Atrakcyjne biura mają pomóc w ściągnięciu pracowników z pracy zdalnej

Nowe przestrzenie biurowe są projektowane w sposób, który ułatwia interakcję ze współpracownikami. Fot. Pixabay
Po pandemii zdalnie lub hybrydowo cały czas pracuje 28 proc. Polaków. Elastyczność w tym zakresie jest dla pracowników ważną korzyścią, jednak pracodawcy starają się zachęcić ich do powrotu do biur. By ściągnąć pracownika do firmy, trzeba zaproponować coś więcej. Miejsce pracy nie może być już wyłącznie nudnym, szarym biurem.
Zobacz także
Anna Ruszczak news W czerwcu stopy procentowe bez zmian

Stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie – zdecydowała 6 czerwca 2023 roku Rada Polityki Pieniężnej. To dziewiąta taka decyzja z kolei. Stopa referencyjna wynosi 6,75 proc. od września 2022 roku.
Stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie – zdecydowała 6 czerwca 2023 roku Rada Polityki Pieniężnej. To dziewiąta taka decyzja z kolei. Stopa referencyjna wynosi 6,75 proc. od września 2022 roku.
Anna Ruszczak news Miesiąc na złożenie wniosku o zamrożenie cen energii

Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami i posiadacze Karty Dużej Rodziny tylko do końca czerwca 2023 roku mają czas na złożenie wniosków umożliwiających skorzystanie z preferencyjnych rozliczeń cen energii...
Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami i posiadacze Karty Dużej Rodziny tylko do końca czerwca 2023 roku mają czas na złożenie wniosków umożliwiających skorzystanie z preferencyjnych rozliczeń cen energii ujętych w Tarczy Solidarnościowej.
Jak obniżyć koszty energii w budynku?

Na wysokość kosztów energii w budynku ma wpływ dobór i zastosowanie konkretnych rozwiązań i materiałów – w nowoczesnym budownictwie warto stawiać na ekologiczne produkty oraz energooszczędne technologie,...
Na wysokość kosztów energii w budynku ma wpływ dobór i zastosowanie konkretnych rozwiązań i materiałów – w nowoczesnym budownictwie warto stawiać na ekologiczne produkty oraz energooszczędne technologie, a przede wszystkim projektowanie oraz wykonanie przegród budynku wraz z ich izolacjami zgodnie z obowiązującymi wymaganiami cieplno-wilgotnościowymi.
Pandemia COVID-19 wymusiła na pracownikach i pracodawcach wiele zmian. Praca zdalna, po okresie lockdownu, przerodziła się w model pracy hybrydowej. Eksperci podkreślają, że pandemia tylko przyspieszyła trendy związane z wdrażaniem tego modelu. Spowodowały one zmiany, zarówno w tym, jak budynki są budowane i projektowane, jak i również w samych przestrzeniach biurowych, w których najemcy już pracują.
Dziś, żeby ściągnąć pracownika do firmy, trzeba zaproponować coś więcej. Widać przestrzenie do pracy coworkingowej, do pracy wspólnej, projektowej, duże pomieszczenia socjalne, takie jak np. kuchnie.
Może Cię zainteresuje: Nowe przepisy o firmach rodzinnych
Nowe projektowanie
Jak wynika z badań, w czasie lockdownu zatrudnionym w firmach najbardziej brakowało kontaktu ze współpracownikami. Nowe przestrzenie są więc projektowane w sposób, który ułatwia interakcję, a nawet do niej zachęca. Jeżeli biuro ma służyć głównie do przyjmowania klientów, to oczywiście pełni ono inną funkcję i jest projektowane z uwzględnieniem dużej liczby sal konferencyjnych. Natomiast, jeżeli jest to tylko backoffice, to przestrzeni konferencyjnych jest mniej, natomiast jest dużo miejsc do pracy wspólnej czy kreatywnej.
W obu przypadkach przestrzenie biurowe są projektowane pod pracownika, zgodnie z trendem „design for experience”. Chodzi o to, żeby pracownikowi było dobrze w biurze, by czuł się w nim komfortowo.
Według ekspertów jest jeszcze za wcześnie na mierzenie rezultatów tych działań. Podkreślają jednak, że najemcom z ciekawą przestrzenią biurową łatwiej pozyskać pracowników czy ściągnąć ich z powrotem do biur. Widać, że wprowadzili już politykę back to office i w intensywny sposób próbują zachęcić pracowników do powrotów – z różnymi skutkami, natomiast w większości się to udaje. Biuro czy biurowiec jako taki są absolutnie narzędziem, które może zwiększyć i przyspieszyć współczynnik powrotu do biur.
Wiele możliwości dla najemców
Dzięki nowoczesnej technologii można zmierzyć praktycznie każdy współczynnik w biurze, od wilgotności powietrza po poziom stężenia CO2. Tego typu systemy pomagają w dopasowywaniu powierzchni biurowej do potrzeb konkretnego najemcy, organizacji i kultury organizacyjnej.
Może Cię zainteresuje: Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego
Tendencja powracania do biur jest bardzo wyraźna. Z danych Pracuj.pl wynika, że w modelu zdalnym lub hybrydowym pod koniec 2022 roku pracowała niemal jedna trzecia Polaków (28 proc.). Dla porównania w marcu 2022 roku – o 6 pkt proc. więcej. Możliwość pracy zdalnej wciąż jest magnesem w ofertach pracy dla blisko 40 proc. respondentów. Tylko 8 proc. pracowników hybrydowych chciałoby pracować wyłącznie z biura, ale jednocześnie 23 proc. respondentów mniej chętnie zaaplikuje do firmy, która w ogóle nie umożliwia takiej formy pracy. Oznacza to, że dla wielu potencjalnych pracowników ważna jest obecność w miejscu zatrudnienia.
Zdecydowanie widać, że system pracy hybrydowej wymógł na najemcach kompresowanie przestrzeni biurowej. Najemcy, którzy uprzednio wynajmowali około 3 tys. m2, w tej chwili są w stanie zmieścić się na 2 tys. m2. Szukają natomiast przestrzeni i biurowców wyższej jakości, w lepszych lokalizacjach.
Popyt na powierzchnie biurowe jest już tak wysoki jak przed pandemią. Z danych CBRE wynika, że w Warszawie w 2022 roku firmy wynajęły 860 tys. m2 powierzchni biurowej. To o jedną trzecią więcej niż w roku ubiegłym i prawie tyle samo, co w 2019 roku. Popyt nie idzie jednak w parze z podażą, która jest najniższa od dekady, co może prowadzić do wzrostu czynszów, ale też do nierównowagi na rynku.
Źródło: Newseria Biznes