CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Umowa najmu lokalu mieszkalnego – jak powinna wyglądać?

 Redakcja  |  21.01.2019  |  1
umowa najmu, najem mieszkania, wynajem mieszkania, msp, poradnik dla firm
umowa najmu, najem mieszkania, wynajem mieszkania, msp, poradnik dla firm
fot. Pixabay

Polska ma rozwinięty rynek wynajmu mieszkań, ale jednocześnie nie jest on jeszcze do końca uregulowany, pomimo zmian w prawodawstwie. Strona, która udostępnia mieszkanie to wynajmujący (najczęściej właściciel lokalu); strona, która będzie z niego korzystała to najemca. Umowa najmu lokalu mieszkalnego to dokument, który ma zabezpieczać obydwie strony – zarówno wynajmujących, jak i najemców.

Najpopularniejszą formą jest umowa najmu okazjonalnego. W praktyce umowa najmu lokalu mieszkalnego zawierana jest na piśmie.

Umowa najmu lokalu mieszkalnego – co należy uwzględnić?

Po podpisaniu umowy najmu właściciel mieszkania może oczekiwać kaucji od najemcy, czyli określonej sumy pieniędzy (zwykle jest to równowartość miesięcznej stawki za czynsz). Kwota ta stanowi swego rodzaju zabezpieczenie dla właściciela na wypadek ewentualnych zniszczeń czy zadłużeń najemcy. Właściciel jest zobowiązany do zwrotu całej kaucji lub jej części po zakończeniu umowy.

Przeczytaj również: Najemcy lokali komunalnych we wspólnocie mieszkaniowej

Ponadto umowa najmu lokalu mieszkalnego powinna ujmować poszczególne opłaty oraz określać kto powinien je pokrywać, m.in.:
– odstępne,
– czynsz do spółdzielni,
– opłaty eksploatacyjne.

Przed podpisaniem umowy najemca powinien dokładnie sprawdzić mieszkanie i jego stan techniczny. Taka dokumentacja z pewnością pozwoli uniknąć wiele ewentualnych konfliktów na linii właściciel-mieszkaniec. Ponadto umożliwi sprawiedliwe rozliczenie kaucji po wygaśnięciu umowy.

Umowa najmu lokalu mieszkalnego – kto odpowiada za jego stan?

Przyjmuje się, że to lokator w trakcie najmu odpowiada za stan mieszkania, właściciel natomiast odpowiada za stan budynku oraz instalacje w ścianach. Zatem osoba zamieszkająca lokal musi dbać o meble, podłogi i ściany. A większe awarie, dotyczące konstrukcji budynku i instalacji, leżą w gestii właściciela. Umowa najmu lokalu mieszkalnego może zawierać zapisy dotyczące tego, że po wygaśnięciu umowy najemca musi mieszkanie odświeżyć, np. odmalować ściany i zostawić je czyste.

Dowiedz się więcej: Nowoczesne technologie wsparciem dla wynajmujących

Umowa najmu lokalu mieszkalnego – opłaty

W trakcie trwania umowy najmu można podwyższyć opłaty za mieszkanie wyłącznie na piśmie. Jednak musi się to wydarzyć co najmniej trzy miesiące przed podwyżką (strony mogą ustalić dłuższy okres w umowie). Najemca, który nie wyrazi zgody na podwyżkę, może w ciągu 2 miesięcy od powiadomienia o podwyższeniu, zwrócić się do sądu o ponowne rozliczenie.

Czujniki czadu i dymu

Czas trwania umowy najmu

Umowa najmu mieszkania może zostać zawarta na czas określony lub nieokreślony. W obydwu przypadkach można ją rozwiązać wcześniej i to przez obie strony. Czas wypowiedzenia umowy to zazwyczaj trzy miesiące, chyba że strony w umowie zapiszą inaczej. Umowa na czas określony może zakończyć się wcześniej, tylko w określonych przypadkach, takich jak: pogorszenie się stanu technicznego budynku, duże zaległości w czynszu itp. Umowa najmu lokalu mieszkalnego podpisana na czas określony może zostać oczywiście przedłużona.

Źródło: money.pl

[umowa najmu, najem mieszkania, wynajem mieszkania, wynajmujący, najemca, czas trwania umowy, wypowiedzenie umowy]

Komentarze

(1)
KMarta | 22.01.2019, 12:10
Warto też zapisać w umowie, że w przypadku naruszeń porządku lub niewłaściwego zachowania można rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10827|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10403|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl