CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Atrakcyjna przestrzeń wspólna nie bez znaczenia

 Redakcja  |  16.07.2018
Dobrze zaprojektowana przestrzeń wpływa na dobry nastrój mieszkańców, sprzyja budowaniu relacji międzyludzkich, kreuje poczucie bliskości i przynależności do określonej społeczności
Dobrze zaprojektowana przestrzeń wpływa na dobry nastrój mieszkańców, sprzyja budowaniu relacji międzyludzkich, kreuje poczucie bliskości i przynależności do określonej społeczności
fot. archiwum redakcji

Zadbana i atrakcyjna przestrzeń wspólna zyskuje na znaczeniu. Osoby rozglądające się za nowym mieszkaniem obok metrażu, rozkładu pokoi, piętra czy lokalizacji coraz częściej zwracają uwagę na najbliższe otoczenie. Ludzie chcą mieszkać w ciekawych miejscach, które zaoferują im różne możliwości wypoczynku.

 Przestrzeń wspólna, czyli wszystko to, co znajduje się na terenie osiedla i z czego wspólnie korzystają mieszkańcy, m.in. place zabaw, fragmenty zieleni, a nawet zwykła, drewniana ławka. Dobrze zaprojektowana przestrzeń wpływa na dobry nastrój mieszkańców, sprzyja budowaniu relacji międzyludzkich, kreuje poczucie bliskości i przynależności do określonej społeczności.

Przeczytaj również: Gdzie w Polsce buduje się najwięcej mieszkań komunalnych?

Po pierwsze: estetyka

Wizualne piękno ma bardzo pozytywny wpływ na człowieka – uspokaja i wprowadza w dobre samopoczucie. Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Gothenburgu w Szwecji pokazały, że ładne przestrzenie poprawiają zdrowie zarówno fizyczne (np. chora osoba szybciej zdrowieje), jak i psychiczne. Nic dziwnego, że obecne osiedla często przypominają artystyczne dzieła sztuki, które są miłym dla ludzkiego oka widokiem. W przestrzeni wspólnej nie powinno brakować stref zielonych. Odpowiedni klimat nadadzą też dróżki spacerowe oraz oświetlenie, które bezpiecznie doprowadzi każdego mieszkańca prosto pod klatkę. Drzewa, krzaki i kwiaty – dzięki dużej ilości roślinności, każdy poczuje bliskość i świeży powiew natury.

Zobacz także: Problemy w sektorze budowlanym


Po drugie: sąsiad

Sondaż przeprowadzony przez Centrum Badania Opinii Społecznej (Kontakty z sąsiadami i inne więzi społeczne, listopad 2017) wykazał, że 89% Polaków nie unika kontaktu ze swoimi sąsiadami. Mimo to, aż 65% z nich potwierdziło, że utrzymuje dystans w sąsiedzkich relacjach. Reszta badanych przyznała, że stroni od jakiejkolwiek styczności ze współmieszkańcami. Wielu deweloperów dostrzegło potrzebę stworzenia przestrzeni, która pozwoliłaby na rozwijanie relacji międzyludzkich. Przykładem takich przestrzeni mogą być kąciki rozrywki dla dzieci, piaskownice, sale kinowe, strefy fitness, miejsce na pikniki rodzinne. Wszystko to ma służyć zacieśnianiu więzi pomiędzy mieszkańcami danego osiedla.

Po trzecie: otwarta przestrzeń

Z kolei psycholog kliniczny dr Marek Pawlikowski zwraca uwagę na istotną potrzebę ludzką. Twierdzi, że kontakt z innymi ludźmi zaspokaja potrzeby opieki, przynależności, bezpieczeństwa, oparcia, miłości. Argumenty te także są uwzględniane przez deweloperów, którzy coraz częściej stawiają na częściowo otwarte podwórka, które obejmują nie tylko budynki mieszkalne, lecz także punkty usługowo-handlowe.

Osiedle to nie tylko kilka budynków wybudowanych blisko siebie, to przede wszystkim społeczność, która poprzez poczucie przynależności tworzy wspólnotę i przyjazne do życia miejsce. Przestrzeń wspólną można więc nazwać sercem każdej inwestycji, która co raz częściej ma finalny wpływ na wybór przyszłego mieszkania. Inwestorzy podczas tworzenia projektów powinni sprawdzić obecną sytuację na rynku i zweryfikować preferencje oraz potrzeby potencjalnych lokatorów. Ostatecznie to właśnie dzięki nim rynek mieszkaniowy wciąż prężnie się rozwija.

Źródło: Profbud

[branża deweloperska, otwarte osiedla, przestrzeń osiedlowa, profbud, relacje międzyludzkie, estetyka na osiedlu, przestrzeń wspólna na osiedlu, przestrzeń zielona]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10681|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10254|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl