I my, zarządcy, będziemy mieli swoje święto!
Polska Federacja Rynku Nieuchomości z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości i w porozumieniu z Polską Federacja Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych postanowiła o wyznaczeniu dnia 30 września każdego roku DNIEM ZARZĄDCY NIERUCHOMOŚCI, fot. Pixabay
Większość profesji, z którymi jesteśmy związani jako zarządcy nieruchomości ma w kalendarzu swoje święta. A my, zarządcy, kiedy mamy swoje?
Zobacz także
DomBest Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym...
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym konkretnie różni się licznik ultradźwiękowy od tradycyjnego. Różnice okazują się naprawdę zaskakujące i mogą mieć odzwierciedlenie nie tylko w samym zużyciu wody, ale także w ponoszonych długofalowo kosztach i komforcie użytkownika.
Redakcja news „Modernizacja budynku wielorodzinnego” – podsumowanie
10 września 2024 roku Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz miesięcznik „Administrator i Menedżer Nieruchomości” zorganizowali warsztaty dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych poświęcone...
10 września 2024 roku Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz miesięcznik „Administrator i Menedżer Nieruchomości” zorganizowali warsztaty dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych poświęcone działaniom, które można podjąć w budynkach wielorodzinnych, żeby zużywać mniej energii i płacić niższe rachunki.
Redakcja news Dokarmianie ptaków na osiedlu
Jedna ze spółdzielni mieszkaniowej w Wielkopolsce apeluje, aby nie rozrzucać resztek jedzenia na trawniki czy chodniki przed blokiem. Problem dokarmiania ptaków resztkami jedzenia, szczególnie chlebem,...
Jedna ze spółdzielni mieszkaniowej w Wielkopolsce apeluje, aby nie rozrzucać resztek jedzenia na trawniki czy chodniki przed blokiem. Problem dokarmiania ptaków resztkami jedzenia, szczególnie chlebem, występuje na wielu osiedlach.
Z czym przeciętnemu Polakowi kojarzy się maj? Przede wszystkim z tzw. długim weekendem majowym, kiedy to biorąc 3 dni urlopu, można mieć nawet 9 dni wolnego. Świętowanie w naszym kraju ma przyszłość!
Poświęcenie dnia jakiemuś zawodowi czy roli społecznej pozwala osobom utożsamiającym się z tą rolą poczuć się choć raz w roku docenionym przez resztę społeczeństwa.
26 maja swoje święto mają mamy, 23 czerwca jest dniem ojców, 1 czerwca dniem dzieci, 21 stycznia – dniem babć, a 22 stycznia jest dniem dziadków. Mamy też „tulipanowe” święto kobiet – 8 marca, a od początku obecnego wieku 14 lutego zawitało do Polski również święto zakochanych, zwane walentynkami. Tak jak św. Walenty jest patronem zakochanych, tak też każdy dzień ma jakiegoś swojego świętego patrona lub patronkę, wyznaczających niejako przy okazji daty imienin.
Może Cię zainteresuje: Zarządca jako adresat decyzji o rozbiórce budynku
4 grudnia na wspomnienie świętej Barbary z Nikomedii obchodzimy imieniny naszych Baś, Basieniek i Barbar. Św. Barbara, męczennica, jako patronka dobrej śmierci i ciężkiej pracy została ustanowiona patronką takich zawodów, jak górnicy czy hutnicy. Dlatego oprócz imienin Barbar w tym dniu odbywają się również huczne górnicze Barbórki.
Jest jednak wiele zawodów, które swoje święta obchodą niezależnie od świętego patrona.
Święta zawodowców
W dniu 12 maja obchodzone jest np. święto pielęgniarek i położnych. Dzień ten został ustanowiony przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN), gdyż tego dnia w roku 1820 urodziła się Florence Nightingale, prekursorka nowoczesnego pielęgniarstwa.
Jako zarządcy i administratorzy powinnismy przede wszystkim wiedzieć, kiedy należy składać życzenia przedstawicielom zawodów, z którymi często musimy współpracować, a często i nadzorować ich działania w ramach swoich obowiązków.
Na przykład 11 marca jest Światowy Dzień Hydraulika. Przecież tak często współpracujemy z hydraulikami, że czasami sami zastanawiamy się, czy nie jest to nasz drugi zawód. Wiemy co to kolektor, co to syfon, co redukcja, co mufa, nypel, cybant, trójnik, kolanko…
W dniu 25 września jest Dzień Budowlańca. Czy jako zarządcy nie jesteśmy też trochę budowlańcami? Doświadczeni zarządcy bezbłędnie posługują się językiem budowy. Kto postronny będzie wiedział co oznaczają słowa: dylatacja, higroskopijność, jętka, kalenica, mostek termiczny czy rapówka. Większość społeczeństwa nie ma o tych słowach pojęcia.
W dniu 10 grudnia, razem ze światowym Dniem Praw Człowieka, swoje świeto obchodzą przedstawiciele zawodów prawniczych. Jako zarządcy tak często korzystamy z prawniczych usług, że czasami nawet znamy łacińskie maksymy prawne typu: „ignorantia iuris nocet”, „lex retro non agit”. Rozróżniamy wpis konstytutywny od wpisu deklaratoryjnego, wiemy co to legislatura, a co judykatura i czym się różni ekskulpacja od eksmisji.
Dzień 9 czerwca w kalendarzu jest oznaczony jako Dzień Księgowego. Co stanowi lwią część pracy zarządcy nieruchomości mieszkalnych? No właśnie – księgowanie. Amortyzacja, bilans, cena netto, cena brutto, inwentaryzacja, konto analityczne, konto bilansowe, korekta, saldo winien, saldo ma… to dla zarządcy nieruchomości nie jest przecież język obcy.
10 czerwca, a więc już następnego dnia po Święcie Księgowych, w rocznicę śmierci André Marie Ampère’a – znanego francuskiego fizyka badającego zjawisko elektromagnetyzmu, jest Dzień Elektryka. Czy dzisiejsze nieruchomości to nie jeden wielki odbiornik energii elektrycznej? Zarządca, wzywając do współpracy elektryka, musi przecież wiedzieć czy do naprawy jest przewód, bezpiecznik czy włącznik. Użycie w miejsce słowa gniazdo słowa „kontakt”, a w miejsce słowa bezpiecznik, słowa „korek” – w oczach elektryka postawi nas na przegranej lub dużo niższej pozycji. Na nic udowadnianie, że wiemy co to jest rezystancja, impedancja, susceptancja, indukcyjność, pojemność… kiedy powiemy w obecności elektryka, że coś „włanczamy”, będziemy dla niego jedynie porównaniem z zerem ochronnym lub zerem roboczym… o ile zrozumiemy ową róźnicę.
Światowy Dzień Ekonomisty obchodzony jest 12 października – w dniu, w którym przyznawana jest nagroda Nobla wybitnym przedstawicielom tego zawodu. A kim jest zarządca nieruchomości, sporządzający budżety, planujący wydatki, wpływy itp… Czy to nie jest aby domena ekonomistów? Aktywa trwałe, aktywa obrotowe, aprecjacja, deprecjacja, hossa, bessa, dumping, ekwiwalent, recesja, inflacja…
W dniu św. Floriana, 4 maja, swoje święto mają oczywiście strażacy, których św. Florian jest patronem, ale i kominiarze. Zarządcy współpracują dosyć intensywnie z kominiarzami. Wiedzą więc co to jest anemometr, ale potrafią też poprosić, żeby kominiarz przyniósł ze sobą tzw. żelazo, czyli gracę kominiarską lub przepychacz, zwany sztolcówką oraz bolce, liny i kulę.
21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Psychologa. Większość doświadczonych zarządców nieraz zastanawia się czy bardziej sami są psychologami, czy też bardziej potrzebują jego pomocy. Pracując wśród tak wielu różnych osób, potrafią rozpoznać ludzkie depresje, manie prześladowcze, wielopostaciowe zaburzenia psychotyczne, psychozy, schizofrenie, cyklofrenie, chorobę dwubiegunową czy OCD (zaburzenia obsesyjno-kompulsywne).
Może Ci się spodoba: Doręczenia korespondencji po nowemu od 1 lipca 2021
Dzień zarządcy nieruchomości
Jak widać wiekszość profesji, z którymi jesteśmy związani jako zarządcy nieruchomości ma w kalendarzu swoje święta. A my, zarządcy, kiedy mamy swoje?
No właśnie chyba nie mamy. Dlatego Polska Federacja Rynku Nieuchomości z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości i w porozumieniu z Polską Federacja Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych postanowiła o wyznaczeniu dnia 30 września każdego roku DNIEM ZARZĄDCY NIERUCHOMOŚCI.
Dlaczego akurat 30 września? Jak ustalił Tajny Syndykat Zarządców Nieruchomości im. St. Anioła – według TVP tego dnia w roku 1986 wyemitowano pierwszy odcinek serialu „Alternatywy 4”.
Należy mieć nadzieję, że 30 września 2022 roku święto naszej profesji będzie obchodzone hucznie i widowiskowo, aby uświadomić wszystkim mieszkańcom osiedli, jak ciężka jest nasza praca, jak dużej wiedzy wymaga, jak mało jest doceniana, jak fascynująca i frustrująca.
***
Zainteresowanych, z pomysłami na świętowanie Dnia Zarządcy Nieruchomości, prosimy o kontakt z pomysłodawcą (prezes@polski-zarządca.pl) lub wspierającą pomysł redakcją „Administratora” (saugustynowicz@administrator24.info).