Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy

Nie jestem przekonany, czy powyższe zapisy specustawy zachęcą właścicieli do dalszego użyczania mieszkań na tych zasadach, kiedy tak naprawdę pozbawiani są skutecznej ochrony prawnej w spornych sytuacjach, fot. Pixabay
Prezydent RP podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Zobacz także
Redakcja news Odpady komunalne alternatywnym paliwem w dobie kryzysu energetycznego

Dnia 22 czerwca br. w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyła się konferencja poświęcona polskiemu systemowi gospodarowania odpadami w zakresie ich termicznego przekształcania...
Dnia 22 czerwca br. w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyła się konferencja poświęcona polskiemu systemowi gospodarowania odpadami w zakresie ich termicznego przekształcania i wykorzystywania w ciepłownictwie.
Redakcja news Nowe środki dla przedsiębiorców na wykorzystanie odpadów w energetyce

Polskie firmy mają szansę otrzymać wsparcie na budowę spalarni odpadów. Spalarnie mają pomóc ciepłowniom w dywersyfikacji źródeł energii, natomiast samorządom – rozwiązać problem zagospodarowania odpadów.
Polskie firmy mają szansę otrzymać wsparcie na budowę spalarni odpadów. Spalarnie mają pomóc ciepłowniom w dywersyfikacji źródeł energii, natomiast samorządom – rozwiązać problem zagospodarowania odpadów.
Anna Ruszczak news Jak właściwie obliczyć powierzchnię mieszkania lub domu?

Dokładne obliczenie powierzchni mieszkania lub domu jest niezwykle istotne, gdyż metraż lokalu wpływa na decyzję o kupnie, jak również na cenę. Od powierzchni użytkowej zależą opłaty czynszowe, podatek...
Dokładne obliczenie powierzchni mieszkania lub domu jest niezwykle istotne, gdyż metraż lokalu wpływa na decyzję o kupnie, jak również na cenę. Od powierzchni użytkowej zależą opłaty czynszowe, podatek od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste. Jak prawidłowo zmierzyć powierzchnię użytkową mieszkania i domu zgodnie z prawem?
Uregulowane zostały zasady, dotyczące wsparcia obywateli Ukrainy przebywających na terenie Polski.
Zawarto w niej między innymi przepisy dotyczące użyczenia przez osoby prywatne swoich budynków i lokali obywatelom Ukrainy. I tak:
- w artykule 68 – wyłączono zapisy z ustawy o ochronie praw lokatorów dotyczące zakazu przeprowadzenia eksmisji wprowadzone w „czasach covidowych”. Nie oznacza to, że przeprowadzenie procedury eksmisyjnej wobec obywateli Ukrainy będzie procesem łatwym i krótkotrwałym, bo przecież nie będzie można wyrzucić lokatora z dnia na dzień. Zniesienie zakazu eksmisji w tym przypadku nic nie zmieni i nie ułatwi, ponieważ dalej obowiązują przepisy dotyczące zakazu eksmisji „na bruk”, do których należy się zastosować;
- w artykule 69 – wyłączono zapisy regulujące podstawy sprawnego funkcjonowania najmu okazjonalnego z ustawy o ochronie praw lokatorów, między innymi poprzez składnie przez najemcę oświadczenia dotyczącego wskazania przez tego najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wyegzekwowania od niego obowiązku opróżnienia i wydania lokalu, zajmowanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego oraz złożenia oświadczenia właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu.
Może Cię zainteresuje: Mieszkania komunalne – czy uchodźcy z Ukrainy mogą się o nie starać?
Przypomnę, że co do zasady umowa najmu okazjonalnego powinna zostać zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Do umowy najmu okazjonalnego lokalu zgodnie art. 19a ust. 2 załącza się w szczególności:
- oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego w terminie wskazanym w żądaniu, o którym mowa w art. 19d ust.;
- wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu;
- oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, o którym mowa w pkt 2 lub ust. 3 o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu;
- na żądanie wynajmującego załącz a się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.
Wymienione w ustawie załączniki mają dać wynajmującemu gwarancję, że po zakończeniu umowy najemca będzie zobowiązany opuścić lokal. Jest to również niezmiernie ważne dla skutecznego przeprowadzenia procedury eksmisyjnej.
Wspomniane zapisy i zmiany wprowadzone w specustawie dotyczą przypadku użyczenia obywatelowi Ukrainy budynku lub lokalu w celu tymczasowego zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych.
Może Ci się spodoba: Warto skorzystać z prekarium, przyjmując do siebie uchodźców z Ukrainy
Przepisy zawarte w ustawie o ochronie praw lokatorów dotyczące zawierania umów najmu okazjonalnego i instytucjonalnego pozostają bez zmian.
I najważniejsze – ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia (12.03.2022 r.), z mocą wsteczną od dnia 24 lutego 2022 r. i obejmuje wszystkie umowy użyczenia zawarte z obywatelami Ukrainy po tym terminie.
Nie jestem przekonany, czy powyższe zapisy specustawy zachęcą właścicieli do dalszego użyczania mieszkań na tych zasadach, kiedy tak naprawdę pozbawiani są skutecznej ochrony prawnej w spornych sytuacjach. Oczywiście, że zawsze pozostaje możliwość egzekucji i dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej, która jest długotrwała, kosztowna i nie zawsze przynosi spodziewane efekty.
Chciałbym, aby ludzki odruch niesienia pomocy od serca obywatelom Ukrainy został poparty skuteczną i sprawiedliwą literą prawa.
/Tomasz Błeszyński
– doradca rynku nieruchomości/
Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (DzU poz. 583)
Art. 68. W przypadku użyczenia obywatelowi Ukrainy, o którym mowa w art. 1 ust. 1, budynku lub jego części w celu tymczasowego zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, w zakresie tego użyczenia nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (DzU z 2022 r. poz. 172) oraz art. 15 zzu ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (DzU z 2021 r. poz. 2095, z późn. zm. 8).
Art. 69. Do zawarcia umowy najmu okazjonalnego lokalu przez najemcę będącego obywatelem Ukrainy, o którym mowa w art. 1 ust. 1, nie stosuje się przepisów art. 19a ust. 2 pkt 2 i 3, ust. 3 oraz art. 19d ust. 5 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego dotyczącego wskazania przez tego najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wyegzekwowania od niego obowiązku opróżnienia i wydania lokalu zajmowanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego oraz złożenia oświadczenia właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu.