administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Domofon dopasowany do każdego osiedla

Z Pawłem Goławskim z firmy PROEL rozmawia Natalia Klepacka – redaktor administrator24.info

Redakcja | 2024-10-14
Firma PROEL powstała formalnie w roku 1991, fot. PROEL

Firma PROEL powstała formalnie w roku 1991, fot. PROEL

Kim jest firma PROEL? Jak rozwiązuje problemy mieszkańców osiedli? Czym wyróżniają się produkty PROEL, a czego nie ma konkurencja? Z jakimi trudnościami mierzy się „branża domofonowa”? Jakie są rozwiązania? Na te i wiele innych pytań odpowiada Paweł Goławski, współzałożyciel firmy PROEL, w rozmowie z Natalią Klepacką redaktorką portalu administrator24.info.

Natalia Klepacka (NK): Zacznijmy od początku, proszę wyjaśnić w kilku zdaniach, co i kto się kryje pod nazwą PROEL. Co Państwo robią, czym się zajmują?

Paweł Goławski (PG): Firma PROEL powstała formalnie w roku 1991, jednakże jeden ze wspólników działał w branży domofonowej już od roku 1985. Powstaliśmy jako spółka cywilna, ukierunkowana na tworzenie, projektowanie i produkcję nowoczesnych systemów domofonowych. Zaczęliśmy od wyprodukowania i założenia domofonu pierwszej generacji cyfrowej – we własnym bloku mieszkalnym. Był to pierwszy na rynku cyfrowy, w pełni dwużyłowy system domofonowy. System był rozwijany przez wiele lat, w roku 1991 powstała pierwsza, znana już szeroko wersja modelu 1802, potem w wersji rozbudowanej 1803 – pod tą nazwą jest znana do dzisiaj. Charakterystyczny i w pełni własny design tego produktu – jest teraz niezwykle popularny i widoczny w tysiącach bloków i osiedli w Polsce, a także za granicą – Węgry, USA, Rosja i inne kraje.

Wszystkie produkty wyprodukowane przez PROEL są wynikiem całkowicie własnej pracy konstrukcyjnej – każdy element designu czy układu elektronicznego powstał w firmie PROEL. Nie stosujemy cudzych rozwiązań, bazujemy wyłącznie na własnych pomysłach i konstrukcjach. Jesteśmy też nieco konserwatywni – nie stosujemy najnowszych technologii, które powstały dopiero kilka lat temu i są przez to modne. Wyznajemy zasadę i stawiamy na to, że sprawdzone technologie, które dobrze działają od lat, są wystarczające w naszej branży, a przez ich wieloletni rozwój są stabilne i wiarygodne w pracy. Oczywiście sięgamy także po nowsze rozwiązania – przede wszystkim w celu poprawy jakości działania (jakość audio czy wideo), a nie powodowani modą czy pogonią za gadżetami.

NK: Dziękuję za tę wyczerpującą odpowiedź. A zatem Państwa oferta skierowana jest przede wszystkim do zarządców i mieszkańców osiedli?

PG: Tak, nasza oferta jest skierowana głównie do lokatorów bloków wielomieszkaniowych oraz dużych osiedli mieszkaniowych. Najnowsze produkty serii KDC3900, w pełni skalowalne pod względem stopnia złożoności systemu, pozwalają na obsługę pojedynczych bloków mieszkalnych z – w praktyce – dowolną liczbą mieszkań, aż po złożone systemy osiedlowe, wspólnie obsługujące dowolną liczbę budynków w zamkniętej przestrzeni osiedla. Systemy mogą obsługiwać dowolne konfiguracje z wieloma wejściami głównymi na teren osiedla (furtki wejściowe w ogrodzonych częściach wspólnych), a także dowolną liczbę wejść na teren każdej z klatek schodowych tworzących osiedle. Nie ma więc problemu z obsługą wejść umiejscowionych w podziemnych garażach czy też wejść z patio, a także ze zintegrowaniem często występujących zamkniętych domofonem poszczególnych pięter budynków.

NK: W jaki sposób firma PROEL rozwiązuje problemy mieszkańców osiedli?

PG: Przede wszystkim słuchamy potrzeb użytkowników, a także sugestii instalatorów naszych systemów. Wiele funkcji w naszych produktach jest odpowiedzią na konkretne zapytania z ich strony. Przykładem są wprowadzone tzw. kody tymczasowe, służące usprawnieniu obsługi kurierskiej czy dostawców cateringu. Polegają one na tym, że każdy lokator może sobie zdefiniować odrębny kod zamka szyfrowego (odrębny od jego personalnego, gdyż ten powinien być chroniony przez „rozgłoszeniem”), który następnie może być ujawniony kurierowi czy dostawcy jedzenia. Kod ten jednak – dla zadziałania – wymaga każdorazowej aktywacji przez lokatora, a po pierwszym użyciu – możliwość jego dalszego działania jest blokowana – aż do ponownej aktywacji. Zatem spodziewając się dostawy, aktywujemy kod i podajemy go kurierowi. Kurier po dojechaniu na miejsce może z niego skorzystać, a po użyciu (konkretnie 10 minut po) aktywacja kodu wygasa, przez co dostęp do budynku pozostaje chroniony – aż do następnej jego aktywacji. To tylko jeden przykład funkcji, powstałej w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców osiedla. 

NK: Jednorazowe kody to rzeczywiście odpowiedź na potrzeby rynku. I z tego, co się orientuje, to coraz więcej firm oferuje to rozwiązanie. Ale proszę powiedzieć, co Państwa produkty wyróżnia, co zyskuje klient, a czego może Wam pozazdrościć konkurencja?

PG: Konkurencja pozazdrościła nam przede wszystkim naszego autorskiego opracowania taniej, skutecznie i stabilnie działającej dwużyłowej linii łączącej aparaty w systemie. Wiele firm konkurencyjnych skopiowała więc nasze rozwiązanie i nie trzeba wyjaśniać, że raczej nikt nie pytał nas o zgodę na takie działanie.

Dodatkowo wielką przewagę daje nam to, że w pełni samodzielnie projektujemy swoje produkty, dzięki temu znacznie się różnimy od niektórych firm konkurencyjnych, które de facto dystrybuują produkty innych firm – co najwyżej znakowane jako swoje bądź wprost je sprzedając pod cudzą marką. Nawet jeśli są to uznane marki światowe, to zawsze jakakolwiek zmiana w konstrukcji produktu czy jego funkcjonalności albo jest w ogóle niemożliwa, albo wymaga długotrwałego i niepewnego w swoim finale procesu uzgadniania tych zmian z rzeczywistym producentem. Tym samym jesteśmy znacznie bardziej elastyczni w spełnianiu potrzeb klientów.

Co więcej, nasza nowa seria produktów jest skalowalna, oznacza to, że można je niemalże dowolnie łączyć, tworząc systemy od małych do bardzo dużych, nadal wykorzystując te same „klocki” do ich budowy. W produktach konkurencji do rozszerzania systemów na ogół są potrzebne dodatkowe elementy „rozszerzające”, których użycie jest niezbędne, aby połączyć mniejsze elementy w duży system. Nasze domofony mają w zasadzie wszystko „na pokładzie”.

W naszym domofonie serii KDC3900 jest też wbudowana w pełni funkcjonalna kontrola dostępu, zarówno poprzez kody lokatorskie, jak i identyfikatory zbliżeniowe. Niezwykle ułatwia to bieżące korzystanie z domofonu, szczególnie przez mieszkańców. 

Warto również wspomnieć o łatwości montażu domofonów firmy PROEL. Najnowsza seria klawiatur KDC3900 jest montowana natynkowo, ma grubość jedynie 11 mm, przez co nie wymaga pracochłonnych prac wykuwania otworów na jej obudowę „podtynkową”, co oszczędza także elewację budynku. A projektując nowe urządzenia, staramy się zapewnić „wsteczną kompatybilność”, przez co modernizacja systemów jest łatwa, gdyż co do zasady każde nowe urządzenie może współpracować z aparatami lokatorskimi, wyprodukowanymi nawet kilkadziesiąt lat temu! Pozwala to na etapową realizację takich modernizacji, bez konieczności pracochłonnej i jednoczesnej wymiany setek aparatów w systemie.

I ostatni element – jakość produktów. Nasze domofony są długowieczne – nadal pracują systemy, wyprodukowane i zainstalowane jeszcze w latach 90. poprzedniego wieku. Nawet jeśli pojawiają się problemy to nasza firma, jako że jest w pełni konstruktorem, ma wiedzę i możliwości usunięcia tych problemów.

A, i jeszcze jedno – cena produktów. Uważamy, że stosunek ceny do jakości i funkcjonalności domofonów PROEL stawia je na czele wszystkich urządzeń tego typu i rodzaju. Owszem, są na rynku urządzenia wyżej zaawansowane w technologii, ale ich cena odzwierciedla jej udział w produkcie – i finalnie domofon jest np. dwukrotnie droższy. A użytkownicy uważają jednak cenę za główny wyróżnik atrakcyjności produktu.

NK: To teraz na chwilę zostawmy te optymistyczne akcenty i zwróćmy uwagę w drugą stronę. Z jakimi największymi trudnościami muszą się Państwo mierzyć? Jakie są największe bariery w Państwa działalności?

PG: Największą trudnością jest aktualnie przekonanie użytkowników, a właściwie zarządzających do modernizacji systemów. Wysoka jakość naszych produktów powoduje, że to, co zainstalowano kilkadziesiąt lat temu, wciąż działa, jednak lokatorzy zgłaszają potrzeby nowych funkcji, które nie są dostępne w starych produktach. Ponadto tych starych produktów nie da się zmodernizować w celu implementacji nowych funkcji – po prostu ich technologia na to nie pozwala. Chodzi tu m.in. o wprowadzanie kodów tymczasowych czy dodawanie kolejnych wejść – np. po ogrodzeniu całości czy części osiedla. Część zarządzających stara się odwlekać modernizację do ostatniej chwili, tj. do momentu gdy domofon ostatecznie przestaje działać – a i wtedy są naciski na kolejną naprawę starych elementów, zamiast dokonać wymiany na produkty nowe. W pewnym sensie jest to zrozumiałe – pojedynczy  wydatek na „naprawę” wydaje się mniejszy niż modernizacja, jednakże po kilku takich „naprawach” sumaryczne wydatki mogą przekroczyć koszt modernizacji. Na szczęście to podejście  ma tendencję spadkową, ale jednak w stopniu wysoce niesatysfakcjonującym.

Drugą barierą jest moda – dążenie użytkowników do stosowania najnowszych technologii, z którymi się spotykają na co dzień ze strony gigantów technologicznych – jak Apple czy Samsung lub podobne. Nie biorą oni pod uwagę, że za tymi nowinkami stoją potężne koncerny, mające w praktyce nieorganiczne możliwości laboratoryjne, naukowe i technologiczne, a większość tych rzeczy jest w zasadzie zbędna i znacząco wpływa na końcową cenę. PROEL realizuje zaś te same funkcje równie sprawnie, ale za niższą cenę.

W tym kontekście należy również odnieść się do jakże ważnej kwestii – cyberbezpieczeństwa. Otóż naruszenie prywatności naszej i naszych gości w przypadku niektórych instalacji modnego typu IP jest realnym niebezpieczeństwem. W części systemów, szczególnie pochodzących z "państwa środka", a nie zapominajmy, że większość tańszych systemów tego rodzaju stamtąd właśnie pochodzi, sygnały są lub mogą być transmitowane za pośrednictwem serwerów producenta. Oznacza to, że widok z kamery domofonu z naszą twarzą i głosem najpierw wędruje na ten serwer, a dopiero potem jest wysyłany do odbiornika. Szczególnie dotyczy to domofonów przekazujących obraz na aplikację w smartfonie. Kamera działa 24 h i widzi wszystko nawet wtedy, gdy nie jest prowadzona rozmowa. Nie mamy żadnej kontroli nad tym, co z tymi danymi się dzieje. A państwo producenta nie słynie z przestrzegania prywatności ani swoich obywateli, ani obcokrajowców. Oczywiście producent zapewnia, że przestrzega prywatności, ale jakoś trudno w to uwierzyć w 100%, skoro nawet koncerny z USA są na bakier z tymi zasadami.
Więc może jednak lepiej, aby sygnał zawierający te dane, nie wychodził poza obręb budynku czy osiedla i był transmitowany wyłącznie lokalnie?

Wracając do barier, problematyczną kwestią jest też pewien opór firm instalatorskich, działających w branży. Dość nieufnie podchodzą one do nowych produktów, trwając przy starszych, znanych sobie rozwiązaniach.

NK: Wymienione problemy są nowe (współczesne)? Lata temu ich nie było?

PG: W poprzednich latach głównym problemem było nadążenie za wymaganiami użytkowników. Starsze technologie wymagały znacznie większego nakładu pracy w tym zakresie, ponadto często była potrzeba modernizacji hardware domofonu, aby sprostać zapotrzebowaniu. Dzięki nowej technologii użytej w aktualnie produkowanych domofonach, przemyślanej modułowej konstrukcji systemu KDC3900, teraz wprowadzanie takich zmian jest znacznie łatwiejsze.

NK: Jakie widzą Państwo rozwiązanie w tej sytuacji?

PG: Jest kilka możliwych rozwiązań problemów wymienionych wyżej. Po pierwsze – dotarcie do jak największej liczby zarządców nieruchomości z informacjami, że domofony PROEL, które posiadają zainstalowane w budynkach, są łatwe w modernizacji, w rozsądnej cenie oraz posiadają wysoką funkcjonalność, porównywalną z tymi wyprodukowanymi wg najnowszych trendów (np. domofony IP). Naszym zdaniem istnieje pewne niezrozumienie zagadnienia – domofon jest produktem o mocno określonej funkcjonalności, dla zapewnienia której nie są niezbędne najnowsze technologie. Ponadto tak naprawdę te najnowsze technologie wymagają dodatkowego oprzyrządowania, jak przełączniki sieciowe, ograniczenia w okablowaniu wynikające z maksymalnych odcinków przewodów Ethernet itd. Finalnie kosztują więc znacznie więcej, niż spełniające te same funkcje domofony PROEL. Jednakże nacisk na te „modne rozwiązania” powoduje, że modernizacje oparte na nich nie są realizowane ze względu właśnie na cenę. Powoduje to „zaklęty krąg” niemożności.

Po drugie – PROEL uruchomił dział montażu-instalacji domofonów – oznacza to, że można bezpośrednio u producenta zamówić komplet usługi modernizacji, tj. odpowiednio dobrany sprzęt wraz z usługą montażu na miejscu. Oczywiście na razie bezpośrednie usługi PROEL są ograniczone do Warszawy i okolic, jednakże w miarę rozwoju sytuacji PROEL będzie dążył do rozszerzenia terytorialnego. Wykonywanie usługi bezpośrednio u producenta daje gwarancję, że modernizacja będzie wykonana optymalnie i wg najlepszych standardów.

NK: Czy funkcjonują jakieś błędne przekonania lub mity, które chcieliby Państwo obalić w związku z prowadzonym zakresem działania?

PG: Trudno odpowiedzieć na to pytanie, aczkolwiek przychodzi mi na myśl jedna kwestia. Spotkałem się z informacją, że system PROEL jest skomplikowany w instalacji, a szczególnie w jego ustawieniach. To jest informacja nieprawdziwa. Sama instalacja mechaniczna jest banalnie prosta, prostsza niż u konkurencji. Kwestia parametryzacji ustawień jest owiana mitem skomplikowania, głównie ze względu na fakt, że liczba możliwych do uzyskania różnych funkcji jest ogromna. Ale nie oznacza to, że wszystkie dostępne parametry muszą być ustawiane przez instalatora. Ta duża liczba parametrów daje tylko możliwości elastycznego reagowania na potrzeby, ale w większości przypadków w ogóle nie ma konieczności ingerencji w nie. To trochę jak z samochodem, którego prędkość maksymalna to np. 360 km/h. Nie oznacza to przecież, że zawsze i wszędzie trzeba jechać z prędkością maksymalną, prawda? Zresztą, nawet nie można… Ale samochodem tego rodzaju można też spokojnie poruszać się 50 km/h w mieście, czy 140 km/h na autostradzie. I jakoś nikt nie neguje jakości takiego samochodu z tego powodu, że nie da się pojechać 360 km/h po Marszałkowskiej w godzinach szczytu…

NK: Dziękuję za rozmowę!

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Stopy procentowe na dotychczasowym poziomie

Stopy procentowe na dotychczasowym poziomie Stopy procentowe na dotychczasowym poziomie

Rada Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Taki stan rzeczy najprawdopodobniej utrzyma się w kolejnych miesiącach.

Rada Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Taki stan rzeczy najprawdopodobniej utrzyma się w kolejnych miesiącach.

Redakcja news Zwolnienie z opłat za śmieci

Zwolnienie z opłat za śmieci Zwolnienie z opłat za śmieci

Koszty utrzymania gospodarstwa domowego rosną. Co raz więcej płacimy za energię elektryczną i gaz, ale nie tylko za to. Opłaty za wywóz odpadów również są wyższe.

Koszty utrzymania gospodarstwa domowego rosną. Co raz więcej płacimy za energię elektryczną i gaz, ale nie tylko za to. Opłaty za wywóz odpadów również są wyższe.

Redakcja news Kontrolerzy sprawdzą, czym ogrzewasz dom

Kontrolerzy sprawdzą, czym ogrzewasz dom Kontrolerzy sprawdzą, czym ogrzewasz dom

Właściciele lub zarządcy budynków i lokali mieli obowiązek zgłosić źródło ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Deklarację należało złożyć do 30 czerwca 2022 roku. Teraz kontrolerzy...

Właściciele lub zarządcy budynków i lokali mieli obowiązek zgłosić źródło ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Deklarację należało złożyć do 30 czerwca 2022 roku. Teraz kontrolerzy sprawdzą stan rzeczywisty z deklarowanym.

Redakcja news Wynajem mieszkania dla studenta 2024

Wynajem mieszkania dla studenta 2024 Wynajem mieszkania dla studenta 2024

Studia to szczególny czas wkraczania w dorosłość. W wielu przypadkach wiąże się z przeprowadzką do innego miasta, a więc i z poszukiwaniem nowego lokum. Wynajem mieszkania dla studenta to ważna kwestia,...

Studia to szczególny czas wkraczania w dorosłość. W wielu przypadkach wiąże się z przeprowadzką do innego miasta, a więc i z poszukiwaniem nowego lokum. Wynajem mieszkania dla studenta to ważna kwestia, do której należy podejść rozważnie i z pewnym przygotowaniem.

Redakcja news Szkolenie: Usługa zarządzania nieruchomością – pułapki

Szkolenie: Usługa zarządzania nieruchomością – pułapki Szkolenie: Usługa zarządzania nieruchomością – pułapki

Jakie są podstawy świadczenia usługi o zarządzanie nieruchomością? Czy zamiast umowy o zarządzanie nieruchomością można zawrzeć umowę o administrowanie oraz co z tego wynika? Zapraszamy na szkolenie online,...

Jakie są podstawy świadczenia usługi o zarządzanie nieruchomością? Czy zamiast umowy o zarządzanie nieruchomością można zawrzeć umowę o administrowanie oraz co z tego wynika? Zapraszamy na szkolenie online, które 19 września 2024 roku poprowadzi Eugenia Śleszyńska.

Redakcja news Podatek od fotowoltaiki? MF wyjaśnia

Podatek od fotowoltaiki? MF wyjaśnia Podatek od fotowoltaiki? MF wyjaśnia

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie w sprawie krążących informacji dotyczących wprowadzenia nowego podatku od fotowoltaiki. Wprawdzie w ministerstwie trwają prace nad projektem ustawy nowelizującej...

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie w sprawie krążących informacji dotyczących wprowadzenia nowego podatku od fotowoltaiki. Wprawdzie w ministerstwie trwają prace nad projektem ustawy nowelizującej ustawę o podatkach i opłatach lokalnych, jednak nie przewidziano w nim nowego podatku od fotowoltaiki.

Redakcja news Jak usprawnić budowę mieszkań?

Jak usprawnić budowę mieszkań? Jak usprawnić budowę mieszkań?

Co aktualnie hamuje budowę nowych mieszkań? Jakie regulacje mogłyby pomóc w rozwoju mieszkalnictwa w Polsce? Jakie zmiany powinny zostać wprowadzone, aby mieszkań było więcej i były tańsze?

Co aktualnie hamuje budowę nowych mieszkań? Jakie regulacje mogłyby pomóc w rozwoju mieszkalnictwa w Polsce? Jakie zmiany powinny zostać wprowadzone, aby mieszkań było więcej i były tańsze?

Redakcja news Wyższe podatki dla właścicieli mieszkań

Wyższe podatki dla właścicieli mieszkań Wyższe podatki dla właścicieli mieszkań

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. Jak będą kształtować się poszczególne stawki za nieruchomości?

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. Jak będą kształtować się poszczególne stawki za nieruchomości?

Redakcja Czego nie wolno w bloku?

Czego nie wolno w bloku? Czego nie wolno w bloku?

Dla wielu mieszkanie jest lepszą opcją niż dom. Jest przede wszystkim tańsze zarówno w zakupie, jak i w utrzymaniu. Jednak życie w bloku, gdzie na niewielkiej przestrzeni przebywa wiele osób, wymaga dostosowania...

Dla wielu mieszkanie jest lepszą opcją niż dom. Jest przede wszystkim tańsze zarówno w zakupie, jak i w utrzymaniu. Jednak życie w bloku, gdzie na niewielkiej przestrzeni przebywa wiele osób, wymaga dostosowania się do pewnych zasad i reguł. Bycie właścicielem mieszkania nie oznacza, że wolno wszystko. Czego zatem nie wolno mieszkańcom bloków?

Redakcja Rada ds. Kompetencji Rozporządzanie Nieruchomościami

Rada ds. Kompetencji Rozporządzanie Nieruchomościami Rada ds. Kompetencji Rozporządzanie Nieruchomościami

Grupa MEDIUM spółka z ograniczoną odpowiedzialnością SpK., wydawca miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” oraz portalu www.administrator24.info, z przyjemnością ogłasza inicjatywę powołania...

Grupa MEDIUM spółka z ograniczoną odpowiedzialnością SpK., wydawca miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” oraz portalu www.administrator24.info, z przyjemnością ogłasza inicjatywę powołania Rady ds. Kompetencji Rozporządzanie Nieruchomościami i serdecznie zaprasza do współpracy wszystkie zainteresowane instytucje oraz osoby.

Redakcja news Problematyczna fotowoltaika balkonowa

Problematyczna fotowoltaika balkonowa Problematyczna fotowoltaika balkonowa

Podwyżki cen prądu dla Polaków stały się faktem. Z danych GUS wynika, że w lipcu 2024 energia elektryczna dla konsumentów podrożała o 20% (w stosunku do czerwca 2024).

Podwyżki cen prądu dla Polaków stały się faktem. Z danych GUS wynika, że w lipcu 2024 energia elektryczna dla konsumentów podrożała o 20% (w stosunku do czerwca 2024).

Redakcja news Dokarmianie ptaków na osiedlu

Dokarmianie ptaków na osiedlu Dokarmianie ptaków na osiedlu

Jedna ze spółdzielni mieszkaniowych w Wielkopolsce apeluje, by nie rozrzucać resztek jedzenia na trawniki czy chodniki przed blokiem. Problem dokarmiania ptaków resztkami jedzenia, szczególnie chlebem,...

Jedna ze spółdzielni mieszkaniowych w Wielkopolsce apeluje, by nie rozrzucać resztek jedzenia na trawniki czy chodniki przed blokiem. Problem dokarmiania ptaków resztkami jedzenia, szczególnie chlebem, występuje na wielu osiedlach.

Redakcja news „Modernizacja budynku wielorodzinnego” – podsumowanie

„Modernizacja budynku wielorodzinnego” – podsumowanie „Modernizacja budynku wielorodzinnego” – podsumowanie

10 września 2024 roku Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz miesięcznik „Administrator i Menedżer Nieruchomości” zorganizowali warsztaty dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych poświęcone...

10 września 2024 roku Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz miesięcznik „Administrator i Menedżer Nieruchomości” zorganizowali warsztaty dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych poświęcone działaniom, które można podjąć w budynkach wielorodzinnych, żeby zużywać mniej energii i płacić niższe rachunki.

Redakcja news Właściciele domowych kominków muszą się dostosować

Właściciele domowych kominków muszą się dostosować Właściciele domowych kominków muszą się dostosować

Właściciele domowych kominków muszą spełnić nowy obowiązek, który wiąże się z kosztami. Nakaz wynika z przepisów prawa polskiego i unijnego. Chodzi mianowicie o tzw. ekoprojekt oraz krajową ustawę antysmogową.

Właściciele domowych kominków muszą spełnić nowy obowiązek, który wiąże się z kosztami. Nakaz wynika z przepisów prawa polskiego i unijnego. Chodzi mianowicie o tzw. ekoprojekt oraz krajową ustawę antysmogową.

Redakcja news Powodzie błyskawiczne a miejska betonoza

Powodzie błyskawiczne a miejska betonoza Powodzie błyskawiczne a miejska betonoza

Zmianom klimatu towarzyszą coraz częstsze i bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe. Zespół doradczy PAN ds. kryzysu klimatycznego ocenia, że są one dodatkowo wzmacniane przez lokalne cechy klimatu miejskiego....

Zmianom klimatu towarzyszą coraz częstsze i bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe. Zespół doradczy PAN ds. kryzysu klimatycznego ocenia, że są one dodatkowo wzmacniane przez lokalne cechy klimatu miejskiego. To prowadzi m.in. do błyskawicznych powodzi wynikających z uszczelniania powierzchni i niedoboru zieleni.

Redakcja news Budownictwo mieszkaniowe w I półroczu 2024

Budownictwo mieszkaniowe w I półroczu 2024 Budownictwo mieszkaniowe w I półroczu 2024

W I połowie roku 2024 oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, a także...

W I połowie roku 2024 oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, a także liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Redakcja news W przyszłości emerytury z ZUS będą niskie

W przyszłości emerytury z ZUS będą niskie W przyszłości emerytury z ZUS będą niskie

Jak wynika z danych KNF, na koniec 2023 roku systemem emerytalnym w II i III filarze było objętych 20,5 mln Polek i Polaków. Na rachunkach zgromadzili łącznie 282,9 mld zł, z czego zdecydowaną większość...

Jak wynika z danych KNF, na koniec 2023 roku systemem emerytalnym w II i III filarze było objętych 20,5 mln Polek i Polaków. Na rachunkach zgromadzili łącznie 282,9 mld zł, z czego zdecydowaną większość – w OFE. Odkładanie na emeryturę w III filarze wciąż nie cieszy się dużą popularnością, co oznacza, że duża część pracujących będzie otrzymywać świadczenie wyłącznie z ZUS.

Redakcja news Stan klęski żywiołowej na wybranych obszarach

Stan klęski żywiołowej na wybranych obszarach Stan klęski żywiołowej na wybranych obszarach

W poniedziałek 16 września 2024 Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej na 30 dni w części województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Ma to umożliwić sprawniejszą...

W poniedziałek 16 września 2024 Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej na 30 dni w części województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Ma to umożliwić sprawniejszą koordynację działań, szybsze usuwanie skutków powodzi, a także lepszą współpracę służb i instytucji.

Redakcja news Fałszywe zbiórki dla poszkodowanych

Fałszywe zbiórki dla poszkodowanych Fałszywe zbiórki dla poszkodowanych

W mediach społecznościowych pojawiają się informacje o zbiórkach dla ofiar powodzi. Wśród nich nie brakuje zbiórek, które są oszustwem i próbą wyłudzenia pieniędzy czy danych osobowych. Policja apeluje...

W mediach społecznościowych pojawiają się informacje o zbiórkach dla ofiar powodzi. Wśród nich nie brakuje zbiórek, które są oszustwem i próbą wyłudzenia pieniędzy czy danych osobowych. Policja apeluje o ostrożność.

Redakcja news Powódź – bomba ekologiczna

Powódź – bomba ekologiczna Powódź – bomba ekologiczna

Cały kraj obserwuje sytuację powodziową w zachodnio-południowej Polsce. Doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych przestrzega, że to, co płynie, to są ścieki, to jest jak bomba ekologiczna,...

Cały kraj obserwuje sytuację powodziową w zachodnio-południowej Polsce. Doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych przestrzega, że to, co płynie, to są ścieki, to jest jak bomba ekologiczna, bakteriologiczna i epidemiologiczna.

Redakcja news Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2024

Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2024 Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2024

Redakcja „Administratora i Menedżera Nieruchomości” organizuje dziesiątą, jubileuszową edycję konkursu na najlepszą spółdzielnię mieszkaniową. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 26 września 2024...

Redakcja „Administratora i Menedżera Nieruchomości” organizuje dziesiątą, jubileuszową edycję konkursu na najlepszą spółdzielnię mieszkaniową. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 26 września 2024 roku podczas gali w Hotelu Kazimierz w Kazimierzu Dolnym.

news Szkolenie: Ustawa o ochronie sygnalistów – nowe obowiązki dla SM, procedury i kary

Szkolenie: Ustawa o ochronie sygnalistów – nowe obowiązki dla SM, procedury i kary Szkolenie: Ustawa o ochronie sygnalistów – nowe obowiązki dla SM, procedury i kary

Jakie nowe obowiązki ma spółdzielnia mieszkaniowa w związku z wejściem w życie przepisów ustawy o ochronie sygnalistów? Na czym polega objęcie ochroną pracowników zgłaszających naruszenia? Co musi się...

Jakie nowe obowiązki ma spółdzielnia mieszkaniowa w związku z wejściem w życie przepisów ustawy o ochronie sygnalistów? Na czym polega objęcie ochroną pracowników zgłaszających naruszenia? Co musi się znaleźć w regulaminie zgłoszeń? Kiedy spółdzielni grozi kara? Zapraszamy na szkolenie!

Redakcja news Zmiany na rynku mieszkaniowym korzystne dla kupujących

Zmiany na rynku mieszkaniowym korzystne dla kupujących Zmiany na rynku mieszkaniowym korzystne dla kupujących

Rynek mieszkań się schładza. Choć lipiec przyniósł wzrost wniosków o kredyty mieszkaniowe, to coraz częściej eksperci zajmujący się rynkiem mówią nie tyle o zahamowaniu podwyżek, ile o korekcie cen.

Rynek mieszkań się schładza. Choć lipiec przyniósł wzrost wniosków o kredyty mieszkaniowe, to coraz częściej eksperci zajmujący się rynkiem mówią nie tyle o zahamowaniu podwyżek, ile o korekcie cen.

Redakcja news Kredyty mieszkaniowe powodzian umorzone na 12 miesięcy

Kredyty mieszkaniowe powodzian umorzone na 12 miesięcy Kredyty mieszkaniowe powodzian umorzone na 12 miesięcy

Premier Donald Tusk zapowiedział 18 września, że państwo przez rok weźmie na siebie spłatę kredytów mieszkaniowych zaciągniętych przez powodzian. Poinformował, że w razie potrzeby rząd wprowadzi ceny urzędowe...

Premier Donald Tusk zapowiedział 18 września, że państwo przez rok weźmie na siebie spłatę kredytów mieszkaniowych zaciągniętych przez powodzian. Poinformował, że w razie potrzeby rząd wprowadzi ceny urzędowe na niektóre produkty pierwszej potrzeby, by przeciwdziałać spekulacji.

Wybrane dla Ciebie

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną! Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć? Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku? Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych? Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.