CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Czy hossa na rynku nieruchomości dobiega końca?

 Redakcja  |  15.10.2018
Na rynku nieruchomości można wyodrębnić trzy podstawowe segmenty klientów
Na rynku nieruchomości można wyodrębnić trzy podstawowe segmenty klientów
fot. Pixabay

Nad rynek mieszkaniowy nadciągają czarne chmury, analitycy, przyglądając się statystykom, potwierdzają zbliżające się zagrożenie. Na rynku obserwuje się sprzedaż, która w drugim kwartale br. była niższa od analogicznego okresu sprzed roku. Widać mniejszą liczbę wydanych pozwoleń na budowę, ale widać również wzrost cen.

Każdy segment rządzi się swoimi prawami

Na rynku nieruchomości można wyodrębnić trzy podstawowe segmenty klientów. Rynek popularny (lo price) charakteryzuje się największą wrażliwością na cenę. Są to klienci, którzy kupują pierwsze mieszkanie. Ich zainteresowania zakupowe koncentrują się wokół dotychczasowych miejsc zamieszkania, szukając najtańszej oferty. A ich siłą nabywczą jest zdolność kredytowa.

Sektor podwyższony (medium price) tworzą nabywcy posiadający kapitał często w postaci mieszkań, w których mieszkają od lat. Chętnie kupują za gotówkę, a nawet jeśli nie dysponują pełną kwotą na zakup nieruchomości, nie muszą ograniczać swoich decyzji wyłącznie do ceny. Szukają lepszej lokalizacji, wyższego standardu.

Rynek premium (hi price) tworzą przede wszystkim inwestorzy. W tej grupie znajdują się również osoby kupujące apartamenty wakacyjne, realizujące tzw. efekt tezauryzacji, czyli kupowaniu nieruchomości w celu gromadzenia majątku.

Przeczytaj również: Mieszkanie w dużym mieście – dlaczego warto?

Wzrost cen – co dalej?

Osoby z pierwszej grupy, chcące posiadać własne mieszkanie, nie zrezygnują z realizacji życiowych planów, nawet jeśli przyjdzie im zapłacić więcej. Rozgrzany rynek umożliwił im zakup statystycznie większej ilości metrów kwadratowych, ale nastąpił okres inercji. Czeka ich proces adaptacji do nowych warunków. W jego efekcie ten sam wolumen mieszkań zostanie zbyty, ale sprzedadzą się głównie mniejsze metraże lub tańsze lokalizacje. Nietrudno przewidzieć, jak zachowają się inwestorzy pierwszego sektora – dopóki stopy procentowe nie przewyższą poziomu 5-6 proc. zwrotu z wynajmu mieszkań, będą zasilali sprzedaż w swoim segmencie, kupując ekonomicznie, tzn. najwięcej pokoi przy najmniejszej powierzchni.

Wśród klientów rynku podwyższonego pojawia się najwięcej niewiadomych. Drugi sektor zaspokoił już swoje potrzeby mieszkaniowe, co oznacza, że nie musi kupować. Słuchając komunikatów o końcu koniunktury oraz przegrzaniu rynku nabywcy mogą działać emocjonalnie. Efekt jest trudny do przewidzenia, wiec ten segment rzeczywiście może mieć wpływ na cały rynek.

Sektor premium raczej nie jest wrażliwy na impulsy płynące z mediów, a na pewno nie traktuje ich jako wyznaczników. Współrzędne rynku trzeciego segmentu definiują dwa pojęcia: lokalizacja i standard. Co do standardu – nie ma on ograniczeń. Technologia i jakość materiałów gwarantują ciągły wzrost, ograniczony jedynie normami. Za to lokalizacja to towar deficytowy. Mamy coraz mniej działek w miejscach uważanych za pożądane do zamieszkania. Ten rynek definitywnie się kurczy, co limituje zapotrzebowanie na luksus, a tu również działa podstawowe prawo popytu i podaży. Podsumowując, ten rynek, jeżeli chodzi o popyt, nie jest zagrożony, nawet przy wzroście cen.

Dowiedz się więcej: Rynek mieszkaniowy w największych polskich metropoliach

Obserwować, wyciągać wnioski

Spadek dynamiki wzrostu liczby pozwoleń na budowę to sygnał ostrożniejszego podejścia deweloperów do rozpoczynania kolejnych inwestycji. Wzrost kosztów robocizny, materiałów, gruntów czy rosnące opóźnienia w płatnościach w budownictwie, mogą być powodem do zmian w strategii rynkowych deweloperów, czyli bardziej zachowawczego planowania przyszłości, ze skutkiem dla klienta w postaci limitowanej podaży, co z kolei wpłynie na wzrost cen.

Z raportu KPMG i REAS wynika, że pierwszy segment to 73 proc. całego rynku nieruchomości, sektor podwyższony stanowi 22 proc., a premium 5 proc. Struktura dotyczy jednostek mieszkalnych, czyli ilości. Największa niepewność panuje w segmencie podwyższonym, stanowiącym nieco ponad jedną piątą rynku. Może ona hamować dynamikę wzrostu, ale nie odwróci trendu. Pozostała część tortu będzie w najbliższych latach rosła. Tak długo, jak niskie będą stopy procentowe, które z jednej strony wpływają na zdolność kredytową, a z drugiej na nieakceptowalną rentę z tytułu lokat. Dzisiejsze notowania WIBOR dyskontują brak wzrostu na najbliższe 1,5 – 2 lata.

Źródło: gazetafinansowa.pl

[rynek mieszkaniowy, nieruchomości premium, dynamika sprzedaży mieszkań, zagrożenia na rynku nieruchomości]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10159|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl