administrator24.info

Bezinwazyjna naprawa rur – w pytaniach i odpowiedziach

Rozmowa z Dariuszem Szpytmą, założycielem firmy Kan-fix

Redakcja | 2021-02-02
Bezinwazyjna naprawa rur – w pytaniach i odpowiedziach
Kan-fix

Bezinwazyjna naprawa rur – w pytaniach i odpowiedziach


Kan-fix

Redakcja ADM24: Skoro to bezinwazyjna naprawa rur będzie przedmiotem naszej rozmowy, to zacznijmy od początku, czyli wyjaśnijmy naszym Czytelnikom, czym jest bezinwazyjna naprawa rura kanalizacyjnych, na czym polega i co dokładnie oznacza „bezinwazyjna”.

Dariusz Szpytma: Jest to metoda, która nie wymaga rozkuwania ścian, wykuwania starych rur i wstawiania nowych, nie ma potrzeby demolowania łazienek mieszkańcom – i na tym właśnie polega bezinwazyjność całego procesu. Metoda ta została opracowana przez firmę fińską i na tym rynku ma już swoje spore sukcesy. Znana jest również w Niemczech, Hiszpanii, Francji, u nas natomiast jest od 3 lat.

treść sponsorowana

Jeśli jest to możliwe, cały proces wykonujemy z dachu przez wywiewkę kanalizacyjną i wtedy nie wchodzimy do mieszkań, nie robimy od klientów nic poza wyciągnięciem im z toalety wody. W przeciwnym razie zdejmujemy tylko i wyłącznie toaletę w łazience mieszkania, żeby uzyskać dostęp do całego pionu. Czyścimy pion mechanicznie różnymi przyrządami – łańcuchami, skrobakami, zabierakami. Wszystko po to, aby przywrócić oryginalne światło rurze.

Na przykład, jeśli jest to rura 110 i światło ma 80, to my przywracamy takie światło rury w środku, pozbywamy się kamienia, narostów, które gromadziły się tam przez 20-40 lat, bo tyle czasu były eksploatowane. Następną czynnością jest płukanie rury w celu pozbycia się wszelkich zabrudzeń i pozostałości. Po tym etapie następuje druga kontrola kamerą – sprawdzamy, czy jest wolna od zabrudzeń, czy nie ma w niej jakichś pozostałości i przystępujemy do suszenia. To bardzo ważne, żeby rura była zupełnie sucha, w przeciwnym razie nałożony polimer się nie utrzyma i nie spełni swojej funkcji. Nakładanie rozpoczynamy od dołu ku górze rury. I w ten oto sposób powstaje nowa polimerowa rura wewnątrz starej.

ADM24: Czy istnieją rury, może nawet cała grupa rur, które są wykluczone ze stosowania tej metody? Jeśli tak, to dlaczego, jakich warunków nie spełniają?

DS: Nie ma rur, w których metoda ta nie miałaby zastosowania. Metodą tą przeprowadzamy renowację i naprawy wszystkich rur – od plastikowych, przez żeliwne, betonowe, aż po stalowe. Materiał, z którego rura jest wykonana, w żaden sposób nas nie ogranicza. Sprawdź >>

Pracujemy na wielu bardzo starych rurach, przykładem mogą być krakowskie kamienice, w których przeprowadzaliśmy renowacje. Wspomniane kamienice powstawały jeszcze przed wojną – i to absolutnie nie stanowi przeszkody dla zastosowania metody, o której mówimy.

ADM24: Skoro bezinwazyjną naprawę i renowację rur można wykonywać niemal bez ograniczeń – zawsze i wszędzie, to kto jest Państwa klientem docelowym? Komu należałoby rekomendować szczególnie to rozwiązanie?

DS: W teorii wszystkim. W praktyce większość prac wykonujemy dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, czyli przeprowadzamy renowację w blokach z lat 60.-80. W zdecydowanej większości bloki te mają żeliwo, choć zdarzył się nam przypadek rur plastikowych z lat 80. Rury te zwykle są bardzo zarośnięte, dochodzi do przecieków.

Pracujemy też w domach jednorodzinnych. Możemy to robić, bo jako jedyni w Polsce opanowaliśmy renowację małych rurek, czyli f50. Mieszkańcy domów często zmagają się z problemem przeciekania wody w brodziku, w wannie, w umywalce, w zlewie kuchennym i my wychodzimy im naprzeciw i rozwiązujemy tego typu problemy. W naszej ofercie figuruje to jako naprawa punktowa.

ADM24: Czyli naprawa małych rurek w Państwa ofercie daje przewagę rynkową i to właśnie wyróżnia Kan-fix spośród konkurencji?

DS: Tak, zdecydowanie tak. Naprawa rurek f50 daje nam przewagę rynkową.

ADM24: Kiedy zgłaszają się do Państwa klienci? Kiedy dochodzi do usterki czy awarii? Czy robią to wcześniej właśnie, żeby zapobiec takim sytuacjom?

DS: Jak coś się zaczyna dziać, wtedy ludzie szukają kogoś, kto mógłby im pomóc. Jak robią się zatory w rurach, bo te mają już 30-40 lat, to z reguły zwracają się po pomoc do hydraulika. Pan hydraulik przepycha rurę, wprowadzając do środka sprężynę, wszystko zaczyna działać, zostawia klientów zadowolonych i za dwa tygodnie pojawia się ponownie, bo problem powrócił – rura nie została profesjonalnie wyczyszczona, a jedynie delikatnie udrożniona, żeby mogła spłynąć woda.

My czyszcząc rurę, dążymy do tego, aby przywrócić jej fabryczne światło. Często przyjmujemy zgłoszenia, że nie spływała woda, bo porobiły się zatory, a dodatkowo dowiadujemy się, że na przykład przed laty przez pomyłkę do kanalizacji dostała się szmata. Hydraulik nie poradzi sobie z tym, natomiast nasze urządzenia wytną wszystkie takie ciała obce.

Po nałożeniu polimeru, który wprawdzie zmniejsza światło rury o 6 mm, rura staje się śliska, a więc odpycha nawet wodę, nie ma możliwości, aby do rury coś przywarło.

ADM24: Jakie korzyści z tej usługi mogliby zyskać zarządcy, właściciele, mieszkańcy?

DS: Przede wszystkim szybkość wykonania, w bloku czteropiętrowym robimy renowację pionu w jeden dzień. Jeśli nie mamy ze strony lokatorów nieszczęśliwych wypadków, to jesteśmy w stanie zrobić renowację w 8 godz. Z tradycyjną metodą wymiany rur jest to nieporównywalne, bo w jeden dzień nikt nie wykuje starych rur i nie wymieni ich na nowe. Obok szybkości wartym podkreślenia atutem jest, że metoda ta nie wymaga kucia ścian, a więc nie ma hałasu i bałaganu. Dla mieszkańców odbywa się to w miarę spokojnie. Dowiedz się więcej >>

ADM24: Jak trwała jest ta usługa? Jaka wygląda żywotność rur po renowacji?

DS: Producent polimeru daje 25 lata gwarancji na materiał. My na wykonawstwo dajmy 10 lat – dokładnie tyle samo, co producenci rur PCV na swój produkt.

ADM24: A czy możemy mówić o korzyściach finansowych w aspekcie tej usługi?

DS: Trudno mówić o korzyściach finansowych jako takich, ponieważ koszty, jakie musi ponieść zleceniodawca za wymianę rur bądź ich renowację, są bardzo do siebie zbliżone. Natomiast niewątpliwą korzyścią jest czas trwania całego przedsięwzięcia i brak uciążliwości – bez kucia, hałasu, bałaganu, bez kręcenia się obcych osób po mieszkaniu.

ADM24: Czy możemy powiedzieć, że polimer i ta innowacyjna metoda są rozwiązaniami proekologicznymi?

DS: Tak, zdecydowanie. Przy wymianie starych rur należy pamiętać jeszcze o całym procesie utylizacji odpadu. A zatem ktoś musi stare rury przetransportować na złom, następnie do huty, ta musi je przerobić. Tutaj mamy aspekt proekologiczny – w przypadku bezinwazyjnej metody nikt nie musi wykuwać rur i oddawać do przetopienia, te rury zostają w ścianie i służą nam przez następne lata.

ADM24: A co z bezpieczeństwem samego materiału – polimeru, ale także usługi? Czy jest coś, co mogłoby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa budynku czy mieszkańców?

DS: Polimer posiada certyfikaty unijne. Kan-fix jako wykonawca renowacji i napraw jest ubezpieczony, gdyby na przykład podczas wykonywania prac pękła rura. Jednak muszę wspomnieć, że nigdy dotąd taka sytuacja nam się nie przytrafiła.

