administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Przymusowy urlop 2 maja

Redakcja | 2025-04-14
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym, które przypada w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin, fot. Pixabay

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym, które przypada w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin, fot. Pixabay

Wiele firm chciałoby w weekend majowy wysłać pracowników na przymusowy urlop. Jest to możliwe w pewnych przypadkach.

Zobacz także

DomBest Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat? Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej...

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych z dnia 22 marca 2019r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, każdy wodomierz musi otrzymać tzw. legalizację pierwotną (realizowaną zwykle u producenta). Po pierwszych 5 latach urządzenia pomiarowe, takie jak wodomierze i ciepłomierze, muszą zostać zalegalizowanie ponownie...

Redakcja news Do 20 maja rozliczenie roczne ZUS

Do 20 maja rozliczenie roczne ZUS Do 20 maja rozliczenie roczne ZUS

Przedsiębiorcy, którzy płacą podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 roku do 20 maja.

Przedsiębiorcy, którzy płacą podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 roku do 20 maja.

news Komu należy się dodatek za energię?

Komu należy się dodatek za energię? Komu należy się dodatek za energię?

Ryczałt energetyczny to pomoc, której celem jest obniżenie kosztów związanych z wykorzystywaniem energii w gospodarstwach domowych.

Ryczałt energetyczny to pomoc, której celem jest obniżenie kosztów związanych z wykorzystywaniem energii w gospodarstwach domowych.

Temat odnosi się do pracowników niepracujących 1 i 3 maja, które są ustawowo dniami wolnymi. Jeśli pracodawca uzna za niecelowe zatrudnianie ich 2 maja i chciałby ze względów organizacyjnych, technologicznych, ekonomicznych itp. ustalić ten dzień dniem wolnym to pojawia się problem. Nie każdy pracownik współpracuje z pracodawcą występując przykładowo o urlop wypoczynkowy.

Dzień wolny za święto

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym, które przypada w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Dotyczy to także sytuacji, gdy święto przypada w dniu wolnym od pracy, innym niż niedziela. Jeżeli pracownicy pracują w liczbie dni pracy równej maksymalnej liczbie dni pracy dla okresu rozliczeniowego (np. praca w pełnym wymiarze czasu pracy w systemie podstawowym) święto przypadające w dniu wolnym pociąga za sobą konieczność wyznaczenia innego dnia wolnego na przestrzeni okresu rozliczeniowego. Może on być udzielony nawet znacznie później czy wcześniej niż dane święto, ale w bezpośrednim jego sąsiedztwie.

Pracownik musi się zgodzić na wyznaczony termin wolnego za święto, niezależnie czy pracodawca uzgadnia terminy z pracownikami, czy narzuca termin. Przykładowo pracownicy pracują od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem świąt. Za święto 3 maja pracodawca wyznacza dla wszystkich pracowników wolny dzień 2 maja. Pracodawca narzuca tu na pracowników rozkład czasu pracy, w którym piątek 2 maja jest dniem wolnym i jest to polecenie służbowe, do którego pracownicy są obowiązani się dostosować.

Może Cię zainteresuje: Zmiana sposobu użytkowania lokalu ze względu na działalność gospodarczą

W takich przypadkach często pojawia się wątpliwość, jak to wpływa na sytuację osoby, która 2 maja stanie się niezdolna do pracy – czy osobie tej należy udzielić dnia wolnego w innym terminie? Pracownicy mieli dzień wolny i przypadająca na ten dzień niezdolność do pracy nie skutkuje tym, że nie został wykorzystany. Można to przyrównać z chorobą przypadającą na wolny weekend, a w takich  sytuacjach nie są udzielane wolne dni w innych terminach.

Jeśli pracownik w planie urlopów przygotowanym na początku roku ma zaplanowany urlop na okres obejmujący m.in. 2 maja. W połowie kwietnia pracodawca wyznaczył 2 maja jako dzień wolny za święto 3 maja. Dla wskazanej osoby nie jest wyznaczany inny termin. 2 maja staje się dniem wolnym więc formalnie nie jest wykorzystywany w tym dniu urlop (urlopu udzielane są na dni pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w wymiarze godzinowym równym liczbie zaplanowanych na te dni godzin pracy). Będzie to dzień wolny wchodzący w dni kalendarzowe objęte okresem, w którym wykorzystywany będzie urlop.

Co z urlopem wypoczynkowym?

Jeżeli plan urlopów nie jest tworzony, terminy wykorzystywania urlopów ustalane są przez pracodawcę po porozumieniu z pracownikiem. Pracodawca zobligowany jest do podjęcia próby uzgodnienia terminu urlopu z pracownikiem, ale w przypadku, gdy to się nie powiedzie ostatecznie termin urlopu ustala pracodawca, który bierze przy tym pod uwagę wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Pracodawca może starać się w związku np. z potrzebą znaczącego ograniczenia obsady w okresie weekendu majowego ustalić terminy urlopów z pracownikami (inicjatywa ich udzielenia od strony pracodawcy), a przy braku zgody części pracowników decydować o terminach wypoczynku analizując potrzebę zapewnienia normalnego (czyli także z uwzględnieniem periodycznie powstającego zmniejszonego zapotrzebowania na pracę w tym okresie w danej działalności) toku pracy.

Nie oznacza to jednak, że pracodawca może po prostu udzielić (narzucić) pracownikom urlopy na 2 maja. Przepisy art. 163 Kodeksu pracy (dalej: k.p.) dają pracodawcy narzędzie pozwalające na wyznaczenie urlopów po podjętej i nieudanej próbie ustalenia terminu. Nie może być to jednak rozumiane jako uprawnienie do  masowego  udzielania urlopów w czasie niższego zapotrzebowania na pracę bez dokonywania w tym zakresie ustaleń. Proponując terminy urlopów pracodawca działać musi w dobrej wierze, uwzględniając wypoczynkowy charakter urlopów. Istotny jest również art. 162 k.p., zgodnie z którym podział urlopu na części dokonywany może być jedynie na wniosek pracownika. Dlatego też, co do zasady, przy braku współpracy ze strony pracowników (wnioskowanie o urlopy) nie można dopuścić całościowego, jednostronnego udzielenia urlopów na 2 maja.

W orzecznictwie sądowym ukształtowało się konsekwentnie obecnie przyjmowane stanowisko o możliwości jednostronnego nakazania pracownikowi wykorzystania zaległego urlopu. Na przykład, w uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego z 7 maja 2008 r., (sygn. akt II PK 313/07) wskazano, że z art. 168 k.p. wynika obowiązek pracodawcy udzielenia pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie w przepisie tym określonym, a udzielenie urlopu we wskazanym terminie nie wymaga od pracodawcy uzyskania zgody pracownika i jest dla niego wiążące. Pracodawca może więc w czasie udzielonego urlopu nie dopuścić pracownika do pracy, a przejawiana przez pracownika gotowość do pracy nie może prowadzić do nabycia ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Tak również np. PIP w stanowisku z 12 marca 2020 r. (pismo GIP znak: GPP-110-4560-8/09/PE/RP).

Pracodawca powinien podjąć próbę ustalenia terminu urlopu zaległego z pracownikiem, ale jeżeli to nie da pożądanych efektów, może wyznaczyć jednostronnie termin, w tym opierając się w dużej mierze na swoich potrzebach organizacyjnych. Może to być zatem ten sam termin dla dużej grupy osób. Przykładowo pracodawca w początkowym okresie roku wskazuje pracownikom na ilości pozostałego urlopu oraz wyznacza termin, do którego powinni zaproponować okresy ich wykorzystywania, zastrzegając, że w razie braku podania propozycji lub braku porozumienia odnośnie proponowanych przez pracowników terminów  pracodawca sam narzuci terminy wykorzystania urlopów.

Źródło: prawo.pl

Komentarze

Powiązane

Anna Ruszczak news Transformacja energetyczna przyspieszy dzięki dyrektywie

Transformacja energetyczna przyspieszy dzięki dyrektywie Transformacja energetyczna przyspieszy dzięki dyrektywie

10 października zaczęła obowiązywać zmodyfikowana wersja europejskiej dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej.

10 października zaczęła obowiązywać zmodyfikowana wersja europejskiej dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej.

Anna Ruszczak news e-Doręczenia obowiązkowe w urzędach od grudnia 2023

e-Doręczenia obowiązkowe w urzędach od grudnia 2023 e-Doręczenia obowiązkowe w urzędach od grudnia 2023

Od grudnia 2023 roku e-Doręczenia będą obowiązywać w większości urzędów, m.in. administracji publicznej i jednostek samorządowych. Zastąpią one list polecony.

Od grudnia 2023 roku e-Doręczenia będą obowiązywać w większości urzędów, m.in. administracji publicznej i jednostek samorządowych. Zastąpią one list polecony.

Anna Ruszczak news Nowe kryteria dotacji dla pomp ciepła

Nowe kryteria dotacji dla pomp ciepła Nowe kryteria dotacji dla pomp ciepła

W ramach programu “Czyste Powietrze” nie będzie już dofinansowania do niskich jakościowo pomp ciepła. Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że skierował do...

W ramach programu “Czyste Powietrze” nie będzie już dofinansowania do niskich jakościowo pomp ciepła. Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że skierował do Ministerstwa Klimatu i Środowiska pismo ws. rekomendowanych zmian w programie.

Anna Ruszczak news Negocjacje dotyczące dyrektywy ws. opodatkowania energii

Negocjacje dotyczące dyrektywy ws. opodatkowania energii Negocjacje dotyczące dyrektywy ws. opodatkowania energii

Dyrektywa w sprawie opodatkowania energii (ang. The Energy Taxation Directive), stanowiąca integralną część pakietu Fit for 55, nadal nie została ukończona. Komisja Europejska wzywa państwa członkowskie...

Dyrektywa w sprawie opodatkowania energii (ang. The Energy Taxation Directive), stanowiąca integralną część pakietu Fit for 55, nadal nie została ukończona. Komisja Europejska wzywa państwa członkowskie do jak najszybszego zakończenia negocjacji.

Anna Ruszczak news Opóźnienie dyrektywy ws. jakości wody pitnej

Opóźnienie dyrektywy ws. jakości wody pitnej Opóźnienie dyrektywy ws. jakości wody pitnej

Dyrektywa ws. jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dyrektywa 2020/2184) to wiele istotnych zmian. Polska ma opóźnienie we wdrożeniu przepisów.

Dyrektywa ws. jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dyrektywa 2020/2184) to wiele istotnych zmian. Polska ma opóźnienie we wdrożeniu przepisów.

Anna Ruszczak news Miejskie budynki usuwane z gminnej ewidencji zabytków

Miejskie budynki usuwane z gminnej ewidencji zabytków Miejskie budynki usuwane z gminnej ewidencji zabytków

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyroki, na mocy których trzy stołeczne budynki: Kino Relax, gmach dawnej cenzury przy ul. Mysiej 3 oraz willa przy ul. Pogonowskiego 10 na Żoliborzu, muszą zostać usunięte...

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyroki, na mocy których trzy stołeczne budynki: Kino Relax, gmach dawnej cenzury przy ul. Mysiej 3 oraz willa przy ul. Pogonowskiego 10 na Żoliborzu, muszą zostać usunięte z gminnej ewidencji zabytków (GEZ) – poinformował stołeczny konserwator zabytków i zaapelował o pilną zmianę przepisów.

Anna Ruszczak news Urlop opiekuńczy i zwolnienie z powodu siły wyższej

Urlop opiekuńczy i zwolnienie z powodu siły wyższej Urlop opiekuńczy i zwolnienie z powodu siły wyższej

Przepisy nie przewidują możliwości przeniesienia niewykorzystanego uprawnienia do zwolnienia od pracy w danym roku kalendarzowym na rok kolejny, ani na lata przyszłe. Dotyczy to przysługującego pracownikom...

Przepisy nie przewidują możliwości przeniesienia niewykorzystanego uprawnienia do zwolnienia od pracy w danym roku kalendarzowym na rok kolejny, ani na lata przyszłe. Dotyczy to przysługującego pracownikom urlopu opiekuńczego i zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej.

Piotr Pałka Obywatelska społeczność energetyczna

Obywatelska społeczność energetyczna Obywatelska społeczność energetyczna

7 września 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w wyniku której spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły realizować zadania jako obywatelska społeczność energetyczna w...

7 września 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w wyniku której spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły realizować zadania jako obywatelska społeczność energetyczna w rozumieniu art. 3 pkt 13f ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne.

Anna Ruszczak news Minister podpisał rozporządzenie w związku z patodeweloperką

Minister podpisał rozporządzenie w związku z patodeweloperką Minister podpisał rozporządzenie w związku z patodeweloperką

Podpisałem rozporządzenie w sprawie warunków, jakimi mają odpowiadać budynki i ich lokalizacja – poinformował Waldemar Buda. Podkreślił, że podmioty, które się tym zajmują, powinny usłyszeć: stop patodeweloperce.

Podpisałem rozporządzenie w sprawie warunków, jakimi mają odpowiadać budynki i ich lokalizacja – poinformował Waldemar Buda. Podkreślił, że podmioty, które się tym zajmują, powinny usłyszeć: stop patodeweloperce.

Anna Ruszczak news Unia Europejska rozwiąże problem odpadów z opakowań

Unia Europejska rozwiąże problem odpadów z opakowań Unia Europejska rozwiąże problem odpadów z opakowań

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) zaaprobowała projekt nowych przepisów opakowaniowych – Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR). Ich...

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) zaaprobowała projekt nowych przepisów opakowaniowych – Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR). Ich celem jest ograniczenie problemu rosnącej ilości odpadów opakowaniowych w UE.

Anna Ruszczak news Ważne zmiany w prawie spadkowym

Ważne zmiany w prawie spadkowym Ważne zmiany w prawie spadkowym

15 listopada 2023 roku weszły w życie ważne zmiany w prawie spadkowym. Nowe przepisy rozszerzają pojęcie osób niegodnych dziedziczenia i ułatwiają rodzicom odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka,...

15 listopada 2023 roku weszły w życie ważne zmiany w prawie spadkowym. Nowe przepisy rozszerzają pojęcie osób niegodnych dziedziczenia i ułatwiają rodzicom odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka, co ma znaczenie w sytuacjach, gdy zmarły zostawił po sobie długi.

Anna Ruszczak news Surowe kary za przestępstwa środowiskowe

Surowe kary za przestępstwa środowiskowe Surowe kary za przestępstwa środowiskowe

Unia Europejska nie toleruje już przestępczości środowiskowej. Za najcięższe przykłady łamania prawa będzie grozić 10 lat pozbawienia wolności. Firmy będą też płacić kary do 5 proc. rocznego obrotu lub...

Unia Europejska nie toleruje już przestępczości środowiskowej. Za najcięższe przykłady łamania prawa będzie grozić 10 lat pozbawienia wolności. Firmy będą też płacić kary do 5 proc. rocznego obrotu lub 40 mln euro.

news Czy ogródki działkowe będą zagrożone?

Czy ogródki działkowe będą zagrożone? Czy ogródki działkowe będą zagrożone?

Polski Związek Działkowców ostrzega przed potencjalnym zagrożeniem dla istnienia ogrodów działkowych. Obawia się on, że projekt planu ogólnego gminy może skutkować zakazem ujawnienia ROD w planach miejscowych...

Polski Związek Działkowców ostrzega przed potencjalnym zagrożeniem dla istnienia ogrodów działkowych. Obawia się on, że projekt planu ogólnego gminy może skutkować zakazem ujawnienia ROD w planach miejscowych dla większości terenów gmin.

Anna Ruszczak news Porozumienie ws. zmian dyrektywy WEEE

Porozumienie ws. zmian dyrektywy WEEE Porozumienie ws. zmian dyrektywy WEEE

21 listopada 2023 roku Rada UE i Parlament Europejski wypracowali porozumienie w sprawie zmian w przepisach o zbieraniu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dotyczy ono dyrektywy nr 2012/19...

21 listopada 2023 roku Rada UE i Parlament Europejski wypracowali porozumienie w sprawie zmian w przepisach o zbieraniu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dotyczy ono dyrektywy nr 2012/19 z 4 lipca 2012 r., tzw. dyrektywy WEEE, której postanowienia częściowo unieważnił Trybunał Sprawiedliwości UE.

Anna Ruszczak news Nowe rozporządzenie w sprawie poziomów recyklingu

Nowe rozporządzenie w sprawie poziomów recyklingu Nowe rozporządzenie w sprawie poziomów recyklingu

W Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie minimalnych rocznych poziomów recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz dla opakowań po środkach niebezpiecznych.

W Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie minimalnych rocznych poziomów recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz dla opakowań po środkach niebezpiecznych.

Redakcja news Szkolenie: Rozliczanie kosztów ciepła i wody w praktyce w 2023-2024 roku

Szkolenie: Rozliczanie kosztów ciepła i wody w praktyce w 2023-2024 roku Szkolenie: Rozliczanie kosztów ciepła i wody w praktyce w 2023-2024 roku

Jak ustalić maksymalny i minimalny koszt zmienny zakupu ciepła? W jaki sposób rozliczyć ciepło na c.o. i c.w.u. w okresach miesięcznych, kwartalnych i rocznych? Dlaczego należy ustalić minimalne zużycie...

Jak ustalić maksymalny i minimalny koszt zmienny zakupu ciepła? W jaki sposób rozliczyć ciepło na c.o. i c.w.u. w okresach miesięcznych, kwartalnych i rocznych? Dlaczego należy ustalić minimalne zużycie ciepła do ogrzewania i poprawnie określić zużycie wody utraconej wskutek awarii? Zapraszamy na szkolenie 7 grudnia 2023 roku!

Anna Ruszczak news Jak uzyskać dodatek gazowy w 2023 roku?

Jak uzyskać dodatek gazowy w 2023 roku? Jak uzyskać dodatek gazowy w 2023 roku?

Kto ogrzewa dom gazem, może starać się o zwrot podatku VAT z rachunków wystawionych w 2023 r. Należy wypełnić odpowiedni wniosek i spełnić kilka kryteriów. Co zrobić, żeby otrzymać refundację podatku VAT?

Kto ogrzewa dom gazem, może starać się o zwrot podatku VAT z rachunków wystawionych w 2023 r. Należy wypełnić odpowiedni wniosek i spełnić kilka kryteriów. Co zrobić, żeby otrzymać refundację podatku VAT?

Anna Ruszczak news Wielka Fala Renowacji dotrze do Polski

Wielka Fala Renowacji dotrze do Polski Wielka Fala Renowacji dotrze do Polski

Unia Europejska planuje wdrożyć nową dyrektywę budynkową EPBD. Wprowadzenie obowiązku tzw. “Wielkiej Fali Renowacji” w krajach UE oznacza, że do 2030 roku aż 35 mln budynków w całej Unii musi zostać zmodernizowane,...

Unia Europejska planuje wdrożyć nową dyrektywę budynkową EPBD. Wprowadzenie obowiązku tzw. “Wielkiej Fali Renowacji” w krajach UE oznacza, że do 2030 roku aż 35 mln budynków w całej Unii musi zostać zmodernizowane, aby spełnić wymagania narzucone przez Parlament Europejski.

Anna Ruszczak news Plany adaptacji do zmian klimatu

Plany adaptacji do zmian klimatu Plany adaptacji do zmian klimatu

Miasta o liczbie mieszkańców równej lub powyżej 20 tys. zostaną zobowiązane do opracowania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu (MPA). Taki projekt znalazł się w wykazie prac legislacyjnych rządu....

Miasta o liczbie mieszkańców równej lub powyżej 20 tys. zostaną zobowiązane do opracowania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu (MPA). Taki projekt znalazł się w wykazie prac legislacyjnych rządu. Do działań adaptacyjnych zobowiązane będą także samorządy województw.

Anna Ruszczak news Nowe projekty rządu w rozwoju cyfryzacji

Nowe projekty rządu w rozwoju cyfryzacji Nowe projekty rządu w rozwoju cyfryzacji

Rejestr Pełnomocnictw Elektronicznych, cyfrowe świadectwo rzeczoznawcy majątkowego oraz nowy maksymalny termin wdrożenia doręczeń elektronicznych - to niektóre z elementów projektowanej przez rząd ustawy...

Rejestr Pełnomocnictw Elektronicznych, cyfrowe świadectwo rzeczoznawcy majątkowego oraz nowy maksymalny termin wdrożenia doręczeń elektronicznych - to niektóre z elementów projektowanej przez rząd ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu rozwoju usług cyfrowych.

Anna Ruszczak news Wróci dodatek osłonowy związany ze wzrostem cen energii

Wróci dodatek osłonowy związany ze wzrostem cen energii Wróci dodatek osłonowy związany ze wzrostem cen energii

Dodatek osłonowy związany ze wzrostem cen energii ma obowiązywać przez pół roku - od stycznia do końca czerwca 2024 r. Według nowelizacji ustawy dotyczącej wsparcia odbiorców energii, będą go wypłacać...

Dodatek osłonowy związany ze wzrostem cen energii ma obowiązywać przez pół roku - od stycznia do końca czerwca 2024 r. Według nowelizacji ustawy dotyczącej wsparcia odbiorców energii, będą go wypłacać gminy.

Anna Ruszczak news Ważny wyrok TSUE dla frankowiczów

Ważny wyrok TSUE dla frankowiczów Ważny wyrok TSUE dla frankowiczów

14 grudnia 2023 roku TSUE orzekł, że bieg przedawnienia nie może rozpoczynać się dopiero od dnia, w którym umowa kredytowa staje się trwale bezskuteczna.

14 grudnia 2023 roku TSUE orzekł, że bieg przedawnienia nie może rozpoczynać się dopiero od dnia, w którym umowa kredytowa staje się trwale bezskuteczna.

Anna Ruszczak news Unijna reforma rynku energetycznego

Unijna reforma rynku energetycznego Unijna reforma rynku energetycznego

14 grudnia 2023 r. Rada i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie reformy unijnego rynku energii elektrycznej. Jej celem jest zmniejszenie zależności segmentu energii elektrycznej...

14 grudnia 2023 r. Rada i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie reformy unijnego rynku energii elektrycznej. Jej celem jest zmniejszenie zależności segmentu energii elektrycznej od niestabilnych cen paliw kopalnych, ochrona konsumentów przed skokami cen oraz przyspieszenie wdrażania OZE.

Anna Ruszczak news Uchwały krajobrazowe w miastach pod znakiem zapytania

Uchwały krajobrazowe w miastach pod znakiem zapytania Uchwały krajobrazowe w miastach pod znakiem zapytania

W wielu polskich miastach uchwały krajobrazowe stanęły pod znakiem zapytania. Powodem jest wydane 12 grudnia 2023 roku orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

W wielu polskich miastach uchwały krajobrazowe stanęły pod znakiem zapytania. Powodem jest wydane 12 grudnia 2023 roku orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

Wybrane dla Ciebie

Taka winda to idealne rozwiązanie dla Twojego budynku »

Taka winda to idealne rozwiązanie dla Twojego budynku » Taka winda to idealne rozwiązanie dla Twojego budynku »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego » Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Posadzki żywiczne - jakie wybrać?

Posadzki żywiczne - jakie wybrać? Posadzki żywiczne - jakie wybrać?

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź » Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Domofony - zabezpieczenie budynku przed obcymi »

Domofony - zabezpieczenie budynku przed obcymi » Domofony - zabezpieczenie budynku przed obcymi »

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku? Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy? Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady » Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Dedykowana platforma dla zarządców nieruchomości »

Dedykowana platforma dla zarządców nieruchomości » Dedykowana platforma dla  zarządców nieruchomości »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Najnowsze produkty i technologie

WAGO Building Industry Days 2025 już wkrótce!

Building Industry Days 2025 już wkrótce! Building Industry Days 2025 już wkrótce!

Building Industry Days 2025 to wyjątkowe wydarzenie branżowe, które odbędzie się w dniach 11–12 czerwca 2025 roku w nowoczesnej siedzibie firmy WAGO, zlokalizowanej w podwrocławskich Wróblowicach.

Building Industry Days 2025 to wyjątkowe wydarzenie branżowe, które odbędzie się w dniach 11–12 czerwca 2025 roku w nowoczesnej siedzibie firmy WAGO, zlokalizowanej w podwrocławskich Wróblowicach.

Blue Bolt Blue Bolt – jak technologia ułatwia życie zarządcy nieruchomości?

Blue Bolt – jak technologia ułatwia życie zarządcy nieruchomości? Blue Bolt – jak technologia ułatwia życie zarządcy nieruchomości?

Wśród wielu dostępnych na rynku aplikacji można również znaleźć użyteczne narzędzia do zarządzania budynkami, zarówno mieszkalnymi, jak i komercyjnymi. Trzeba jednak wybierać rozważnie. Właściciele, zarządcy...

Wśród wielu dostępnych na rynku aplikacji można również znaleźć użyteczne narzędzia do zarządzania budynkami, zarówno mieszkalnymi, jak i komercyjnymi. Trzeba jednak wybierać rozważnie. Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków oczekują innowacyjnych i funkcjonalnych rozwiązań, przynoszących wymierne korzyści. Twórcy aplikacji Blue Bolt wychodzą im naprzeciw.

Caparol Polska Sp. z o.o. Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu?

Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu? Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu?

Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców...

Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców – spotkań na świeżym powietrzu, zabaw dzieci czy innych wspomnień, nierzadko uwiecznionych na fotografiach. Wygląd ścian zewnętrznych naszego budynku nie jest przypadkowy – wpływa na nasze samopoczucie, sposób postrzegania przestrzeni i cały wizerunek społeczności. Dlatego warto zadbać, aby...

Kiona Jak SM w Głogowie Zyskuje Miliony z Białych Certyfikatów

Jak SM w Głogowie Zyskuje Miliony z Białych Certyfikatów Jak SM w Głogowie Zyskuje Miliony z Białych Certyfikatów

14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie...

14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie Mieszkaniową Nadodrze w Głogowie oraz Kiona.

TrokenTech Sp. z o.o. Jak zoptymalizować remont dachu z papy w bloku przy użyciu płynnych membran hydroizolacyjnych?

Jak zoptymalizować remont dachu z papy w bloku przy użyciu płynnych membran hydroizolacyjnych? Jak zoptymalizować remont dachu z papy w bloku przy użyciu płynnych membran hydroizolacyjnych?

Remont dachu w blokach mieszkalnych i budynkach wielorodzinnych to wyzwanie, z którym regularnie mierzy się wielu zarządców nieruchomości, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe. Dachy pokryte papą, choć...

Remont dachu w blokach mieszkalnych i budynkach wielorodzinnych to wyzwanie, z którym regularnie mierzy się wielu zarządców nieruchomości, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe. Dachy pokryte papą, choć przez lata sprawdzały się jako skuteczna izolacja, z czasem tracą swoje właściwości ochronne. Inwestycja w tradycyjną naprawę może wiązać się z wysokimi kosztami oraz uciążliwościami dla mieszkańców. Alternatywą, która pozwala zoptymalizować proces remontu, są płynne membrany hydroizolacyjne. W poniższym...

Blue Bolt Blue Bolt - rezerwacje zasobów budynkowych - oszczędności i zyski

Blue Bolt - rezerwacje zasobów budynkowych - oszczędności i zyski Blue Bolt - rezerwacje zasobów budynkowych - oszczędności i zyski

Idealne rozwiązanie do zarządzania wspólnymi zasobami budynku lub całego osiedla, które wnosi realną wartość dla właściciela i użytkowników? Daje możliwości oszczędzania i czerpania zysków, a jednocześnie...

Idealne rozwiązanie do zarządzania wspólnymi zasobami budynku lub całego osiedla, które wnosi realną wartość dla właściciela i użytkowników? Daje możliwości oszczędzania i czerpania zysków, a jednocześnie komfort i bezpieczeństwo? To możliwe dzięki funkcjonalności współdzielenia i rezerwacji w aplikacji Blue Bolt.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.