CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Umowa najmu lokalu mieszkalnego – jak powinna wyglądać?

 Redakcja  |  21.01.2019  |  1
umowa najmu, najem mieszkania, wynajem mieszkania, msp, poradnik dla firm
umowa najmu, najem mieszkania, wynajem mieszkania, msp, poradnik dla firm
fot. Pixabay

Polska ma rozwinięty rynek wynajmu mieszkań, ale jednocześnie nie jest on jeszcze do końca uregulowany, pomimo zmian w prawodawstwie. Strona, która udostępnia mieszkanie to wynajmujący (najczęściej właściciel lokalu); strona, która będzie z niego korzystała to najemca. Umowa najmu lokalu mieszkalnego to dokument, który ma zabezpieczać obydwie strony – zarówno wynajmujących, jak i najemców.

Najpopularniejszą formą jest umowa najmu okazjonalnego. W praktyce umowa najmu lokalu mieszkalnego zawierana jest na piśmie.

Umowa najmu lokalu mieszkalnego – co należy uwzględnić?

Po podpisaniu umowy najmu właściciel mieszkania może oczekiwać kaucji od najemcy, czyli określonej sumy pieniędzy (zwykle jest to równowartość miesięcznej stawki za czynsz). Kwota ta stanowi swego rodzaju zabezpieczenie dla właściciela na wypadek ewentualnych zniszczeń czy zadłużeń najemcy. Właściciel jest zobowiązany do zwrotu całej kaucji lub jej części po zakończeniu umowy.

Przeczytaj również: Najemcy lokali komunalnych we wspólnocie mieszkaniowej

Ponadto umowa najmu lokalu mieszkalnego powinna ujmować poszczególne opłaty oraz określać kto powinien je pokrywać, m.in.:
– odstępne,
– czynsz do spółdzielni,
– opłaty eksploatacyjne.

Przed podpisaniem umowy najemca powinien dokładnie sprawdzić mieszkanie i jego stan techniczny. Taka dokumentacja z pewnością pozwoli uniknąć wiele ewentualnych konfliktów na linii właściciel-mieszkaniec. Ponadto umożliwi sprawiedliwe rozliczenie kaucji po wygaśnięciu umowy.

Umowa najmu lokalu mieszkalnego – kto odpowiada za jego stan?

Przyjmuje się, że to lokator w trakcie najmu odpowiada za stan mieszkania, właściciel natomiast odpowiada za stan budynku oraz instalacje w ścianach. Zatem osoba zamieszkająca lokal musi dbać o meble, podłogi i ściany. A większe awarie, dotyczące konstrukcji budynku i instalacji, leżą w gestii właściciela. Umowa najmu lokalu mieszkalnego może zawierać zapisy dotyczące tego, że po wygaśnięciu umowy najemca musi mieszkanie odświeżyć, np. odmalować ściany i zostawić je czyste.

Dowiedz się więcej: Nowoczesne technologie wsparciem dla wynajmujących

Umowa najmu lokalu mieszkalnego – opłaty

W trakcie trwania umowy najmu można podwyższyć opłaty za mieszkanie wyłącznie na piśmie. Jednak musi się to wydarzyć co najmniej trzy miesiące przed podwyżką (strony mogą ustalić dłuższy okres w umowie). Najemca, który nie wyrazi zgody na podwyżkę, może w ciągu 2 miesięcy od powiadomienia o podwyższeniu, zwrócić się do sądu o ponowne rozliczenie.

Czujniki czadu i dymu

Czas trwania umowy najmu

Umowa najmu mieszkania może zostać zawarta na czas określony lub nieokreślony. W obydwu przypadkach można ją rozwiązać wcześniej i to przez obie strony. Czas wypowiedzenia umowy to zazwyczaj trzy miesiące, chyba że strony w umowie zapiszą inaczej. Umowa na czas określony może zakończyć się wcześniej, tylko w określonych przypadkach, takich jak: pogorszenie się stanu technicznego budynku, duże zaległości w czynszu itp. Umowa najmu lokalu mieszkalnego podpisana na czas określony może zostać oczywiście przedłużona.

Źródło: money.pl

[umowa najmu, najem mieszkania, wynajem mieszkania, wynajmujący, najemca, czas trwania umowy, wypowiedzenie umowy]

Komentarze

(1)
KMarta | 22.01.2019, 12:10
Warto też zapisać w umowie, że w przypadku naruszeń porządku lub niewłaściwego zachowania można rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Windy w budynkach - zobacz specjalne rozwiązania»

Wzroszt cen za ogrzewanieGodziny szczytu w budynkach mieszkalnych przypadają na godziny poranne, kiedy mieszkańcy wychodzą z domu oraz wieczorne, gdy do niego wracają. Jak zaprojektować wygodne rozwiązania transportowe dostosowane do rzeczywistych sytuacji... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11274|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10845|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl