CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10732,styropian-austrotherm-10-powodow-dlaczego-warto
Oszczędności, szybki zwrot z inwestycji, wysoki komfort cieplny, trwały i odporny produkt – to tylko jedne z wielu korzyści...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, system etics, docieplanie budynków, styropian elewacyjny, ETICS, ocieplanie budynku styropianem, styropian lambda, styropian na elewację

Kupno mieszkania – co warto wiedzieć

 Redakcja  |  25.09.2018  |  2
Na rynku wtórnym klient również powinien w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na cenę i lokalizację mieszkania, a następnie zweryfikować jego stan prawny i fizyczny
Na rynku wtórnym klient również powinien w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na cenę i lokalizację mieszkania, a następnie zweryfikować jego stan prawny i fizyczny
fot. Pixabay

Kupno mieszkania to bardzo ważna decyzja i wcale niełatwa, nawet dla tych, którzy dobrze orientują się w branży nieruchomości. Niezależnie od tego, czy interesuje nas rynek pierwotny czy wtórny, przed wydaniem dużej kwoty na lokal mieszkalny warto dokładnie sprawdzić, za co właściwie płacimy. Co warto wiedzieć przed zakupem mieszkania?

Mieszkanie z rynku pierwotnego – co najpierw?

Po pierwsze: cena

Porównywanie ofert deweloperów pod względem ceny to kluczowy etap całego procesu. Należy też pamiętać o weryfikacji jeszcze innych kwestii, m.in. lokalizacji, samego dewelopera, umowy, budżetu stanu lokalu i budynku. Mieszkanie to inwestycja długoletnia, niekiedy nawet na całe życie, dlatego warto upewnić się co do otoczenia, w którym przyjdzie nam mieszkać. Kluczowy jest też dojazd oraz miejsca parkingowe. Kolejnym ważnym aspektem jest infrastruktura, czyli sklepy, szkoły, przedszkola, punktu usługowe, obiekty sportowe. Nie bez znaczenia są również tereny zielone i rekreacyjne. Co więcej, kupno nieruchomości powinno zostać poprzedzone zajrzeniem do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Zobacz też: Kilka refleksji o spółdzielczości mieszkaniowej

Po drugie: deweloper

Przed zakupem mieszkania z rynku pierwotnego należy się upewnić, że deweloper, którego wybraliśmy, jest godny zaufania. W pierwszej kolejności należy zajrzeć do księgi wieczystej, żeby sprawdzić, czy deweloper ma prawo do dysponowania gruntem. Sprawdźmy również, czy otrzymał on pozwolenie na budowę. Ważnym krokiem będzie skontrolowanie, czy deweloper nie jest w stanie likwidacji lub upadłości. Informacji na ten temat trzeba szukać w Polskim Związku Firm Deweloperskich oraz Krajowym Rejestrze Sądowym. Na tym etapie warto też zwrócić uwagę, czy rachunek bankowy, na który będziemy wpłacać pieniądze za mieszkanie, to tzw. rachunek powierniczy. Ten instrument finansowy gwarantuje nam, że bank będzie przekazywał nasze środki deweloperowi w miarę postępu budowy lub przekaże je dopiero po przeniesieniu własności mieszkania. W ten sposób deweloper nie będzie mógł np. zdefraudować tych środków. Warto też poszukać w internecie informacji na temat poprzednich projektów danego dewelopera.

Po trzecie: umowa i budżet

Kolejną istotną kwestią, gdy chodzi o kupno mieszkania z rynku pierwotnego, jest uważne przeczytanie umowy. Powinna ona zawierać możliwie najwięcej szczegółów dotyczących samej nieruchomości oraz warunków jej sprzedaży . Szczególnie istotne są wszelkie terminy i  kwoty, w tym odszkodowania za niewywiązanie się z warunków umowy. W razie wątpliwości warto skorzystać z usług prawnika.

Po czwarte: budżet

Podczas zakupu mieszkania, trzeba też zwrócić uwagę na budżet. Wiele osób zapomina, że cena mieszkania podana w umowie nie jest równoznaczna z pełnym kosztem zakupu nieruchomości. Dodatkowe koszty to m.in.: podatek, opłaty za czynności notarialne czy koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim.

Przeczytaj więcej: Mieszkania w starym budownictwie – czy to się sprzedaje?

Po piąte: odbiór mieszkania

Ostatnim istotnym etapem kupna mieszkania od dewelopera jest jego odbiór. Przychodząc na odbiór lokalu, właściciel powinien wziąć ze sobą plan mieszkania, taśmę mierniczą, kątownik i poziomicę. Należy skontrolować: metraż, układ pomieszczeń, nachylenie podłóg, ścian, parapetów i balkonu, gładkość i suchość ścian oraz sufitów, kąty, rozmieszczenie i ilość włączników oraz gniazdek elektrycznych, stan okien i drzwi (zwłaszcza szczelność), sprawność instalacji elektrycznej, wodnej, gazowej i grzewczej, sprawność wentylacji. Jeśli elementy mieszkania, nie będą się zgadzały z zapisami w umowie, to klient powinien odmówić podpisania protokołu odbioru. Zauważone wady należy opisać je szczegółowo w aneksie do protokołu oraz wskazać termin, w jakim deweloper zobowiązany jest je usunąć. Zapisy te są dla dewelopera wiążące.

Mieszkanie z rynku wtórnego – co najpierw?

Po pierwsze: cena, lokalizacja oraz stan prawny lokalu

Na rynku wtórnym klient również powinien w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na cenę i lokalizację mieszkania, a następnie zweryfikować jego stan prawny i fizyczny. W przypadku starszych mieszkań dużo częściej można natknąć się na rozmaite służebności i inne utrudnienia w swobodnym dysponowaniu nieruchomością. Należy sprawdzić: czy sprzedający posiada akt własności lokalu, czy na mieszkaniu ciąży hipoteka, czy ustanowione zostały jakieś służebności, czy ktoś dysponuje dożywotnim prawem do użytkowania lokalu, czy ktoś jest w nieruchomości zameldowany, czy lokalu ktoś obecnie nie wynajmuje, czy właściciel nie jest zadłużony w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej. Klient musi też sprawdzić, czy w lokalu nikt nie mieszka.

Po drugie: budynek i okolica

Rynek wtórny oznacza większe ryzyko usterek i zniszczeń w budynku oraz jego najbliższej okolicy. Ważna jest obecność i stan elementów takich jak windy i podjazdy dla wózków czy dodatkowych pomieszczeń (wózkownia, rowerownia, piwnica itp.). Należy sprawdzić dokładny stan ścian na klatce schodowej. Wszelkie dostrzeżone wady mogą oznaczać spore wydatki na remonty w przyszłości. Dobrze jest też przyjrzeć się okolicy. Może się okazać, że atrakcyjne mieszkanie znajduje się obok śmietnika albo w dużej odległości od miejsca parkingowego czy przystanków komunikacji miejskiej. Uwagę powinna zwrócić zaniedbana zieleń czy mała architektura – to sygnał, że spółdzielnia czy wspólnota nie dba o wygląd osiedla

Osoba kupująca musi uważniej niż przy rynku pierwotnym oglądać kupowane mieszkanie. Nie będzie konieczne sprawdzanie nachylenia ścian czy podłogi, nadal jednak warto na oglądanie lokalu przynieść taśmę mierniczą – lekkie zawyżanie metrażu to niestety częsta praktyka wśród sprzedających. Bezwarunkowo należy sprawdzić stan okien, drzwi i podłóg. W starszych budynkach często zdarzają się nieszczelności, co prowadzi do wyższych kosztów ogrzewania. Istotny będzie też poziom dobiegającego z zewnątrz hałasu. Kontrola sprawności wszystkich instalacji również jest konieczna. W starszych mieszkaniach częstym problemem bywają np. drożność odpływów, ciśnienie wody (zwłaszcza na wyższych piętrach) czy uszkodzone gniazdka elektryczne. Kupujący powinien też dowiedzieć się, czy w lokalu były dokonywane jakieś przeróbki (np. wyburzanie ścian) oraz kiedy został przeprowadzony ostatni remont. Warto też dowiedzieć się, gdzie znajdują się liczniki.

Jeśli zachowamy czujność i sprawdzimy wszystkie te rzeczy, zakup nieruchomości powinien przebiec bez żadnych problemów.

Źródło: pomorska.pl

[zakup mieszkania, rynek pierwotny, rynek wtórny, cena mieszkania, deweloper, sytuacja prawna lokalu]

Komentarze

(2)
tobby3 | 13.10.2018, 22:03
Wzięliśmy taki kredyt, że starczyłoby na nowe mieszkanie na Białołęce albo z rynku wtórnego bliżej centrum. Wybraliśmy pierwszą opcję i wykończyliśmy sobie m2 od fabryki domów na Płochocińskiej dokładnie tak jak chcieliśmy. Osiedle jest nowe, średnia wieku 30-40 lat
Filip | 22.11.2018, 12:51

Fajny i przydatny artykuł

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »

Księgowość we wspólnocieNie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) czytam więcej »


Czujniki czadu i dymu dla wspólnot mieszkaniowych. Jak wybrać?
6 kroków do ciepłego stropodachu w bloku »
Mimo że istnieje wiele różnych czujników, to kryteria ich rozróżnienia są dość ograniczone. Wybierz czujnik, który zapewni spokój i bezpieczeństwo lokatorów... czytaj dalej »

Jeśli ocieplimy stropodachy bloków mieszkalnych, straty możemy natychmiast przekuć na oszczędności. I to wcale niebagatelne – bo możemy zaoszczędzić od...czytam dalej »Jak sprawdzają się kompleksowe usługi na zarządzanie nieruchomościami w fazie początkowej i właścicielskiej »

Zadbaj o nieruchomośćAnaliza zasadności inwestycji, niebezpieczeństwa związane z zakupem i sposoby ich minimalizacji oraz pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, takich jak rejestracja w urzędzie skarbowym czy statystycznym to tylko (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Pojemniki na śmiecie nie muszą być brzydkie i "cuchnące"»

Brzydkie śmietnikiNowe rozwiązanie na polskim rynku przypadło do gustu również deweloperom budującym nowe osiedla mieszkaniowe, którzy coraz chętniej decydują się na... zobacz więcej »


Szybki poradnik dla zarządów spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych ► WINDY»
Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów obowiązujących od lipca 2018»
Winda bepieczeńśtwo Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów
Czy można mieć dostęp do bieżących informacji na temat stanu windy ? Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców i reagować z wyprzedzeniem na... czytam więcej» Szybko i dokładnie wykonana mapa rozkładu temperatury na elewacjach wysokich budynków mieszkalnych tak przed jak i po termomodernizacji to gwarancja szybkiej reakcji zgłoszenia... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Hydroizolacje - jak zabezpieczyć budynek przed szkodliwym wpływem wilgoci?
Brak sieci gazowej – jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom? !
Ochrona budynku przed wilgocią Brak ogrzewania w budynku
Skuteczne zabezpieczenie fundamentów i ścian piwnic przed wilgocią może w przyszłości oszczędzić właścicielowi domu zarówno nerwów, jak i pieniędzy... czytam więcej» Podczas budowy nowego budynku wielolokalowego zarówno projektanci, jak zarządcy stają przed zadaniem, jakim jest zapewnienie ogrzewania mieszkańcom. Zadanie niby nie jest (...) czytam dalej »

Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca? »

Ogrzewanie pompą

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak tani może być gaz w Twoich budynkach?
Ogrzewanie za niewielkie pieniądze »
Tańszy gaz w mieszkaniach Niższe koszty ciepła
Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi? Szukasz właściwej oferty na media? Zastanawiasz się nad możliwością obniżenia kosztów gazu? czytam dalej» Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne? czytaj dalej »

Komunikat dla zarządców. Łatwiejsze, szybsze i tańsze ocieplenie budynku »

Czym docieplić nieruchomość

Na rynku dostępne są różne materiały izolacyjne. Różnią się one parametrami, wytrzymałością i miejscem zastosowania. W zależności czy do docieplenia budynku wybierzemy (...) czytam dalej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Kotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o ... czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Czy uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych oraz udzielenia zarządowi (zarządcy nieruchomości) pełnomocnictwa do wykonania czynności zmierzających do osiągnięcia tego celu, zapaść muszą:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

11/2018

Aktualny numer:

Administrator 11/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - VAT we wspólnocie
  • - Rynek wyprzedza legislację
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl