Artykuł sponsorowany

Gospodarka odpadami po europejsku

 Świat Pojemników  |  20.02.2019
Gospodarka odpadami po europejsku
Gospodarka odpadami po europejsku
Świat Pojemników Spółka z o.o.

Pojemniki podziemne i półpodziemne w Polsce są stosunkowo nowym rozwiązaniem, natomiast patrząc na inne kraje europejskie, nowością nie są, wręcz przeciwnie. Belgia i Holandia to przykład państw, w których podziemne pojemniki zakorzeniły się na dobre i funkcjonują w nich od ponad trzech dekad.

Holandia przykładem dla reszty Europy

Gwałtowny wzrost ilości produkowanych odpadów oraz powstawanie dużej liczby niekontrolowanych składowisk – to zasadnicze problemy, z którym na początku lat 90. musiała zmierzyć się Holandia. Do tego dochodziły niski stopień recyklingu oraz nieefektywność w gospodarowaniu odpadami. Zmiany były konieczne. Podjęto działania w zakresie profilaktyki odpadowej oraz tworzenia przestrzeni do składowania śmieci, z silnym naciskiem na ich wtórne przetwarzanie.

W konsekwencji wyklarowały się zasady efektywnej gospodarki odpadami komunalnymi, do których należy zasada gminnej odpowiedzialności za odpady komunalne. Na gminie spoczywa odpowiedzialność za planowanie działań w zakresie gospodarki odpadowej i skuteczną ich realizację. Ponadto zadaniem gminy jest zapewnienie odpowiedniej infrastruktury oraz naliczanie opłat. Gminy także egzekwują przestrzeganie przepisów – dotyczy to np. konieczności segregacji odpadów. Dowiedz się więcej >>

Rozwiązaniem na te wszystkie problemy i zagwozdki jest właśnie system pojemników podziemnych, który wpisał się na stałe w wizerunek większości holenderskich miast.

W samej Hadze  – najważniejszym ośrodku holenderskiej administracji – funkcjonuje 1 500 pojemników podziemnych. Na początku projekt zakładał zaopatrzenie miasta wyłącznie w pojemniki podziemne na szkło i papier, jednak korzyści płynące z tego rozwiązania niemal natychmiast skłoniły władze, aby projekt rozszerzyć o kolejne 4 000 pojemników.

Belgia również warta naśladowania

Przykładem efektywnej i skutecznej gospodarki odpadami są także Belgowie. Od kilku lat sortowanie śmieci w Belgii jest obligatoryjne, a gospodarstwom domowym czy firmom uchylającym się od tego obowiązku grożą wysokie kary finansowe.

Mieszkańców obowiązuje, tak jak w innych europejskich krajach, deponowanie w wyznaczonych miejscach już posegregowanych odpadów – tzw. segregacja u źródła, które są potem odbierane bezpośrednio z danego punktu.

Pojemniki w Belgii

I w tym przypadku funkcjonalnym rozwiązaniem okazało się wykorzystanie pojemników w całości lub częściowo zagłębionych w gruncie. Półpodziemne pojemniki obecne są na wielu osiedlach czy terenach miejskich. A ich czytelne oznaczenie ułatwia odbiór odpadów oraz przewiezienie ich do punktów odzyskiwania surowców lub nowoczesnych spalarni.

Długoterminowe, ale konsekwentne działania Belgów i Holendrów, znajdują swoje odbicie w liczbach – już w 2014 roku co najmniej połowa wyprodukowanych odpadów poddana została recyklingowi, a w 2016 roku Belgia i Holandia znajdowały się w ósemce krajów (obok Austrii, Danii, Niemiec, Norwegii, Szwecji i Szwajcarii), w których odpady komunalne niemal w ogóle nie trafiały na wysypiska.

Pojemniki we Francji

Skandynawia, Francja, Litwa

Poza przedstawionym holendersko-belgijskim przykładem, dobry grunt inwestycyjny dla pojemników półpodziemnych znalazł się również w Skandynawii, Francji i na Litwie.

Z roku na rok można mówić tu o silnym wzroście liczby podobnych realizacji, a ogłaszane tam zamówienia publiczne uwzględniają już wolumen tysiąca, a nawet dwóch tysięcy pojemników.

W Polsce to jeszcze nowinka

System pojemników półpodziemnych w Polsce jest jeszcze w fazie raczkowania, aczkolwiek są miasta i gminy, w których system ten funkcjonuje i ma się coraz lepiej. Mowa m.in. o Koszalinie, Szczecinku czy Lesznie. W miastach tych liczba pojemników podziemnych sięga już nawet kilkuset.

Pojemniki podziemne w praktyce

– W Belgii i Holandii gospodarka odpadami osiągnęła już dojrzałe stadium – mówi Floris Roukens, prezes belgijskiej firmy Zweva, produkującej pojemniki półpodziemne. – W obu krajach od dawna wyraźnie zarysowuje się trend składowania odpadów w zbiornikach o dużej pojemności, zazwyczaj 5 m3, zlokalizowanych w wyznaczonych miejscach na osiedlu czy terenie mieszkalnym, ogólnodostępnych dla mieszkańców. Tak skonstruowany system, oparty głównie na pojemnikach podziemnych i półpodziemnych, sprawia, że śmieci są mniej widoczne w życiu codziennym, zarówno w domu, jak i na ulicy. Sprawdź, jak o to zadbać >>

Pojemniki w Grecji

– Kolejną ważną zaletą tego systemu jest obniżona emisja C02, ze względu na obniżoną częstotliwość wywozu z pojemników o większej pojemności i rozluźnienie ruchu drogowego na bardziej zatłoczonych trasach, który to dodatkowo zagęszczony był przez wszechobecne śmieciarki. Z oszczędnościami spotkały się również przedsiębiorstwa wywozowe, mogące pozwolić sobie na redukcję kosztów operacyjnych (do opróżnienia pojemnika wystarczy 1 operator – kierowca śmieciarki w miejsce trzech ludzi – przyp. red.) oraz nakładów na utrzymanie floty pojazdów.

Pojemniki i podziemne i półpodziemne  – dlaczego i dla kogo?

Zapytany tym razem o główne korzyści wyboru pojemników półpodziemnych w miejsce dotychczasowych kontenerów na kółkach, Floris Roukens odpowiada: – Są najbardziej efektywnym pod względem cenowym rozwiązaniem na rynku do obsługi przestrzeni miejskiej, zespołu domostw czy bloków mieszkalnych w zakresie składowania i odbioru odpadów. Pojemniki stosunkowo łatwo zainstalować i opróżniać przez niewielki ciężar worków oraz system szybkiego opróżniania. Śmieciarki wyposażone w ramię HDS mogą dotrzeć do pojemników w odległości nawet 5 metrów od kosza. Gwarantują bezpieczeństwo, gdyż eliminują możliwość upadku do wnętrza pojemnika podczas wyrzucania i odbioru śmieci. Zajmują minimalną przestrzeń na ulicy, a dzięki dużej pojemności wyróżniają się wysoką wydajnością. Konieczna jest wzmianka o aspekcie wizualnym miasta, gminy czy osiedla, który bezsprzecznie ulega znacznej poprawie.

Pojemniki na Litwie

– Przekładając to na wymierne korzyści dla mieszkańców, wykorzystanie pojemników półpodziemnych to czystsze, mniej śmierdzące i bardziej higieniczne składowisko tymczasowego przechowywania odpadów. To również czystsze ulice i wzrost zadowolenia mieszkańców ze sposobu gospodarowania zasobami gminy czy miasta – podsumowuje prezes Zweva.

Zapraszamy do zadawania pytań – udzielimy odpowiedzi, które nie tylko zaspokoją ciekawość, lecz także dostarczą konkretnych informacji, czy system sprawdzi się w planowanej inwestycji. Skontaktuj się z nami >>

świat pojemników - logo

Zadzwoń: 793 993 979

Świat Pojemników Spółka z o.o.
Poznańska 83,
62-052 Komorniki

info@swiatpojemnikow.pl
www.swiatpojemnikow.pl

Świat Pojemników Spółka z o.o. jest zdecydowanym liderem sprzedaży pojemników półpodziemnych w Polsce. Spółka wygrała przetargi między innymi w Koszalinie, Szczecinku, Poznaniu, Zielonej Górze i w wielu innych miastach. Pojemniki oferowane przez spółkę posiadają międzynarodowe certyfikaty jakości, a produkty można znaleźć w całej Europie i wielu krajach świata.

 

 

[świat pojemników,pojemniki podziemne,pojemniki półpodziemne,aranżacja przestrzeni,pojemniki na odpady,pojemniki na śmieci,śmieci pod ziemią, pojemniki w europie]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
3/2019

Aktualny numer:

Administrator 3/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Zaskarżanie uchwał
  • - RODO w mieszkalnictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 9798|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl