spotkaliśmy się z rozwiązaniem jakim jest winda od poziomu gruntu.

Zauważyliśmy ofertę firmy Schindler, która posiadała takie rozwiązanie, które zaprezentowała w jednym z łódzkich budynków. Była to winda, gdzie przystanek był dodany w miejscy komory zsypowej. Wzbudziło to nasze zainteresowanie, bo u nas we wszystkich budynkach wysokich usunięte zostały zsypy. Więc tak naprawdę byliśmy gotowi do zastosowania tego typu rozwiązania. Jak miałem okazję zapoznać się z ofertą firmy Schindler to pierwszą myślą, która mi przyszła do głowy było to, że to jest oferta dla nas. W naturalny sposób wiedzieliśmy tutaj korzyści właśnie dla mieszkańców.

Nasze budynki mają dość wysoki parter. Jest to 6 schodów, które trzeba pokonać do pierwszego przystanku dźwigu osobowego. Dla osób niepełnosprawnych czy dla kobiet z małymi dziećmi i wózkami nie jest to bariera, której nie można pokonać, ale jeśli można ją zlikwidować to dlaczego by z tego nie skorzystać.  W związku z powyższym przeprowadziliśmy pilotażową wymianę jednego z dźwigów, która pokazała sens takiego rozwiązania i choć niestety nasze szyby windowe nie pozwalają by zbudować taką kabinę, która byłaby stricte kabiną dla osób niepełnosprawnych, to i tak w fenomenalny sposób wpłynęło to na dostępność i poprawiło komunikację w budynku.

Warto tu podkreślić, że nasze bloki, jak wspomniałem wcześniej, są blokami wybudowanymi w końcówce lat 70.  Można byłoby powiedzieć, że są już w pewnym stopniu zużyte funkcjonalnie. Dzisiaj już inaczej projektuje się budynki. Modernizacja wind i samego szybu zapewniła nam możliwość rozpoczęcia biegu windy od poziomu zero. Pomijamy w ten sposób progi architektoniczne w postaci wejść do budynków.

Spotkaliśmy się z bardzo pozytywnymi wypowiedziami naszych mieszkańców, zwłaszcza tymi, którzy mają problemy z poruszaniem. Powiem, że to duża przyjemność jak się podejmuje decyzję, a później słyszy się od naszego mieszkańca, że dzięki  temu mógł wreszcie wyjść z domu. Jest to naprawdę bardzo duża przyjemność i taka mobilizacja, że zrobiliśmy dobrą robotę i mogliśmy komuś pomóc.

Dźwigi wymieniamy już od 5 lat, więc ludzie się przyzwyczaili. Teraz staje się to czymś naturalnym i niewyobrażalnym jest, żeby dźwig mógł funkcjonować inaczej. Do wymiany pozostało już tylko 10 dźwigów, ale już teraz we wszystkich budynkach mamy przynajmniej jeden dźwig, który porusza się od poziomu gruntu.  Jeszcze został nam rok do zakończenia całego procesu i ta ostatnia część mieszkańców nie może już się doczekać. Trochę czujemy nacisk i taki oddech na plecach. Musimy mierzyć się z pytaniami dlaczego nasz blok jest wzięty na koniec.

W międzyczasie pojawiło się nowe rozwiązanie – poszerzenie zakresu pracy dźwigu wykorzystując pomieszczenie dawnej maszynowi. Zmodernizowane dźwigi mogą dowieźć nas do ostatniej kondygnacji. Jest to też ważne, dlatego że  stare dźwigi dowoziły pasażerów do przedostatniej kondygnacji. Resztę drogi mieszkańcy musieli pokonać po schodach. Obecnie wprowadzamy rozwiązanie, gdzie jeden z dźwigów w budynku, kończy swój bieg na ostatniej kondygnacji, ułatwiając dostęp do całego piętra, wspólnego dla dwóch klatek budynku.

Modernizacja wind w spółdzielni

Po modernizacji z poprawą dostępności

- Wspaniała historia. Można powiedzieć, że w Państwa przypadku również wystąpił efekt domina – jeden blok miał zmodernizowaną windę, a jak mieszkańcy się przekonali to sami również chcieli takie rozwiązanie u siebie, prawda?

Jest takie powiedzenie, że obraz jest wart tysiąca słów. Moglibyśmy opowiadać o zaletach nowych rozwiązań dość długo, ale lepiej je pokazać. A możliwość wykonania takiego dźwigu, który dojeżdża na poziom gruntu lub na ostatnią kondygnację dała bardzo dobry efekt marketingowy.

Dzięki wartości dodanej modernizacji mogliśmy przekonać osoby nie do końca pozytywnie nastawione do tego projektu. Na szczęście nie napotkaliśmy dużo takich mieszkańców na swojej drodze. Dzięki temu, tak jak już wspomniałem, jak w 2019 roku weszło rozporządzenie odnośnie właśnie resursu to byliśmy zdecydowanie bardziej do przodu niż w stosunku do innych podobnych mam jednostek organizacyjnych, bo praktycznie rzecz biorąc już prawie połowa naszych wind była wymieniona, a następne były w kolejce. Pozwala nam to spokojnie patrzeć w przyszłość  zakresie użytkowania dźwigów osobowych.

- Można powiedzieć, że wyprzedzili Państwo przepisy prawa w tym zakresie?

Tak, można tak powiedzieć. Jednak niestety wyprzedziliśmy również czasy, w których pojawiły się korzystne przepisy prawa oraz ciekawe możliwości finansowania takich inwestycji. Tutaj mogę powiedzieć, że odczuwam trochę żal, że ze względu na to, że kończymy już proces wymiany dźwigów nie możemy skorzystać z wprowadzanych nam rozwiązań finansowych np. z programu Dostępność Plus.

Niestety przez pandemię, która uniemożliwia przeprowadzenie Walnego Zgromadzenia nie możemy uzyskać zgody członków spółdzielni na zaciągnięcie zobowiązań w tym zakresie. To, w połączeniu z zakończeniem właśnie całego projektu wymiany wind, powoduje, że prawdopodobnie z tego programu nie będziemy mogli skorzystać. Jest to niestety chyba bolączka prekursorów.

Czasami jest tak, że ci co pierwsi przecierają szlaki - tracą, a ci co mogą chwilę poczekać lub podejmują decyzję w bardziej sprzyjających warunkach na tym korzystają. Natomiast uważam, że nie ma co patrzeć na to co się nie udało. Trzeba cieszyć się tym, że nasze budynki zdecydowanie zyskały na modernizacji wind.

 

Modernizacja wind w spółdzielni

Po modernizacji z poprawą dostępności

- Patrząc z perspektywy prekursora i innowatora - co doradziłby Pan innym spółdzielniom, które stoją przed pytaniem modernizować czy nie?

Na pewno nie będę doradzać, żeby nie modernizować. Chyba, że budynek wyposażony jest w stosunkowo nowy dźwig to cały zamiar dobrze jest racjonalnie i ekonomicznie w zakresie opłacalności. Jednak jestem przekonany, że jak sama nazwa wskazuje, modernizować to unowocześniać. Możemy naprawiać, możemy remontować, ale nie zastąpi to modernizacji.

Wszystko zależy od samej jednostki i od tego jak chce ona finansować taką inwestycję. Niewątpliwie jeśli mamy do czynienia ze starymi budynkami, a można do nich zaimplementować nowe rozwiązania doradzałbym modernizację. Należy zastanowić się jak to zrobić i jak pozyskać środki. Warto się jednak  zdecydować, bo to naprawdę odmładza nasze zasoby mieszkaniowe.

- Czy teraz, patrząc z perspektywy czasu, zaplanował by Pan lub zrobił coś inaczej całym procesie modernizacji?

To trochę trudne pytanie. Nie popadając w samo zachwyt, jesteśmy zadowoleni z całego procesu. Nie wiem czy znalazłbym w tej chwili jakieś inne rozwiązanie czy sposób by to inaczej przeprowadzić.

U nas proces wymiany przebiegał w ten sposób, że w pierwszej kolejności w każdym budynku zmodernizowany na nowy został przynajmniej jeden dźwig. Zaowocowało to tym, że gdy w tym roku doszło do poważnej awarii zasilania, która uszkodziła i wyłączyła z użytku pozostałe stare dźwigi, nowe działały dalej. Sytuacja była zła, ale nie tragiczna, bo w każdym budynku przynajmniej jeden dźwig funkcjonował. Lokatorzy mogli skorzystać z pracujacego dźwigu w jednej klatce i przez łącznik znajdujący się na ostatniej kondygnacji dostać się do swoich mieszkań znajdujących się w klatce z uszkodzoną windą.

Czy coś był zmienił w procesie wymiany? Nie. Jesteśmy dużą jednostką i nie byliśmy w stanie wymienić w 21 blokach wszystkich wind w krótkim czasie. Mogłoby to przyspieszyć jedynie pozyskanie nowych źródeł finansowania, ale ta sprawa jest poza nami.

- Z perspektywy procesu budowlanego, jak mieszkańcy oceniali czas budowy?

Co do zasady bardzo cierpliwie podchodzili do tematu. Jest to jednak kilka tygodni, kiedy dźwig jest wyłączony z użytkowania. Ale sam proces wymiany przebiegał bardzo sprawnie. Firma Schindler, która wykonywała tutaj ten cały proces modernizacji, zarówno w zakresie prac budowlanych, jak i samego montażu dźwigu robiła to na tyle sprawnie, że uwag ze strony mieszkańców nie było.

Mieliśmy jedną sytuację, gdzie nastąpiło znaczące opóźnienie nie związane jednak z działaniami firmy  przeprowadzającej modernizację. Nawet niesprzyjające czynniki zewnętrzne, w tym wybuch pandemii, nie wpłynęły znacząco na proces wymiany.

Logistyka firmy Schindler jest na tak wysokim poziomie, że nawet specjalnie nie odczuliśmy opóźnień. Oczywiście terminy rozpoczęcia i zakończenia wymiany musiały ulec przesunięciu. Mieszkańcy w ustalonych okresach czasu byli pozbawieni dźwigu i spokojnie ten czas wytrzymali.

- Bardzo miło mi to słyszeć. Tak w skrócie czy poleciłby pan tę współpracę?

W skrócie odpowiadając – tak. Współpraca z Schindler układała się bardzo dobrze. Jednak nie ma tak, żeby nie było żadnych uwag np. o czystość trakcie prowadzonych prac. Jest to jednak dość częsty problem w procesie budowlanym w budownictwie mieszkaniowym. W ogólnym rozrachunku trzeba powiedzieć, że współpraca układa się dobrze.

- Na koniec zadam pytanie przyszłościowe. Jakie inne inwestycje planuje Pan w najbliższej przyszłości?

Inwestycje to długi temat do rozważań i snucia planów. Osiedle, cały czas żyje i podlega zmianom. Stale pojawiają się nowe potrzeby remontowe. Nie ma takich funduszy, których nie dałoby się wydać  na remonty, modernizacje czy przebudowę budynków oraz pozostałej infrastruktury osiedla.

Obecnie trwa proces przebudowy strefy wejść do budynków niskich. Było to konieczne z uwagi na poprawę efektywności cieplnej, funkcjonalności i bezpieczeństwa. Przed nami na pewno powrót do tematu dachów. Od ostatniego remontu mija już 10 lat, więc trzeba je zmodernizować. Tu też rozglądamy się za nowoczesnymi technologiami. Trzeba zobaczyć co nowego rynek oferuje. Myślimy o wykorzystaniu membran, które te dachy mam doszczelnią.

Dużym projektem, przed którym będzie stała spółdzielnia, jest również remont dróg osiedlowych. To kosztowny, duży i trudny temat, bo wiąże się z organizacją ruchu i parkowania na osiedlu.

Kolejny ciekawy temat przed nami to przebudowa balkonów. Mamy w zasobach dwa rodzaje balkonów – loggie i balkony koszykowe. Balkony koszykowe po 40 latach użytkowania coraz częściej wymagają naprawy, a może całkowitej wymiany, co również brane jest pod uwagę. Tu jesteśmy w bardzo wczesnej fazie projektu. Obecnie jesteśmy na etapie oceny finansowej dostępnych rozwiązań technicznych oraz uzyskania na ten cel  finansowania czyli zgody  naszych lokatorów.

 - W takim razie nie pozostaje mi nic innego oprócz życzenia powodzenia!

Dziękuję, bardzo się przyda.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

iLift Sp. z o.o. Poruszanie się na wózku inwalidzkim bez barier

Poruszanie się na wózku inwalidzkim bez barier Poruszanie się na wózku inwalidzkim bez barier

Podnośnik dla wózków inwalidzkich to innowacyjna alternatywa dla zajmujących dużo miejsca tradycyjnych ramp, podjazdów czy podnośników z pochyłymi podjazdami. Wachlarz możliwości aranżacji platform KRANPLATT...

Podnośnik dla wózków inwalidzkich to innowacyjna alternatywa dla zajmujących dużo miejsca tradycyjnych ramp, podjazdów czy podnośników z pochyłymi podjazdami. Wachlarz możliwości aranżacji platform KRANPLATT pozwala na perfekcyjne dopasowanie do designu i kolorystyki obiektu.

SkySnap Jak zaoszczędzić na remoncie nieruchomości?

Jak zaoszczędzić na remoncie nieruchomości? Jak zaoszczędzić na remoncie nieruchomości?

Remonty elewacji i dachów to jeden z największych kosztów, które musi ponosić każdy właściciel nieruchomości, wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa. Często jest to przedsięwzięcie, na które fundusze...

Remonty elewacji i dachów to jeden z największych kosztów, które musi ponosić każdy właściciel nieruchomości, wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa. Często jest to przedsięwzięcie, na które fundusze zbiera się latami.

FIRMA BMETERS Wodomierz GSD8-45 MID

Wodomierz GSD8-45 MID Wodomierz GSD8-45 MID

Szczegółówe informacje o wodomierzu BMETERS - GSD8-45 MID

Szczegółówe informacje o wodomierzu BMETERS - GSD8-45 MID

FIRMA BMETERS Wodomierz GSD8-RFM - BMETERS

Wodomierz GSD8-RFM - BMETERS Wodomierz GSD8-RFM - BMETERS

Szczegółowe informacje o wodomierzu BMETERS - GSD8-RFM

Szczegółowe informacje o wodomierzu BMETERS - GSD8-RFM

FIRMA BMETERS Radiowy odczyt wodomierzy

Radiowy odczyt wodomierzy Radiowy odczyt wodomierzy

W poprzednim numerze „Administratora" (9/2010 s. 36) określiliśmy ogólne korzyści, jakie uzyskuje zarządca nieruchomości, wykorzystując system zdalnego odczytu wodomierzy BMETERS HYDROLINK w trakcie rozliczania...

W poprzednim numerze „Administratora" (9/2010 s. 36) określiliśmy ogólne korzyści, jakie uzyskuje zarządca nieruchomości, wykorzystując system zdalnego odczytu wodomierzy BMETERS HYDROLINK w trakcie rozliczania wody, do którego obliguje go ustawodawca.

WELES3 System Weles3 pomaga w automatyzacji procesów zarządcy nieruchomości

System Weles3 pomaga w automatyzacji procesów zarządcy nieruchomości System Weles3 pomaga w automatyzacji procesów zarządcy nieruchomości

Dobry system do zarządzania nieruchomościami ma nie tylko przechowywać dane i umożliwić rozliczenia, powinien także usprawniać pracę i umożliwić ograniczenie kosztów po stronie zarządcy.

Dobry system do zarządzania nieruchomościami ma nie tylko przechowywać dane i umożliwić rozliczenia, powinien także usprawniać pracę i umożliwić ograniczenie kosztów po stronie zarządcy.

FIRMA BMETERS Nowoczesne rozliczanie wody

Nowoczesne rozliczanie wody Nowoczesne rozliczanie wody

Zgodnie z Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, za niezawodne działanie instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej oraz rozliczanie kosztów dostawy wody i odprowadzania ścieków odpowiada zarządca.

Zgodnie z Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, za niezawodne działanie instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej oraz rozliczanie kosztów dostawy wody i odprowadzania ścieków odpowiada zarządca.

Stolbau Eko Sp. z o.o. Ocieplanie stropów piwnic – konieczność czy fanaberia?

Ocieplanie stropów piwnic – konieczność czy fanaberia? Ocieplanie stropów piwnic – konieczność czy fanaberia?

Prawidłowo wykonane ocieplenie stropów piwnic poprawi efektywność energetyczną budynku, a tym samym wpłynie na obniżenie kosztów jego ogrzewania. Dzięki zastosowaniu metody natrysku zaprawy termoizolacyjnej...

Prawidłowo wykonane ocieplenie stropów piwnic poprawi efektywność energetyczną budynku, a tym samym wpłynie na obniżenie kosztów jego ogrzewania. Dzięki zastosowaniu metody natrysku zaprawy termoizolacyjnej Cafco Therm dodatkowo uzyskamy profesjonalne zabezpieczenie przeciwpożarowe, tak istotne w budownictwie mieszkaniowym i użyteczności publicznej. Ocieplenie stropów piwnic jest działaniem nieodzownym, jeśli chcemy zwiększyć komfort mieszkania, zapobiec uciekaniu ciepła i po prostu zaoszczędzić...

Avoria O czym pamiętać przed wyjazdem do Niemiec jako opiekunka osób starszych?

O czym pamiętać przed wyjazdem do Niemiec jako opiekunka osób starszych? O czym pamiętać przed wyjazdem do Niemiec jako opiekunka osób starszych?

Jednym z głównych problemów, z jakimi borykają się europejskie kraje, jest starzejące się społeczeństwo. Z tego względu branża opieki nad osobami starszymi przeżywa rozkwit. Pracy nie brakuje zarówno w...

Jednym z głównych problemów, z jakimi borykają się europejskie kraje, jest starzejące się społeczeństwo. Z tego względu branża opieki nad osobami starszymi przeżywa rozkwit. Pracy nie brakuje zarówno w kraju, jak i za granicą. Wśród opiekunek z Polski szczególnie popularnym kierunkiem są Niemcy. Jak przygotować się do zagranicznego wyjazdu?

Polskie Pojemniki Polskie Pojemniki nad fiordami

Polskie Pojemniki nad fiordami Polskie Pojemniki nad fiordami

Skandynawia od wielu lat przoduje w dziedzinie ekologii i segregacji odpadów. Każdy mieszkaniec Norwegii dzieli swoje śmieci na cztery frakcje. Wymusza to konieczność posiadania trzech pojemników 240ltr,...

Skandynawia od wielu lat przoduje w dziedzinie ekologii i segregacji odpadów. Każdy mieszkaniec Norwegii dzieli swoje śmieci na cztery frakcje. Wymusza to konieczność posiadania trzech pojemników 240ltr, z czego jeden jest dzielony na pół. Każda rodzina musi posiadać swój zestaw kubłów, do których musi zapewnić dostęp, zwłaszcza w zimie. Pojemniki wolnostojące wymagają zimą odśnieżania wokół oraz do trasy, którą porusza się śmieciarka. Nowoczesne rozwiązania w zakresie sortowania i składowania odpadów...

Polimeter Sp. z o.o. Pomiar zużycia energii ciepła i chłodu urządzeniami pomiarowymi dostosowanymi do potrzeb zarządcy

Pomiar zużycia energii ciepła i chłodu urządzeniami pomiarowymi dostosowanymi do potrzeb zarządcy Pomiar zużycia energii ciepła i chłodu urządzeniami pomiarowymi dostosowanymi do potrzeb zarządcy

Urządzenia pomiarowe firmy POLIMETER zostały zaprojektowane z myślą o skutecznym, sprawnym i bezawaryjnym wspieraniu zadań zarządcy w zakresie pomiaru i rozliczenia zużycia energii w wodnych systemach...

Urządzenia pomiarowe firmy POLIMETER zostały zaprojektowane z myślą o skutecznym, sprawnym i bezawaryjnym wspieraniu zadań zarządcy w zakresie pomiaru i rozliczenia zużycia energii w wodnych systemach grzewczych i grzewczo-chłodzących. Zastosowane materiały i rozwiązania techniczne zapewniają nie tylko wysoką dokładność pomiarów, ale też trwałość urządzeń oraz łatwość ich eksploatacji na każdym etapie inwestycji tj. od montażu pierwotnego na instalacji po możliwość wykonania ponownej legalizacji...

totalmoney.pl Kredyt hipoteczny - pomysł, nad którym trzeba się zastanowić

Kredyt hipoteczny - pomysł, nad którym trzeba się zastanowić Kredyt hipoteczny - pomysł, nad którym trzeba się zastanowić

Każdy człowiek chciałby docelowo zamieszkać we własnym mieszkaniu lub domu. By takie marzenie zrealizować trzeba ciężko pracować, aby odłożyć odpowiednią kwotę pieniędzy, która nam pozwoli na zakup wymarzonej...

Każdy człowiek chciałby docelowo zamieszkać we własnym mieszkaniu lub domu. By takie marzenie zrealizować trzeba ciężko pracować, aby odłożyć odpowiednią kwotę pieniędzy, która nam pozwoli na zakup wymarzonej nieruchomości. W większości przypadków wymaga to wzięcia kredytu hipotecznego w banku, gdyż mało kto jest w stanie sobie pozwolić na taki jednorazowy wydatek. Zobowiązania tego typu często zaciągamy na dwadzieścia, a nawet trzydzieści lat. Każdorazowo trzeba więc dokładnie przemyśleć taką pożyczkę...

Robert Bosch Sp. z o.o. Pracuj w firmie BOSCH

Pracuj w firmie BOSCH Pracuj w firmie BOSCH

Czy chcesz, aby Twoje pomysły kształtowały technologie, które zmieniają standardy życia? Zarówno w obszarze rozwiązań mobilnych, dóbr konsumpcyjnych, technologii przemysłowej, jak i dostarczania energii...

Czy chcesz, aby Twoje pomysły kształtowały technologie, które zmieniają standardy życia? Zarówno w obszarze rozwiązań mobilnych, dóbr konsumpcyjnych, technologii przemysłowej, jak i dostarczania energii oraz technicznego wyposażenia budynków - z nami będziesz mieć wpływ na poprawę jakości życia na całym świecie. Witaj w Bosch.

drillo.pl Remont domu lub mieszkania - jakie narzędzia będą ci potrzebne?

Remont domu lub mieszkania - jakie narzędzia będą ci potrzebne? Remont domu lub mieszkania - jakie narzędzia będą ci potrzebne?

Remont starego domu, mieszkania wymaga odpowiedniego przygotowania. Zarówno stary dom, jak i ten, który remontowany był ostatnio kilka lat wcześniej, mogą wymagać podjęcia wielu różnych prac. Od wyrównania...

Remont starego domu, mieszkania wymaga odpowiedniego przygotowania. Zarówno stary dom, jak i ten, który remontowany był ostatnio kilka lat wcześniej, mogą wymagać podjęcia wielu różnych prac. Od wyrównania ścian, ułożenia podłogi, przez malowanie i montaż nowych mebli. Warto do konkretnych prac dostosować odpowiednie narzędzia.

ERIF BIG S.A. Odzyskiwanie długów lokatorskich w czasach pandemii. Jak robić to naprawdę skutecznie?

Odzyskiwanie długów lokatorskich w czasach pandemii. Jak robić to naprawdę skutecznie? Odzyskiwanie długów lokatorskich w czasach pandemii. Jak robić to naprawdę skutecznie?

Każdy, kto chociaż raz miał styczność z długami z tytułu czynszów i wynajmów wie, że egzekwowanie należności od lokatorów i najemców nigdy nie należało do prostych zadań.

Każdy, kto chociaż raz miał styczność z długami z tytułu czynszów i wynajmów wie, że egzekwowanie należności od lokatorów i najemców nigdy nie należało do prostych zadań.

Redakcja Likwidacja barier architektonicznych w bloku

Likwidacja barier architektonicznych w bloku Likwidacja barier architektonicznych w bloku

Problem braku wind lub ich przestarzała konstrukcja, stają się coraz bardziej uciążliwe dla mieszkańców, zwłaszcza że postępuje proces starzenia się społeczeństwa. Zamiana mieszkania w takich przypadkach...

Problem braku wind lub ich przestarzała konstrukcja, stają się coraz bardziej uciążliwe dla mieszkańców, zwłaszcza że postępuje proces starzenia się społeczeństwa. Zamiana mieszkania w takich przypadkach wydaje się najprostszym rozwiązaniem, ale z powodu ograniczonych środków finansowych oraz uwarunkowań społecznych i bytowych, okazuje się często niemożliwa do zrealizowania.

jasa „Konserwator urządzeń dźwigowych" zawodem z przyszłością

„Konserwator urządzeń dźwigowych" zawodem z przyszłością „Konserwator urządzeń dźwigowych" zawodem z przyszłością

Polskie Stowarzyszenie Producentów Dźwigów wespół z Biurem Edukacji Urzędu m. st. Warszawy zwołało konferencję prasową, podczas której zaprezentowano ciekawy eksperyment edukacyjny dotyczący kształcenia...

Polskie Stowarzyszenie Producentów Dźwigów wespół z Biurem Edukacji Urzędu m. st. Warszawy zwołało konferencję prasową, podczas której zaprezentowano ciekawy eksperyment edukacyjny dotyczący kształcenia młodzieży w specjalności zawodowej „konserwator urządzeń dźwigowych”.

Danuta Gąsiorowska Przede wszystkim bezpieczeństwo - windy

Przede wszystkim bezpieczeństwo - windy Przede wszystkim bezpieczeństwo - windy

W Polsce działa obecnie około 90 tysięcy wind osobowych i towarowo-osobowych zarejestrowanych i badanych okresowo przez Urząd Dozoru Technicznego. Większość, ok. 70 tysięcy dźwigów, została zamontowana...

W Polsce działa obecnie około 90 tysięcy wind osobowych i towarowo-osobowych zarejestrowanych i badanych okresowo przez Urząd Dozoru Technicznego. Większość, ok. 70 tysięcy dźwigów, została zamontowana przed 1993 r., kiedy obowiązywały tylko krajowe przepisy.

Redakcja Dobudowa szybów windowych i montaż nowych urządzeń w Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Dobudowa szybów windowych i montaż nowych urządzeń w Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Dobudowa szybów windowych i montaż nowych urządzeń w Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Dobudowa szybów windowych i montaż nowych urządzeń w Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Dobudowa szybów windowych i montaż nowych urządzeń w Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Wybrane dla Ciebie

Masz zaparowane okna w kuchni? Poznaj sposób na zapewnienie odpowiednie wentylacji w kuchni »

Masz zaparowane okna w kuchni? Poznaj sposób na zapewnienie odpowiednie wentylacji w kuchni » Masz zaparowane okna w kuchni? Poznaj sposób na zapewnienie odpowiednie wentylacji w kuchni »

Jak podnieść ciśnienie wody w instalacji wodnej?

Jak podnieść ciśnienie wody w instalacji wodnej? Jak podnieść ciśnienie wody w instalacji wodnej?

Jak mógłby wyglądać świat bez dachów?

Jak mógłby wyglądać świat bez dachów? Jak mógłby wyglądać świat bez dachów?

Nie masz środków na termomodernizację?

Nie masz środków na termomodernizację? Nie masz środków na termomodernizację?

Istnieje wiele możliwości finansowania inwestycji ze środków krajowych, unijnych i innych. Zadzwoń i dowiedz się więcej: Bartosz Pawela, tel: 665 100 155

Istnieje wiele możliwości finansowania inwestycji ze środków krajowych, unijnych i innych. Zadzwoń i dowiedz się więcej: Bartosz Pawela, tel: 665 100 155

Zobacz, jak proste powinno być zarządzanie nieruchomością?

Zobacz, jak proste powinno być zarządzanie nieruchomością? Zobacz, jak proste powinno być zarządzanie nieruchomością?

Zarządzanie nieruchomościami - zobacz kto robi to dobrze»

Zarządzanie nieruchomościami - zobacz kto robi to dobrze» Zarządzanie nieruchomościami - zobacz kto robi to dobrze»

Jak zabezpieczyć powietrze w domu i budynku przed smogiem i wirusami »

Jak zabezpieczyć powietrze w domu i budynku przed smogiem i wirusami » Jak zabezpieczyć powietrze w domu i budynku przed smogiem i wirusami »

Sposób dzięki któremu zredukujesz koszty i zwiększysz wydajność swoich procesów - zdalny...

Sposób dzięki któremu zredukujesz koszty i zwiększysz wydajność swoich procesów - zdalny... Sposób dzięki któremu zredukujesz koszty i zwiększysz wydajność swoich procesów - zdalny...

Czy wiesz, że 80-90% dwururowych instalacji grzewczych działa nieefektywnie? Skutkuje to skargami lokatorów i nadmiernym...

Czy wiesz, że 80-90% dwururowych instalacji grzewczych działa nieefektywnie? Skutkuje to skargami lokatorów i nadmiernym...

Dachy zielone - na jakie rozwiązanie warto postawić?

Dachy zielone - na jakie rozwiązanie warto postawić? Dachy zielone - na jakie rozwiązanie warto postawić?

Dlaczego warto stosować urządzenia przeznaczone do wykrywania obecności niebezpiecznych stężeń gazów?

Dlaczego warto stosować urządzenia przeznaczone do wykrywania obecności niebezpiecznych stężeń gazów? Dlaczego warto stosować urządzenia przeznaczone do wykrywania obecności niebezpiecznych stężeń gazów?

Jak niedrogo i szybko przeprowadzić inspekcję nieruchomości ▼

Jak niedrogo i szybko przeprowadzić inspekcję nieruchomości ▼ Jak niedrogo i szybko przeprowadzić inspekcję nieruchomości ▼

Skorzystaj z dofinansowania i wykonaj ocieplenie dachu oraz poddasza »

Skorzystaj z dofinansowania i wykonaj ocieplenie dachu oraz poddasza » Skorzystaj z dofinansowania i wykonaj ocieplenie dachu oraz poddasza »

Czy opłaca się remontować posadzki na klatce?

Czy opłaca się remontować posadzki na klatce? Czy opłaca się remontować posadzki na klatce?

System ppoż. - co zrobić, by mieć pewność, że system zabezpieczeń ppoż. w obiekcie jest sprawny,

System ppoż. - co zrobić, by mieć pewność, że system zabezpieczeń ppoż. w obiekcie jest sprawny, System ppoż. - co zrobić, by mieć pewność, że system zabezpieczeń ppoż. w obiekcie jest sprawny,

Poznaj korzyści z połączenia pompy ciepła i kotła w jedno urządzenie »

Poznaj korzyści z połączenia pompy ciepła i kotła w jedno urządzenie » Poznaj korzyści z połączenia pompy ciepła i kotła w jedno urządzenie »

Nieruchomość bez dostępu do gazu - i co wtedy?

Nieruchomość bez dostępu do gazu - i co wtedy? Nieruchomość bez dostępu do gazu - i co wtedy?

Ściany w budynku są ciągle uszkodzone? Z tą metodą pozbędziesz się tego problemu »

Ściany w budynku są ciągle uszkodzone? Z tą metodą pozbędziesz się tego problemu » Ściany w budynku są ciągle uszkodzone? Z tą metodą pozbędziesz się tego problemu »

Dobór i projektowanie systemu detekcji w garażach »

Dobór i projektowanie systemu detekcji w garażach » Dobór i projektowanie systemu detekcji w garażach »

Czym czyścić części wspólne nieruchomości?

Czym czyścić części wspólne nieruchomości? Czym czyścić części wspólne nieruchomości?

Jak spisać liczniki bez wchodzenia do mieszkania?

Jak spisać liczniki bez wchodzenia do mieszkania? Jak spisać liczniki bez wchodzenia do mieszkania?

Ogrzewanie - które rozwiazanie wybrać i zaoszczędzić?

Ogrzewanie - które rozwiazanie wybrać i zaoszczędzić? Ogrzewanie - które rozwiazanie wybrać i zaoszczędzić?

Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni »

Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni » Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni »

Jak się wyróżnić będąc windą?

Jak się wyróżnić będąc windą? Jak się wyróżnić będąc windą?

W jaki sposób zapewnić prawidłowe ciśnienie w budynku?

W jaki sposób zapewnić prawidłowe ciśnienie w budynku? W jaki sposób zapewnić prawidłowe ciśnienie w budynku?

Oto wiaty śmietnikowe, które zdobią osiedla »

Oto wiaty śmietnikowe, które zdobią osiedla » Oto wiaty śmietnikowe, które zdobią osiedla »

Czy wiesz, jak zbudować najfajnieszy plac zabaw?

Czy wiesz, jak zbudować najfajnieszy plac zabaw? Czy wiesz, jak zbudować najfajnieszy plac zabaw?

Ile naprawdę kosztuje ogrzewanie i chłodzenie pompą ciepła?

Ile naprawdę kosztuje ogrzewanie i chłodzenie pompą ciepła? Ile naprawdę kosztuje ogrzewanie i chłodzenie pompą ciepła?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.