W czasie naprawy rury kanalizacyjnej lokatorzy nie mogą używać umywalek, zlewów i WC. Fot. Pixabay
Awarie kanalizacji dzielimy na dwie podstawowe grupy: zapchanie kanalizacji i nieszczelność kanalizacji. Obie są równie nieprzyjemne w skutkach i mogą prowadzić do zalania mieszkań. Można im zapobiegać poprzez właściwe użytkowanie i regularne przeglądy instalacji sanitarnej.
Działania zapobiegawcze i naprawcze powinny być priorytetem w procesie utrzymania budynku, a ich celem przedłużanie żywotności istniejącego systemu rur kanalizacyjnych – uważa Dariusz Szpytma z firmy Kan-Fix,...
Działania zapobiegawcze i naprawcze powinny być priorytetem w procesie utrzymania budynku, a ich celem przedłużanie żywotności istniejącego systemu rur kanalizacyjnych – uważa Dariusz Szpytma z firmy Kan-Fix, która może pochwalić się już ponad 20-letnim doświadczeniem w pracach kanalizacyjnych.
Uszkodzone rury kanalizacyjne są niezwykle uciążliwą sprawą, zarówno dla administratora budynku, jak i lokatorów. Wydobywające się z nich woda i nieczystości powodują miejscowe zalania, woda niszczy ściany...
Uszkodzone rury kanalizacyjne są niezwykle uciążliwą sprawą, zarówno dla administratora budynku, jak i lokatorów. Wydobywające się z nich woda i nieczystości powodują miejscowe zalania, woda niszczy ściany i podłogi oraz może prowadzić do rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni. Co zrobić, by jak najszybciej pozbyć się problemu?
Niedrożność kanalizacji powstaje, gdy ograniczona zostanie przepustowość rury. Odkładające się zanieczyszczenia zmniejszają stopniowo średnicę rury, prowadząc do całkowitego zamknięcia jej światła. Do zapchania się rury kanalizacyjnej bądź spustowej może także dojść, gdy dostanie się do niej przedmiot stanowowiący zaporę dla napływających zanieczyszczeń – np. gałęzie czy kamienie.
W obu przypadkach dochodzi do znacznego bądź całkowitego zmniejszenia przepustowości, a dalej do wydostania się zanieczyszczeń na zewnątrz rury. Jeśli tylko zaobserwujemy wydostawanie się zanieczyszczeń poza instalację kanalizacyjną należy bezzwłocznie zacząć działać. Najskuteczniejszą metodą udrożniania rur jest czyszczenie mechaniczne. Polega ona na wprowadzeniu do instalacji przewodów zakończonych łańcuchami, które torują drogę, usuwając przeszkody i osadzające się na ścianach rur zanieczyszczenia. Zaletą tej metody jest duży zasięg przewodów. To istotne zwłaszcza tam, gdzie mamy utrudniony dostęp do rury kanalizacyjnej bądź zator zrobił się w znaczniej odległości od rewizji / miejsca dostępu.
Niedrożność kanalizacji może być także efektem złego projektu. Zbyt duża liczba kolan oraz złe spadki mogą przyczyniać się do częstszego zatykania rur kanalizacyjnych. Najskuteczniejszą metodą walki z zatykaniem są regularne przeglądy rur oraz systematyczne czyszczenie.
Drugą najpoważniejszą awarią systemu kanalizacyjnego jest jego nieszczelność. Pęknięcie rury kanalizacyjnej, dziura, szczelina mogą także skutkować wydostawaniem się nieczystości poza system kanalizacyjny. Nieszczelny odcinek należy wymienić jak najszybciej, ponieważ oprócz niszczenia ścian budynku, wydobywające się z rury nieczystości są szkodliwe dla zdrowia mieszkańców. Jeśli nie chcemy narażać mieszkańców na uciążliwości związane z remontem, możemy przeprowadzić bezinwazyjną naprawę metodą natryskową. Polega na nanoszeniu na wewnętrzną stronę rur kanalizacyjnych nowej, trwałej powłoki, która przedłuża ich żywotność o kolejnych 25 lat.
Natryskowa renowacja rur kanalizacyjnych
Renowacja natryskowa składa się z trzech etapów.
1. Czyszczenie
Odbywa się za pomocą specjalistycznego sprzętu. Osady, rdza i brud usuwane są mechanicznie. Podczas czyszczenia rury są wielokrotnie płukane wodą i monitorowane za pomocą kamery TV. Nie wykorzystuje się tutaj środków chemicznych, a cały proces jest bezpieczny i przyjazny dla środowiska.
2. Suszenie
Rury, na które nakłada się materiał muszą być suche. Przed naprawą rury trzeba wyłączyć wodę oraz poinformować obecnych w domach lokatorów, by nie korzystali z wc, umywalek i zlewu. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie czasu, gdy mieszkańcy są poza domem. Na etapie suszenia również korzysta się z kamery, by ocenić, czy rura jest wystarczająca sucha i czy można przejść do kolejnego etapu.
3. Nakładanie materiału
Materiał nakładany jest za pomocą wałków elektrycznych zakończonych głowicą natryskową. To niezwykle trwała substancja, stworzona po to, by sprostać naprawom rur kanalizacyjnych. Dzięki jej właściwościom możliwe jest stworzenie wewnętrznej, nowej, śliskiej rury na bazie starych struktur.
Nakładana warstwa materiału jest na tyle cienka, że nie zwęża w znaczny sposób średnicy rewitalizowanych rur, a specjalny sprzęt pozwala na położenie powłoki bez tworzenia się progów. Dzięki zastosowaniu tej metody można bezinwazyjnie naprawić rurę kanalizacyjną, nie narażając mieszkańców na remont, kucie ścian i niszczenie łazienek. Sprawna ekipa upora się z awarią w ciągu 2-3 godzin.
szymanekwojciech
szymanekwojciech, 05.04.2018r., 15:13:02
Jak prezesi nie remontują kanalizacji, rur w podległych im spółdzielniach to tak będzie zawsze. Prezes woli stosować półśrodki i okłamywać mieszkańców niż robić to co do niego należy i za co bierze pieniądze.Najlepiej to wymienić prezesa na takiego co będzie się troszczył o spółdzielnię i o ludzi w niej mieszkających.
szymanekwojciech
szymanekwojciech, 05.04.2018r., 15:13:03
Jak prezesi nie remontują kanalizacji, rur w podległych im spółdzielniach to tak będzie zawsze. Prezes woli stosować półśrodki i okłamywać mieszkańców niż robić to co do niego należy i za co bierze pieniądze.Najlepiej to wymienić prezesa na takiego co będzie się troszczył o spółdzielnię i o ludzi w niej mieszkających.
turkishmen
turkishmen, 19.10.2018r., 14:11:26
ciekawa metoda - zamiast rozkuwać cała kanalizacja i wymieniać rury wystarczy ich renowacja
Ducato20
Ducato20, 29.10.2018r., 12:34:34
faktycznie ciekawa metoda , ale nie należy do najtańszych
Nieodpowiednio dobrane oświetlenie ze źródłami LED może powodować straty finansowe użytkowników oraz zakłócenia w pracy pobliskich urządzeń elektrycznych. „Winowajcą” jest w takich przypadkach zasilacz...
Nieodpowiednio dobrane oświetlenie ze źródłami LED może powodować straty finansowe użytkowników oraz zakłócenia w pracy pobliskich urządzeń elektrycznych. „Winowajcą” jest w takich przypadkach zasilacz o niskiej jakości. Pobiera on bezużyteczną moc, nazywaną „mocą bierną”, a także obniża jakość dostarczanej energii.
Dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości należy wykazać w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-39. W rozliczeniu pit od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości oraz praw majątkowych możemy zastosować...
Dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości należy wykazać w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-39. W rozliczeniu pit od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości oraz praw majątkowych możemy zastosować ulgę mieszkaniową, jeżeli uzyskane przychody z tego tytułu przeznaczymy na własne cele mieszkaniowe.
Garaże podziemne są coraz częściej nieodłączną częścią budynków mieszkalnych, biurowych i usługowych, a w wielu przypadkach stanowią samodzielne obiekty w centrach miast. Istotnym elementem bezpieczeństwa...
Garaże podziemne są coraz częściej nieodłączną częścią budynków mieszkalnych, biurowych i usługowych, a w wielu przypadkach stanowią samodzielne obiekty w centrach miast. Istotnym elementem bezpieczeństwa takich inwestycji jest sprawnie działający system wentylacji mechanicznej, który zapewni ochronę osobom przebywającym w garażu przez szkodliwym wpływem spalin samochodowych.
Rozmawiamy z dyrektorem generalnym Local Network, Aleksandrem Mrozkiem. Firma od ponad 12 lat zajmuje się tworzeniem i obsługą systemów monitoringu zwiększających bezpieczeństwo osiedli w całej Polsce....
Rozmawiamy z dyrektorem generalnym Local Network, Aleksandrem Mrozkiem. Firma od ponad 12 lat zajmuje się tworzeniem i obsługą systemów monitoringu zwiększających bezpieczeństwo osiedli w całej Polsce. Od stycznia 2017 roku uruchamia największe w Polsce centrum monitoringu wizyjnego, w którym operatorzy wspierani patrolami interwencyjnymi będą pilnować bezpieczeństwa mieszkańców przez 24 godziny na dobę.
