CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Czyszczenie instalacji a jakość wody pitnej

Paweł Obidziński  |  Administrator 6/2019  |  09.07.2019
Utrzymanie instalacji w czystości, harmonogram jej płukania i czyszczenia są bardzo istotne ze względów zdrowotnych bowiem ryzyko Legionelli nie słabnie
Utrzymanie instalacji w czystości, harmonogram jej płukania i czyszczenia są bardzo istotne ze względów zdrowotnych bowiem ryzyko Legionelli nie słabnie

W Parlamencie Europejskim trwają prace nad Dyrektywą 98/83/WE, której zapisy mają obligować do podejmowania działań na rzecz poprawy jakości wody pitnej. Jest to dobry znak, bo pojawi się unormowanie prawne, dotyczące poprawy stanu technicznego instalacji przesyłowych wody spożywczej.

Na terenie całej Unii Europejskiej czyszczenie instalacji wody pitnej odbywa się zgodnie z normą EN 806-4:2010/DIN 1988-2, polegającą na dezynfekcji instalacji przesyłowych w budynkach mieszkalnych. Relewantnym czynnikiem jakości wody z instalacji, którą spożywamy jest bowiem instalacja wewnętrzna, czyli przesyłowa. To właśnie od niej zależy jakość wody, którą pijemy.

Niestety ze względu na brak norm prawnych obligujących zarządców nieruchomości do utrzymania wymiernej jakości instalacji przesyłowej w budynkach mieszkalnych, zainteresowanie hydrodynamicznym czyszczeniem instalacji kanalizacyjnych, czy płukaniem instalacji wody spożywczej w budynkach wielorodzinnych, zdarza się sporadycznie.

Czytaj też: Modernizacja energetyczna budynków mieszkalnych >>>

Czyszczenie instalacji

Sama procedura czyszczenia w swojej istocie jest bardzo prosta i nie wymaga ingerencji bezpośrednio w lokale mieszkalne. Najważniejszym aspektem w samym procesie czyszczenia są sprawne zawory umożliwiające odłączenie poszczególnych mieszkań/klatek, z podziałem na sektory bowiem bez tego nie ma mowy o efektywnym czyszczeniu-płukaniu instalacji wody spożywczej. Samo czyszczenie wraz z dezynfekcją instalacji trwa od jednego do kilkunastu dni roboczych i jest ściśle uzależnione od kubatury budynku.

Ryzyko Legionelli nie słabnie

Utrzymanie instalacji w czystości, harmonogram jej płukania i czyszczenia są bardzo istotne ze względów zdrowotnych bowiem ryzyko Legionelli nie słabnie. Nadal jest to groźna choroba, której źródłem może być słaba jakość instalacji przesyłowych.

Oczywiście kompleksowe czyszczenie i płukanie instalacji w budynku nie będzie łatwym zadaniem dla zarządów wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych, zwłaszcza biorąc pod uwagę niski fundusz remontowy, jakim bardzo często dysponują. Od woli samych członków/lokatorów będzie więc zależało czy zadbają o lepszą jakość wody, a więc własne zdrowie, czy raczej – planując wydatki z funduszu remontowego na kolejny rok, postawią np. na nowy kolor elewacji. 

Ekspert radzi: Alternatywa dla instalacji wykonanych ze stali

Zawodowo zajmując się renowacją, czyszczeniem i płukaniem instalacji, wielokrotnie spotykałem się z sytuacją, w której należało przeprowadzić płukanie instalacji przesyłowych wykonanych ze stali. Płukanie dotyczyło głównie wody zimnej i było stricte skorelowane z poprawą ciśnienia w instalacjach ze względu na nieodpalające grzejniki gazowe, odpowiadające za podgrzanie wody.

Nie mniej jednak, według moich obserwacji, instalacje stalowe przy dłuższym okresie użytkowania nie zdają egzaminu. Biorąc pod uwagę sam materiał, z którego zostały wyprodukowane, jak i różnice ciśnień w instalacjach, różnice temperatur oraz gęstość wody, instalacje staliwne będą aprobować wszelakiego rodzaju metale, które mogą tworzyć związki niebezpieczne dla środowiska czy zdrowia ludzkiego. Według mnie ich tworzeniu niestety nie zapobiegną różnego rodzaju filtry wody montowane w węzłach, gdyż różnica temperatur na nastawniku w stosunku do lokalu na ostatniej kondygnacji, tudzież ta sama różnica ciśnień, a tym samym i gęstość wody, będą miały istotny wpływ na wytrącanie się metali.

Idealnym rozwiązaniem dla zarządcy, biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny jest instalacja polipropylenowa zgrzewana. Nie asymiluje ona metali typu żelazo, jest dużo trwalsza aniżeli instalacja PP klejona i relatywnie tańsza od instalacji miedziowej. Jest to też instalacja dużo łatwiejsza do efektywnego płukania, jak i dezynfekcji. Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej przytoczone aspekty, warto pomyśleć w pierwszej kolejności o wymianie instalacji staliwnych na polipropylenowe.

Niestety przez 15 lat swojej działalności zaobserwowałem, że tylko bardzo wąskie grono zarządców postrzegało dotąd temat czystości instalacji spożywczej jako sprawę priorytetową, mającą na celu poprawę nie tylko jakości wody pitnej, ale i jakości życia mieszkańców. Po części wynika to zapewne z braku norm prawnych obligujących zarządców nieruchomości do utrzymania wymiernej jakości instalacji przesyłowej w budynkach mieszkalnych, w stosunku do hydrodynamicznego czyszczenia instalacji kanalizacyjnych, płukanie instalacji wody spożywczej w budynkach wielorodzinnych wykonywaliśmy sporadycznie – nad czym bardzo ubolewam. Mam jednak nadzieję, że to się zmieni wraz z opracowywaną właśnie dyrektywą 98/83/WE.

Jestem przekonany, że unormuje ona wszystkie aspekty dotyczące jakości wody oraz jasno ustali harmonogramy czyszczenia instalacji w budynkach mieszkalnych w celu utrzymania jej wymiernej jakości.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[woda pitna, jakość wody, dezynfekcja, czyszczenie instalacji, Legionella]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16948|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10554|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10122|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl