Przymusowy urlop 2 maja

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym, które przypada w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin, fot. Pixabay
Wiele firm chciałoby w weekend majowy wysłać pracowników na przymusowy urlop. Jest to możliwe w pewnych przypadkach.
Zobacz także
DomBest Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej...
Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych z dnia 22 marca 2019r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, każdy wodomierz musi otrzymać tzw. legalizację pierwotną (realizowaną zwykle u producenta). Po pierwszych 5 latach urządzenia pomiarowe, takie jak wodomierze i ciepłomierze, muszą zostać zalegalizowanie ponownie...
Redakcja news Do 20 maja rozliczenie roczne ZUS

Przedsiębiorcy, którzy płacą podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 roku do 20 maja.
Przedsiębiorcy, którzy płacą podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 roku do 20 maja.
news Komu należy się dodatek za energię?

Ryczałt energetyczny to pomoc, której celem jest obniżenie kosztów związanych z wykorzystywaniem energii w gospodarstwach domowych.
Ryczałt energetyczny to pomoc, której celem jest obniżenie kosztów związanych z wykorzystywaniem energii w gospodarstwach domowych.
Temat odnosi się do pracowników niepracujących 1 i 3 maja, które są ustawowo dniami wolnymi. Jeśli pracodawca uzna za niecelowe zatrudnianie ich 2 maja i chciałby ze względów organizacyjnych, technologicznych, ekonomicznych itp. ustalić ten dzień dniem wolnym to pojawia się problem. Nie każdy pracownik współpracuje z pracodawcą występując przykładowo o urlop wypoczynkowy.
Dzień wolny za święto
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym, które przypada w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Dotyczy to także sytuacji, gdy święto przypada w dniu wolnym od pracy, innym niż niedziela. Jeżeli pracownicy pracują w liczbie dni pracy równej maksymalnej liczbie dni pracy dla okresu rozliczeniowego (np. praca w pełnym wymiarze czasu pracy w systemie podstawowym) święto przypadające w dniu wolnym pociąga za sobą konieczność wyznaczenia innego dnia wolnego na przestrzeni okresu rozliczeniowego. Może on być udzielony nawet znacznie później czy wcześniej niż dane święto, ale w bezpośrednim jego sąsiedztwie.
Pracownik musi się zgodzić na wyznaczony termin wolnego za święto, niezależnie czy pracodawca uzgadnia terminy z pracownikami, czy narzuca termin. Przykładowo pracownicy pracują od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem świąt. Za święto 3 maja pracodawca wyznacza dla wszystkich pracowników wolny dzień 2 maja. Pracodawca narzuca tu na pracowników rozkład czasu pracy, w którym piątek 2 maja jest dniem wolnym i jest to polecenie służbowe, do którego pracownicy są obowiązani się dostosować.
Może Cię zainteresuje: Zmiana sposobu użytkowania lokalu ze względu na działalność gospodarczą
W takich przypadkach często pojawia się wątpliwość, jak to wpływa na sytuację osoby, która 2 maja stanie się niezdolna do pracy – czy osobie tej należy udzielić dnia wolnego w innym terminie? Pracownicy mieli dzień wolny i przypadająca na ten dzień niezdolność do pracy nie skutkuje tym, że nie został wykorzystany. Można to przyrównać z chorobą przypadającą na wolny weekend, a w takich sytuacjach nie są udzielane wolne dni w innych terminach.
Jeśli pracownik w planie urlopów przygotowanym na początku roku ma zaplanowany urlop na okres obejmujący m.in. 2 maja. W połowie kwietnia pracodawca wyznaczył 2 maja jako dzień wolny za święto 3 maja. Dla wskazanej osoby nie jest wyznaczany inny termin. 2 maja staje się dniem wolnym więc formalnie nie jest wykorzystywany w tym dniu urlop (urlopu udzielane są na dni pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w wymiarze godzinowym równym liczbie zaplanowanych na te dni godzin pracy). Będzie to dzień wolny wchodzący w dni kalendarzowe objęte okresem, w którym wykorzystywany będzie urlop.
Co z urlopem wypoczynkowym?
Jeżeli plan urlopów nie jest tworzony, terminy wykorzystywania urlopów ustalane są przez pracodawcę po porozumieniu z pracownikiem. Pracodawca zobligowany jest do podjęcia próby uzgodnienia terminu urlopu z pracownikiem, ale w przypadku, gdy to się nie powiedzie ostatecznie termin urlopu ustala pracodawca, który bierze przy tym pod uwagę wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Pracodawca może starać się w związku np. z potrzebą znaczącego ograniczenia obsady w okresie weekendu majowego ustalić terminy urlopów z pracownikami (inicjatywa ich udzielenia od strony pracodawcy), a przy braku zgody części pracowników decydować o terminach wypoczynku analizując potrzebę zapewnienia normalnego (czyli także z uwzględnieniem periodycznie powstającego zmniejszonego zapotrzebowania na pracę w tym okresie w danej działalności) toku pracy.
Nie oznacza to jednak, że pracodawca może po prostu udzielić (narzucić) pracownikom urlopy na 2 maja. Przepisy art. 163 Kodeksu pracy (dalej: k.p.) dają pracodawcy narzędzie pozwalające na wyznaczenie urlopów po podjętej i nieudanej próbie ustalenia terminu. Nie może być to jednak rozumiane jako uprawnienie do masowego udzielania urlopów w czasie niższego zapotrzebowania na pracę bez dokonywania w tym zakresie ustaleń. Proponując terminy urlopów pracodawca działać musi w dobrej wierze, uwzględniając wypoczynkowy charakter urlopów. Istotny jest również art. 162 k.p., zgodnie z którym podział urlopu na części dokonywany może być jedynie na wniosek pracownika. Dlatego też, co do zasady, przy braku współpracy ze strony pracowników (wnioskowanie o urlopy) nie można dopuścić całościowego, jednostronnego udzielenia urlopów na 2 maja.
W orzecznictwie sądowym ukształtowało się konsekwentnie obecnie przyjmowane stanowisko o możliwości jednostronnego nakazania pracownikowi wykorzystania zaległego urlopu. Na przykład, w uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego z 7 maja 2008 r., (sygn. akt II PK 313/07) wskazano, że z art. 168 k.p. wynika obowiązek pracodawcy udzielenia pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie w przepisie tym określonym, a udzielenie urlopu we wskazanym terminie nie wymaga od pracodawcy uzyskania zgody pracownika i jest dla niego wiążące. Pracodawca może więc w czasie udzielonego urlopu nie dopuścić pracownika do pracy, a przejawiana przez pracownika gotowość do pracy nie może prowadzić do nabycia ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Tak również np. PIP w stanowisku z 12 marca 2020 r. (pismo GIP znak: GPP-110-4560-8/09/PE/RP).
Pracodawca powinien podjąć próbę ustalenia terminu urlopu zaległego z pracownikiem, ale jeżeli to nie da pożądanych efektów, może wyznaczyć jednostronnie termin, w tym opierając się w dużej mierze na swoich potrzebach organizacyjnych. Może to być zatem ten sam termin dla dużej grupy osób. Przykładowo pracodawca w początkowym okresie roku wskazuje pracownikom na ilości pozostałego urlopu oraz wyznacza termin, do którego powinni zaproponować okresy ich wykorzystywania, zastrzegając, że w razie braku podania propozycji lub braku porozumienia odnośnie proponowanych przez pracowników terminów pracodawca sam narzuci terminy wykorzystania urlopów.
Źródło: prawo.pl