Po upływie 5 lat urządzenia metrologiczne muszą zostać wymienione lub ponownie zalegalizowane. Podejmując decyzję o wyborze trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim koszty. Różnice cenowe...
Po upływie 5 lat urządzenia metrologiczne muszą zostać wymienione lub ponownie zalegalizowane. Podejmując decyzję o wyborze trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim koszty. Różnice cenowe między legalizacją a wymianą na nowy wcale nie są jednak duże.
Najważniejsze elementy ciepłomierza to przetwornik przepływu, czujniki temperatury i elektroniczny przelicznik. Ponieważ wybór urządzeń na rynku jest szeroki, warto wiedzieć, jakie możliwości dają użytkownikom...
Najważniejsze elementy ciepłomierza to przetwornik przepływu, czujniki temperatury i elektroniczny przelicznik. Ponieważ wybór urządzeń na rynku jest szeroki, warto wiedzieć, jakie możliwości dają użytkownikom parametry techniczne tych elementów.
Prawie cała Polska ma w kranie wodę średnio twardą lub twardą. Taka woda wymusza większe zużycie detergentów i nie służy instalacjom grzewczym oraz urządzeniom AGD. Z myślą o domowym budżecie warto się...
Prawie cała Polska ma w kranie wodę średnio twardą lub twardą. Taka woda wymusza większe zużycie detergentów i nie służy instalacjom grzewczym oraz urządzeniom AGD. Z myślą o domowym budżecie warto się zastanowić nad technologiami umożliwiającymi zmiękczanie.
Racjonalne gospodarowanie energią pozwala obniżyć opłaty. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad, by zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania nawet o 40%.
Racjonalne gospodarowanie energią pozwala obniżyć opłaty. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad, by zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania nawet o 40%.
Budynki mieszkalne zasilane z lokalnych kotłowni borykają się często z relatywnie wysokimi kosztami zużycia medium. Duży problem stanowi ciepła woda użytkowa, na którą jest duże i zarazem zmienne zapotrzebowanie...
Budynki mieszkalne zasilane z lokalnych kotłowni borykają się często z relatywnie wysokimi kosztami zużycia medium. Duży problem stanowi ciepła woda użytkowa, na którą jest duże i zarazem zmienne zapotrzebowanie w ciągu doby. Ta druga cecha generuje główne koszty, które wspólnota będzie musiała pokryć.
Latem zużycie wody idzie w górę. Uwielbiamy podlewać ogródki, napełniać ku uciesze dzieci dmuchane baseny i brać kilka razy dziennie orzeźwiający prysznic. Jak korzystać z tych letnich przyjemności, by...
Latem zużycie wody idzie w górę. Uwielbiamy podlewać ogródki, napełniać ku uciesze dzieci dmuchane baseny i brać kilka razy dziennie orzeźwiający prysznic. Jak korzystać z tych letnich przyjemności, by radości nie zepsuł rachunek za wodę?
Mimo, że woda produkowana przez przedsiębiorstwa wodociągowe jest zdatna do picia, specjaliści BMETERS, jako przedstawiciele firmy nie tylko sprzedającej, ale też serwisującej wodomierze, odradzają picie...
Mimo, że woda produkowana przez przedsiębiorstwa wodociągowe jest zdatna do picia, specjaliści BMETERS, jako przedstawiciele firmy nie tylko sprzedającej, ale też serwisującej wodomierze, odradzają picie „kranówki”. Z ich doświadczenia wynika, że woda, która płynie z kranów może być poważnie zanieczyszczona.
Wodomierz BMETERS pojawił się w materiale Dzień Dobry TVN. Dziennikarze programu sprawdzali, co jest bardziej ekonomiczne - zmywanie naczyń ręcznie czy w zmywarce. Efekty testu porównawczego sprawdzali...
Wodomierz BMETERS pojawił się w materiale Dzień Dobry TVN. Dziennikarze programu sprawdzali, co jest bardziej ekonomiczne - zmywanie naczyń ręcznie czy w zmywarce. Efekty testu porównawczego sprawdzali na wodomierzu BMETERS. Okazało się, że podczas zmywania ręcznego zużyto 36 litrów wody, a podczas mycia w zmywarce - tylko 14 litrów. Wodomierz bardzo precyzyjnie pokazał tę różnicę.
Firma Junkers wprowadziła do oferty nowy kocioł kondensacyjny – Cerapur Midi. Użytkownik nie musi już wybierać pomiędzy oszczędnościami inwestycyjnymi a eksploatacyjnymi. Zaletą urządzenia jest przystępna...
Firma Junkers wprowadziła do oferty nowy kocioł kondensacyjny – Cerapur Midi. Użytkownik nie musi już wybierać pomiędzy oszczędnościami inwestycyjnymi a eksploatacyjnymi. Zaletą urządzenia jest przystępna cena. Natomiast technika kondensacyjna (wykorzystywana do ogrzewania i podgrzewu wody użytkowej) gwarantuje wymierne oszczędności paliwa podczas eksploatacji kotła oraz wysoki komfort jego użytkowania.
ALSAN® DOM – grupa produktów do wykonania płynnych hydroizolacji posadzek, balkonów, tarasów, schodów, przydomowych fontann oraz garaży. Żywice z grupy ALSAN® DOM umożliwiają wykonanie ciężkiej hydroizolacji,...
ALSAN® DOM – grupa produktów do wykonania płynnych hydroizolacji posadzek, balkonów, tarasów, schodów, przydomowych fontann oraz garaży. Żywice z grupy ALSAN® DOM umożliwiają wykonanie ciężkiej hydroizolacji, warstw przeciwwilgociowych oraz małych i dużych napraw. Jakość i elastyczność produktów ALSAN® RENOWACJA bezproblemowo sprawdzi się w polskich warunkach klimatycznych i zapewni trwałe i bezpieczne rozwiązanie z gwarancją jakości SOPREMA.
Prawidłowe rozliczenie indywidualnego zużycia wody i ciepła w budynkach wielorodzinnych często stanowi duże wyzwanie. Jednym z największych problemów jest zbilansowanie zużycia zarejestrowanego przez liczniki...
Prawidłowe rozliczenie indywidualnego zużycia wody i ciepła w budynkach wielorodzinnych często stanowi duże wyzwanie. Jednym z największych problemów jest zbilansowanie zużycia zarejestrowanego przez liczniki indywidualne z ciepłomierzem i wodomierzem głównym.
Każda firma działająca na rynku suchej zabudowy bada oferowane konstrukcje w Instytucie Techniki Budowlanej. Najczęściej badania te dotyczą odporności ogniowej elementów budowanych z płyt gipsowo-kartonowych.
Każda firma działająca na rynku suchej zabudowy bada oferowane konstrukcje w Instytucie Techniki Budowlanej. Najczęściej badania te dotyczą odporności ogniowej elementów budowanych z płyt gipsowo-kartonowych.
Prawidłowe rozliczenie indywidualnego zużycia wody i ciepła w budynkach wielorodzinnych często stanowi duże wyzwanie. Jednym z największych problemów jest zbilansowanie zużycia zarejestrowanego przez liczniki...
Prawidłowe rozliczenie indywidualnego zużycia wody i ciepła w budynkach wielorodzinnych często stanowi duże wyzwanie. Jednym z największych problemów jest zbilansowanie zużycia zarejestrowanego przez liczniki indywidualne z ciepłomierzem i wodomierzem głównym. Dodatkowym wyzwaniem jest właściwe opomiarowanie CWU w układach z indywidualną cyrkulacją.
Jesteśmy jedną z niewielu firm, którą cechuje pełna kompleksowość w wykonywaniu oferowanych usług. 20 letnie doświadczenie z zakresu Facility Management pozwala nam oferować pełen zakres usług FM ograniczając...
Jesteśmy jedną z niewielu firm, którą cechuje pełna kompleksowość w wykonywaniu oferowanych usług. 20 letnie doświadczenie z zakresu Facility Management pozwala nam oferować pełen zakres usług FM ograniczając przy tym konieczność korzystania z drobnych podwykonawców do niezbędnego minimum.
Ciepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i nowoczesne wzornictwo, ponadto...
Ciepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i nowoczesne wzornictwo, ponadto nadają się do montażu w starych sieciach grzewczych. Sprawdź, jaki ciepłomierz będzie dla Ciebie najlepszy.
W Legnicy wdrożono i uruchomiono jedną z pierwszych Polsce pierwotnych instalacji biogazowych – wytwarzających energie z biogazu pozyskiwanego ze ścieków. W większości oczyszczalni biogaz jest bezproduktywnie...
W Legnicy wdrożono i uruchomiono jedną z pierwszych Polsce pierwotnych instalacji biogazowych – wytwarzających energie z biogazu pozyskiwanego ze ścieków. W większości oczyszczalni biogaz jest bezproduktywnie spalany – poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.
Kolorowa, mętna woda z kranu to plaga niektórych osiedli w naszym kraju. Takie zjawisko bardzo często występuje w południowej Polsce ale również w innych miastach naszego kraju. Aż 60 % Polaków nie ma...
Kolorowa, mętna woda z kranu to plaga niektórych osiedli w naszym kraju. Takie zjawisko bardzo często występuje w południowej Polsce ale również w innych miastach naszego kraju. Aż 60 % Polaków nie ma zaufania do wody z kranu.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.