administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Kryzys klimatyczny i mózg

Helena Śpiewak | Administrator i Menedżer Nieruchomości 5/2022 | 2022-06-04
Kryzys klimatyczny i mózg, fot. pixabay

Kryzys klimatyczny i mózg, fot. pixabay

Nasz mózg posiada sporo narzędzi neutralizujących poczucie winy. Ludzie zawsze znajdą sposób, by nie dostrzegać problemu lub by go bagatelizować czy zmniejszyć poczucie winy. Jeśli chodzi o niszczenie środowiska, czę­sto wskazujemy innych, jako bardziej win­nych.

Zobacz także

Bank Pocztowy S.A. Kredyt na OZE dla spółdzielni i wspólnot

Kredyt na OZE dla spółdzielni i wspólnot Kredyt na OZE dla spółdzielni i wspólnot

Wysokie ceny energii, termomodernizacji oraz ogólnego utrzymania budynków będą dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych coraz większym wyzwaniem. W obliczu takiej sytuacji Bank Pocztowy wychodzi naprzeciw...

Wysokie ceny energii, termomodernizacji oraz ogólnego utrzymania budynków będą dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych coraz większym wyzwaniem. W obliczu takiej sytuacji Bank Pocztowy wychodzi naprzeciw potrzebom lokalnych społeczności, oferując korzystne rozwiązanie w postaci Kredytu na OZE (Odnawialne Źródła Energii).

L’Avenir Du Monde sp. z o.o. System Ecosorting - poprawna segregacja odpadów komunalnych we wspólnotach i spółdzielniach

System Ecosorting - poprawna segregacja odpadów komunalnych we wspólnotach i spółdzielniach System Ecosorting - poprawna segregacja odpadów komunalnych we wspólnotach i spółdzielniach

Ecosorting oferuje wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym system, który wspiera poprawną segregację odpadów komunalnych. System obejmuje urządzenia techniczne i dokumentację formalną. Firma gwarantuje...

Ecosorting oferuje wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym system, który wspiera poprawną segregację odpadów komunalnych. System obejmuje urządzenia techniczne i dokumentację formalną. Firma gwarantuje także wsparcie merytoryczne. Jak usługa Ecosorting wpływa na życie mieszkańca danej nieruchomości? Odpowiadamy na najczęstsze pytania lokatorów.

Bank Pocztowy S.A. Finansowanie OZE – łatwiej, szybciej, prościej. Bank Pocztowy oferuje kredyt na korzystnych warunkach

Finansowanie OZE – łatwiej, szybciej, prościej. Bank Pocztowy oferuje kredyt na korzystnych warunkach Finansowanie OZE – łatwiej, szybciej, prościej. Bank Pocztowy oferuje kredyt na korzystnych warunkach

Wychodząc naprzeciw potrzebom Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych, Bank Pocztowy oferuje elastyczny Kredyt na OZE o dowolnej wysokości, jednak nie niższy niż 10 tysięcy złotych. Jak przyznaje Paweł Andrzejczyk,...

Wychodząc naprzeciw potrzebom Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych, Bank Pocztowy oferuje elastyczny Kredyt na OZE o dowolnej wysokości, jednak nie niższy niż 10 tysięcy złotych. Jak przyznaje Paweł Andrzejczyk, Dyrektor Departamentu Bankowości Instytucjonalnej Banku Pocztowego, kredyt na odnawialne źródła energii (OZE) to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych, które chciałyby w najbliższym czasie sfinansować projekty związane z efektywnością energetyczną.

Doktor Wojciech Glac, neurobiolog i badacz mózgu wyjaśnia, dlaczego tak trudno jest bronić się przed katastrofą klimatyczną i co wspólnego ma np. uzależnienie od papierosów z degradacją środowiska: – Wbrew temu, co chcemy o sobie myśleć, mamy silne skłonności do podejmowania decyzji bez udziału tych części mózgu, które są odpowiedzialne za racjonalność. Boczna kora przedczołowa jest tą częścią mózgu, która czuwa nad tym, by nasze decyzje były rozsądne, ale jest dość leniwa i w gruncie rzeczy z rzadka interweniuje. Ona też jest kluczem w kontrolowaniu naszych impulsów, w tym napędu do zdobywania nagród. I ta właśnie cecha decyduje o tym, czy łatwo poddajemy się konsumpcjonizmowi.

Wielkie liczby to abstrakcja

Okazuje się, że jesteśmy wyposażeni w duże kory przedczołowe, które wraz z obszarami kory położonej w tylnych częściach mózgu pozwalają nam myśleć abstrakcyjnie. O tym, że 1000 jest większe niż 100, wiemy bez potrzeby wizualizowania ich w postaci zapałek. Rzecz jasna, im większa liczba, tym trudniej nam ją sobie wyobrazić. – Milion sekund to 11 dni, miliard sekund to 32 lata – porównanie, którego często używam – mówi dr Glac. I dodaje, że ludzie robią wielkie oczy, bo dopiero takie porównanie daje obraz pewnych abstrakcyjnych wielkości. Gdy liczby rosną do naprawdę dużych, to paradoksalnie nie przerażają już nas, obojętniejemy na nie, bo trudno nam je sobie wyobrazić? Czyż tak nie jest w przypadku pandemii COVID-19? (przyp. autorki).

Według prognoz naukowców, gdy nie wygramy walki o klimat, za kilkadziesiąt lat na Ziemi będzie nawet 2 mld uchodźców klimatycznych. Gdy największe stadiony mieszczą do 100 tys. ludzi, spróbujmy sobie wyobrazić 20 tys. takich stadionów, wypełnionych po brzegi! Skalę zjawiska możemy przedstawić też inaczej, odnosząc liczbę uchodźców do wszystkich (prawie 8 mld) ludzi na Ziemi. Z zestawienia wynika, że prognozowana liczba uchodźców to prawie ¼ aktualnej światowej populacji. Spróbujmy sobie wyobrazić, że tylu ludzi będzie szukało na Ziemi nowego miejsca do życia!

Jak twierdzi nauka, proces wartościowania nie musi odbywać się wyłącznie świadomie. Obszary przyśrodkowej kory przedczołowej, które znajdują się po wewnętrznej stronie półkul mózgowych, wraz z układem nagrody są odpowiedzialne za automatyczne wartościowanie. Pozwalają na to, by nawet instynktownie poczuć, że problem (w tym przypadku klimatyczny) jest poważny.

Wiemy, że jest źle, ale nic z tym nie robimy

Świadomość zagrożeń dla klimatu, dla bioróżnorodności, a więc i dla nas samych, rośnie. Mimo to nie idą za tym żadne działania. Jesteśmy świadomi procesu i tego, jakie będą jego skutki, a jednak nie robimy nic, albo mało, by go zatrzymać. Dlaczego?

Przypomnijmy – ludzie często mają skłonność do podejmowania decyzji bez udziału tej części mózgu, która jest odpowiedzialna za ich racjonalność. Na to, aby nasze decyzje były rozsądne, ma wpływ boczna kora przedczołowa, ale ona raczej rzadko interweniuje. Gdy struktury leżące w głębi mózgu wstępnie przygotują nasze decyzje, boczna kora przedczołowa niezbyt często hamuje zachowania, do których nie powinna dopuścić. Dlaczego?

Dr Glac tłumaczy to na przykładzie osoby uzależnionej od nikotyny. Palacz najczęściej jest świadomy, czym grozi palenie papierosów. Wie, że może zachorować na nowotwór i inne choroby. Nie przestaje jednak palić, choć zdrowy rozsadek podpowiada mu, że tak należałoby zrobić. Jego mózg dokonuje jednak innego wyboru. Powód? Im bardziej odległe jest to, co nam zagraża, tym wydaje się mniej prawdopodobne. Z drugiej strony to, co przyjemne, jest na wyciągnięcie ręki. Jest więc bardziej realne. Nasz mózg, planując i wytwarzając motywację do różnych działań, kieruje się przy ocenie prawdopodobieństwa jakiegoś wydarzenia czynnikiem czasu, a także własnymi doświadczeniami. Zatem tak długo, jak jakieś zachowanie nie przynosi nam strat, tak długo instynktownie nie widzimy zagrożenia. A wręcz odwrotnie. – Palenie daje przyjemność, więc przyśrodkowa kora przedczołowa uruchamia to zachowanie, mając pewność, że wszystko jest ok. A boczna kora przedczołowa nie protestuje – analizuje ekspert. – Przecież znają się od urodzenia.

Analogicznie jest w przypadku zagrożeń klimatycznych. Nasza świadomość wie, że przyczyniamy się do tych zagrożeń swoim stylem życia i zachowaniem. Jednakże skutki wydają nam się bardzo odległe, a więc mało realne. A nasz mózg wybiera to, co bliskie, realne i… przyjemne. Wniosek: jesteśmy uzależnieni od konsumpcyjnego stylu życia. Mechanizm, który za tym stoi jest dokładnie taki sam, jak w przypadku typowych uzależnień. Okazuje się, że im więcej korzyści odnosimy z konsumpcji, im więcej – mówiąc językiem neurobiologii – nasz mózg otrzymuje nagród w związku z tym, co kupujemy, co jemy, jak spędzamy wolny czas, tym mniejszą – z czasem – przyjemność nam te rzeczy sprawiają. Tym samym – czując deficyt przyjemności, jesteśmy coraz bardziej nastawieni na zdobywanie kolejnych nagród, czyli przyjemności. Kiedy dojdzie do uruchomienia tego mechanizmu, bardzo trudno go zatrzymać. Kiedy nie otrzymujemy nagrody, w mózgu dochodzi do wyraźnego pogorszenia nastroju.

Rezygnacja z działań, które negatywnie wpływają na klimat, to droga do takiego właśnie stanu z objawami zespołu abstynencji. Może nie tak ostrym, jak w przypadku uzależnienia farmakologicznego, ale jednak.

„Rozpasana” konsumpcja

Gdy mamy jakiś dylemat, uruchamia się proces decyzyjny. Na jednej szali nasza chwilowa, konsumpcyjna przyjemność, na drugiej – zagrożenia wynikające z konsumpcji w skali globalnej. Sięgając do naszej nikotynowej analogii – na jednej szali papieros i przyjemność palenia, na drugiej odległe zagrożenie zachorowania na raka. Ale nie tylko, mózg bierze pod uwagę także skutki nie zapalenia papierosa (pogorszenie nastroju).

Przy braku hamującej aktywności bocznej kory przedczołowej zakup nowego ciucha, czy wyjazd na Majorkę pozwalają nie tylko pozbyć się chandry, ale wręcz dają przyjemność. Uruchamia się zachowanie, którym jest konsumpcja. I tak na okrągło, coraz częściej, coraz więcej.

Ciekawe, komu trudniej zrezygnować z „konsumpcyjnych przyjemności”? Czy tym, które mają ich raczej mało, czy tym, których styl życia i konsumpcja są już „rozpasane”?

Nauka twierdzi, że im częściej otrzymujemy nagrody i im są one większe, tym szybciej następuje tzw. habituacja aktywności nagrody, czyli osłabienie odczuwania przyjemności. Jednocześnie zwiększa się oczekiwanie nagrody, co stanowi motywację do jej zdobycia. Skutek? Tym, którzy mają już dużo, trudniej zrezygnować z konsumpcjonizmu, niż tym, którzy jeszcze do niego nie przywykli.

Jest jednak pewne „ale”. To zmienność międzyosobnicza, która powoduje, że nie u wszystkich procesy te zachodzą z taką samą intensywnością. Poza tym różnimy się tzw. zdolnością do odraczania nagrody, czyli do świadomego, racjonalnego analizowania decyzji, które chcemy podjąć. Ta właśnie cecha decyduje o tym, czy łatwiej, czy oporniej ulegamy konsumpcjonizmowi.

Egoizm górą! 

Czy Istnieje jakiś punkt zwrotny, w którym nasz mózg wznosi się na poziom globalnego myślenia? Może to mechanizm zarezerwowany, jak twierdzą niektórzy, tylko na czas wojen? Może jesteśmy wolno gotującymi się żabami i dopiero na koniec zauważymy (lub nie), że jest już za późno.

Jesteśmy gatunkiem stadnym. W naszą naturę wpisane jest działanie w grupie. I naśladowanie, a także działanie zgodnie z oczekiwaniami stada. Mamy do tego nawet specjalne obwody w mózgu. Za nasze społeczne zachowania odpowiedzialne są określone partie kory mózgowej oraz starsze ewolucyjnie struktury leżące pod korą mózgową. Każdy z nas czuje odpowiedzialność społeczną, ale najważniejsze jest dla nas nasze własne dobro. To dość smutne, ale funkcje społeczne naszego mózgu nie eliminują naszego egoizmu, jedynie go równoważą. Każdy z nas, choć jest w stanie robić rzeczy, które dla innych są korzystne, a także unikać tych, które im szkodzą, w swoich wyborach ma na względzie głównie własne dobro.

Tak więc, dopóki na własnej skórze nie odczujemy skutków zagrożenia środowiska tak długo groźba jego degradacji będzie dla nas czymś trudnym do wyobrażenia. Dodajmy, że wyobrażanie sobie negatywnych skutków naszych działań w przyszłości, kosztowałoby nas zbyt dużo. Musielibyśmy np. uaktywnić naszą boczną korę przedczołową po to, by finalnie… pozbawić się nagrody. Jest to coś, czego większość z nas z założenia nie będzie chciała robić. Wygląda na to, że dopiero namacalność zagrożenia zmieni nasze zbiorowe zachowania.

Co prawda, jest pewien mechanizm, który może przyspieszyć powszechną zmianę zachowań. To przekroczenie masy krytycznej ludzi mówiących o klimacie i środowisku. W swoich decyzjach przez bycie zwierzęciem stadnym opieramy się na naśladownictwie. Staramy się odwzorować zachowania innych ludzi. Osiągnięcie masy krytycznej, czyli odpowiedniej liczby ludzi nie tylko mówiących, ale przede wszystkim prezentujących zachowania zorientowane na ochronę środowiska, jest w stanie zmienić zachowania tych bardziej opornych.

Potrzeba autorytetów

To kolejna zasada działania naszego mózgu. Autorytet to ktoś, kogo znamy, komu ufamy, więc jego zdanie jest dla nas ważne. Na ogół nasz mózg funkcjonuje w taki sposób, że im bliżej kogoś znamy, tym staje się dla nas bardziej wiarygodny. Warto więc mówić innym o swoich proekologicznych postawach i dawać sobie wzajemnie przykład. Idealnie byłoby, gdyby działając, dawać niewerbalny przekaz, że nasza proekologiczna postawa dostarcza nam dużo satysfakcji, czyli nagrodę.

Skuteczne w przekazie mogą być osoby powszechnie znane. Artyści, politycy, celebryci. Docierają do wielkiej liczby ludzi obecnie zwłaszcza przez nowe media. Tak przy okazji obserwacja: dzisiaj politycy i celebryci są większymi autorytetami dla ogółu niż ludzie nauki. Łatwiej słucha się znanych i ładnych niż mądrych (czyli posiadających wiedzę naukową).

Nie moja wina – winni inni! 

Jeśli chodzi o niszczenie środowiska, często wskazujemy innych, jako bardziej winnych. Winni są inni, nie ja. Czy istnieje jakiś mechanizm w mózgu, dzięki któremu łatwiej nam zmyć z siebie poczucie winy albo oskarżać innych? Tak. Każdy z nas ma wbudowane mechanizmy neutralizujące. One oczywiście różnią się stopniem nasilenia. Są osoby, które nigdy nie czują się winne, ale są też takie, które wszystko biorą na siebie. Większość z nas jest gdzieś pomiędzy tymi skrajnościami.

Ogólnie rzecz biorąc, aby uruchomił się mechanizm neutralizujący, musi pojawić się w mózgu jakaś przesłanka, która uruchomi mechanizm alarmowy – sygnalizujący potencjalny błąd. Na alarm bije w naszym mózgu kora zakrętu obręczy, która kieruje naszą uwagę na potencjalny problem. Jeżeli zrobiliśmy coś nie tak, albo chcemy to zrobić, czyli mamy silną motywację do zrobienia czegoś, co nie będzie ok, nasza boczna kora przedczołowa może zacząć szukać wytłumaczenia naszego zachowania. Cały wysiłek zostanie wówczas skierowany na neutralizację problemu, czyli pozbycie się dysonansu poznawczego, poprzez znalezienie dodatkowych argumentów na rzecz naszego wyboru. Zawsze się znajdzie jakaś wymówka. Jednym z częstych sposobów unikania poczucia odpowiedzialności i winy jest unikanie sygnałów świadczących o błędzie. Ludzie nie patrzą sobie np. w oczy, gdy kłamią. I analogicznie ci, którzy nie chcą mieć poczucia winy w związku ze swoimi działaniami narażającymi środowisko, unikają informacji o zagrożeniach środowiska lub wyszukują takie, które bagatelizują problem. To naturalne. Widzimy tylko to, co chcemy zobaczyć. Wykorzystujemy swoją wolną wolę i boczną korę przedczołową do kierowania uwagi tylko na informacje, które są nam na rękę. Mózg pomaga dobierać sobie źródła w taki sposób, by nie narażać się na zmianę poglądów.

Gdyby wszystkie media i grupy polityczne mówiły jednym głosem w sprawie ochrony środowiska, trudno byłoby uniknąć informacji na ten temat. A tak – jedni biją na alarm w zgodzie z naukowymi doniesieniami, a inni twierdzą, że to ściema i wymysły tych, którzy chcą sterować naszymi mózgami, oczywiście w niecnych zamiarach. Zauważmy, zawsze pojawi się jakaś spiskowa teoria, która zakłóca poparte przez naukę działania.

Mózg w trybie hedonistycznym

Ludzie zawsze znajdą sposób, by nie dostrzegać problemu lub by go bagatelizować wskazując, że inni są gorsi niż my. W różnym kontekście nasze zachowanie postrzegamy różnie. Ktoś, kto wyrzucił śmieci do lasu, czuje się gorszy, kiedy porówna się z kimś, kto segreguje śmieci i oszczędza wodę. Ale ta sama osoba czuje się znacznie lepiej, kiedy porówna się z koncernem, który produkuje ogromne ilości zanieczyszczeń. Niech oni najpierw coś zmienią, są bardziej winni niż ja – pomyśli.

Nasz mózg szuka potwierdzenia swoich decyzji. Podejmujemy je często instynktownie, dopiero potem dorabiamy teorię. Podobnie jak nałogowcy, którzy dla swoich nałogów szukają wytłumaczenia i tak długo, póki nie znajdą się na dnie, lekceważą problem.

Ktoś, kto działa na szkodę środowiska także korzysta z tych sposobów. Ciężko się zresztą temu dziwić, wiedząc, jak działa nasz mózg. Nadrzędnym celem naszego mózgu jest poszukiwanie komfortu, w którego strefie lubimy przebywać. Poszukujemy więc przyjemności, która nas napędza do szukania kolejnych. To oczywiście ma też swoje dobre strony. Wpływa pozytywnie na nasz rozwój, który często jest korzystny i dla społeczeństwa, i dla środowiska.

Mózg dba także o nasze poczucie bezpieczeństwa. To wartość nadrzędna. Ale wtedy, gdy nie ma bezpośredniego zagrożenia, nasz mózg nie widzi przeszkód, aby włączyć tryb hedonistyczny. Tylko zagrożenie wyłącza ten tryb. A tego na razie nie widać. Dlatego gonimy za przyjemnościami, napędzając konsumpcjonizm i degradując tym samym środowisko.

Dorośli mają mózgi pełne nawyków, zakodowane schematy działania i modyfikowane doświadczaniem przyjemności układy nagrody. Dzieci mają „czystą kartę”. Jeśli jednak będziemy je uczyć konsumpcjonizmu, to statystycznie rzecz biorąc, większość pójdzie tą właśnie drogą. To nieuniknione, bo taka jest ludzka natura, bo tak działa ludzki mózg. 

Komentarze

Powiązane

Anna Ruszczak news Kompostowanie ważnym ogniwem biogospodarki

Kompostowanie ważnym ogniwem biogospodarki Kompostowanie ważnym ogniwem biogospodarki

Do ponad 13 proc. wzrósł w Polsce w ostatnim roku udział kompostowania w procesie przetwarzania odpadów komunalnych. Założenia Europejskiego Zielonego Ładu mają na celu ograniczenie zużycia nawozów i pestycydów...

Do ponad 13 proc. wzrósł w Polsce w ostatnim roku udział kompostowania w procesie przetwarzania odpadów komunalnych. Założenia Europejskiego Zielonego Ładu mają na celu ograniczenie zużycia nawozów i pestycydów i mogą niebawem zwiększyć zainteresowanie kompostowaniem. Rośliny uprawiane w ziemi zasilanej kompostem są lepiej odżywione i odporniejsze na choroby, szkodniki i zmiany temperatur. Kompost z odpadów kuchennych ogranicza marnowanie żywności. Obniżki opłat za odbiór śmieci w zamian za kompostownie...

mgr inż. Bartłomiej Monczyński Wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat Wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Wyższa temperatura w zabudowie miejskiej jest skutkiem promieniowania absorpcyjnego spowodowanego sztucznymi materiałami miejskimi, transpiracji z budynków i infrastruktury, uwalniania antropogenicznego...

Wyższa temperatura w zabudowie miejskiej jest skutkiem promieniowania absorpcyjnego spowodowanego sztucznymi materiałami miejskimi, transpiracji z budynków i infrastruktury, uwalniania antropogenicznego ciepła od mieszkańców i urządzeń oraz efektem blokowania przepływu powietrza przez budynki – znaczny udział w tym procesie mają ciemne powierzchnie, takie jak bitumiczne pokrycia dachowe.

Helena Śpiewak Miasta przyszłości

Miasta przyszłości Miasta przyszłości

Już ponad połowa populacji świata mieszka w miastach, odpowiadając za większość globalnego zużycia energii oraz emisji gazów cieplarnianych. Jakie będą polskie miasta przyszłości?

Już ponad połowa populacji świata mieszka w miastach, odpowiadając za większość globalnego zużycia energii oraz emisji gazów cieplarnianych. Jakie będą polskie miasta przyszłości?

Redakcja Projektowanie ekoosiedla

Projektowanie ekoosiedla Projektowanie ekoosiedla

Zieleń stanowi o atrakcyjności osiedla mieszkaniowego. Zwłaszcza obecnie duży nacisk kładziony jest na to, aby była czymś więcej, niż przypadkowym zestawem trawników i rachitycznych drzewek poprzecinanych...

Zieleń stanowi o atrakcyjności osiedla mieszkaniowego. Zwłaszcza obecnie duży nacisk kładziony jest na to, aby była czymś więcej, niż przypadkowym zestawem trawników i rachitycznych drzewek poprzecinanych chodnikami. W mieście, podobnie jak na wsi, ludzie zaczęli cenić sobie kontakt z naturą. Mieszkańcy osiedli rozumieją też, że dobrze zaprojektowany teren zielony jest nie do przecenienia w kontekście ocieplenia klimatu i związanych z nim wyzwań.

Anna Ruszczak news Pod wpływem konsumentów prawie 60 proc. firm zwiększa cele środowiskowe

Pod wpływem konsumentów prawie 60 proc. firm zwiększa cele środowiskowe Pod wpływem konsumentów prawie 60 proc. firm zwiększa cele środowiskowe

Prawie 90 proc. Polaków uważa, że ich wybory i jednostkowe działania mogą mieć pozytywny wpływ na rozwiązywanie globalnych problemów społecznych i środowiskowych. Dzięki nim, 57 proc. firm zwiększyło zakres...

Prawie 90 proc. Polaków uważa, że ich wybory i jednostkowe działania mogą mieć pozytywny wpływ na rozwiązywanie globalnych problemów społecznych i środowiskowych. Dzięki nim, 57 proc. firm zwiększyło zakres celów środowiskowych. Nie tylko wymagania konsumentów, ale i globalny kryzys może się stać wyzwalaczem pozytywnej zmiany w zakresie odpowiedzialnego biznesu.

Helena Śpiewak Tragedia Odry

Tragedia Odry Tragedia Odry

Zatrucie rzeki toksynami to mało powiedziane. Mamy do czynienia z niewyobrażalną, i co gorsza nieprzewidywalną w skutkach, katastrofą ekologiczną. Tony martwych ryb, zatrutych chemikaliami wyławiane są...

Zatrucie rzeki toksynami to mało powiedziane. Mamy do czynienia z niewyobrażalną, i co gorsza nieprzewidywalną w skutkach, katastrofą ekologiczną. Tony martwych ryb, zatrutych chemikaliami wyławiane są na setkach kilometrów biegu rzeki. Zniszczony został ekosystem Odry. – Wybrane komunikaty, relacje, komentarze

Anna Ruszczak news Smog powraca – trudny sezon dla samorządów

Smog powraca – trudny sezon dla samorządów Smog powraca – trudny sezon dla samorządów

We Wrocławiu tempo wymiany pieców na koniec 2021 roku było bardzo dobre i rok 2022 miał być kontynuacją, niestety nastąpiło załamanie. Jakość powietrza w mieście przez ostatnie dwa lata poprawiła się i...

We Wrocławiu tempo wymiany pieców na koniec 2021 roku było bardzo dobre i rok 2022 miał być kontynuacją, niestety nastąpiło załamanie. Jakość powietrza w mieście przez ostatnie dwa lata poprawiła się i Wrocław mieści się w ustalonych przez WHO limitach liczby dni z przekroczonym stężeniem szkodliwych pyłów.

Joanna Ryńska Zielono-niebieska infrastruktura a adaptacja miast do zmian klimatu

Zielono-niebieska infrastruktura a adaptacja miast do zmian klimatu Zielono-niebieska infrastruktura a adaptacja miast do zmian klimatu

Jednym z celów współczesnej urbanistyki jest zyskiwanie przez miasta elastyczności w adaptacji do długotrwałych zmian klimatu lub w ograniczaniu strat wynikających z zachodzących coraz częściej ekstremalnych...

Jednym z celów współczesnej urbanistyki jest zyskiwanie przez miasta elastyczności w adaptacji do długotrwałych zmian klimatu lub w ograniczaniu strat wynikających z zachodzących coraz częściej ekstremalnych zjawisk pogodowych. Ważną rolę w tych zadaniach odgrywają rozwiązania inżynierskie z obszaru zielono-niebieskiej infrastruktury.

Anna Ruszczak news „Donos” w aplikacji mObywatel

„Donos” w aplikacji mObywatel „Donos” w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel pojawił się specjalny moduł, który pozwoli na szybkie powiadomienie służb o naruszeniach środowiska. Przestępstwa przeciwko środowisku nie są objęte nieformalnym, społecznym zakazem...

W aplikacji mObywatel pojawił się specjalny moduł, który pozwoli na szybkie powiadomienie służb o naruszeniach środowiska. Przestępstwa przeciwko środowisku nie są objęte nieformalnym, społecznym zakazem donoszenia, więc ma to sens.

Redakcja news Jak zatrzymać deszczówkę

Jak zatrzymać deszczówkę Jak zatrzymać deszczówkę

Zmiany klimatyczne, coraz częstsze susze i okresy bezdeszczowe przerywane nawalnymi opadami sprawiają, że większego znaczenia nabierają efektywne, przydomowe systemy zagospodarowania wód opadowych.

Zmiany klimatyczne, coraz częstsze susze i okresy bezdeszczowe przerywane nawalnymi opadami sprawiają, że większego znaczenia nabierają efektywne, przydomowe systemy zagospodarowania wód opadowych.

Helena Śpiewak Skazani na smog!

Skazani na smog! Skazani na smog!

Niestety, w Polsce znowu będziemy mieć więcej smogu! I to przy pełnym poparciu władz, a nawet w wyniku ich decyzji!

Niestety, w Polsce znowu będziemy mieć więcej smogu! I to przy pełnym poparciu władz, a nawet w wyniku ich decyzji!

Anna Ruszczak news Po Nowym Roku zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Po Nowym Roku zmiany w programie „Czyste Powietrze” Po Nowym Roku zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze” to między innymi wyższe progi dochodowe, prawie dwukrotnie wyższe dofinansowanie i urealnienie kosztów jednostkowych. 3 stycznia 2023 roku rusza nabór wniosków...

Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze” to między innymi wyższe progi dochodowe, prawie dwukrotnie wyższe dofinansowanie i urealnienie kosztów jednostkowych. 3 stycznia 2023 roku rusza nabór wniosków do jego nowej edycji.

Anna Ruszczak news 194 mln zł dla stolicy na poprawę systemu gospodarki wodno-ściekowej

194 mln zł dla stolicy na poprawę systemu gospodarki wodno-ściekowej 194 mln zł dla stolicy na poprawę systemu gospodarki wodno-ściekowej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o przekazaniu Warszawie dodatkowych 194 mln zł na poprawę zaopatrzenia w wodę i oczyszczania ścieków. System gospodarki wodno-ściekowej...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o przekazaniu Warszawie dodatkowych 194 mln zł na poprawę zaopatrzenia w wodę i oczyszczania ścieków. System gospodarki wodno-ściekowej w stolicy i okolicach ma zostać usprawniony i unowocześniony.

Helena Śpiewak Polscy liderzy smogu!

Polscy liderzy smogu! Polscy liderzy smogu!

Doskonałą, a jednocześnie bardzo dramatyczną ilustracją „Skazanych na smog”, o których pisałam w listopadowym numerze „Administratora” [1], jest najnowszy ranking najbardziej zanieczyszczonych miejscowości...

Doskonałą, a jednocześnie bardzo dramatyczną ilustracją „Skazanych na smog”, o których pisałam w listopadowym numerze „Administratora” [1], jest najnowszy ranking najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce.

Anna Ruszczak news Polska nie zdążyła z reformą odpadów opakowaniowych – wyższe koszty dla społeczeństwa

Polska nie zdążyła z reformą odpadów opakowaniowych – wyższe koszty dla społeczeństwa Polska nie zdążyła z reformą odpadów opakowaniowych – wyższe koszty dla społeczeństwa

System rozszerzonej odpowiedzialności producentów to nowe unijne zasady organizacji gospodarki odpadami opakowaniowymi. Polska miała czas na jego wprowadzenie 5 stycznia 2023 roku. Niedotrzymanie terminu...

System rozszerzonej odpowiedzialności producentów to nowe unijne zasady organizacji gospodarki odpadami opakowaniowymi. Polska miała czas na jego wprowadzenie 5 stycznia 2023 roku. Niedotrzymanie terminu oznacza nie tylko groźbę kar ze strony Komisji Europejskiej, ale także wymierne straty społeczne i środowiskowe.

Redakcja news Grzyby mogą usuwać toksyny z wód

Grzyby mogą usuwać toksyny z wód Grzyby mogą usuwać toksyny z wód

Toksyny z leków przeciwnowotworowych obecne w wodach można usuwać ze środowiska za pomocą grzybów białej zgnilizny drewna – wykazała naukowczyni z Politechniki Śląskiej.

Toksyny z leków przeciwnowotworowych obecne w wodach można usuwać ze środowiska za pomocą grzybów białej zgnilizny drewna – wykazała naukowczyni z Politechniki Śląskiej.

Anna Ruszczak news Meble solarne podbijają polskie miasta

Meble solarne podbijają polskie miasta Meble solarne podbijają polskie miasta

Ławki, wiaty przystankowe lub kioski informacyjne wyposażone w panele fotowoltaiczne, umożliwiają naładowanie telefonu, dostęp do hot spota czy sprawdzenie informacji o bieżących rozkładach jazdy komunikacji...

Ławki, wiaty przystankowe lub kioski informacyjne wyposażone w panele fotowoltaiczne, umożliwiają naładowanie telefonu, dostęp do hot spota czy sprawdzenie informacji o bieżących rozkładach jazdy komunikacji miejskiej.

Helena Śpiewak Domy coraz bardziej eko

Domy coraz bardziej eko Domy coraz bardziej eko

Czy możemy jeszcze uratować klimat? Tak. Ale to coraz trudniejsze, a czasu mamy coraz mniej.

Czy możemy jeszcze uratować klimat? Tak. Ale to coraz trudniejsze, a czasu mamy coraz mniej.

Anna Ruszczak news Nowe obszary Natury 2000

Nowe obszary Natury 2000 Nowe obszary Natury 2000

W Monitorze Polskim opublikowano uchwałę Rady Ministrów w sprawie przekazania Komisji Europejskiej dokumentu dotyczącego zmian w obszarze Natura 2000. W sumie do obszarów chronionych włączono powierzchnię...

W Monitorze Polskim opublikowano uchwałę Rady Ministrów w sprawie przekazania Komisji Europejskiej dokumentu dotyczącego zmian w obszarze Natura 2000. W sumie do obszarów chronionych włączono powierzchnię 385,93 ha, z czego ponad 25 proc. stanowi nowy obszar Mielnik.

dr Kazimierz Dudziński Najtańsza energia to energia zaoszczędzona

Najtańsza energia to energia zaoszczędzona Najtańsza energia to energia zaoszczędzona

Efektywność energetyczna odnoszona jest głównie do etapu produkcji, przesyłania energii, sprawności urządzeń zużywających energię. Niedoceniony jest natomiast etap „konsumpcji” energii, zwłaszcza w sektorze...

Efektywność energetyczna odnoszona jest głównie do etapu produkcji, przesyłania energii, sprawności urządzeń zużywających energię. Niedoceniony jest natomiast etap „konsumpcji” energii, zwłaszcza w sektorze mieszkaniowym, w którym jest ogromny potencjał oszczędności energii w postaci ciepła na ogrzewanie.

Sabina Augustynowicz news Biznes i potencjał zielonej energii

Biznes i potencjał zielonej energii Biznes i potencjał zielonej energii

Relacja z debaty zorganizowanej przez duże firmy po publikacji „Apelu biznesu do władz o wykorzystanie potencjału zielonej energii”.

Relacja z debaty zorganizowanej przez duże firmy po publikacji „Apelu biznesu do władz o wykorzystanie potencjału zielonej energii”.

Anna Ruszczak news Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie

Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie

Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania....

Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania. W stolicy jest wciąż ok. 4,4 tys. pieców węglowych.

Anna Ruszczak Inwestycje w retencję wodną

Inwestycje w retencję wodną Inwestycje w retencję wodną

2 marca 2023 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Zatrzymaj wodę – efekty wdrażania działań zwiększających retencję wodną w Polsce”. Miała ona na celu przedstawienie wstępnych wyników i szczegółowych...

2 marca 2023 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Zatrzymaj wodę – efekty wdrażania działań zwiększających retencję wodną w Polsce”. Miała ona na celu przedstawienie wstępnych wyników i szczegółowych rozwiązań wspierających realizację planu reagowania na niedobór wody (PPNW). PPNW zakłada podwojenie zasobów wodnych kraju do 2030 roku.

Anna Ruszczak news Korzyści z fotowoltaiki na dachu tylko dla wspólnoty mieszkaniowej – nie dla jej członków

Korzyści z fotowoltaiki na dachu tylko dla wspólnoty mieszkaniowej – nie dla jej członków Korzyści z fotowoltaiki na dachu tylko dla wspólnoty mieszkaniowej – nie dla jej członków

Grantem OZE interesuje się wiele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Warto pamiętać, że korzyści z zainstalowania na dachu fotowoltaiki będzie miała spółdzielnia i wspólnota, a nie bezpośrednio mieszkańcy.

Grantem OZE interesuje się wiele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Warto pamiętać, że korzyści z zainstalowania na dachu fotowoltaiki będzie miała spółdzielnia i wspólnota, a nie bezpośrednio mieszkańcy.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredytna OZE. Sprawdź szczegóły »

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredytna OZE. Sprawdź szczegóły » Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredytna OZE. Sprawdź szczegóły »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.