CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Europejski standard mieszkaniowy osiągniemy za kilka dziesięcioleci

Rys. redakcja AiMN

Zmniejszenie „dystansu mieszkaniowego” do tych krajów – czego kryterium jest PKB per capita – wymaga radykalnej zmiany strategii rozwojowej kraju, w kierunku lokokratycznego jej przeorientowania. Znaczące zwiększenie rozmiarów budownictwa mieszkaniowego to niezbędny warunek postępu w tym zakresie.

W artykule:

• Nakłady na inwestycje mieszkaniowe  na tle PKB w latach 1960-2013
• Budownictwo mieszkaniowe w latach 1950–2014
• Cechy szczególne nowego budownictwa mieszkaniowego

Inwestycje mieszkaniowe

O rozmiarach i strukturze budownictwa mieszkaniowego decyduje wielkość wysiłku inwestycyjnego i efektywność wykorzystania środków finansowych. Intensywność inwestowania w omawianym okresie zależała m.in. od kondycji ekonomicznej budżetu państwa i pomocy dla mieszkalnictwa, popartej adekwatnym do skali problemu instrumentarium legislacyjnym i wykonawczym, a także od preferencji mieszkaniowych ludności, jej zasobności i dostępności kredytów mieszkaniowych.

Inwestycje mieszkaniowe miały u nas – i mają w dalszym ciągu – niewystarczający i rezydualny charakter. Nie korzystają one przy tym ze wzrostu gospodarczego, nie tylko na miarę potrzeb, ale nawet możliwości gospodarki narodowej. Spektakularną egzemplifikacją takiego stanu rzeczy są dane z tab. 1.

Tabela 1. Nakłady inwestycyjne na budownictwo mieszkaniowe na tle PKB oraz inwestycji ogółem (ceny bieżące)
Tab. 1. Nakłady inwestycyjne na budownictwo mieszkaniowe na tle PKB oraz inwestycji ogółem (ceny bieżące)

W ciągu kilkunastu ostatnich lat nakłady stanowiły około 2% PKB i nieco powyżej 1/10 łącznych nakładów inwestycyjnych w środki trwałe w gospodarce narodowej. Również dynamika wolumenu inwestycji mieszkaniowych – na tle zmian PKB oraz inwestycji ogółem – potwierdza wspomniany rezydualny charakter inwestycji mieszkaniowych, których dynamika w ujęciu rok do roku była niższa od dynamiki PKB i inwestycji ogółem. Tylko w latach 70. i częściowo 80., udział inwestycji mieszkaniowych miał względnie przyzwoity poziom (blisko 7% PKB).

Budownictwo mieszkaniowe w latach 1950–2014

Jak wskazują dane z tab. 2., jedynie w nielicznych latach intensywność budownictwa mieszkaniowego miała względnie przyzwoity poziom, na miarę nabrzmiałych potrzeb (np. 8 mieszkań na 1 tys. ludności w okresie 1978–1979).

Lata 80. i 90. ubiegłego stulecia to okres ogromnego regresu, którego perigeum w 1996 r. (62,1 tys. zbudowanych mieszkań) to cofnięcie się do poziomu z 1950 r.

Wyjątkowo wysoki stan efektów budownictwa mieszkaniowego w 2003 r. – to konsekwencja obawy inwestorów indywidualnych przed wysokimi karami za nieujawnienie będących rzekomo „w budowie” mieszkań, częstokroć od lat zamieszkanych, co spowodowało ukazanie rzeczywistych efektów występujących jako „mieszkania w budowie”.

Tabela 2. Budownictwo mieszkaniowe w latach 1950–2014
  Tab. 2. Budownictwo mieszkaniowe w latach 1950–2014; Źródło: Rocznik Statystyczny Inwestycji i Środków Trwałych 1946-1996, GUS, Warszawa 1968; Budownictwo mieszkaniowe w latach 1970-1981, GUS, Warszawa 1982; Roczniki Statystyczne (edycje dla odpowiednich lat), GUS, Warszawa; Budownictwo i wyniki działalności w … r. (edycje dla odpowiednich lat), GUS, Warszawa; Budownictwo mieszkaniowe I-IV kwartał … r. (edycje dla odpowiednich lat), GUS, Warszawa oraz obliczenia na ich podstawie.

Jak wynika z danych zawartych w tab. 2., nikłemu wysiłkowi inwestycyjnemu w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego towarzyszyły mierne – w stosunku do niezaspokojonych potrzeb – efekty. Ostatnimi laty corocznie oddawano do użytku 3–4 mieszkania, w przeliczeniu na 1 tys. ludności. Było to znacząco mniej niż w latach apogeum efektów (lata 1978–1979), w których wskaźnik ten wynosił 8.

Czytaj też: Koszty utrzymania zasobów lokalowych >>>

Regres w intensywności budowania mieszkań był następstwem wycofywania się przez państwo z pomocy budownictwu mieszkaniowemu. Spektakularną tego egzemplifikacją jest rosnący udział w efektach budownictwa indywidualnych inwestorów. Wynosił on w najlepszych latach około 1/4 liczby zbudowanych mieszkań, a w ostatnich latach (nie licząc 2003 r. – por. uwagi wyżej) 1/2.

Jeszcze bardziej wzrósł udział indywidualnego budownictwa, jeśli chodzi o pum (powierzchnię użytkową mieszkań) z 4/10 do prawie 3/4.

W latach od 1950 r. znacząco wzrosła średnia wielkość mieszkań (z cá 50 do > 100 m2 pum). Było to następstwem rosnącego udziału indywidualnego budownictwa, w którym średnia wielkość mieszkań była ponad 2 razy większa niż poza nim.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[polityka mieszkaniowa, inwestycje mieszkaniowe, standard mieszkaniowy, budownictwo mieszkaniowe, nakłady na budownictwo mieszkaniowe]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kurs - Aktualne zasady prowadzenia rachunkowości przez wspólnotę mieszkaniową »

Kurs księgowości dla wspólnot mieszkaniowychW większości przypadków w księgowości prowadzonej przez wspólnotę mieszkaniowej pojawiają się błędy. Wynika to przede wszystkim z nieznajomości elementarnych zasad rozliczania przychodów i rozchodów wspólnoty. Nieprawidłowa ewidencja księgowa może doprowadzić... Czytam więcej »


Pojemniki na śmieci – jak je zasłonić? »

Jak zapewnić zdrowy mikroklimat w budynku?»

pojemniki na odpady mieszkania wentylacja budynku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem... Chcę wiedzieć »

Mikroklimat w budynkach wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, zwierząt, roślin, a także na efektywność przebiegu procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach jest głównym zadaniem wentylacji... czytam więcej »


Fotowoltaika na dachu budynku - zobacz, gdzie uzyskać dotacje »

Fotowoltaika na dachuInstalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu nieruchomości pozyskuje energię z promieniowania słonecznego, a następnie zamienia ją w energię elektryczną. Wytworzony w panelach... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC wilgoć w ścianach
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

W Szwajcarii na początku lat 80. XX w., w trakcie prac badawczych nad wpływem atmosfery zawilgoconych pomieszczeń na zdrowie ludzi, zauważono, że zastosowanie określonych fal elektromagnetycznych może być użyteczne... czytam więcej»


Dlaczego warto dobrze wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Nowe podejście do modernizacji budynków wielorodzinnych»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Rosnące koszty prac i materiałów budowalnych istotnie wpływają na decyzje co do planowanych modernizacji energetycznych budynków wielorodzinnych. Z drugiej strony lokatorzy... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Usuniemy zanieczyszczenia z Twojej instalacji!

wiata rowerowa odpowietrzenie kaloryferów

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 16941|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12030|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl