• Od nowego roku zmiany w funkcjonowaniu wspólnot mieszkaniowych
 • Szkolenie: Sytuacje konfliktowe w zarządzaniu nieruchomościami i ich rozwiązywanie
 • Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?
 • Ponad połowa Polaków planujących zakup mieszkania korzysta z pomocy doradców lub agentów
 • Dylematy decyzyjne wspólnoty mieszkaniowej w ustalaniu poprawnej sumy ubezpieczenia nieruchomości

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Od nowego roku zmiany w funkcjonowaniu wspólnot mieszkaniowych

11.10.2019
Od nowego roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych. Zmienią się zasady określania sposobu zarządu wspólnotami mieszkaniowymi. Na nowo zdefiniowane zostaną małe i duże wspólnoty.
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Szkolenie: Sytuacje konfliktowe w zarządzaniu nieruchomościami i ich...

16.09.2019
Czym jest konflikt i jakie są jego rodzaje, konflikt w pracy zarządcy nieruchomości, sposoby radzenia sobie z trudnym rozmówcą, sprawna komunikacja jako metoda radzenia sobie w sytuacji konfliktowej, wygaszanie konfliktów, współpraca z mieszkańcami i podmiotami – to tylko wybrane...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?

27.09.2018
2
Mostek termiczny określany jest jako miejsce newralgiczne. Nie bez przyczyny właśnie tak, ponieważ to on naraża budynek na spore straty ciepła. A to oznacza nie tylko szkody finansowe w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie, lecz także negatywne oddziaływanie na konstrukcję...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Ponad połowa Polaków planujących zakup mieszkania korzysta z pomocy...

18.10.2019
1
Spośród Polaków, którzy w ciągu ostatnich 3 lat stali się właścicielami mieszkania, ponad połowa skorzystała z pomocy doradców finansowych, i wsparcia agenta nieruchomości – wskazuje raport przygotowany przez Gumtree.pl "Jak Polacy kupują mieszkania?".
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Dylematy decyzyjne wspólnoty mieszkaniowej w ustalaniu poprawnej sumy...

08.07.2019
Mając za sobą wieloletnią współpracę ze wspólnotami mieszkaniowymi i powtarzające się pytania dotyczące sposobu ustalania sum ubezpieczenia dla budynków wielomieszkaniowych, zamierzamy w telegraficznym skrócie przekazać niezbędną wiedzę związaną z tym zagadnieniem.
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Zakres usług w zarządzaniu najmem lokali

Maciej  Kamiński  |  Administrator 5/2019  |  30.05.2019
Czynności związane z rozliczaniem czynszu najmu oraz mediów stanowią podstawowy i cykliczny element obsługi nieruchomości
Czynności związane z rozliczaniem czynszu najmu oraz mediów stanowią podstawowy i cykliczny element obsługi nieruchomości
Fot. pixabay.com

Zarządzanie najmem lokali stanowi najprężniej rozwijającą się gałąź zarządzania nieruchomościami. Niniejszy artykuł jest pierwszym z cyklu omawiającego praktyczne zagadnienia związane z działalnością zawodową w tym obszarze.

W artykule:

• Zarządzanie czy pośrednictwo?
• Zakres usług zarządzania najmem
• Znalezienie najemcy i zawarcie umowy najmu

Rozwój rynku zarządzania najmem stanowił odpowiedź na zmiany gospodarcze zachodzące w Polsce po 1989 roku, natomiast szczególnej dynamiki nabrał po kryzysie finansowym z lat 2008–2012. Obsługa lokali mieszkalnych na wynajem jako usługa towarzysząca, zyskuje na popularności wraz z powiększaniem się liczby mieszkań kupowanych na wynajem, czego przyczyn można upatrywać przede wszystkim w spadku zaufania do rynków kapitałowych i przeniesienia zainteresowania inwestorów na rynek nieruchomości oraz zwiększającej się mobilności zawodowej, która z jednej strony wpływa na podaż lokali w miejscach, z których pracownik wyjeżdża, z drugiej zaś tworzy zapotrzebowanie na mieszkania w nowym miejscu pracy.

Zarządzanie czy pośrednictwo? 

Zarządzanie najmem, jak wiele innowacji zrodziło się na styku różnych branż. Jego istotą jest obsługa finansowa oraz techniczna lokalu właściwa dla pracy zarządcy, jak również komercjalizacja – ogłoszenie, wynegocjowanie i zawarcie umowy najmu, które są charakterystyczne dla pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Zatem nie jest możliwe jednoznaczne przypisanie opisywanej dziedziny do zarządzania lub pośrednictwa. Istotną cechą, dla której klienci decydują się na powierzenie opieki nad swoimi nieruchomościami wyspecjalizowanym podmiotom jest kompleksowość i holistyczne podejście do procesu wynajęcia lokalu mieszkalnego.

Czytaj też: Umowa przedwstępna – wszystko, co musisz wiedzieć >>>

Zakres usług zarządzania najmem

Aby wyszczególnić wszystkie obszary kompetencyjne zarządcy najmem niezbędne jest prześledzenie procesu wynajęcia lokalu. Kolejne etapy to:

 1. nalezienie najemcy;
 2. Zawarcie umowy najmu;
 3. Obsługa finansowa umowy najmu;
 4. Obsługa techniczna umowy najmu;
 5. Obsługa poczty;
 6. Rozliczenie podatków z tytułu najmu lokalu;
 7. Reprezentacja właściciela przed stronami trzecimi;
 8. Doradztwo i usługi dodatkowe.

Znalezienie najemcy i zawarcie umowy najmu 

Pierwszy etap związany jest ściśle z działalnością zawodową pośrednika w obrocie nieruchomościami. Do czynności wykonywanych w jego ramach zaliczyć należy przede wszystkim przygotowanie lokalu do wynajęcia (home staging i ewentualna modernizacja), sesja fotograficzna, przygotowanie oferty i zamieszczenie ogłoszenia, wizje lokalne, wynegocjowanie warunków umowy. Zwiększająca się podaż lokali mieszkalnych na wynajem w dużych miastach i rosnąca konkurencja wpływają na profesjonalizację ofert nieruchomości i zatrudnianie specjalistów do przeprowadzenia sesji fotograficznych. Dlatego też zwykle znalezienie najemcy jest kalkulowane jako usługa dodatkowa.

Obsługa finansowa umowy najmu

Czynności związane z rozliczaniem czynszu najmu oraz mediów stanowią podstawowy i cykliczny element obsługi nieruchomości. Etap ten jest realizowany na różne sposoby w zależności od przyjętej strategii. Do najczęściej spotykanych należy informowanie najemcy o wymiarze opłat w danym miesiącu oraz w zależności od wybranej strategii – dokonanie opłat czynszu i mediów z przelewu wykonanego przez najemcę na konto firmy zarządzającej lub weryfikacja, czy najemca we własnym zakresie dokonał wpłat. Ostatnim elementem jest przesłanie podsumowania danego miesiąca do właściciela wraz z potwierdzeniami wpłat oraz rozliczeniem salda. Jako jedna z podstawowych obszarów działalności ta czynność rozliczana jest w ramach wynagrodzenia podstawowego.

Obsługa techniczna umowy najmu

W przeciwieństwie do obsługi finansowej utrzymanie techniczne lokali jest obszarem działalności zarządcy, który trudno jest zaplanować z wyprzedzeniem. Większość czynności związanych z utrzymaniem technicznym nieruchomości dotyczy części wspólnych, dlatego też zakres działań zarządcy najmem ogranicza się do reagowania na awarie zgłoszone przez najemców, zlecania ich napraw oraz udostępniania lokalu na potrzeby okresowych przeglądów czy wymiany np. wodomierzy. Obok rozliczania najmu stanowi jeden z podstawowych obszarów działania zarządcy najmem i sama koordynacja prac remontowych jako taka jest rozliczana w ramach wynagrodzenia podstawowego. Wyjątek stanowią prace modernizacyjne i remonty lokalu, których koszt ponosi właściciel.

Obsługa poczty przychodzącej

Jest to obszar działalności zarządcy na który warto zwrócić szczególną uwagę ze względu na potencjalne ryzyko nieodebrania przez klienta ważnej korespondencji (zwłaszcza awizo). Jest to usługa ciesząca się dużym zainteresowaniem ze strony klientów dlatego też zwykle pozycjonowana jest w wyższych pakietach usługi zarządzania najmem. W istocie obsługa poczty polega na okresowym opróżnianiu skrzynki na listy i przekazywaniu jej właścicielowi. Świadczenie usług związanych z obsługą poczty nie nastręcza wielu trudności i nie jest czasochłonne, nawet w przypadku dużych zasobów (kilkadziesiąt lokali i więcej) jeżeli proces zostanie przemyślany i wdrożony. Podstawowym warunkiem jest przekazanie przez właściciela klucza do skrzynki na listy, dodatkowym ułatwieniem jest uzyskanie zgody na przekazanie go najemcom, którzy będą informować zarządcę kiedy przyjdzie korespondencja. Alternatywnym rozwiązaniem jest ustalenie z klientem częstotliwości odbioru poczty i wyznaczenie jednego dnia (np. na koniec miesiąca), kiedy zarządca lub wyznaczony pracownik dokonuje objazdu wszystkich nieruchomości i opróżnienia skrzynek na listy co nie wymaga obecności najemcy.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[zarządzanie najmem lokali, najem, najem lokali, pośrednictwo]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
 • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17340|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10826|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10402|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl