Zmiany w zatrudnieniu cudzoziemców

Zmienią się przepisy w zakresie wymiaru pracy obcokrajowców. Fot. Pixabay
Po konsultacjach społecznych rząd zmodyfikował projekt nowej ustawy o zatrudnieniu cudzoziemców. Pracodawca będzie miał więcej czasu na poinformowanie wojewodów np. o porzuceniu pracy przez obcokrajowca. Trudniej będzie jednak zmienić warunki określone w zezwoleniu na pracę.
Zobacz także
Anna Ruszczak news Co trzeba wiedzieć o zmianach w ustawie gazowej w 2023 roku?

Ustawa gazowa zamraża ceny gazu m.in. dla gospodarstw domowych - na poziomie cen z 2022 r. Sprzedawcy gazu mają obowiązek stosowania maksymalnej ceny w wysokości 200,17 zł za MWh do 31 grudnia 2023 r....
Ustawa gazowa zamraża ceny gazu m.in. dla gospodarstw domowych - na poziomie cen z 2022 r. Sprzedawcy gazu mają obowiązek stosowania maksymalnej ceny w wysokości 200,17 zł za MWh do 31 grudnia 2023 r. Otrzymają oni z budżetu państwa odpowiednie rekompensaty.
Anna Ruszczak news Ustawa wiatrakowa z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy wiatrakowej. W przepisach znalazło się kryterium 700 metrów odległości od zabudowań mieszkalnych w przypadku nowych inwestycji w farmy wiatrowe. Rząd...
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy wiatrakowej. W przepisach znalazło się kryterium 700 metrów odległości od zabudowań mieszkalnych w przypadku nowych inwestycji w farmy wiatrowe. Rząd na początku proponował, by było to 500 metrów, jednak do zmiany doszło w trakcie prac w parlamencie.
Anna Ruszczak news Podatek od nieruchomości odzyskany dzięki satelitom

Przy pomocy zdjęć satelitarnych można w zautomatyzowany sposób wychwycić w krótkim czasie wiele różnych niezgodności podatkowych dla dużej liczby nieruchomości. Pozwalają w pełni zobaczyć obiekty, od których...
Przy pomocy zdjęć satelitarnych można w zautomatyzowany sposób wychwycić w krótkim czasie wiele różnych niezgodności podatkowych dla dużej liczby nieruchomości. Pozwalają w pełni zobaczyć obiekty, od których podatek powinien być odprowadzony.
Pod koniec czerwca 2022 r. liczba cudzoziemców, których zgłoszono do ubezpieczenia emerytalno-rentowego, przekroczyła milion, z czego 729 tys. stanowili Ukraińcy. Ma na to wpływ zapaść demograficzna w Polsce i wojna w Ukrainie. Rząd dąży do tego, aby zatrudnianie obcokrajowców było jeszcze łatwiejsze.
Po konsultacjach społecznych ma się zmienić szereg przepisów, w tym w zakresie pracy zdalnej i nadgodzin. Tak na podstawie stempla w paszporcie, jak i zezwolenia na pracę wydawanego przez wojewodę.
Praca zdalna i w większym wymiarze
Nowej ustawie (i procedurom w niej przewidzianym) nie będą podlegać obcokrajowcy, którzy przebywają w Polsce, ale wykonują pracę w formie zdalnej na rzecz zagranicznych podmiotów. Takie doprecyzowanie ma się znaleźć w uzasadnieniu do projektu. Zmienią się także przepisy w zakresie wymiaru pracy obcokrajowców. Jeśli takie osoby wykonywałyby obowiązki na innych warunkach niż określone w odpowiednim zezwoleniu na pracę lub oświadczeniu o zatrudnieniu, byłoby to traktowane jako nielegalne zatrudnienie. Dodano przepis, który pozwala na zwiększenie liczby godzin oraz na proporcjonalne zwiększenie wynagrodzenia obcokrajowca.
Może Cię zainteresuje: Czy czterodniowy tydzień w pracy sprawdzi się w Polsce?
Zmiany w zezwoleniach na pracę
Zmienią się też przepisy dotyczące zatrudnienia absolwentów polskich szkół i uczelni. Większa grupa osób uzyska możliwość angażu bez konieczności ubiegania się o zezwolenia na pracę lub oświadczenia o zatrudnieniu cudzoziemca. Prawo takie ma przysługiwać absolwentom polskich szkół ponadgimnazjalnych, stacjonarnych studiów wyższych lub stacjonarnych studiów doktoranckich na polskich uczelniach, w instytutach naukowych Polskiej Akademii Nauk lub instytutach badawczych.
Z kolei w kwestii udzielenia zezwolenia na pracę, zmieniony projekt ma jednoznacznie wskazywać, że całe postępowanie w tym zakresie ma się odbywać w formule elektronicznej za pośrednictwem portalu www.praca.gov.pl. Po zmianach nowe przepisy mają przewidywać też, że wszelkie dokumenty składane do wniosków (uzupełnienia) powinny być składane elektronicznie pod rygorem ich nieuwzględniania. W takiej formule ma być realizowane też postępowanie w sprawie uchylenia zezwolenia.
Zmodyfikowane zostaną też przyczyny odmawiania zezwoleń. W swojej opinii Mazowiecki Urząd Wojewódzki zaproponował m.in. doprecyzowanie przyczyn uzasadniających odmowę zezwolenia i przywrócenie przepisu, który przewidywałaby jednoznacznie możliwość odmowy np. w razie złożenia wniosku faktycznie w innym celu niż wykonywanie pracy. Rząd zadeklarował uwzględnienie tych uwag. Zrezygnował też z możliwości szybkiej zmiany zezwolenia na pracę na wniosek pracodawcy, jeśli obcokrajowiec miałby wykonywać pracę na innych warunkach niż pierwotnie określone w zezwoleniu.
Powiadamianie o zaprzestaniu pracy
Po konsultacjach społecznych zdecydowano też o złagodzeniu wymogów dotyczących informowania o przypadkach przerwy od pracy (w praktyce np. porzucenia jej przez cudzoziemca). Okres ten ma zostać wydłużony najprawdopodobniej do 90 dni, czyli w praktyce tyle ile stanowią obecnie obowiązujące przepisy.
Może Cię zainteresuje: Bezpieczeństwo danych - chmura hybrydowa coraz bardziej popularna
Zatrudnienie "na stempel"
W praktyce dużo problemów stwarzają sytuacje, gdy cudzoziemiec podejmuje zatrudnienie w okresie przebywania w Polsce na podstawie pieczęci w paszporcie i oczekiwania na wydanie zezwolenia na pobyt czasowy, stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE. To tzw. praca na stempel. Można ją podejmować, ale pod warunkiem, że bezpośrednio przed złożeniem wniosku o zezwolenie na pobyt cudzoziemiec był uprawniony do wykonywania pracy na terytorium RP. Zdaniem inspekcji (oraz pracodawców) można usunąć wymóg sprawdzania, czy bezpośrednio przed złożeniem wniosku o zezwolenie na pobyt cudzoziemiec był uprawniony do wykonywania pracy na terytorium RP. Rząd podzielił tę opinię i ostatecznie warunek ten został usunięty z projektu.
Umowa dla cudzoziemców
Rząd zmodyfikował też przepisy dotyczące umowy zawieranej z cudzoziemcem. Pierwotna wersja projektu zobowiązywała pracodawców do przedstawienia obcokrajowcowi umowy w wersji językowej dla niego zrozumiałej albo tłumaczenia na język dla niego zrozumiały. "Należałoby dodać, iż obowiązek ten powinien zostać spełniony przed podpisaniem umowy, a także wyraźnie zaznaczyć, że umowa w zrozumiałej wersji językowej lub jej tłumaczenie powinno zostać przedstawione cudzoziemcowi w formie pisemnej" — zauważyła PIP.
Nowy przepis mógłby też sugerować, że podmiot zatrudniający może poprzestać na przedstawieniu cudzoziemcowi umowy w wersji językowej dla niego zrozumiałej i nie przygotowywać już wersji w języku polskim. Budzi to wątpliwości co do zgodności z ustawą o języku polskim. Ta ostatnia przewiduje, że przy wykonywaniu przepisów z zakresu prawa pracy używa się — co do zasady — języka polskiego. Podobną uwagę zgłosili Pracodawcy RP. Według nich, przepisy powinny jednoznacznie wskazywać, że wymóg dostarczenia obcokrajowcowi zrozumiałej wersji umowy nie zwalnia z obowiązku przygotowania jej także w języku polskim. Rząd zapowiedział uwzględnienie tych propozycji.
Źródło: Business Insider