CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy płyty styropianowe na elewację budynku to dobry pomysł? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10731,jak-nakladac-klej-do-styropianu-plyty-styropianowe-na-elewacje
Płyty styropianowe, aby spełniły swoje funkcje wymagają odpowiedniego montażu. Nie bez znaczenia jest...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, klej do styropianu elewacyjnego,

Kupno mieszkania – co warto wiedzieć

 Redakcja  |  25.09.2018  |  2
Na rynku wtórnym klient również powinien w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na cenę i lokalizację mieszkania, a następnie zweryfikować jego stan prawny i fizyczny
Na rynku wtórnym klient również powinien w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na cenę i lokalizację mieszkania, a następnie zweryfikować jego stan prawny i fizyczny
fot. Pixabay

Kupno mieszkania to bardzo ważna decyzja i wcale niełatwa, nawet dla tych, którzy dobrze orientują się w branży nieruchomości. Niezależnie od tego, czy interesuje nas rynek pierwotny czy wtórny, przed wydaniem dużej kwoty na lokal mieszkalny warto dokładnie sprawdzić, za co właściwie płacimy. Co warto wiedzieć przed zakupem mieszkania?

Mieszkanie z rynku pierwotnego – co najpierw?

Po pierwsze: cena

Porównywanie ofert deweloperów pod względem ceny to kluczowy etap całego procesu. Należy też pamiętać o weryfikacji jeszcze innych kwestii, m.in. lokalizacji, samego dewelopera, umowy, budżetu stanu lokalu i budynku. Mieszkanie to inwestycja długoletnia, niekiedy nawet na całe życie, dlatego warto upewnić się co do otoczenia, w którym przyjdzie nam mieszkać. Kluczowy jest też dojazd oraz miejsca parkingowe. Kolejnym ważnym aspektem jest infrastruktura, czyli sklepy, szkoły, przedszkola, punktu usługowe, obiekty sportowe. Nie bez znaczenia są również tereny zielone i rekreacyjne. Co więcej, kupno nieruchomości powinno zostać poprzedzone zajrzeniem do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Zobacz też: Kilka refleksji o spółdzielczości mieszkaniowej

Po drugie: deweloper

Przed zakupem mieszkania z rynku pierwotnego należy się upewnić, że deweloper, którego wybraliśmy, jest godny zaufania. W pierwszej kolejności należy zajrzeć do księgi wieczystej, żeby sprawdzić, czy deweloper ma prawo do dysponowania gruntem. Sprawdźmy również, czy otrzymał on pozwolenie na budowę. Ważnym krokiem będzie skontrolowanie, czy deweloper nie jest w stanie likwidacji lub upadłości. Informacji na ten temat trzeba szukać w Polskim Związku Firm Deweloperskich oraz Krajowym Rejestrze Sądowym. Na tym etapie warto też zwrócić uwagę, czy rachunek bankowy, na który będziemy wpłacać pieniądze za mieszkanie, to tzw. rachunek powierniczy. Ten instrument finansowy gwarantuje nam, że bank będzie przekazywał nasze środki deweloperowi w miarę postępu budowy lub przekaże je dopiero po przeniesieniu własności mieszkania. W ten sposób deweloper nie będzie mógł np. zdefraudować tych środków. Warto też poszukać w internecie informacji na temat poprzednich projektów danego dewelopera.

Po trzecie: umowa i budżet

Kolejną istotną kwestią, gdy chodzi o kupno mieszkania z rynku pierwotnego, jest uważne przeczytanie umowy. Powinna ona zawierać możliwie najwięcej szczegółów dotyczących samej nieruchomości oraz warunków jej sprzedaży . Szczególnie istotne są wszelkie terminy i  kwoty, w tym odszkodowania za niewywiązanie się z warunków umowy. W razie wątpliwości warto skorzystać z usług prawnika.

Po czwarte: budżet

Podczas zakupu mieszkania, trzeba też zwrócić uwagę na budżet. Wiele osób zapomina, że cena mieszkania podana w umowie nie jest równoznaczna z pełnym kosztem zakupu nieruchomości. Dodatkowe koszty to m.in.: podatek, opłaty za czynności notarialne czy koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim.

Przeczytaj więcej: Mieszkania w starym budownictwie – czy to się sprzedaje?

Po piąte: odbiór mieszkania

Ostatnim istotnym etapem kupna mieszkania od dewelopera jest jego odbiór. Przychodząc na odbiór lokalu, właściciel powinien wziąć ze sobą plan mieszkania, taśmę mierniczą, kątownik i poziomicę. Należy skontrolować: metraż, układ pomieszczeń, nachylenie podłóg, ścian, parapetów i balkonu, gładkość i suchość ścian oraz sufitów, kąty, rozmieszczenie i ilość włączników oraz gniazdek elektrycznych, stan okien i drzwi (zwłaszcza szczelność), sprawność instalacji elektrycznej, wodnej, gazowej i grzewczej, sprawność wentylacji. Jeśli elementy mieszkania, nie będą się zgadzały z zapisami w umowie, to klient powinien odmówić podpisania protokołu odbioru. Zauważone wady należy opisać je szczegółowo w aneksie do protokołu oraz wskazać termin, w jakim deweloper zobowiązany jest je usunąć. Zapisy te są dla dewelopera wiążące.

Mieszkanie z rynku wtórnego – co najpierw?

Po pierwsze: cena, lokalizacja oraz stan prawny lokalu

Na rynku wtórnym klient również powinien w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na cenę i lokalizację mieszkania, a następnie zweryfikować jego stan prawny i fizyczny. W przypadku starszych mieszkań dużo częściej można natknąć się na rozmaite służebności i inne utrudnienia w swobodnym dysponowaniu nieruchomością. Należy sprawdzić: czy sprzedający posiada akt własności lokalu, czy na mieszkaniu ciąży hipoteka, czy ustanowione zostały jakieś służebności, czy ktoś dysponuje dożywotnim prawem do użytkowania lokalu, czy ktoś jest w nieruchomości zameldowany, czy lokalu ktoś obecnie nie wynajmuje, czy właściciel nie jest zadłużony w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej. Klient musi też sprawdzić, czy w lokalu nikt nie mieszka.

Po drugie: budynek i okolica

Rynek wtórny oznacza większe ryzyko usterek i zniszczeń w budynku oraz jego najbliższej okolicy. Ważna jest obecność i stan elementów takich jak windy i podjazdy dla wózków czy dodatkowych pomieszczeń (wózkownia, rowerownia, piwnica itp.). Należy sprawdzić dokładny stan ścian na klatce schodowej. Wszelkie dostrzeżone wady mogą oznaczać spore wydatki na remonty w przyszłości. Dobrze jest też przyjrzeć się okolicy. Może się okazać, że atrakcyjne mieszkanie znajduje się obok śmietnika albo w dużej odległości od miejsca parkingowego czy przystanków komunikacji miejskiej. Uwagę powinna zwrócić zaniedbana zieleń czy mała architektura – to sygnał, że spółdzielnia czy wspólnota nie dba o wygląd osiedla

Osoba kupująca musi uważniej niż przy rynku pierwotnym oglądać kupowane mieszkanie. Nie będzie konieczne sprawdzanie nachylenia ścian czy podłogi, nadal jednak warto na oglądanie lokalu przynieść taśmę mierniczą – lekkie zawyżanie metrażu to niestety częsta praktyka wśród sprzedających. Bezwarunkowo należy sprawdzić stan okien, drzwi i podłóg. W starszych budynkach często zdarzają się nieszczelności, co prowadzi do wyższych kosztów ogrzewania. Istotny będzie też poziom dobiegającego z zewnątrz hałasu. Kontrola sprawności wszystkich instalacji również jest konieczna. W starszych mieszkaniach częstym problemem bywają np. drożność odpływów, ciśnienie wody (zwłaszcza na wyższych piętrach) czy uszkodzone gniazdka elektryczne. Kupujący powinien też dowiedzieć się, czy w lokalu były dokonywane jakieś przeróbki (np. wyburzanie ścian) oraz kiedy został przeprowadzony ostatni remont. Warto też dowiedzieć się, gdzie znajdują się liczniki.

Jeśli zachowamy czujność i sprawdzimy wszystkie te rzeczy, zakup nieruchomości powinien przebiec bez żadnych problemów.

Źródło: pomorska.pl

[zakup mieszkania, rynek pierwotny, rynek wtórny, cena mieszkania, deweloper, sytuacja prawna lokalu]

Komentarze

(2)
tobby3 | 13.10.2018, 22:03
Wzięliśmy taki kredyt, że starczyłoby na nowe mieszkanie na Białołęce albo z rynku wtórnego bliżej centrum. Wybraliśmy pierwszą opcję i wykończyliśmy sobie m2 od fabryki domów na Płochocińskiej dokładnie tak jak chcieliśmy. Osiedle jest nowe, średnia wieku 30-40 lat
Filip | 22.11.2018, 12:51

Fajny i przydatny artykuł

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Utrzymanie optymalnego ciśnienia w instalacji HVAC »

HVACDostarczając odpowiednią ilość wody do układu we właściwym czasie, bardziej zapobiegamy niż leczymy (...) czytam więcej »Urządzenia do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach - jak oszczędzić na cieple ?

W czym może pomóc izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży?
Dowiedz się, ile kosztuje ocieplenie piwnic i garaży

Ciepło i zawór ciepła Ocieplanie garażów i piwnic
Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną kwestią. Dlaczego? czytaj dalej »

Odpowiednia izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży pomoże zmniejszyć przede wszystkim zużycie ciepła. Jest również jedynym sposobem, by uporać się z zimną podłogą w pomieszczeniu nad piwnicą... Zobacz ile to kosztuje»Układy dystrybucji wody użytkowej i grzewczej »

Dystrybucja wodyMają za zadanie dostarczyć wodę i energię do budynków w sposób bezpieczny i optymalny. Ich jakość decyduje w dużej mierze o jakości całej instalacji (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Co zrobić, by nie wymieniać rur ?

Wymiana rur w budynkuKażdego dnia w budynkach mieszkalnych wymieniane są rury, szczególnie piony wody ciepłej. Przyczyna jest zawsze ta sama: kamień ... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Jak monitorować oraz zapobiegać awariom pomp i instalacji»
czyszcenie i renowacja elewacji Monitoring pomp i instalacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Udowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym przeglądom. Usterki są rozpoznawane odpowiednio wcześnie, zanim jeszcze dojdzie do zakłócenia produkcji, dostaw ciepła lub wody i większych uszkodzeń... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Jak bezinwazyjnie i skutecznie osuszyć mury budynku?
Brak sieci gazowej – jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom?
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Jest kilka sposobów zwalczania wilgoci. Metoda osuszania zawilgoconych murów musi m.in. uwzględniać ich grubość oraz rodzaj materiału, z którego powstały.... czytam więcej» Podczas budowy nowego budynku wielolokalowego zarówno projektanci, jak zarządcy stają przed zadaniem, jakim jest zapewnienie ogrzewania mieszkańcom. Zadanie niby nie jest (...) czytam dalej »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Czy uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych oraz udzielenia zarządowi (zarządcy nieruchomości) pełnomocnictwa do wykonania czynności zmierzających do osiągnięcia tego celu, zapaść muszą:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
1-2/2019

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stawka na specjalizację? - debata
  • - Nie wystarczy prawo i technika... - wywiad
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 9659|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl