CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Zakres usług w zarządzaniu najmem lokali

Maciej  Kamiński  |  Administrator 5/2019  |  30.05.2019
Czynności związane z rozliczaniem czynszu najmu oraz mediów stanowią podstawowy i cykliczny element obsługi nieruchomości
Czynności związane z rozliczaniem czynszu najmu oraz mediów stanowią podstawowy i cykliczny element obsługi nieruchomości
Fot. pixabay.com

Zarządzanie najmem lokali stanowi najprężniej rozwijającą się gałąź zarządzania nieruchomościami. Niniejszy artykuł jest pierwszym z cyklu omawiającego praktyczne zagadnienia związane z działalnością zawodową w tym obszarze.

W artykule:

• Zarządzanie czy pośrednictwo?
• Zakres usług zarządzania najmem
• Znalezienie najemcy i zawarcie umowy najmu

Rozwój rynku zarządzania najmem stanowił odpowiedź na zmiany gospodarcze zachodzące w Polsce po 1989 roku, natomiast szczególnej dynamiki nabrał po kryzysie finansowym z lat 2008–2012. Obsługa lokali mieszkalnych na wynajem jako usługa towarzysząca, zyskuje na popularności wraz z powiększaniem się liczby mieszkań kupowanych na wynajem, czego przyczyn można upatrywać przede wszystkim w spadku zaufania do rynków kapitałowych i przeniesienia zainteresowania inwestorów na rynek nieruchomości oraz zwiększającej się mobilności zawodowej, która z jednej strony wpływa na podaż lokali w miejscach, z których pracownik wyjeżdża, z drugiej zaś tworzy zapotrzebowanie na mieszkania w nowym miejscu pracy.

Zarządzanie czy pośrednictwo? 

Zarządzanie najmem, jak wiele innowacji zrodziło się na styku różnych branż. Jego istotą jest obsługa finansowa oraz techniczna lokalu właściwa dla pracy zarządcy, jak również komercjalizacja – ogłoszenie, wynegocjowanie i zawarcie umowy najmu, które są charakterystyczne dla pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Zatem nie jest możliwe jednoznaczne przypisanie opisywanej dziedziny do zarządzania lub pośrednictwa. Istotną cechą, dla której klienci decydują się na powierzenie opieki nad swoimi nieruchomościami wyspecjalizowanym podmiotom jest kompleksowość i holistyczne podejście do procesu wynajęcia lokalu mieszkalnego.

Czytaj też: Umowa przedwstępna – wszystko, co musisz wiedzieć >>>

Zakres usług zarządzania najmem

Aby wyszczególnić wszystkie obszary kompetencyjne zarządcy najmem niezbędne jest prześledzenie procesu wynajęcia lokalu. Kolejne etapy to:

  1. nalezienie najemcy;
  2. Zawarcie umowy najmu;
  3. Obsługa finansowa umowy najmu;
  4. Obsługa techniczna umowy najmu;
  5. Obsługa poczty;
  6. Rozliczenie podatków z tytułu najmu lokalu;
  7. Reprezentacja właściciela przed stronami trzecimi;
  8. Doradztwo i usługi dodatkowe.

Znalezienie najemcy i zawarcie umowy najmu 

Pierwszy etap związany jest ściśle z działalnością zawodową pośrednika w obrocie nieruchomościami. Do czynności wykonywanych w jego ramach zaliczyć należy przede wszystkim przygotowanie lokalu do wynajęcia (home staging i ewentualna modernizacja), sesja fotograficzna, przygotowanie oferty i zamieszczenie ogłoszenia, wizje lokalne, wynegocjowanie warunków umowy. Zwiększająca się podaż lokali mieszkalnych na wynajem w dużych miastach i rosnąca konkurencja wpływają na profesjonalizację ofert nieruchomości i zatrudnianie specjalistów do przeprowadzenia sesji fotograficznych. Dlatego też zwykle znalezienie najemcy jest kalkulowane jako usługa dodatkowa.

Obsługa finansowa umowy najmu

Czynności związane z rozliczaniem czynszu najmu oraz mediów stanowią podstawowy i cykliczny element obsługi nieruchomości. Etap ten jest realizowany na różne sposoby w zależności od przyjętej strategii. Do najczęściej spotykanych należy informowanie najemcy o wymiarze opłat w danym miesiącu oraz w zależności od wybranej strategii – dokonanie opłat czynszu i mediów z przelewu wykonanego przez najemcę na konto firmy zarządzającej lub weryfikacja, czy najemca we własnym zakresie dokonał wpłat. Ostatnim elementem jest przesłanie podsumowania danego miesiąca do właściciela wraz z potwierdzeniami wpłat oraz rozliczeniem salda. Jako jedna z podstawowych obszarów działalności ta czynność rozliczana jest w ramach wynagrodzenia podstawowego.

Obsługa techniczna umowy najmu

W przeciwieństwie do obsługi finansowej utrzymanie techniczne lokali jest obszarem działalności zarządcy, który trudno jest zaplanować z wyprzedzeniem. Większość czynności związanych z utrzymaniem technicznym nieruchomości dotyczy części wspólnych, dlatego też zakres działań zarządcy najmem ogranicza się do reagowania na awarie zgłoszone przez najemców, zlecania ich napraw oraz udostępniania lokalu na potrzeby okresowych przeglądów czy wymiany np. wodomierzy. Obok rozliczania najmu stanowi jeden z podstawowych obszarów działania zarządcy najmem i sama koordynacja prac remontowych jako taka jest rozliczana w ramach wynagrodzenia podstawowego. Wyjątek stanowią prace modernizacyjne i remonty lokalu, których koszt ponosi właściciel.

Obsługa poczty przychodzącej

Jest to obszar działalności zarządcy na który warto zwrócić szczególną uwagę ze względu na potencjalne ryzyko nieodebrania przez klienta ważnej korespondencji (zwłaszcza awizo). Jest to usługa ciesząca się dużym zainteresowaniem ze strony klientów dlatego też zwykle pozycjonowana jest w wyższych pakietach usługi zarządzania najmem. W istocie obsługa poczty polega na okresowym opróżnianiu skrzynki na listy i przekazywaniu jej właścicielowi. Świadczenie usług związanych z obsługą poczty nie nastręcza wielu trudności i nie jest czasochłonne, nawet w przypadku dużych zasobów (kilkadziesiąt lokali i więcej) jeżeli proces zostanie przemyślany i wdrożony. Podstawowym warunkiem jest przekazanie przez właściciela klucza do skrzynki na listy, dodatkowym ułatwieniem jest uzyskanie zgody na przekazanie go najemcom, którzy będą informować zarządcę kiedy przyjdzie korespondencja. Alternatywnym rozwiązaniem jest ustalenie z klientem częstotliwości odbioru poczty i wyznaczenie jednego dnia (np. na koniec miesiąca), kiedy zarządca lub wyznaczony pracownik dokonuje objazdu wszystkich nieruchomości i opróżnienia skrzynek na listy co nie wymaga obecności najemcy.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[zarządzanie najmem lokali, najem, najem lokali, pośrednictwo]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18991|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12223|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11564|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl