CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Atrakcyjna przestrzeń wspólna nie bez znaczenia

 Redakcja  |  16.07.2018
Dobrze zaprojektowana przestrzeń wpływa na dobry nastrój mieszkańców, sprzyja budowaniu relacji międzyludzkich, kreuje poczucie bliskości i przynależności do określonej społeczności
Dobrze zaprojektowana przestrzeń wpływa na dobry nastrój mieszkańców, sprzyja budowaniu relacji międzyludzkich, kreuje poczucie bliskości i przynależności do określonej społeczności
fot. archiwum redakcji

Zadbana i atrakcyjna przestrzeń wspólna zyskuje na znaczeniu. Osoby rozglądające się za nowym mieszkaniem obok metrażu, rozkładu pokoi, piętra czy lokalizacji coraz częściej zwracają uwagę na najbliższe otoczenie. Ludzie chcą mieszkać w ciekawych miejscach, które zaoferują im różne możliwości wypoczynku.

 Przestrzeń wspólna, czyli wszystko to, co znajduje się na terenie osiedla i z czego wspólnie korzystają mieszkańcy, m.in. place zabaw, fragmenty zieleni, a nawet zwykła, drewniana ławka. Dobrze zaprojektowana przestrzeń wpływa na dobry nastrój mieszkańców, sprzyja budowaniu relacji międzyludzkich, kreuje poczucie bliskości i przynależności do określonej społeczności.

Przeczytaj również: Gdzie w Polsce buduje się najwięcej mieszkań komunalnych?

Po pierwsze: estetyka

Wizualne piękno ma bardzo pozytywny wpływ na człowieka – uspokaja i wprowadza w dobre samopoczucie. Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Gothenburgu w Szwecji pokazały, że ładne przestrzenie poprawiają zdrowie zarówno fizyczne (np. chora osoba szybciej zdrowieje), jak i psychiczne. Nic dziwnego, że obecne osiedla często przypominają artystyczne dzieła sztuki, które są miłym dla ludzkiego oka widokiem. W przestrzeni wspólnej nie powinno brakować stref zielonych. Odpowiedni klimat nadadzą też dróżki spacerowe oraz oświetlenie, które bezpiecznie doprowadzi każdego mieszkańca prosto pod klatkę. Drzewa, krzaki i kwiaty – dzięki dużej ilości roślinności, każdy poczuje bliskość i świeży powiew natury.

Zobacz także: Problemy w sektorze budowlanym


Po drugie: sąsiad

Sondaż przeprowadzony przez Centrum Badania Opinii Społecznej (Kontakty z sąsiadami i inne więzi społeczne, listopad 2017) wykazał, że 89% Polaków nie unika kontaktu ze swoimi sąsiadami. Mimo to, aż 65% z nich potwierdziło, że utrzymuje dystans w sąsiedzkich relacjach. Reszta badanych przyznała, że stroni od jakiejkolwiek styczności ze współmieszkańcami. Wielu deweloperów dostrzegło potrzebę stworzenia przestrzeni, która pozwoliłaby na rozwijanie relacji międzyludzkich. Przykładem takich przestrzeni mogą być kąciki rozrywki dla dzieci, piaskownice, sale kinowe, strefy fitness, miejsce na pikniki rodzinne. Wszystko to ma służyć zacieśnianiu więzi pomiędzy mieszkańcami danego osiedla.

Po trzecie: otwarta przestrzeń

Z kolei psycholog kliniczny dr Marek Pawlikowski zwraca uwagę na istotną potrzebę ludzką. Twierdzi, że kontakt z innymi ludźmi zaspokaja potrzeby opieki, przynależności, bezpieczeństwa, oparcia, miłości. Argumenty te także są uwzględniane przez deweloperów, którzy coraz częściej stawiają na częściowo otwarte podwórka, które obejmują nie tylko budynki mieszkalne, lecz także punkty usługowo-handlowe.

Osiedle to nie tylko kilka budynków wybudowanych blisko siebie, to przede wszystkim społeczność, która poprzez poczucie przynależności tworzy wspólnotę i przyjazne do życia miejsce. Przestrzeń wspólną można więc nazwać sercem każdej inwestycji, która co raz częściej ma finalny wpływ na wybór przyszłego mieszkania. Inwestorzy podczas tworzenia projektów powinni sprawdzić obecną sytuację na rynku i zweryfikować preferencje oraz potrzeby potencjalnych lokatorów. Ostatecznie to właśnie dzięki nim rynek mieszkaniowy wciąż prężnie się rozwija.

Źródło: Profbud

[branża deweloperska, otwarte osiedla, przestrzeń osiedlowa, profbud, relacje międzyludzkie, estetyka na osiedlu, przestrzeń wspólna na osiedlu, przestrzeń zielona]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Audyt energetyczny budynku – co to jest i jak go wykonać?

Mostki termiczne budynkuWiele słyszy się w ostatnim czasie o audytach energetycznych budynków i termomodernizacji. Jedno i drugie ściśle się ze sobą wiąże. Audyt to swoista ekspertyza, która powinna... Czytam więcej »


Szkolenie: Standardy rozrachunków finansowych spółdzielni mieszkaniowej pod rządem nowego prawa »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniSzkolenie przeznaczone jest dla kadry zarządzającej i finansowo-księgowej spółdzielni mieszkaniowych oraz dla .... Chcę zobaczyć program szkolenia »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe?

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

pożar w budynku Jaki grill ogrodowy
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...)... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Balkony dostawne - sposób na powiększenie mieszkania  »

rewitalizacja balkonówWychodząc naprzeciw oczekiwaniom opracowano unikalny system, który pozwala na montaż balkonów zarówno w budynkach już istniejących jak i nowych inwestycjach. Dodatkowo... Czytam więcej »


Pęknięta rura w pionie - kto odpowiada za szkodę?

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

zalana ściana w mieszkaniu Donice z betonu architektonicznego
Pęknięta rura w pionie to zdarzenie, które jest bardzo kłopotliwe zarówno dla mieszkańców bloku, jak i zarządcy. Pociąga ono za sobą różne konsekwencje (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Szkolenia i seminaria dla zarządców »

Szkolenia dla zarządców nieruchomościOdbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych i odbiory elewacji według warunków technicznych wykonania i odbioru robót ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Gdzie wykonać audyt energetyczny budynku?
efektywność energetyczna Audyt energetyczny budynku
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Wiele słyszy się w ostatnim czasie o audytach energetycznych budynków i termomodernizacji. Jedno i drugie ściśle się ze sobą wiąże. Audyt to swoista ekspertyza, która powinna(...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11407|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10985|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl