CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Umowa najmu lokalu mieszkalnego – jak powinna wyglądać?

 Redakcja  |  21.01.2019  |  1
umowa najmu, najem mieszkania, wynajem mieszkania, msp, poradnik dla firm
umowa najmu, najem mieszkania, wynajem mieszkania, msp, poradnik dla firm
fot. Pixabay

Polska ma rozwinięty rynek wynajmu mieszkań, ale jednocześnie nie jest on jeszcze do końca uregulowany, pomimo zmian w prawodawstwie. Strona, która udostępnia mieszkanie to wynajmujący (najczęściej właściciel lokalu); strona, która będzie z niego korzystała to najemca. Umowa najmu lokalu mieszkalnego to dokument, który ma zabezpieczać obydwie strony – zarówno wynajmujących, jak i najemców.

Najpopularniejszą formą jest umowa najmu okazjonalnego. W praktyce umowa najmu lokalu mieszkalnego zawierana jest na piśmie.

Umowa najmu lokalu mieszkalnego – co należy uwzględnić?

Po podpisaniu umowy najmu właściciel mieszkania może oczekiwać kaucji od najemcy, czyli określonej sumy pieniędzy (zwykle jest to równowartość miesięcznej stawki za czynsz). Kwota ta stanowi swego rodzaju zabezpieczenie dla właściciela na wypadek ewentualnych zniszczeń czy zadłużeń najemcy. Właściciel jest zobowiązany do zwrotu całej kaucji lub jej części po zakończeniu umowy.

Przeczytaj również: Najemcy lokali komunalnych we wspólnocie mieszkaniowej

Ponadto umowa najmu lokalu mieszkalnego powinna ujmować poszczególne opłaty oraz określać kto powinien je pokrywać, m.in.:
– odstępne,
– czynsz do spółdzielni,
– opłaty eksploatacyjne.

Przed podpisaniem umowy najemca powinien dokładnie sprawdzić mieszkanie i jego stan techniczny. Taka dokumentacja z pewnością pozwoli uniknąć wiele ewentualnych konfliktów na linii właściciel-mieszkaniec. Ponadto umożliwi sprawiedliwe rozliczenie kaucji po wygaśnięciu umowy.

Umowa najmu lokalu mieszkalnego – kto odpowiada za jego stan?

Przyjmuje się, że to lokator w trakcie najmu odpowiada za stan mieszkania, właściciel natomiast odpowiada za stan budynku oraz instalacje w ścianach. Zatem osoba zamieszkająca lokal musi dbać o meble, podłogi i ściany. A większe awarie, dotyczące konstrukcji budynku i instalacji, leżą w gestii właściciela. Umowa najmu lokalu mieszkalnego może zawierać zapisy dotyczące tego, że po wygaśnięciu umowy najemca musi mieszkanie odświeżyć, np. odmalować ściany i zostawić je czyste.

Dowiedz się więcej: Nowoczesne technologie wsparciem dla wynajmujących

Umowa najmu lokalu mieszkalnego – opłaty

W trakcie trwania umowy najmu można podwyższyć opłaty za mieszkanie wyłącznie na piśmie. Jednak musi się to wydarzyć co najmniej trzy miesiące przed podwyżką (strony mogą ustalić dłuższy okres w umowie). Najemca, który nie wyrazi zgody na podwyżkę, może w ciągu 2 miesięcy od powiadomienia o podwyższeniu, zwrócić się do sądu o ponowne rozliczenie.

Czujniki czadu i dymu

Czas trwania umowy najmu

Umowa najmu mieszkania może zostać zawarta na czas określony lub nieokreślony. W obydwu przypadkach można ją rozwiązać wcześniej i to przez obie strony. Czas wypowiedzenia umowy to zazwyczaj trzy miesiące, chyba że strony w umowie zapiszą inaczej. Umowa na czas określony może zakończyć się wcześniej, tylko w określonych przypadkach, takich jak: pogorszenie się stanu technicznego budynku, duże zaległości w czynszu itp. Umowa najmu lokalu mieszkalnego podpisana na czas określony może zostać oczywiście przedłużona.

Źródło: money.pl

[umowa najmu, najem mieszkania, wynajem mieszkania, wynajmujący, najemca, czas trwania umowy, wypowiedzenie umowy]

Komentarze

(1)
KMarta | 22.01.2019, 12:10
Warto też zapisać w umowie, że w przypadku naruszeń porządku lub niewłaściwego zachowania można rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10540|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10108|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl