Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. stwarza jednak wiele problemów dla spółdzielni mieszkaniowych, przede wszystkim wyłącza możliwość oddawania gruntów w użytkowanie wieczyste na cele budownictwa mieszkaniowego. W drodze wyjątku możliwe będzie ustanowienie prawa użytkowania wieczystego gruntu w celu realizacji roszczeń o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste, a także ustanowienie prawa użytkowania wieczystego w ramach gospodarowania nieruchomościami przez Krajowy Zasób Nieruchomości.
Powyższe oznacza, że w konsekwencji spółdzielniom mieszkaniowym uniemożliwiono realizację inwestycji mieszkaniowych, albowiem spółdzielnie nie posiadają środków finansowych pozwalających nabyć grunt na własność w momencie rozpoczęcia inwestycji, z uwagi na ich bez wynikową działalność gospodarczą. Takich środków finansowych nie posiadają również osoby ubiegające się o uzyskanie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Możliwość inwestowania stwarzało uzyskanie użytkowania wieczystego gruntu po wpłacie I raty.
Kolejną wątpliwą regulacją jest ust. 6 z art. 9 ustawy, zgodnie z którym osoba, której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, korzysta z bonifikaty w formie ulgi w opłatach z tytułu udziału w kosztach eksploatacji budynków. Wysokość ulgi ma odpowiadać wysokości bonifikaty od opłaty, udzielonej spółdzielni mieszkaniowej, proporcjonalnie do powierzchni lokali mieszkalnych zajmowanych przez osoby uprawnione do bonifikaty.
Czytaj też: Niegasnąca własność >>>
Powyższa regulacja pozostaje:
- po pierwsze w sprzeczności z pozostałymi przepisami ustawy, w świetle których to właściciele i spółdzielnie mieszkaniowe mogą korzystać z bonifikaty;
- po drugie nie wiadomo, co należy dokładnie rozumieć pod pojęciem „udziału w kosztach eksploatacji budynków”;
- po trzecie nie ma racjonalnego uzasadnienia dla przyznania, osobom uprawnionym ze spółdzielczego prawa do lokalu, ulgi w opłatach z tytułu udziału w kosztach eksploatacji budynków w przypadku uiszczenia opłaty jednorazowej przez spółdzielnię mieszkaniową, skoro to działaniem spółdzielni mieszkaniowej, wygospodarowaniem przez spółdzielnię mieszkaniową wcześniej środków na uiszczenie opłaty jednorazowej (np. poprzez zaciągnięty kredyt), doprowadzono do przyznania spółdzielni mieszkaniowej przedmiotowej bonifikaty.
Grunty zabudowane na cele mieszkaniowe, czyli jakie?
W art. 1 ust. 2 ustawy określono zakres przedmiotowy ustawy przez zdefiniowanie pojęcia „gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe”. Zgodnie z literalnym brzmieniem ustawy, dotyczy ona gruntów zabudowanych wyłącznie budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi lub budynkami wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne.
[1] por. wyrok TK z 29 maja 2001 r. (sygn. K 5/01, OTK nr 4/2001, poz. 87)
W artykule:• Wątpliwości interpretacyjne przepisów ustawy
|
Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail. |
[ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, prawo własności, spółdzielnie mieszkaniowe, oddawanie gruntów w użytkowanie wieczyste, oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste, orzecznictwo, grunty zabudowane]