Rozliczenie ciepła przy braku urządzeń pomiarowych, przy ciepłomierzach, przy podzielnikach kosztów; Ogrzewanie pośrednie zgodnie z WT (garaże, piwnice i inne części wspólne); Sposób rozliczenia kosztów...
Rozliczenie ciepła przy braku urządzeń pomiarowych, przy ciepłomierzach, przy podzielnikach kosztów; Ogrzewanie pośrednie zgodnie z WT (garaże, piwnice i inne części wspólne); Sposób rozliczenia kosztów przy wyposażeniu lokalu w logotermy. Zapraszamy na szkolenie!
XII Forum Zarządców Nieruchomości za nami, było rzeczowo, konkretnie, bo z tyłu głowy każdy miał nadchodzącą zimę i temperaturę 16–18ºC w mieszkaniu, fot. redakcja
XII Forum Zarządców Nieruchomości za nami. Wiele mówiliśmy podczas tej konferencji o sposobach radzenia sobie z potencjalnymi zagrożeniami oraz o tym, co zarządcy mogą zrobić ad hoc, by zniwelować skutki chociażby kryzysu paliwowego. Było rzeczowo, konkretnie, bo z tyłu głowy każdy miał nadchodzącą zimę i temperaturę 16–18ºC w mieszkaniu.
Temat konferencji był taki sam, jak konkursu „Lider Rynku Nieruchomości – Zarządca Roku 2022”, czyli „Liczy się efekt! Prawo – finanse – technika w renowacji budynków”. Firmy, które zgłosiły akces do konkursu, przygotowały dokumentację, potwierdzającą realizację inwestycji energooszczędnych, podnoszących nie tylko wartość nieruchomości, ale także poprawiających komfort życia i dbających w ostatecznym rozrachunku o kieszeń mieszkańców. Budynki po modernizacji, wyposażone w instalację OZE przynoszą wszak konkretne oszczędności.
Ale liderzy rynku robią znacznie więcej niż dbałość o stan techniczny budynków. Dobra firma zarządzająca nieruchomościami mieszkalnymi troszczy się również o utrzymanie pozytywnych relacji międzyludzkich, o budowanie więzi sąsiedzkich. Bardzo ważnych, bo bez nich nie będzie też jednomyślności przy podejmowaniu decyzji remontowych czy szerszych – modernizacyjnych.
Świadomy zarządca wie, że troska o nieruchomość zaczyna się wówczas, gdy mieszkańcy utożsamiają się z miejscem, w którym żyją, odczuwają potrzebę przynależności do grupy lokalnej, wspierają się i dostrzegają wzajemne potrzeby. Ważne jest dla nich miejsce i jego swoisty charakter, który sami stworzą. Dlatego też podejmują działania na rzecz integracji społeczności lokalnej. Zespolona społeczność bowiem chętnie tworzy grupy sąsiedzkiej samopomocy, wyjątkowo skutecznej, bo mającej emocjonalne i społeczne oparcie, a to z kolei podnosi poziom poczucia bezpieczeństwa.
Jednym z najbardziej znanych przykładów działania samopomocy w miejscu zamieszkania są inicjatywy mieszkańców, polegające na samodzielnym i wspólnym dokonywaniu zmian w swoim otoczeniu. Do funkcjonalnych inicjatyw, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców osiedli, należą tzw. sąsiedzkie banki usług czy organizowanie lokalnych sąsiedzkich targów/wyprzedaży garażowej – na terenie osiedla/wspólnoty.
Wspieranie inicjatyw sąsiedzkich nasi liderzy traktują jako cel nadrzędny zarządcy nieruchomości. Uważają, że to na zarządcy spoczywa odpowiedzialność za podtrzymywanie stałego kontaktu z mieszkańcami, aktywizowanie inicjatyw sąsiedzkich, pomoc w ich organizacji, reagowanie na pomysły mieszkańców. Są też przekonani, że stosowanie przez wspólnotę skutecznej samopomocy jest narzędziem wspierającym działalność zarządczą administratora. Nie sposób nie zgodzić się z nimi. Wszak dobrosąsiedzkie stosunki, oparte na pomocy wzajemnej, świadczonej w obrębie budynku czy osiedla, zdecydowanie poprawiają komfort zamieszkiwania.
Jakby to patetycznie nie zabrzmiało, tacy zarządcy jak nasi LIDERZY działają na rzecz zacieśniania więzi społecznych, budowania „małych ojczyzn”, dających poczucie spokoju, bezpieczeństwa i wygody. Jednym słowem, wpływają na jakość naszego życia.
Zachęcając wszystkich do podobnych inicjatyw, pozostaję z szacunkiem Sabina Augustynowicz redaktor naczelna
Jak wynika z najnowszego raportu PlanRadar, prawie 80% firm budowlanych działających w segmencie budownictwa mieszkalnego zmaga się z rosnącymi kosztami, a ponad 75% cierpi na opóźnienia spowodowane niedoborem...
Jak wynika z najnowszego raportu PlanRadar, prawie 80% firm budowlanych działających w segmencie budownictwa mieszkalnego zmaga się z rosnącymi kosztami, a ponad 75% cierpi na opóźnienia spowodowane niedoborem siły roboczej. Jednak aż 65% z nich wierzy, że inwestycja w technologię mogłaby poprawić wydajność i rentowność. Dlaczego więc branża wciąż zwleka z wdrożeniem cyfrowych rozwiązań?
Pod koniec października 2024 r. rząd przyjął nowelizacje ustaw o odpadach i gospodarce opakowaniami przygotowane w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (MKiŚ).
Pod koniec października 2024 r. rząd przyjął nowelizacje ustaw o odpadach i gospodarce opakowaniami przygotowane w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (MKiŚ).
Paczkomaty są już niemal wszędzie i nadal wzrasta ich liczba. To konsekwencja ich popularności – Polacy uwielbiają tę formę otrzymywania przesyłki. Samorządowcy jednak zabierają głos i chcą opodatkować...
Paczkomaty są już niemal wszędzie i nadal wzrasta ich liczba. To konsekwencja ich popularności – Polacy uwielbiają tę formę otrzymywania przesyłki. Samorządowcy jednak zabierają głos i chcą opodatkować paczkomaty.
Mamy świadomość aktualnych wyzwań dla rynku nieruchomości i błyskawicznie postępujących zmian technologicznych – mówił podczas październikowego XXII Kongresu, zorganizowanego przez Polską Federację Stowarzyszeń...
Mamy świadomość aktualnych wyzwań dla rynku nieruchomości i błyskawicznie postępujących zmian technologicznych – mówił podczas październikowego XXII Kongresu, zorganizowanego przez Polską Federację Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych w Gdańsku, prezydent tej organizacji Tomasz Pardo.
Zapowiadane przez rząd dopłaty do zakupu rowerów elektrycznych zostały zablokowane. Wsparcie jednośladowych "elektryków" z Funduszu Modernizacyjnego wstrzymał Europejski Bank Inwestycyjny – o czym informuje...
Zapowiadane przez rząd dopłaty do zakupu rowerów elektrycznych zostały zablokowane. Wsparcie jednośladowych "elektryków" z Funduszu Modernizacyjnego wstrzymał Europejski Bank Inwestycyjny – o czym informuje serwis Rzeczpospolita.
XXIII FORUM TERMOMODERNIZACJA 2024, zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE), odbyło się 2 października 2024 r. w Warszawie. Było to kolejne, organizowane od 24 lat, spotkanie audytorów...
XXIII FORUM TERMOMODERNIZACJA 2024, zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE), odbyło się 2 października 2024 r. w Warszawie. Było to kolejne, organizowane od 24 lat, spotkanie audytorów energetycznych i projektantów. Udział wzięli również przedstawiciele władz państwowych, firm działających w sektorze budownictwa oraz instytucji finansowych.
Polityka mieszkaniowa, oczekiwania nabywców, wyzwania deweloperów, nowe warunki techniczne, ceny lokali, budownictwo niskoemisyjne, kierunek rozwoju europejskich miast – to tylko niektóre tematy podjęte...
Polityka mieszkaniowa, oczekiwania nabywców, wyzwania deweloperów, nowe warunki techniczne, ceny lokali, budownictwo niskoemisyjne, kierunek rozwoju europejskich miast – to tylko niektóre tematy podjęte podczas Kongresu Deweloperskiego, który odbył się 3 października w Krakowie.
Jak ustalić maksymalny i minimalny koszt zmienny zakupu ciepła? Co zrobić, by poprawnie określić zużycie wody utraconej w czasie awarii? W jaki sposób rozliczyć ciepło na c.o. i c.w.u. w okresach miesięcznych,...
Jak ustalić maksymalny i minimalny koszt zmienny zakupu ciepła? Co zrobić, by poprawnie określić zużycie wody utraconej w czasie awarii? W jaki sposób rozliczyć ciepło na c.o. i c.w.u. w okresach miesięcznych, kwartalnych i rocznych? Zapraszamy na szkolenie, które 21 listopada poprowadzi Wojciech Jan Konieczny.
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych...
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Takie przestępstwa zaliczane są do wyłudzeń typu phishing. Zobacz, jak rozpoznawać podejrzane połączenia telefoniczne.
Dnia 5 listopada 2024 r. w Brukseli unijni ministrowie gospodarki i finansów przyjęli nową dyrektywę dotyczącą oczyszczania ścieków. Dotychczasowa dyrektywa z 1991 r. regulująca zasady oczyszczania ścieków...
Dnia 5 listopada 2024 r. w Brukseli unijni ministrowie gospodarki i finansów przyjęli nową dyrektywę dotyczącą oczyszczania ścieków. Dotychczasowa dyrektywa z 1991 r. regulująca zasady oczyszczania ścieków komunalnych w UE była przestarzała. Po niemal pięciu latach negocjacji państwa UE przyjęły zmienione przepisy.
10 listopada 2024 roku wchodzą w życie zmiany przepisów istotnych z punktu widzenia właścicieli, użytkowników wieczystych i zarządców nieruchomości komercyjnych. To kolejna zmiana przepisów regulująca...
10 listopada 2024 roku wchodzą w życie zmiany przepisów istotnych z punktu widzenia właścicieli, użytkowników wieczystych i zarządców nieruchomości komercyjnych. To kolejna zmiana przepisów regulująca dostęp przedsiębiorców telekomunikacyjnych do nieruchomości, w tym do budynku oraz znajdującej się w nim infrastruktury i instalacji telekomunikacyjnej.
Wielu mieszkańców bloków wielorodzinnych poszukuje sposobów na niższe rachunki za ogrzewanie. Niektórzy decydują się na zakręcanie grzejników, licząc, że ogrzeją się od sąsiednich mieszkań. To bardzo zły...
Wielu mieszkańców bloków wielorodzinnych poszukuje sposobów na niższe rachunki za ogrzewanie. Niektórzy decydują się na zakręcanie grzejników, licząc, że ogrzeją się od sąsiednich mieszkań. To bardzo zły sposób. Takie działanie może zostać uznane przez spółdzielnie za kradzież ciepła, a za to grozi mandat.
Rządowy portal DOM ma zwiększyć przejrzystość rynku, m.in. w zakresie cen transakcyjnych mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego. Co sądzą o tym pomyśle deweloperzy? W jakim stopniu portal może rzeczywiście...
Rządowy portal DOM ma zwiększyć przejrzystość rynku, m.in. w zakresie cen transakcyjnych mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego. Co sądzą o tym pomyśle deweloperzy? W jakim stopniu portal może rzeczywiście pomóc kupującym?
Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku br. utrzymała się na poziomie 5 proc. Liczba bezrobotnych wyniosła 767,1...
Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku br. utrzymała się na poziomie 5 proc. Liczba bezrobotnych wyniosła 767,1 tys., co stanowi najniższą wartość dla października od 1990 roku.
Parlamentarny Zespół ds. Spółdzielczości Mieszkaniowej wystąpi do resortu sprawiedliwości o zmianę przepisów. Ma to ukrócić nieprawidłowości związane z udzielaniem pełnomocnictw na walne zgromadzenia –...
Parlamentarny Zespół ds. Spółdzielczości Mieszkaniowej wystąpi do resortu sprawiedliwości o zmianę przepisów. Ma to ukrócić nieprawidłowości związane z udzielaniem pełnomocnictw na walne zgromadzenia – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Krajowa Rada Spółdzielcza (KRS) skierowała do Marszałek Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej wniosek o ustanowienie przez Senat RP roku 2025 ROKIEM SPÓŁDZIELCZOŚCI. Inicjatywa ta wynika z decyzji Zgromadzenia...
Krajowa Rada Spółdzielcza (KRS) skierowała do Marszałek Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej wniosek o ustanowienie przez Senat RP roku 2025 ROKIEM SPÓŁDZIELCZOŚCI. Inicjatywa ta wynika z decyzji Zgromadzenia Ogólnego ONZ o ustanowieniu roku 2025 Międzynarodowym Rokiem Spółdzielczości pod hasłem „Spółdzielnie budują lepszy świat”.
Na listopadowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała, że utrzymuje stopy procentowe NBP na dotychczasowym poziomie poziomie. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku.
Na listopadowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała, że utrzymuje stopy procentowe NBP na dotychczasowym poziomie poziomie. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku.
Na stronach RCL-u opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób prawnych od niektórych dochodów spółdzielni mieszkaniowych wydatkowych w...
Na stronach RCL-u opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób prawnych od niektórych dochodów spółdzielni mieszkaniowych wydatkowych w związku z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., o którą to regulację postulował Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP.
Ostatni piątek listopada jest w wielu krajach świętem zakupów. W tym roku, to także dzień, w którym najlepsze produkty dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych można kupić ze zniżką.
Ostatni piątek listopada jest w wielu krajach świętem zakupów. W tym roku, to także dzień, w którym najlepsze produkty dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych można kupić ze zniżką.
Po szczycie sezonu rynek najmu wkroczył w fazę spowolnienia. Oferta zmniejszyła się w ciągu ostatniego miesiąca o 4% a w sześciu miastach na szesnaście monitorowanych przez Otodom doszło do spadku cen...
Po szczycie sezonu rynek najmu wkroczył w fazę spowolnienia. Oferta zmniejszyła się w ciągu ostatniego miesiąca o 4% a w sześciu miastach na szesnaście monitorowanych przez Otodom doszło do spadku cen - m.in. w Trójmieście i Krakowie. Mniejsze jest też zainteresowanie ze strony poszukujących. Wniosek? Jeśli zmieniać mieszkanie to właśnie teraz, kiedy sytuacja jest stabilna a wynajmujący są w końcu skłonni negocjować warunki.
Białystok wdraża program „Mieszkanie dla absolwenta”. Miasto chce zatrzymać u siebie najlepszych absolwentów i studentów poprzez zapewnienie im preferencyjnych warunków najmu. Większość środków na inwestycję...
Białystok wdraża program „Mieszkanie dla absolwenta”. Miasto chce zatrzymać u siebie najlepszych absolwentów i studentów poprzez zapewnienie im preferencyjnych warunków najmu. Większość środków na inwestycję stanowiło dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Wzrost cen przyspieszył. To efekt wyższych cen energii oraz usług. I choć listopad i grudzień mogą przynieść wyhamowanie wzrostów, to około 5-proc. poziom prawdopodobnie będzie się utrzymywać przez całą...
Wzrost cen przyspieszył. To efekt wyższych cen energii oraz usług. I choć listopad i grudzień mogą przynieść wyhamowanie wzrostów, to około 5-proc. poziom prawdopodobnie będzie się utrzymywać przez całą pierwszą połowę 2025 roku.
Tomasz Siemoniak, szef MSWiA, podpisał 21 listopada rozporządzenie, które wprowadza nowe zasady dotyczące stosowania czujek pożarowych. Ma to być mocny sygnał ze strony państwa, że każdy dom powinien być...
Tomasz Siemoniak, szef MSWiA, podpisał 21 listopada rozporządzenie, które wprowadza nowe zasady dotyczące stosowania czujek pożarowych. Ma to być mocny sygnał ze strony państwa, że każdy dom powinien być wyposażony w czujki dymu.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.