ADM24: Poruszyliśmy już temat finansów, ale bardzo ogólnie. Chciałabym doprecyzować – jak ta usługa jest kalkulowana?

DS: Wycena odbywa się na podstawie monitoringu. Jedziemy do klienta, oglądamy pion i wtedy go wyceniamy. Cena jest zawsze podawana za metr bieżący, ale musimy ten pion zawsze wcześniej zobaczyć, musimy sprawdzić, jakie mamy podejścia, jak możemy go zrobić i czy w ogóle jesteśmy w stanie go zrobić. A zatem niezbędne są monitoring oraz oględziny, z jakiego punktu moglibyśmy wyjść i taką renowację przeprowadzić. Ten pierwszy etap jest bezpłatny.

ADM24: A co zyskują mieszkańcy i zarządcy, już konkretnie wybierając Kan-fix?

DS: Pomijając te zalety samej usługi, o których już mówiliśmy, to na pewno klienci zyskują fachowość, rzetelność, miłą obsługę. Bardzo wierzymy w maksymę, że jeden zadowolony klient przyprowadzi nam kilku kolejnych; niezadowolony zaś pośle o nas negatywną opinię do kilkudziesięciu kolejnych. I dlatego stawiamy na zadowolenie i satysfakcję naszych klientów – a te możemy uzyskać poprzez profesjonalizm, rzetelność i życzliwość. Skorzystaj z usług Kan-fix >>

ADM24: Jaka jest świadomość Polaków w zakresie istnienia i skuteczności omawianej metody/usługi?

DS: Świadomość istnienia jest niewielka. Staramy się to rozpowszechniać i wysyłać informacje do spółdzielni mieszkaniowych, spotykać się z osobami, które mogłyby być zainteresowane usługą bezinwazyjnej naprawy rur.

Dziękuję za rozmowę!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja Porządek obrad walnego zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej

Porządek obrad walnego zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej Porządek obrad walnego zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej

Walne zgromadzenie, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, zarząd zwołuje przynajmniej raz w roku w ciągu sześciu miesięcy po upływie roku obrachunkowego. Rokiem obrachunkowym...

Walne zgromadzenie, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, zarząd zwołuje przynajmniej raz w roku w ciągu sześciu miesięcy po upływie roku obrachunkowego. Rokiem obrachunkowym w spółdzielni jest rok kalendarzowy, tzn. okres od 1 stycznia do 31 grudnia. Oznacza to, że do 30 czerwca we wszystkich spółdzielniach mieszkaniowych winny odbyć się walne zgromadzenia, na których stosownie do wymogu ustawy o rachunkowości poddane będzie do zatwierdzenia sprawozdanie finansowe spółdzielni...

Redakcja Kto odpowiada za balkon przylegający do mieszkania?

Kto odpowiada za balkon przylegający do mieszkania? Kto odpowiada za balkon przylegający do mieszkania?

We wspólnocie mieszkaniowej rozróżniamy nieruchomość wspólną i lokale prywatne. Kto odpowiada za balkon przyległy do prywatnego lokalu, a jednocześnie stanowiący integralną część konstrukcji budynku? Tego...

We wspólnocie mieszkaniowej rozróżniamy nieruchomość wspólną i lokale prywatne. Kto odpowiada za balkon przyległy do prywatnego lokalu, a jednocześnie stanowiący integralną część konstrukcji budynku? Tego nie rozstrzygnął jeszcze nikt, dlatego radzimy, aby mieszkańcy sami o tym zadecydowali i umieścili stosowny zapis w regulaminie wspólnoty.

Redakcja Jakie możliwości daje chmura obliczeniowa?

Jakie możliwości daje chmura obliczeniowa? Jakie możliwości daje chmura obliczeniowa?

Pełne wykorzystanie możliwości chmury obliczeniowej oznaczałoby dla unijnej gospodarki wymierne korzyści – wzrost PKB o 1 proc. rocznie i 2,5 mln nowych miejsc pracy. Unijna strategia w tym zakresie już...

Pełne wykorzystanie możliwości chmury obliczeniowej oznaczałoby dla unijnej gospodarki wymierne korzyści – wzrost PKB o 1 proc. rocznie i 2,5 mln nowych miejsc pracy. Unijna strategia w tym zakresie już jest, główny nacisk w rozwoju tych technologii będzie teraz dotyczył regulacji krajowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.