Jak zlokalizować wyciek wody?

fot. Pixabay
Wyciek wody w budynku może prowadzić do poważnych konsekwencji – od zawilgocenia ścian i charakterystycznych zacieków, po naruszenie struktur budynku. Jak zlokalizować nieszczelność instalacji w sposób skuteczny i bezpieczny, bez ingerowania w konstrukcję instalacji? Poniżej przedstawiamy sprawdzone metody wykrywania wycieków w instalacjach wodnych i grzewczych.
Próba ciśnieniowa jako podstawowa metoda lokalizacji wycieków
Jednym ze sposobów na zlokalizowanie wycieku jest próba ciśnieniowa. Polega na precyzyjnym badaniu szczelności instalacji wodnej przy użyciu wodnych pomp ciśnieniowych w połączeniu z monometrami. Dzięki temu możemy w sposób szczegółowy określić, w której części instalacji doszło do wycieku oraz jak duży jest wyciek. Ten sposób wykrywania nieszczelności jest skuteczny i mało inwazyjny.
Wykrywanie wycieków gazem znacznikowym
Zlokalizowanie wycieku przy pomocy gazu znacznikowego to zaawansowana i bezpieczna metoda wykrywania nieszczelności. Do badanej instalacji wodnej wprowadzamy specjalną mieszankę gazową, która zaczyna się ulatniać w miejscu wycieku. Miejsce wycieku rejestrowane jest za pomocą sondy. Metoda wykorzystywana jest zarówno w instalacjach wodnych, jak i grzewczych. Sprawdź >>
Wykrywanie nieszczelności przy użyciu kamery termowizyjnej
Kamera termowizyjna to bezpieczna metoda wykrywania wycieków bez konieczności ingerowania w konstrukcję instalacji. Miejsce występowania wycieku określamy na podstawie różnicy temperatur widocznej na obrazie termicznym. Najczęściej stosowana jest przy instalacjach CO i CWU.
Dlaczego lokalizację wycieku warto powierzyć profesjonalistom?
Samodzielna próba wykrycia nieszczelności może wydawać się kusząca, ale często kończy się na niepotrzebnym kuciu ścian czy podłóg. Lokalizacja wycieków wymaga fachowej wiedzy oraz odpowiedniego sprzętu. Profesjonalna lokalizacja wycieków to gwarancja szybkiej i trafnej diagnozy bez konieczności ingerowania w konstrukcję budynku.