administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Redakcja Korzyści z termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych

Korzyści z termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych Korzyści z termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych

O termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych z Agnieszką Stawiarską, kierownikiem działu doradztwa technicznego ROCKWOOL CEE, rozmawia Natalia Klepacka, redaktor portalu administrator24.info.

O termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych z Agnieszką Stawiarską, kierownikiem działu doradztwa technicznego ROCKWOOL CEE, rozmawia Natalia Klepacka, redaktor portalu administrator24.info.

Jak można zyskać miejsce dzięki innowacji w przechowywaniu odpadów?

Jak można zyskać miejsce dzięki innowacji w przechowywaniu odpadów? Jak można zyskać miejsce dzięki innowacji w przechowywaniu odpadów?

Jakie korzyści mogą przynieść Twojej wspólnocie i spółdzielni profesjonalne usługi księgowe?

Jakie korzyści mogą przynieść Twojej wspólnocie i spółdzielni profesjonalne usługi księgowe? Jakie korzyści mogą przynieść Twojej wspólnocie i spółdzielni profesjonalne usługi księgowe?

Jak założyć wspólnotę mieszkaniową w 2024?

Redakcja | 2024-04-24
Wspólnoty mieszkaniowe dzieli się na małe (maksymalnie 3 lokale) i duże (minimum 4 lokale), fot. Pixabay

Wspólnoty mieszkaniowe dzieli się na małe (maksymalnie 3 lokale) i duże (minimum 4 lokale), fot. Pixabay

Zacznijmy od początku, czyli od tytułowego pytania: jak założyć wspólnotę mieszkaniową. Odpowiedź jest prosta – wspólnoty mieszkaniowej się nie zakłada. Powstaje ona automatycznie, z mocy prawa, wraz z wyodrębnieniem pierwszego lokalu i przeniesieniem jego własności na inny podmiot. Oznacza to, że kupujący lokal, po sporządzeniu aktu notarialnego i wpisu do księgi wieczystej, staje się automatycznie członkiem wspólnoty. Dotyczy to zarówno lokali mieszkalnych, jak i użytkowych.

Zobacz także

DomBest Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami

Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami

O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym...

O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym konkretnie różni się licznik ultradźwiękowy od tradycyjnego. Różnice okazują się naprawdę zaskakujące i mogą mieć odzwierciedlenie nie tylko w samym zużyciu wody, ale także w ponoszonych długofalowo kosztach i komforcie użytkownika.

Redakcja news „Modernizacja budynku wielorodzinnego” – podsumowanie

„Modernizacja budynku wielorodzinnego” – podsumowanie „Modernizacja budynku wielorodzinnego” – podsumowanie

10 września 2024 roku Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz miesięcznik „Administrator i Menedżer Nieruchomości” zorganizowali warsztaty dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych poświęcone...

10 września 2024 roku Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz miesięcznik „Administrator i Menedżer Nieruchomości” zorganizowali warsztaty dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych poświęcone działaniom, które można podjąć w budynkach wielorodzinnych, żeby zużywać mniej energii i płacić niższe rachunki.

Redakcja news Dokarmianie ptaków na osiedlu

Dokarmianie ptaków na osiedlu Dokarmianie ptaków na osiedlu

Jedna ze spółdzielni mieszkaniowej w Wielkopolsce apeluje, aby nie rozrzucać resztek jedzenia na trawniki czy chodniki przed blokiem. Problem dokarmiania ptaków resztkami jedzenia, szczególnie chlebem,...

Jedna ze spółdzielni mieszkaniowej w Wielkopolsce apeluje, aby nie rozrzucać resztek jedzenia na trawniki czy chodniki przed blokiem. Problem dokarmiania ptaków resztkami jedzenia, szczególnie chlebem, występuje na wielu osiedlach.

W artykule przeczytasz:

  • Wspólnota mieszkaniowa – czym jest?
  • Zakładanie wspólnoty mieszkaniowej – ile potrzeba osób?
  • Mała a duża wspólnota mieszkaniowa – jakie są różnice?
  • Jak założyć wspólnotę mieszkaniową – co jest niezbędne?
  • Zarządzanie wspólnotą mieszkaniową – kto może to robić?
  • Wypis ze wspólnoty mieszkaniowej – jak to zrobić?

Wspólnota mieszkaniowa – czym jest?

W rozumieniu Ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali wspólnota mieszkaniowa jest to ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Tworzą ją zarówno właściciele lokali mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Zazwyczaj wspólnota obejmuje jeden budynek wielorodzinny wraz z terenami do niego przynależnymi.

Wspólnota mieszkaniowa może być zawiązana w przypadku bloków, kamienic i osiedli, których właścicielami są deweloperzy, gminy, osoby fizyczne lub zakłady pracy (powstałe po 1 stycznia 1995 roku). Struktura, jaką jest wspólnota mieszkaniowa, może też zostać wyodrębniona ze spółdzielni mieszkaniowej.

W prawodawstwie wspólnotę mieszkaniową określa się mianem ułomnej osoby prawnej. Oznacza to, że wspólnota ma zdolność prawną, ale nie ma osobowości prawnej. W konsekwencji przedstawiciele w postaci zarządu mogą zaciągać zobowiązania, pozywać do sądu oraz nabywać prawa. A wszyscy członkowie wspólnoty ponoszą odpowiedzialność adekwatną do wysokości udziałów we wspólnocie.

Zakładanie wspólnoty mieszkaniowej – ile potrzeba osób?

Wspólnoty mieszkaniowej się nie zakłada, powstaje ona z mocy prawa w nieruchomości mieszkalnej lub mieszkalno-użytkowej, w której jest minimum dwóch właścicieli. Wspólnoty mieszkaniowe dzieli się na małe i duże. Małą wspólnotę mieszkaniową tworzą maksymalnie trzy lokale, natomiast o dużej wspólnocie mówimy, kiedy mamy do czynienia z co najmniej czterema lokalami.

Mała a duża wspólnota mieszkaniowa – jakie są różnice?

Rozróżnienie to jest bardzo istotne, gdyż inne są zasady podejmowania decyzji i zarządzania nieruchomością w obrębie małych wspólnot mieszkaniowych, a inne – w warunkach dużych wspólnot. Przepisy, które regulują funkcjonowanie małych i dużych wspólnot, też się różnią.

Pierwsza zasadnicza różnica jest taka, że mała wspólnota mieszkaniowa nie musi posiadać zarządu ani też uchwalać uchwał. A zatem nie posiada ona procedur podejmowania czy zaskarżania uchwał. W małej wspólnocie może działać zarządca, wymaga to jednak podpisania umowy przez wszystkich właścicieli mieszkań danej wspólnoty. Decyzje podejmowane są w formie porozumienia. W przypadku decyzji, które przekraczają zwykły zarząd, musi zostać wyrażona zgoda wszystkich członków wspólnoty mieszkaniowej. Jeśli nie ma porozumienia, sprawę można zgłosić do sądu, który orzeknie decyzję.

Inaczej jest w przypadku dużych wspólnot mieszkaniowych. W tym wypadku musi być wybrany zarząd lub zarządca, którego zadaniem będzie reprezentowanie wspólnoty na zewnątrz. Zarząd wspólnoty mieszkaniowej może podejmować decyzje samodzielnie, jeśli dotyczą one spraw codziennych. Decyzje dotyczące czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu (np. przyjęcie rocznego planu gospodarczego) wymagają głosowanie i uchwała właścicieli lokali. Uchwały są przegłosowane większością głosów.

Kolejne rozróżnienie dotyczy przepisów, według których funkcjonuje dana wspólnota. Mianowicie mała wspólnota działa na podstawie kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności; zaś duża – na podstawie ustawy o własności lokali.

W dużej wspólnocie mieszkaniowej istnieje obowiązek prowadzenia księgowości i złożonej dokumentacji oraz opłacania zarządcy. Obowiązków takich nie mają małe wspólnoty.

Co więcej, mała wspólnota nie musi zwoływać corocznych zebrań. Dla dużych wspólnot zebranie jest obowiązkowe i powinno się odbyć do końca pierwszego kwartału danego roku. Zazwyczaj na tym zebraniu omawia się plany wspólnoty na trwający rok.

Może Ci się spodoba: Jeden właściciel – jeden głos

Jak założyć wspólnotę mieszkaniową? Otóż wspólnoty się nie zakłada, ona powstaje na mocy prawa.

Wspólnoty mieszkaniowej się nie zakłada, powstaje ona z mocy prawa. Tytuł członka wspólnoty przechodzi na właściciela danego lokalu, fot. Pixabay

Jak założyć wspólnotę mieszkaniową – co jest niezbędne?

Tak, jak już zostało wspomniane wyżej – wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa. Tytuł członka wspólnoty przechodzi na właściciela danego lokalu. Wystarczy akt notarialny oraz wpis do księgi wieczystej, aby być członkiem wspólnoty.

W przypadku rynku pierwotnego, jeżeli deweloper nie zaznaczył formy i sposobu zarządu nieruchomością wspólną w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokalu, zawieranej pomiędzy deweloperem i pierwszym nabywcą mieszkania, mieszkańcy na pierwszym zebraniu wspólnoty wybierają zarząd. Może być też sytuacja, w której jest wskazana osoba zarządcy (np. deweloper).

Sytuacja na rynku wtórnym została już opisana – właściciel mieszkania z automatu staje się członkiem już działającej wspólnoty mieszkaniowej. To nie jest jednoznaczne z tym, że nowi mieszkańcy / nowi członkowie wspólnoty nie mają wpływu na już funkcjonującą wspólnotę, wręcz przeciwnie – uczestnictwo w zebraniach i głosowaniach pozwala członkom realnie wpływać na losy wspólnoty.

W określonych sytuacjach wspólnota mieszkaniowa może się wyodrębnić ze spółdzielni mieszkaniowej. Jest to możliwe, kiedy wszystkie lokale w danej nieruchomości zostaną sprzedane. Może to nastąpić także wcześniej, jednak wówczas konieczna jest uchwała podjęta przez większość właścicieli budynku. Przez większość rozumie się wartość udziałów w nieruchomości wspólnej.

Zarządzanie wspólnotą mieszkaniową – kto może to robić?

Małe wspólnoty są zwykle zarządzane przez wszystkich właścicieli zgodnie z zasadami przewidzianymi w art. 199 i n. kodeksu cywilnego. Nie ma tutaj zarządu, ale może działać zarządca, jeśli wszyscy właściciele mieszkań podpiszą umowę.

W dużej wspólnocie obowiązują inne zasady – tutaj koniecznie musi być wybrany zarząd. Następuje to w formie uchwały. Zarząd może być jedno- lub kilkuosobowy. Wspólnota mieszkaniowa może także powierzyć zarządzanie wspólnotą zarządcy. Warto tutaj wspomnieć, że zarządca wspólnoty mieszkaniowej nie ma obowiązku posiadania licencji na zarządzanie nieruchomościami, jednak współpraca z licencjonowanym zarządcą powoduje, że taka osoba ponosi odpowiedzialność zawodową.

Dla uściślenia: zarząd wspólnoty mieszkaniowej jest to organ tworzony przez wybranych przedstawicieli właścicieli lokali. Zarządca  wspólnoty mieszkaniowej jest to osoba fizyczna bądź prawna trudniąca się zarządzaniem nieruchomościami zawodowo.

Profesjonalne szkolenia dla zarządców wspólnot mieszkaniowych – SPRAWDŹ

Mogłoby się wydawać, że zarządzanie małą wspólnotą mieszkaniową jest łatwiejsze i mniej problematyczne. Otóż okazuje się, że może być zupełnie odwrotnie. Dzieje się tak dlatego, że zarządcy dużych wspólnot nie potrzebują w niektórych sprawach zgody wszystkich mieszkańców. W przypadku małej wspólnoty jeden głos sprzeciwu ze strony mieszkańców skutkuje tym, że nie można podjąć decyzji.

Wypis ze wspólnoty mieszkaniowej – jak to zrobić?

Wypisanie się czy rezygnacja z członkostwa we wspólnocie mieszkaniowej nie są możliwe. Udział kończy się wraz ze sprzedażą lokalu.

Może się jednak zdarzyć, że członek wspólnoty zostanie z niej wyrzucony. Muszą oczywiście być ku temu powody i dowody. Taka eksmisja może dotyczyć awanturników bądź dłużników. Nie decydują o tym jednak ani mieszkańcy, ani zarządca, jedynie sąd może wydać taką decyzję. W praktyce takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko.

Może Cię zainteresuje: Czy  wspólnota mieszkaniowa może przestać istnieć?

A zatem znając już odpowiedź na pytanie: jak założyć wspólnotę mieszkaniową?, wiemy, że nie musimy w tym celu podejmować żadnych kroków, dzieje się to jakby z automatu, kiedy stajemy się właścicielami danego lokalu.

Komentarze

  • Jurek Jurek, 26.04.2024r., 13:05:27 U nas w organizacji wspólnoty pomogło ****, teraz jak są spotkania to oni też ogarniają
  • Barbara Barbara, 07.05.2024r., 23:59:37 Bardzo dobry artykuł, wiele wyjaśnia, bardzo dziękuję
  • Jarek Jarek, 24.08.2024r., 14:14:43 Czy członek wspólnoty mieszkaniowej, który jest notorycznie zadłużony i nie placi ostentacyjnie skladek, może z zemsty podejmować inicjatywy dotyczące odwołania zarządu i zarządcy, czy do momentu do kiedy nie spłaci długu, jego prawa zostają ograniczone. Jest to duża wspolnota, ale tylko 5 lokali więc w praktyce i przy mniejszym zaangażowaniu jakiegoś współwłaściciela może odwolac zarząd i blokować np.uchwaly dotyczące windykacji długu.

Powiązane

Redakcja news Kolejny miesiąc ze spadającym bezrobociem

Kolejny miesiąc ze spadającym bezrobociem Kolejny miesiąc ze spadającym bezrobociem

Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego w maju wyniosła 5,0 proc. wobec 5,1 proc. zanotowanych w kwietniu – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego w maju wyniosła 5,0 proc. wobec 5,1 proc. zanotowanych w kwietniu – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Redakcja news Od lutego 2026 r. obowiązkowe e-faktury

Od lutego 2026 r. obowiązkowe e-faktury Od lutego 2026 r. obowiązkowe e-faktury

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającą termin obowiązkowego e-fakturowania na 1 lutego 2026 r., została podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającą termin obowiązkowego e-fakturowania na 1 lutego 2026 r., została podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

Redakcja news Zakup mieszkania za gotówkę niemożliwy?

Zakup mieszkania za gotówkę niemożliwy? Zakup mieszkania za gotówkę niemożliwy?

Nowe regulacje unijne, które mają obowiązywać w 2027 roku, wprowadzają limit płatności gotówką na poziomie 10 tys. euro.

Nowe regulacje unijne, które mają obowiązywać w 2027 roku, wprowadzają limit płatności gotówką na poziomie 10 tys. euro.

Redakcja news Strefy Czystego Transportu

Strefy Czystego Transportu Strefy Czystego Transportu

Od 1 lipca 2024 r. w centrum Warszawy obowiązywać będzie Strefa Czystego Transportu. Oznacza to, że właściciele starych pojazdów nie będą mogli się nimi poruszać po centrum stolicy.

Od 1 lipca 2024 r. w centrum Warszawy obowiązywać będzie Strefa Czystego Transportu. Oznacza to, że właściciele starych pojazdów nie będą mogli się nimi poruszać po centrum stolicy.

Redakcja news Konieczna większa ochrona wynajmujących

Konieczna większa ochrona wynajmujących Konieczna większa ochrona wynajmujących

Zaległości w płatnościach czynszowych, dewastacje lokali, znikanie lokatorów i brak kontaktu – to tylko wybrane problemy, z którymi zmagają się niektórzy wynajmujący mieszkania. Wypowiedzenie umowy nieuczciwemu...

Zaległości w płatnościach czynszowych, dewastacje lokali, znikanie lokatorów i brak kontaktu – to tylko wybrane problemy, z którymi zmagają się niektórzy wynajmujący mieszkania. Wypowiedzenie umowy nieuczciwemu najemcy to dopiero początek długiej drogi do eksmisji.

Redakcja news Szkolenie: Zarządzanie najmem lokali

Szkolenie: Zarządzanie najmem lokali Szkolenie: Zarządzanie najmem lokali

Jak weryfikować najemców i przeprowadzać rozliczenia finansowe? Czym się charakteryzuje dobrze przygotowana oferta najmu lokalu? Jakie są podstawy prawne zarządzania najmem? Zapraszamy na szkolenie online.

Jak weryfikować najemców i przeprowadzać rozliczenia finansowe? Czym się charakteryzuje dobrze przygotowana oferta najmu lokalu? Jakie są podstawy prawne zarządzania najmem? Zapraszamy na szkolenie online.

Redakcja news Czy Polacy czekają na program #naStart?

Czy Polacy czekają na program #naStart? Czy Polacy czekają na program #naStart?

Kto jest najbardziej zainteresowany nowym dofinansowaniem zakupu mieszkań? Jak obecnie wygląda sytuacja – czy deweloperzy notują wzrost liczby rezerwacji? Jakie projekty mieszkaniowe cieszą się największą...

Kto jest najbardziej zainteresowany nowym dofinansowaniem zakupu mieszkań? Jak obecnie wygląda sytuacja – czy deweloperzy notują wzrost liczby rezerwacji? Jakie projekty mieszkaniowe cieszą się największą popularnością wśród beneficjentów programy?

Redakcja news Co czwarty właściciel nie planuje termomodernizacji

Co czwarty właściciel nie planuje termomodernizacji Co czwarty właściciel nie planuje termomodernizacji

Dyrektywa EPBD zakłada, że do roku 2050 nowe oraz istniejące budynki w UE nie będą emitować gazów cieplarnianych. Oznacza to, że właściciele nieruchomości powinni inwestować w energooszczędne rozwiązania...

Dyrektywa EPBD zakłada, że do roku 2050 nowe oraz istniejące budynki w UE nie będą emitować gazów cieplarnianych. Oznacza to, że właściciele nieruchomości powinni inwestować w energooszczędne rozwiązania i termomodernizację.

Redakcja news Nowy podatek przy wynajmie mieszkań? Nie

Nowy podatek przy wynajmie mieszkań? Nie Nowy podatek przy wynajmie mieszkań? Nie

Ministerstwo Finansów informuje, że nie prowadzi obecnie żadnych prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Ministerstwo Finansów informuje, że nie prowadzi obecnie żadnych prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Redakcja news Dostępność to wspólnota i solidarność

Dostępność to wspólnota i solidarność Dostępność to wspólnota i solidarność

Dostępność to nie tylko windy, podjazdy, oznaczenia w alfabecie Braille'a czy pętle indukcyjne. To także takie projektowanie przestrzeni i budynków, by odpowiadały na różnorodne potrzeby korzystających...

Dostępność to nie tylko windy, podjazdy, oznaczenia w alfabecie Braille'a czy pętle indukcyjne. To także takie projektowanie przestrzeni i budynków, by odpowiadały na różnorodne potrzeby korzystających z nich osób, ale też dawały im poczucie bycia u siebie i przynależności do wspólnoty – to myśl przewodnia tegorocznej edycji konkursu Lider Dostępności.

Redakcja news Zarządca Roku 2024

Zarządca Roku 2024 Zarządca Roku 2024

Poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji konkursu Zarządca Roku – Lider Rynku Nieruchomości. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 12 czerwca 2024 roku, podczas XIV Forum dla Zarządców Nieruchomości.

Poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji konkursu Zarządca Roku – Lider Rynku Nieruchomości. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 12 czerwca 2024 roku, podczas XIV Forum dla Zarządców Nieruchomości.

Redakcja news Najemcy zapłacą więcej?

Najemcy zapłacą więcej? Najemcy zapłacą więcej?

Od kilku już miesięcy w przestrzeni publicznej dość gorąco jest na temat podwyżek cen prądu i gazu. Nic dziwnego, niektóre prognozy wzrostu rachunków mogą powodować obawy. I to nie tylko u właścicieli...

Od kilku już miesięcy w przestrzeni publicznej dość gorąco jest na temat podwyżek cen prądu i gazu. Nic dziwnego, niektóre prognozy wzrostu rachunków mogą powodować obawy. I to nie tylko u właścicieli lokali oraz domów.

Redakcja news Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii?

Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii? Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii?

„Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii?” – hasło, przed którym ostrzega Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Powstały strony internetowe, rozsyłane są sms-y i zdjęcia wykorzystujące wizerunki znanych osób,...

„Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii?” – hasło, przed którym ostrzega Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Powstały strony internetowe, rozsyłane są sms-y i zdjęcia wykorzystujące wizerunki znanych osób, które informują o ogromnych podwyżkach cen energii – to sposoby oszustów na wyłudzenie danych, alarmuje resort klimatu.

Redakcja news Miejsce zamieszkania a jakość snu

Miejsce zamieszkania a jakość snu Miejsce zamieszkania a jakość snu

Latarnie i billboardy, hałas uliczny, komary lub inne owady – to tylko wybrane czynniki, które wpływają na jakość snu mieszkańców zarówno miast, jak i wsi. Najnowszy raport Domondo „Czy miastowi śpią gorzej...

Latarnie i billboardy, hałas uliczny, komary lub inne owady – to tylko wybrane czynniki, które wpływają na jakość snu mieszkańców zarówno miast, jak i wsi. Najnowszy raport Domondo „Czy miastowi śpią gorzej niż mieszkańcy wsi?” szczegółowo analizuje tę kwestię.

Redakcja news Co z parkowaniem na chodnikach?

Co z parkowaniem na chodnikach? Co z parkowaniem na chodnikach?

Parkowanie na chodnikach jest dozwolone, jednak jest jeden warunek – należy zapewnić możliwość swobodnego poruszania się pieszych. W praktyce wygląda to tak, że piesi często muszą się przeciskać między...

Parkowanie na chodnikach jest dozwolone, jednak jest jeden warunek – należy zapewnić możliwość swobodnego poruszania się pieszych. W praktyce wygląda to tak, że piesi często muszą się przeciskać między samochodami, wchodzić na przejście dla pieszych zza zaparkowanych aut, a nawet ustępować pierwszeństwa pojazdom. Czy jest szansa na zmianę?

Jak praca hybrydowa zmienia preferencje mieszkaniowe?

Jak praca hybrydowa zmienia preferencje mieszkaniowe? Jak praca hybrydowa zmienia preferencje mieszkaniowe?

Praca hybrydowa, która stała się normą w wielu branżach, znacząco wpłynęła na preferencje mieszkaniowe. Coraz więcej osób poszukuje domów i mieszkań w cichych, zielonych okolicach, które oferują ucieczkę...

Praca hybrydowa, która stała się normą w wielu branżach, znacząco wpłynęła na preferencje mieszkaniowe. Coraz więcej osób poszukuje domów i mieszkań w cichych, zielonych okolicach, które oferują ucieczkę od miejskiego zgiełku, ale jednocześnie zapewniają dobrą komunikację z większymi aglomeracjami.

Redakcja news Laur Dostępności – II edycja konkursu

Laur Dostępności – II edycja konkursu Laur Dostępności – II edycja konkursu

12 czerwca rozpoczęła się kolejna edycja konkursu Laur Dostępności, którego celem jest wyróżnienie najlepszych, najciekawszych rozwiązań, za sprawą których wspólna przestrzeń staje się bezpieczna, przyjazna...

12 czerwca rozpoczęła się kolejna edycja konkursu Laur Dostępności, którego celem jest wyróżnienie najlepszych, najciekawszych rozwiązań, za sprawą których wspólna przestrzeń staje się bezpieczna, przyjazna i dostępna dla każdego użytkownika.

Redakcja news Liczba wprowadzeń mieszkań hamuje

Liczba wprowadzeń mieszkań hamuje Liczba wprowadzeń mieszkań hamuje

Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) szacuje, że liczba wprowadzeń mieszkań w kolejnych miesiącach wyhamuje i ustabilizuje się na poziomie 10 tys. miesięcznie.

Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) szacuje, że liczba wprowadzeń mieszkań w kolejnych miesiącach wyhamuje i ustabilizuje się na poziomie 10 tys. miesięcznie.

Redakcja Od 1 lipca energia droższa o około 26%

Od 1 lipca energia droższa o około 26% Od 1 lipca energia droższa o około 26%

Od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe przepisy chroniące odbiorców przed podwyżkami cen energii. Ustawa o bonie energetycznym ma powstrzymać wzrost cen energii dla gospodarstw domowych. Przedłuża też...

Od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe przepisy chroniące odbiorców przed podwyżkami cen energii. Ustawa o bonie energetycznym ma powstrzymać wzrost cen energii dla gospodarstw domowych. Przedłuża też na drugie półrocze działania osłonowe skierowane do małych i średnich przedsiębiorców oraz odbiorców wrażliwych.

Sabina Augustynowicz news 30 lat minęło, jak jeden dzień…

30 lat minęło, jak jeden dzień… 30 lat minęło, jak jeden dzień…

Tegoroczne, już XIV Forum było wyjątkowe, ponieważ w tym roku przypada 30-lecie uchwalenia ustawy o własności lokali.

Tegoroczne, już XIV Forum było wyjątkowe, ponieważ w tym roku przypada 30-lecie uchwalenia ustawy o własności lokali.

Redakcja news W 2023 zebrano więcej odpadów komunalnych

W 2023 zebrano więcej odpadów komunalnych W 2023 zebrano więcej odpadów komunalnych

Z danych GUS-u wynika, że w 2023 r. w Polsce zebrano 13,4 mln ton odpadów komunalnych. To stanowi wzrost o 0,2% w porównaniu do roku 2022.

Z danych GUS-u wynika, że w 2023 r. w Polsce zebrano 13,4 mln ton odpadów komunalnych. To stanowi wzrost o 0,2% w porównaniu do roku 2022.

Redakcja news Od lipca zakrętka przytwierdzona do butelki

Od lipca zakrętka przytwierdzona do butelki Od lipca zakrętka przytwierdzona do butelki

Z dniem 1 lipca 2024 wchodzi w życie obowiązek przytwierdzania przez producentów zakrętek do butelek plastikowych. Pozostawienie nakrętek przy butelkach jest najbardziej ekologicznym rozwiązaniem – wyjaśnia...

Z dniem 1 lipca 2024 wchodzi w życie obowiązek przytwierdzania przez producentów zakrętek do butelek plastikowych. Pozostawienie nakrętek przy butelkach jest najbardziej ekologicznym rozwiązaniem – wyjaśnia wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska

Redakcja news Sygnalista w branży nieruchomości

Sygnalista w branży nieruchomości Sygnalista w branży nieruchomości

Dnia 19 czerwca 2024 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa ta implementuje dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE ws. ochrony osób zgłaszających naruszenie...

Dnia 19 czerwca 2024 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa ta implementuje dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE ws. ochrony osób zgłaszających naruszenie prawa unijnego. Jakie znaczenie ma to dla branży nieruchomości?

Redakcja news Strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu Strefy czystego transportu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) informuje, że w tym roku pojawi się ustawa zobowiązująca duże polskie miasta do tworzenia stref czystego transportu. Mowa o Krakowie, Katowicach, Wrocławiu. W Warszawie...

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) informuje, że w tym roku pojawi się ustawa zobowiązująca duże polskie miasta do tworzenia stref czystego transportu. Mowa o Krakowie, Katowicach, Wrocławiu. W Warszawie strefa czystego transportu działa od 1 lipca 2024.

Wybrane dla Ciebie

Uchwały online - tak teraz to możliwe

Uchwały online - tak teraz to możliwe Uchwały online - tak teraz to możliwe

Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla »

Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla » Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla »

Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! »

Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! » Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! »

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości » Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Podnoszenie wartości budynku dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wind »

Podnoszenie wartości budynku dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wind » Podnoszenie wartości budynku dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wind »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? » Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania»

Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania» Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania»

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredyt na finansowanie inwestycji OZE »

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredyt na finansowanie inwestycji OZE » Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredyt na finansowanie inwestycji OZE »

Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla »

Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla » Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.