administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

XXIII FORUM TERMOMODERNIZACJA 2024

Andrzej Wiszniewski | 2024-11-05
Zarząd ZAE uruchomił konkurs imienia Aleksandra Panka na najlepszą pracę dyplomową z dziedziny efektywności energetycznej w  budownictwie. Fot. Łukasz Hada

Zarząd ZAE uruchomił konkurs imienia Aleksandra Panka na najlepszą pracę dyplomową z dziedziny efektywności energetycznej w  budownictwie. Fot. Łukasz Hada

XXIII FORUM TERMOMODERNIZACJA 2024, zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE), odbyło się 2 października 2024 r. w Warszawie. Było to kolejne, organizowane od 24 lat, spotkanie audytorów energetycznych i projektantów. Udział wzięli również przedstawiciele władz państwowych, firm działających w sektorze budownictwa oraz instytucji finansowych. Wydarzenie było poświęcone przedstawieniu już wprowadzonych oraz planowanych zmian w aktach prawnych regulujących proces poprawy efektywności energetycznej w sektorze budownictwa, dostępnych źródeł jego finansowania, najnowszych oferowanych przez przemysł rozwiązań technologicznych i materiałowych.

Zobacz także

infonumer.pl Podejrzane numery telefonu – jak je rozpoznać i kiedy pojawia się zagrożenie?

Podejrzane numery telefonu – jak je rozpoznać i kiedy pojawia się zagrożenie? Podejrzane numery telefonu – jak je rozpoznać i kiedy pojawia się zagrożenie?

Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych...

Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Takie przestępstwa zaliczane są do wyłudzeń typu phishing. Zobacz, jak rozpoznawać podejrzane połączenia telefoniczne.

Aneta Mościcka news Co jest przebudową nieruchomości na gruncie Prawa budowlanego?

Co jest przebudową nieruchomości na gruncie Prawa budowlanego? Co jest przebudową nieruchomości na gruncie Prawa budowlanego?

Przebudową są też takie roboty budowlane, które nie tylko zmieniają parametry techniczne obiektu budowlanego, ale które powodują także zmianę parametrów związanych z jego użytkowaniem. Wskazuje na to użyty...

Przebudową są też takie roboty budowlane, które nie tylko zmieniają parametry techniczne obiektu budowlanego, ale które powodują także zmianę parametrów związanych z jego użytkowaniem. Wskazuje na to użyty w art. 3 pkt 7a Prawa budowlanego zwrot dotyczący zmiany parametrów użytkowych.

Redakcja news Sąd ogłosił upadłość spółdzielni mieszkaniowej

Sąd ogłosił upadłość spółdzielni mieszkaniowej Sąd ogłosił upadłość spółdzielni mieszkaniowej

Spółdzielnia Mieszkaniowa Budownictwa Wielorodzinnego „Usługa Dom” została postawiona w stan upadłości. Postanowienie wydał sąd w Elblągu na wniosek Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji,...

Spółdzielnia Mieszkaniowa Budownictwa Wielorodzinnego „Usługa Dom” została postawiona w stan upadłości. Postanowienie wydał sąd w Elblągu na wniosek Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, którego dłużnikiem spółdzielnia. Spłatą wierzycieli i zarządzaniem majątkiem spółdzielni zajmie się syndyk – portEl.pl.

Tegoroczne Forum ponownie zostało zorganizowane w formie hybrydowej jako spotkanie stacjonarne transmitowane przez internet. Bezpośredni udział w forum wzięło 177 osób, zaś 90 śledziło transmisję internetową.

Forum składało się z trzech sesji, których przewodnim motywem było hasło: Finansowanie poprawy efektywności energetycznej budynków – nowe możliwości dla audytorów.

Spotkanie otworzył prezes ZAE Dariusz Heim. Przywitał uczestników, honorowych gości oraz  sponsorów forum.

Konkurs imienia Aleksandra Panka

W związku z przypadającą w tym roku 10-tą rocznicą śmierci współzałożyciela oraz pierwszego Prezesa Zrzeszenia Audytorów Energetycznych – Aleksandra Dariusza Panka, prezes Dariusz Heim przypomniał sylwetkę i dokonania oraz uczcił Jego pamięć minutą ciszy. Następnie poinformował uczestników forum o decyzji Zarządu ZAE, uruchamiającej konkurs imienia Aleksandra Panka na najlepszą pracę dyplomową z dziedziny efektywności energetycznej w  budownictwie, omawiając pokrótce zasady uczestnictwa oraz przewidywane nagrody, których szczegółowe rozwinięcie można znaleźć na stronie ZAE.

Zmiany w związku z dyrektywą EPBD

Pierwszym prelegentem merytorycznym był przedstawiciel MRiT Tomasz Gałązka. Tematem jego wystąpienia były „Plany legislacyjne związane z wdrożeniem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1275/UE z dnia 24 kwietnia 2024 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (Dz. Urz. UE L z 8.05.2024 r.) do polskiego porządku prawnego”. Prelegent przedstawił zakres nowych i zmiany w dotychczasowych wymaganiach dotyczących charakterystyki energetycznej budynków wynikające z postanowień nowej dyrektywy EPBD oraz terminy ich wdrożenia przez kraje członkowskie. Następnie przedstawił wykaz krajowych aktów prawnych, które wymagają nowelizacji w związku z wejściem w życie dyrektywy EPBD oraz sposób ich wdrożenia. Prelegent omówił dość szczegółowo stan prac nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej, przedstawiając najważniejsze zmiany oraz omówił wnioski wynikające z przeprowadzonych konsultacji społecznych, w których zgłoszono ponad 250 uwag do projektu rozporządzenia. Poinformował również, że wnioski z konsultacji będą rozpatrzone do końca tergo roku, zaś termin wejścia w życie nowelizacji to będzie początek 2026 r. Oznacza to, że gotowe rozporządzenie będzie „sezonowane” przez rok i w dojrzałej formie wejdzie w życie. Termin nowelizacji pozostałych aktów prawnych został enigmatycznie określony na „miedzy 2026 a 2033 rokiem”.

Jako druga wystąpiła Antonina Kaniszewska z NFOŚiGW, która przedstawiła aktualny stan realizacji programu „Czyste Powietrze”. Poinformowała również, że został powołany zespół ekspertów do opracowania koniecznych zmian w programie.

Programy wspierające poprawę efektywności energetycznej

Następnie Andrzej Rajkiewicz, wiceprezes NAPE S.A., przedstawił prezentację „Porównanie programów dofinansowania poprawy efektywności energetycznej (FEnIKS, FENG, Pożyczki regionalne, Elena, …) – wymagania, wysokość dofinansowania, zakres audytu”. Prelegent poinformował, że obecnie istnieje równo 100 programów oferujących finansowanie projektów poprawy efektywności energetycznej finansowanych z kilku źródeł, w tym środków krajowych, UE, Funduszu Norweskiego i EOG oraz systemu obrotu świadectwami efektywności energetycznej. Omówione zostały podstawowe parametry oferowanych źródeł finansowania, w tym przedmiot, forma i intensywność pomocy finansowej. Prelegent poinformował również o terminach składania wniosków oraz miejscu, gdzie można zdobyć szczegółowe informacje o  poszczególnych programach. W podsumowaniu prelegent wyraził ubolewanie, że  poszczególne programy wsparcia dotyczące tego samego przedmiotu dofinansowania różnią się co do wymagań formalnych, zakresu audytu, intensywności oraz warunków finansowania, a często „kanibalizują się”, co stawia potencjalnego beneficjanta przed bardzo trudnym wyborem źródła finansowania. Zaapelował tym samym o stworzenie sytemu koordynacji dostępu do poszczególnych programów, który ułatwił by inwestorowi optymalny wybór źródła i zakresu dofinansowania, a przynajmniej ujednolicił zakres wymagań dotyczących audytu energetycznego.

Sesję zakończyło wystąpienie Złotego Sponsora, firmy ARISTON, w którym prelegenci, Paweł Biśta oraz Maciej Itkowiak, przedstawili pokrótce historię, skład oraz zakres aktywności ARISTON GROUP oraz zakres produkowanych i oferowanych przez nią urządzeń i technologii.

Audyty i „zielone finansowanie”

Druga sesja, moderowana przez dr hab. inż. Arkadiusz Węglarza – profesora PW, wiceprezesa ZAE, zawierała wystąpienia dotyczące głównie zagadnień finansowania efektywności energetycznej, ale również spraw organizacyjnych, porad dla audytorów oraz prezentację raportu dotyczącego propozycji określania opłaty zastępczej dla świadectw efektywności energetycznej.

Jako pierwszy wystąpił Sławomir Stępień, przedstawiciel Srebrnego Sponsora – VELO Banku, który przedstawił krótko zakres oferty dotyczącej finansowania efektywności energetycznej oraz zakres usług doradczych oferowanych dla klientów banku. Zaprosił również uczestników do odwiedzenia stoiska banku i wzięcia udziału w quizie dotyczącym „zielonego finansowania”.

Następnie Andrzej Wiszniewski przedstawił zmiany w regulaminie listy rekomendowanych audytorów ZAE, obejmujące także wprowadzenie dwóch nowych specjalności: audyty energetyczne budynków jednorodzinnych dla programu „Czyste Powietrze” oraz Świadectwa Energetyczne Budynków. Nowe regulacje wejdą w życie od początku przyszłego roku, zaś najważniejsze zmiany to ograniczenie czasu ważności rekomendacji oraz wprowadzenie opłat za postępowanie kwalifikacyjne i egzaminu sprawdzającego wiedzę dla niektórych specjalności.

Finansowanie dla wspólnot i spółdzielni

Kolejne dwa wystąpienia sponsorów forum, Wojciecha Bodziackiego z BOŚ S.A. oraz Marcina Bieliniaka z ALIOR Bank S.A. poświęcone były przedstawieniu ofert banków w zakresie „zielonego finansowania” poprawy efektywności energetycznej budynków. Bank BOŚ oprócz kredytu z premią BGK, przedstawił szeroką ofertę kredytowania ze środków unijnych, w tym możliwość skorzystania przez inwestorów z programu ELENA na sfinansowanie przygotowania inwestycji w postaci audytów energetycznych, studiów wykonalności oraz dokumentacji projektowej. Z kolei ALIOR Bank przedstawił ofertę kredytów z premią BGK, z grantem OZE oraz kredytów inwestycyjnych dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Zaprezentował również ofertę doradztwa inwestycyjnego dla inwestorów projektów z premią termomodernizacyjną dla 4 województw wraz z danymi kontaktowymi do ekspertów.

Jak wybrać pompę ciepła

Adam Koniszewski, reprezentujący Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych przedstawił prezentację „Czym powinien kierować się inwestor przy wyborze pompy ciepła – która pompa ciepła jest dobra?”. W bardzo ciekawy i przystępny sposób dowiódł tezy, że każda pompa posiadająca odpowiednie certyfikaty dopuszczające do obrotu, oferowana przez rzetelnego dostawcę na uczciwych warunkach jest dobra o ile została odpowiednio dobrana do potrzeb inwestora przez kompetentnego fachowca. Prezentacja zawierała wpływ doboru różnego typu pomp ciepła, przy różnych założenia dotyczących trybu pracy na osiągane wartości współczynników wydajności COP i SCOP oraz związane z tym roczne koszty energii.

„Opłata zastępcza w polskim systemie białych certyfikatów” – wnioski z raportu

Sesję zakończyło wystąpienie Marka Zaborowskiego z KAPE S.A., który zaprezentował opracowany w ramach projektu ENSMOV Plus, finansowanego ze środków UE w ramach programu LIFE, raport „Opłata zastępcza w polskim systemie białych certyfikatów”. W raporcie dokonano krytycznej analizy dotychczasowej praktyki ustalania wysokości opłaty zastępczej. Udowodniono, że jest to najtańszy sposób uzyskania efektu energetycznego spośród wszystkich programów wsparcia, którego potencjał nie jest wykorzystany. W celu pobudzenia rynku konieczna jest zmiana sposobu ustalania opłaty zastępczej, która powinna pozostawać w korelacji z kosztami uzyskania efektu energetycznego uzyskiwanymi w innych programach wsparcia, np. oferowanymi przez NFOŚiGW. Zwrócono również uwagę na konieczność udrożnienia systemu rozpatrywania wniosków o wydanie Białych Certyfikatów, gdyż obecna praktyka, w której rozpatrywanie wniosków trwa kilka lat może spowodować, w przypadku zwiększonej liczby wniosków, całkowite zablokowanie systemu.

Szacowanie śladu węglowego

Program trzeciej sesji, moderowanej przez Jerzego Kwiatkowskiego, obejmował trzy wystąpienia, dyskusję oraz losowanie upominków dla uczestników Forum.

Jako pierwszy, prezentację „Szacowanie śladu węglowego budynków - Propozycja metodyki” przedstawił Jerzy Kwiatkowski reprezentujący NAPE S.A. Omówił w niej wyniki projektu finansowanego ze środków Grantu Norweskiego i EOG, a zrealizowanego przez NAPE we współpracy z norweską firmą Asplan Viak. Prelegent podkreślił, że konieczność wyznaczania śladu węglowego budynków wynika bezpośrednio z postanowień dyrektywy EPBD. Wymóg przedstawienia wskaźnika GWP obliczonego dla cyklu życia na Świadectwie Charakterystyki Energetycznej dla niektórych typów budynków będzie obowiązywał już od roku 2028, i będzie stosowany także przy określaniu minimalnych wymagań dotyczących charakterystyki energetycznej budynków. Istnieje ogólna normowana metodyka wyznaczania śladu węglowego, jednak dla nowych budynków dopuszcza stosowanie krajowego narzędzia lub krajowej metody obliczeniowej. Prelegent omówił zakres oraz potencjalne źródła danych koniecznych do obliczeń dla poszczególnych faz życia budynku podkreślając krajowy kontekst ich dostępności, czym uzasadnił racjonalność decyzji o konieczności opracowania krajowej metody obliczeniowej. Następnie przedstawił założenia tej metodyki, dotychczasowe zaawansowanie prac oraz zdefiniował konieczne dalsze działania.

Głęboka renowacja energetyczna budynków

Kolejnym prelegentem był Rafał Cieślak, reprezentant polskiego zespołu (KAPE – Kancelaria Cieślak) realizującego projekt FACILITATOR EPC, którego celem jest zmobilizowanie inwestycji w głęboką renowację energetyczną budynków i wsparcie podmiotów publicznych w obszarze realizacji projektów przez facylitatora. Zostały omówione poszczególne etapy realizacji oraz oczekiwane rezultaty projektu, w tym: raport na temat potencjału rynku ESCO/EPC, modelowe przypadki z pełną dokumentacją i opisem procesów kończących się zaproszeniem ESCO do przetargu, Pipe-line 100 potencjalnych projektów EPC/ESCO, zwiększona wiedza polskich interesariuszy na temat realizacji projektów EPC przez podmioty publiczne, podręcznik realizacji projektów hybrydowych EPC oraz działająca platforma internetowa EPC.

Upominki na zakończenie

Tradycyjnie część merytoryczną forum zakończyło wystąpienie Michała Strzeszewskiego z firmy SANKOM, który przedstawił nowe funkcjonalności programu Audytor SET 7.3. pozwalające na innowacyjne podejście do procesu projektowania. Innowacja polega na dodaniu nowego modułu FC (fast calculation), który umożliwia szybkie szacowanie obciążenia cieplnego oraz wykonywanie obliczeń fragmentów instalacji (możliwość doboru elementów instalacji bez konieczności rysowania pełnej struktury instalacji). Moduł ten pozwala na sprawdzenie i porównanie różnych wariantów koncepcji przy wykorzystaniu ograniczonej ilości danych, co pozwala na osiągnięcie optymalnego rozwiązania w dużo krótszym czasie.

Na zakończenie Prezes ZAE Dariusz Heim krótko podsumował obrady, wyraził podziękowania licznym uczestnikom za aktywny udział, prelegentom za wygłoszone referaty, sponsorom za wsparcie a także wszystkim osobom zaangażowanym w organizację spotkania.

Forum zakończyło losowanie upominków dla uczestników. Rozlosowano główną nagrodę – Smart Watch, 4 licencje oprogramowania Audytor Set ufundowane przez firmę Sankom Sp. z o.o., 2 licencje zestawu programów CERTO/ATERM ufundowane przez DAEŚ oraz 5 zestawów gadżetów ufundowanych przez VELO BANK.

Więcej informacji o forum można znaleźć tutaj.

Źródło: mat. pras. ZAE

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Stopy procentowe na dotychczasowym poziomie

Stopy procentowe na dotychczasowym poziomie Stopy procentowe na dotychczasowym poziomie

Rada Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Taki stan rzeczy najprawdopodobniej utrzyma się w kolejnych miesiącach.

Rada Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Taki stan rzeczy najprawdopodobniej utrzyma się w kolejnych miesiącach.

Redakcja news Zwolnienie z opłat za śmieci

Zwolnienie z opłat za śmieci Zwolnienie z opłat za śmieci

Koszty utrzymania gospodarstwa domowego rosną. Co raz więcej płacimy za energię elektryczną i gaz, ale nie tylko za to. Opłaty za wywóz odpadów również są wyższe.

Koszty utrzymania gospodarstwa domowego rosną. Co raz więcej płacimy za energię elektryczną i gaz, ale nie tylko za to. Opłaty za wywóz odpadów również są wyższe.

Redakcja news Kontrolerzy sprawdzą, czym ogrzewasz dom

Kontrolerzy sprawdzą, czym ogrzewasz dom Kontrolerzy sprawdzą, czym ogrzewasz dom

Właściciele lub zarządcy budynków i lokali mieli obowiązek zgłosić źródło ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Deklarację należało złożyć do 30 czerwca 2022 roku. Teraz kontrolerzy...

Właściciele lub zarządcy budynków i lokali mieli obowiązek zgłosić źródło ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Deklarację należało złożyć do 30 czerwca 2022 roku. Teraz kontrolerzy sprawdzą stan rzeczywisty z deklarowanym.

Redakcja news Wynajem mieszkania dla studenta 2024

Wynajem mieszkania dla studenta 2024 Wynajem mieszkania dla studenta 2024

Studia to szczególny czas wkraczania w dorosłość. W wielu przypadkach wiąże się z przeprowadzką do innego miasta, a więc i z poszukiwaniem nowego lokum. Wynajem mieszkania dla studenta to ważna kwestia,...

Studia to szczególny czas wkraczania w dorosłość. W wielu przypadkach wiąże się z przeprowadzką do innego miasta, a więc i z poszukiwaniem nowego lokum. Wynajem mieszkania dla studenta to ważna kwestia, do której należy podejść rozważnie i z pewnym przygotowaniem.

Redakcja news Szkolenie: Usługa zarządzania nieruchomością – pułapki

Szkolenie: Usługa zarządzania nieruchomością – pułapki Szkolenie: Usługa zarządzania nieruchomością – pułapki

Jakie są podstawy świadczenia usługi o zarządzanie nieruchomością? Czy zamiast umowy o zarządzanie nieruchomością można zawrzeć umowę o administrowanie oraz co z tego wynika? Zapraszamy na szkolenie online,...

Jakie są podstawy świadczenia usługi o zarządzanie nieruchomością? Czy zamiast umowy o zarządzanie nieruchomością można zawrzeć umowę o administrowanie oraz co z tego wynika? Zapraszamy na szkolenie online, które 19 września 2024 roku poprowadzi Eugenia Śleszyńska.

Redakcja news Podatek od fotowoltaiki? MF wyjaśnia

Podatek od fotowoltaiki? MF wyjaśnia Podatek od fotowoltaiki? MF wyjaśnia

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie w sprawie krążących informacji dotyczących wprowadzenia nowego podatku od fotowoltaiki. Wprawdzie w ministerstwie trwają prace nad projektem ustawy nowelizującej...

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie w sprawie krążących informacji dotyczących wprowadzenia nowego podatku od fotowoltaiki. Wprawdzie w ministerstwie trwają prace nad projektem ustawy nowelizującej ustawę o podatkach i opłatach lokalnych, jednak nie przewidziano w nim nowego podatku od fotowoltaiki.

Redakcja news Jak usprawnić budowę mieszkań?

Jak usprawnić budowę mieszkań? Jak usprawnić budowę mieszkań?

Co aktualnie hamuje budowę nowych mieszkań? Jakie regulacje mogłyby pomóc w rozwoju mieszkalnictwa w Polsce? Jakie zmiany powinny zostać wprowadzone, aby mieszkań było więcej i były tańsze?

Co aktualnie hamuje budowę nowych mieszkań? Jakie regulacje mogłyby pomóc w rozwoju mieszkalnictwa w Polsce? Jakie zmiany powinny zostać wprowadzone, aby mieszkań było więcej i były tańsze?

Redakcja news Wyższe podatki dla właścicieli mieszkań

Wyższe podatki dla właścicieli mieszkań Wyższe podatki dla właścicieli mieszkań

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. Jak będą kształtować się poszczególne stawki za nieruchomości?

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. Jak będą kształtować się poszczególne stawki za nieruchomości?

Redakcja Czego nie wolno w bloku?

Czego nie wolno w bloku? Czego nie wolno w bloku?

Dla wielu mieszkanie jest lepszą opcją niż dom. Jest przede wszystkim tańsze zarówno w zakupie, jak i w utrzymaniu. Jednak życie w bloku, gdzie na niewielkiej przestrzeni przebywa wiele osób, wymaga dostosowania...

Dla wielu mieszkanie jest lepszą opcją niż dom. Jest przede wszystkim tańsze zarówno w zakupie, jak i w utrzymaniu. Jednak życie w bloku, gdzie na niewielkiej przestrzeni przebywa wiele osób, wymaga dostosowania się do pewnych zasad i reguł. Bycie właścicielem mieszkania nie oznacza, że wolno wszystko. Czego zatem nie wolno mieszkańcom bloków?

Redakcja Rada ds. Kompetencji Rozporządzanie Nieruchomościami

Rada ds. Kompetencji Rozporządzanie Nieruchomościami Rada ds. Kompetencji Rozporządzanie Nieruchomościami

Grupa MEDIUM spółka z ograniczoną odpowiedzialnością SpK., wydawca miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” oraz portalu www.administrator24.info, z przyjemnością ogłasza inicjatywę powołania...

Grupa MEDIUM spółka z ograniczoną odpowiedzialnością SpK., wydawca miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” oraz portalu www.administrator24.info, z przyjemnością ogłasza inicjatywę powołania Rady ds. Kompetencji Rozporządzanie Nieruchomościami i serdecznie zaprasza do współpracy wszystkie zainteresowane instytucje oraz osoby.

Redakcja news Problematyczna fotowoltaika balkonowa

Problematyczna fotowoltaika balkonowa Problematyczna fotowoltaika balkonowa

Podwyżki cen prądu dla Polaków stały się faktem. Z danych GUS wynika, że w lipcu 2024 energia elektryczna dla konsumentów podrożała o 20% (w stosunku do czerwca 2024).

Podwyżki cen prądu dla Polaków stały się faktem. Z danych GUS wynika, że w lipcu 2024 energia elektryczna dla konsumentów podrożała o 20% (w stosunku do czerwca 2024).

Redakcja news Dokarmianie ptaków na osiedlu

Dokarmianie ptaków na osiedlu Dokarmianie ptaków na osiedlu

Jedna ze spółdzielni mieszkaniowych w Wielkopolsce apeluje, by nie rozrzucać resztek jedzenia na trawniki czy chodniki przed blokiem. Problem dokarmiania ptaków resztkami jedzenia, szczególnie chlebem,...

Jedna ze spółdzielni mieszkaniowych w Wielkopolsce apeluje, by nie rozrzucać resztek jedzenia na trawniki czy chodniki przed blokiem. Problem dokarmiania ptaków resztkami jedzenia, szczególnie chlebem, występuje na wielu osiedlach.

Redakcja news „Modernizacja budynku wielorodzinnego” – podsumowanie

„Modernizacja budynku wielorodzinnego” – podsumowanie „Modernizacja budynku wielorodzinnego” – podsumowanie

10 września 2024 roku Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz miesięcznik „Administrator i Menedżer Nieruchomości” zorganizowali warsztaty dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych poświęcone...

10 września 2024 roku Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz miesięcznik „Administrator i Menedżer Nieruchomości” zorganizowali warsztaty dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych poświęcone działaniom, które można podjąć w budynkach wielorodzinnych, żeby zużywać mniej energii i płacić niższe rachunki.

Redakcja news Właściciele domowych kominków muszą się dostosować

Właściciele domowych kominków muszą się dostosować Właściciele domowych kominków muszą się dostosować

Właściciele domowych kominków muszą spełnić nowy obowiązek, który wiąże się z kosztami. Nakaz wynika z przepisów prawa polskiego i unijnego. Chodzi mianowicie o tzw. ekoprojekt oraz krajową ustawę antysmogową.

Właściciele domowych kominków muszą spełnić nowy obowiązek, który wiąże się z kosztami. Nakaz wynika z przepisów prawa polskiego i unijnego. Chodzi mianowicie o tzw. ekoprojekt oraz krajową ustawę antysmogową.

Redakcja news Powodzie błyskawiczne a miejska betonoza

Powodzie błyskawiczne a miejska betonoza Powodzie błyskawiczne a miejska betonoza

Zmianom klimatu towarzyszą coraz częstsze i bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe. Zespół doradczy PAN ds. kryzysu klimatycznego ocenia, że są one dodatkowo wzmacniane przez lokalne cechy klimatu miejskiego....

Zmianom klimatu towarzyszą coraz częstsze i bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe. Zespół doradczy PAN ds. kryzysu klimatycznego ocenia, że są one dodatkowo wzmacniane przez lokalne cechy klimatu miejskiego. To prowadzi m.in. do błyskawicznych powodzi wynikających z uszczelniania powierzchni i niedoboru zieleni.

Redakcja news Budownictwo mieszkaniowe w I półroczu 2024

Budownictwo mieszkaniowe w I półroczu 2024 Budownictwo mieszkaniowe w I półroczu 2024

W I połowie roku 2024 oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, a także...

W I połowie roku 2024 oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, a także liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Redakcja news W przyszłości emerytury z ZUS będą niskie

W przyszłości emerytury z ZUS będą niskie W przyszłości emerytury z ZUS będą niskie

Jak wynika z danych KNF, na koniec 2023 roku systemem emerytalnym w II i III filarze było objętych 20,5 mln Polek i Polaków. Na rachunkach zgromadzili łącznie 282,9 mld zł, z czego zdecydowaną większość...

Jak wynika z danych KNF, na koniec 2023 roku systemem emerytalnym w II i III filarze było objętych 20,5 mln Polek i Polaków. Na rachunkach zgromadzili łącznie 282,9 mld zł, z czego zdecydowaną większość – w OFE. Odkładanie na emeryturę w III filarze wciąż nie cieszy się dużą popularnością, co oznacza, że duża część pracujących będzie otrzymywać świadczenie wyłącznie z ZUS.

Redakcja news Stan klęski żywiołowej na wybranych obszarach

Stan klęski żywiołowej na wybranych obszarach Stan klęski żywiołowej na wybranych obszarach

W poniedziałek 16 września 2024 Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej na 30 dni w części województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Ma to umożliwić sprawniejszą...

W poniedziałek 16 września 2024 Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej na 30 dni w części województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Ma to umożliwić sprawniejszą koordynację działań, szybsze usuwanie skutków powodzi, a także lepszą współpracę służb i instytucji.

Redakcja news Fałszywe zbiórki dla poszkodowanych

Fałszywe zbiórki dla poszkodowanych Fałszywe zbiórki dla poszkodowanych

W mediach społecznościowych pojawiają się informacje o zbiórkach dla ofiar powodzi. Wśród nich nie brakuje zbiórek, które są oszustwem i próbą wyłudzenia pieniędzy czy danych osobowych. Policja apeluje...

W mediach społecznościowych pojawiają się informacje o zbiórkach dla ofiar powodzi. Wśród nich nie brakuje zbiórek, które są oszustwem i próbą wyłudzenia pieniędzy czy danych osobowych. Policja apeluje o ostrożność.

Redakcja news Powódź – bomba ekologiczna

Powódź – bomba ekologiczna Powódź – bomba ekologiczna

Cały kraj obserwuje sytuację powodziową w zachodnio-południowej Polsce. Doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych przestrzega, że to, co płynie, to są ścieki, to jest jak bomba ekologiczna,...

Cały kraj obserwuje sytuację powodziową w zachodnio-południowej Polsce. Doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych przestrzega, że to, co płynie, to są ścieki, to jest jak bomba ekologiczna, bakteriologiczna i epidemiologiczna.

Redakcja news Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2024

Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2024 Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2024

Redakcja „Administratora i Menedżera Nieruchomości” organizuje dziesiątą, jubileuszową edycję konkursu na najlepszą spółdzielnię mieszkaniową. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 26 września 2024...

Redakcja „Administratora i Menedżera Nieruchomości” organizuje dziesiątą, jubileuszową edycję konkursu na najlepszą spółdzielnię mieszkaniową. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 26 września 2024 roku podczas gali w Hotelu Kazimierz w Kazimierzu Dolnym.

news Szkolenie: Ustawa o ochronie sygnalistów – nowe obowiązki dla SM, procedury i kary

Szkolenie: Ustawa o ochronie sygnalistów – nowe obowiązki dla SM, procedury i kary Szkolenie: Ustawa o ochronie sygnalistów – nowe obowiązki dla SM, procedury i kary

Jakie nowe obowiązki ma spółdzielnia mieszkaniowa w związku z wejściem w życie przepisów ustawy o ochronie sygnalistów? Na czym polega objęcie ochroną pracowników zgłaszających naruszenia? Co musi się...

Jakie nowe obowiązki ma spółdzielnia mieszkaniowa w związku z wejściem w życie przepisów ustawy o ochronie sygnalistów? Na czym polega objęcie ochroną pracowników zgłaszających naruszenia? Co musi się znaleźć w regulaminie zgłoszeń? Kiedy spółdzielni grozi kara? Zapraszamy na szkolenie!

Redakcja news Zmiany na rynku mieszkaniowym korzystne dla kupujących

Zmiany na rynku mieszkaniowym korzystne dla kupujących Zmiany na rynku mieszkaniowym korzystne dla kupujących

Rynek mieszkań się schładza. Choć lipiec przyniósł wzrost wniosków o kredyty mieszkaniowe, to coraz częściej eksperci zajmujący się rynkiem mówią nie tyle o zahamowaniu podwyżek, ile o korekcie cen.

Rynek mieszkań się schładza. Choć lipiec przyniósł wzrost wniosków o kredyty mieszkaniowe, to coraz częściej eksperci zajmujący się rynkiem mówią nie tyle o zahamowaniu podwyżek, ile o korekcie cen.

Redakcja news Kredyty mieszkaniowe powodzian umorzone na 12 miesięcy

Kredyty mieszkaniowe powodzian umorzone na 12 miesięcy Kredyty mieszkaniowe powodzian umorzone na 12 miesięcy

Premier Donald Tusk zapowiedział 18 września, że państwo przez rok weźmie na siebie spłatę kredytów mieszkaniowych zaciągniętych przez powodzian. Poinformował, że w razie potrzeby rząd wprowadzi ceny urzędowe...

Premier Donald Tusk zapowiedział 18 września, że państwo przez rok weźmie na siebie spłatę kredytów mieszkaniowych zaciągniętych przez powodzian. Poinformował, że w razie potrzeby rząd wprowadzi ceny urzędowe na niektóre produkty pierwszej potrzeby, by przeciwdziałać spekulacji.

Wybrane dla Ciebie

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną! Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć? Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku? Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych? Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.