CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Kupno mieszkania – co warto wiedzieć

 Redakcja  |  25.09.2018  |  2
Na rynku wtórnym klient również powinien w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na cenę i lokalizację mieszkania, a następnie zweryfikować jego stan prawny i fizyczny
Na rynku wtórnym klient również powinien w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na cenę i lokalizację mieszkania, a następnie zweryfikować jego stan prawny i fizyczny
fot. Pixabay

Kupno mieszkania to bardzo ważna decyzja i wcale niełatwa, nawet dla tych, którzy dobrze orientują się w branży nieruchomości. Niezależnie od tego, czy interesuje nas rynek pierwotny czy wtórny, przed wydaniem dużej kwoty na lokal mieszkalny warto dokładnie sprawdzić, za co właściwie płacimy. Co warto wiedzieć przed zakupem mieszkania?

Mieszkanie z rynku pierwotnego – co najpierw?

Po pierwsze: cena

Porównywanie ofert deweloperów pod względem ceny to kluczowy etap całego procesu. Należy też pamiętać o weryfikacji jeszcze innych kwestii, m.in. lokalizacji, samego dewelopera, umowy, budżetu stanu lokalu i budynku. Mieszkanie to inwestycja długoletnia, niekiedy nawet na całe życie, dlatego warto upewnić się co do otoczenia, w którym przyjdzie nam mieszkać. Kluczowy jest też dojazd oraz miejsca parkingowe. Kolejnym ważnym aspektem jest infrastruktura, czyli sklepy, szkoły, przedszkola, punktu usługowe, obiekty sportowe. Nie bez znaczenia są również tereny zielone i rekreacyjne. Co więcej, kupno nieruchomości powinno zostać poprzedzone zajrzeniem do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Zobacz też: Kilka refleksji o spółdzielczości mieszkaniowej

Po drugie: deweloper

Przed zakupem mieszkania z rynku pierwotnego należy się upewnić, że deweloper, którego wybraliśmy, jest godny zaufania. W pierwszej kolejności należy zajrzeć do księgi wieczystej, żeby sprawdzić, czy deweloper ma prawo do dysponowania gruntem. Sprawdźmy również, czy otrzymał on pozwolenie na budowę. Ważnym krokiem będzie skontrolowanie, czy deweloper nie jest w stanie likwidacji lub upadłości. Informacji na ten temat trzeba szukać w Polskim Związku Firm Deweloperskich oraz Krajowym Rejestrze Sądowym. Na tym etapie warto też zwrócić uwagę, czy rachunek bankowy, na który będziemy wpłacać pieniądze za mieszkanie, to tzw. rachunek powierniczy. Ten instrument finansowy gwarantuje nam, że bank będzie przekazywał nasze środki deweloperowi w miarę postępu budowy lub przekaże je dopiero po przeniesieniu własności mieszkania. W ten sposób deweloper nie będzie mógł np. zdefraudować tych środków. Warto też poszukać w internecie informacji na temat poprzednich projektów danego dewelopera.

Po trzecie: umowa i budżet

Kolejną istotną kwestią, gdy chodzi o kupno mieszkania z rynku pierwotnego, jest uważne przeczytanie umowy. Powinna ona zawierać możliwie najwięcej szczegółów dotyczących samej nieruchomości oraz warunków jej sprzedaży . Szczególnie istotne są wszelkie terminy i  kwoty, w tym odszkodowania za niewywiązanie się z warunków umowy. W razie wątpliwości warto skorzystać z usług prawnika.

Po czwarte: budżet

Podczas zakupu mieszkania, trzeba też zwrócić uwagę na budżet. Wiele osób zapomina, że cena mieszkania podana w umowie nie jest równoznaczna z pełnym kosztem zakupu nieruchomości. Dodatkowe koszty to m.in.: podatek, opłaty za czynności notarialne czy koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim.

Przeczytaj więcej: Mieszkania w starym budownictwie – czy to się sprzedaje?

Po piąte: odbiór mieszkania

Ostatnim istotnym etapem kupna mieszkania od dewelopera jest jego odbiór. Przychodząc na odbiór lokalu, właściciel powinien wziąć ze sobą plan mieszkania, taśmę mierniczą, kątownik i poziomicę. Należy skontrolować: metraż, układ pomieszczeń, nachylenie podłóg, ścian, parapetów i balkonu, gładkość i suchość ścian oraz sufitów, kąty, rozmieszczenie i ilość włączników oraz gniazdek elektrycznych, stan okien i drzwi (zwłaszcza szczelność), sprawność instalacji elektrycznej, wodnej, gazowej i grzewczej, sprawność wentylacji. Jeśli elementy mieszkania, nie będą się zgadzały z zapisami w umowie, to klient powinien odmówić podpisania protokołu odbioru. Zauważone wady należy opisać je szczegółowo w aneksie do protokołu oraz wskazać termin, w jakim deweloper zobowiązany jest je usunąć. Zapisy te są dla dewelopera wiążące.

Mieszkanie z rynku wtórnego – co najpierw?

Po pierwsze: cena, lokalizacja oraz stan prawny lokalu

Na rynku wtórnym klient również powinien w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na cenę i lokalizację mieszkania, a następnie zweryfikować jego stan prawny i fizyczny. W przypadku starszych mieszkań dużo częściej można natknąć się na rozmaite służebności i inne utrudnienia w swobodnym dysponowaniu nieruchomością. Należy sprawdzić: czy sprzedający posiada akt własności lokalu, czy na mieszkaniu ciąży hipoteka, czy ustanowione zostały jakieś służebności, czy ktoś dysponuje dożywotnim prawem do użytkowania lokalu, czy ktoś jest w nieruchomości zameldowany, czy lokalu ktoś obecnie nie wynajmuje, czy właściciel nie jest zadłużony w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej. Klient musi też sprawdzić, czy w lokalu nikt nie mieszka.

Po drugie: budynek i okolica

Rynek wtórny oznacza większe ryzyko usterek i zniszczeń w budynku oraz jego najbliższej okolicy. Ważna jest obecność i stan elementów takich jak windy i podjazdy dla wózków czy dodatkowych pomieszczeń (wózkownia, rowerownia, piwnica itp.). Należy sprawdzić dokładny stan ścian na klatce schodowej. Wszelkie dostrzeżone wady mogą oznaczać spore wydatki na remonty w przyszłości. Dobrze jest też przyjrzeć się okolicy. Może się okazać, że atrakcyjne mieszkanie znajduje się obok śmietnika albo w dużej odległości od miejsca parkingowego czy przystanków komunikacji miejskiej. Uwagę powinna zwrócić zaniedbana zieleń czy mała architektura – to sygnał, że spółdzielnia czy wspólnota nie dba o wygląd osiedla

Osoba kupująca musi uważniej niż przy rynku pierwotnym oglądać kupowane mieszkanie. Nie będzie konieczne sprawdzanie nachylenia ścian czy podłogi, nadal jednak warto na oglądanie lokalu przynieść taśmę mierniczą – lekkie zawyżanie metrażu to niestety częsta praktyka wśród sprzedających. Bezwarunkowo należy sprawdzić stan okien, drzwi i podłóg. W starszych budynkach często zdarzają się nieszczelności, co prowadzi do wyższych kosztów ogrzewania. Istotny będzie też poziom dobiegającego z zewnątrz hałasu. Kontrola sprawności wszystkich instalacji również jest konieczna. W starszych mieszkaniach częstym problemem bywają np. drożność odpływów, ciśnienie wody (zwłaszcza na wyższych piętrach) czy uszkodzone gniazdka elektryczne. Kupujący powinien też dowiedzieć się, czy w lokalu były dokonywane jakieś przeróbki (np. wyburzanie ścian) oraz kiedy został przeprowadzony ostatni remont. Warto też dowiedzieć się, gdzie znajdują się liczniki.

Jeśli zachowamy czujność i sprawdzimy wszystkie te rzeczy, zakup nieruchomości powinien przebiec bez żadnych problemów.

Źródło: pomorska.pl

[zakup mieszkania, rynek pierwotny, rynek wtórny, cena mieszkania, deweloper, sytuacja prawna lokalu]

Komentarze

(2)
tobby3 | 13.10.2018, 22:03
Wzięliśmy taki kredyt, że starczyłoby na nowe mieszkanie na Białołęce albo z rynku wtórnego bliżej centrum. Wybraliśmy pierwszą opcję i wykończyliśmy sobie m2 od fabryki domów na Płochocińskiej dokładnie tak jak chcieliśmy. Osiedle jest nowe, średnia wieku 30-40 lat
Filip | 22.11.2018, 12:51

Fajny i przydatny artykuł

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
5/2019

Aktualny numer:

Administrator 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Kiedy nieważna bonifikata?
  • - Sprawozdanie finansowe wspólnoty
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10292|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl