CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Umowa najmu lokalu mieszkalnego – jak powinna wyglądać?

 Redakcja  |  21.01.2019  |  1
umowa najmu, najem mieszkania, wynajem mieszkania, msp, poradnik dla firm
umowa najmu, najem mieszkania, wynajem mieszkania, msp, poradnik dla firm
fot. Pixabay

Polska ma rozwinięty rynek wynajmu mieszkań, ale jednocześnie nie jest on jeszcze do końca uregulowany, pomimo zmian w prawodawstwie. Strona, która udostępnia mieszkanie to wynajmujący (najczęściej właściciel lokalu); strona, która będzie z niego korzystała to najemca. Umowa najmu lokalu mieszkalnego to dokument, który ma zabezpieczać obydwie strony – zarówno wynajmujących, jak i najemców.

Najpopularniejszą formą jest umowa najmu okazjonalnego. W praktyce umowa najmu lokalu mieszkalnego zawierana jest na piśmie.

Umowa najmu lokalu mieszkalnego – co należy uwzględnić?

Po podpisaniu umowy najmu właściciel mieszkania może oczekiwać kaucji od najemcy, czyli określonej sumy pieniędzy (zwykle jest to równowartość miesięcznej stawki za czynsz). Kwota ta stanowi swego rodzaju zabezpieczenie dla właściciela na wypadek ewentualnych zniszczeń czy zadłużeń najemcy. Właściciel jest zobowiązany do zwrotu całej kaucji lub jej części po zakończeniu umowy.

Przeczytaj również: Najemcy lokali komunalnych we wspólnocie mieszkaniowej

Ponadto umowa najmu lokalu mieszkalnego powinna ujmować poszczególne opłaty oraz określać kto powinien je pokrywać, m.in.:
– odstępne,
– czynsz do spółdzielni,
– opłaty eksploatacyjne.

Przed podpisaniem umowy najemca powinien dokładnie sprawdzić mieszkanie i jego stan techniczny. Taka dokumentacja z pewnością pozwoli uniknąć wiele ewentualnych konfliktów na linii właściciel-mieszkaniec. Ponadto umożliwi sprawiedliwe rozliczenie kaucji po wygaśnięciu umowy.

Umowa najmu lokalu mieszkalnego – kto odpowiada za jego stan?

Przyjmuje się, że to lokator w trakcie najmu odpowiada za stan mieszkania, właściciel natomiast odpowiada za stan budynku oraz instalacje w ścianach. Zatem osoba zamieszkająca lokal musi dbać o meble, podłogi i ściany. A większe awarie, dotyczące konstrukcji budynku i instalacji, leżą w gestii właściciela. Umowa najmu lokalu mieszkalnego może zawierać zapisy dotyczące tego, że po wygaśnięciu umowy najemca musi mieszkanie odświeżyć, np. odmalować ściany i zostawić je czyste.

Dowiedz się więcej: Nowoczesne technologie wsparciem dla wynajmujących

Umowa najmu lokalu mieszkalnego – opłaty

W trakcie trwania umowy najmu można podwyższyć opłaty za mieszkanie wyłącznie na piśmie. Jednak musi się to wydarzyć co najmniej trzy miesiące przed podwyżką (strony mogą ustalić dłuższy okres w umowie). Najemca, który nie wyrazi zgody na podwyżkę, może w ciągu 2 miesięcy od powiadomienia o podwyższeniu, zwrócić się do sądu o ponowne rozliczenie.

Czujniki czadu i dymu

Czas trwania umowy najmu

Umowa najmu mieszkania może zostać zawarta na czas określony lub nieokreślony. W obydwu przypadkach można ją rozwiązać wcześniej i to przez obie strony. Czas wypowiedzenia umowy to zazwyczaj trzy miesiące, chyba że strony w umowie zapiszą inaczej. Umowa na czas określony może zakończyć się wcześniej, tylko w określonych przypadkach, takich jak: pogorszenie się stanu technicznego budynku, duże zaległości w czynszu itp. Umowa najmu lokalu mieszkalnego podpisana na czas określony może zostać oczywiście przedłużona.

Źródło: money.pl

[umowa najmu, najem mieszkania, wynajem mieszkania, wynajmujący, najemca, czas trwania umowy, wypowiedzenie umowy]

Komentarze

(1)
KMarta | 22.01.2019, 12:10
Warto też zapisać w umowie, że w przypadku naruszeń porządku lub niewłaściwego zachowania można rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10162|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl