CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Czyszczenie instalacji a jakość wody pitnej

Paweł Obidziński  |  Administrator 6/2019  |  09.07.2019
Utrzymanie instalacji w czystości, harmonogram jej płukania i czyszczenia są bardzo istotne ze względów zdrowotnych bowiem ryzyko Legionelli nie słabnie
Utrzymanie instalacji w czystości, harmonogram jej płukania i czyszczenia są bardzo istotne ze względów zdrowotnych bowiem ryzyko Legionelli nie słabnie

W Parlamencie Europejskim trwają prace nad Dyrektywą 98/83/WE, której zapisy mają obligować do podejmowania działań na rzecz poprawy jakości wody pitnej. Jest to dobry znak, bo pojawi się unormowanie prawne, dotyczące poprawy stanu technicznego instalacji przesyłowych wody spożywczej.

Na terenie całej Unii Europejskiej czyszczenie instalacji wody pitnej odbywa się zgodnie z normą EN 806-4:2010/DIN 1988-2, polegającą na dezynfekcji instalacji przesyłowych w budynkach mieszkalnych. Relewantnym czynnikiem jakości wody z instalacji, którą spożywamy jest bowiem instalacja wewnętrzna, czyli przesyłowa. To właśnie od niej zależy jakość wody, którą pijemy.

Niestety ze względu na brak norm prawnych obligujących zarządców nieruchomości do utrzymania wymiernej jakości instalacji przesyłowej w budynkach mieszkalnych, zainteresowanie hydrodynamicznym czyszczeniem instalacji kanalizacyjnych, czy płukaniem instalacji wody spożywczej w budynkach wielorodzinnych, zdarza się sporadycznie.

Czytaj też: Modernizacja energetyczna budynków mieszkalnych >>>

Czyszczenie instalacji

Sama procedura czyszczenia w swojej istocie jest bardzo prosta i nie wymaga ingerencji bezpośrednio w lokale mieszkalne. Najważniejszym aspektem w samym procesie czyszczenia są sprawne zawory umożliwiające odłączenie poszczególnych mieszkań/klatek, z podziałem na sektory bowiem bez tego nie ma mowy o efektywnym czyszczeniu-płukaniu instalacji wody spożywczej. Samo czyszczenie wraz z dezynfekcją instalacji trwa od jednego do kilkunastu dni roboczych i jest ściśle uzależnione od kubatury budynku.

Ryzyko Legionelli nie słabnie

Utrzymanie instalacji w czystości, harmonogram jej płukania i czyszczenia są bardzo istotne ze względów zdrowotnych bowiem ryzyko Legionelli nie słabnie. Nadal jest to groźna choroba, której źródłem może być słaba jakość instalacji przesyłowych.

Oczywiście kompleksowe czyszczenie i płukanie instalacji w budynku nie będzie łatwym zadaniem dla zarządów wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych, zwłaszcza biorąc pod uwagę niski fundusz remontowy, jakim bardzo często dysponują. Od woli samych członków/lokatorów będzie więc zależało czy zadbają o lepszą jakość wody, a więc własne zdrowie, czy raczej – planując wydatki z funduszu remontowego na kolejny rok, postawią np. na nowy kolor elewacji. 

Ekspert radzi: Alternatywa dla instalacji wykonanych ze stali

Zawodowo zajmując się renowacją, czyszczeniem i płukaniem instalacji, wielokrotnie spotykałem się z sytuacją, w której należało przeprowadzić płukanie instalacji przesyłowych wykonanych ze stali. Płukanie dotyczyło głównie wody zimnej i było stricte skorelowane z poprawą ciśnienia w instalacjach ze względu na nieodpalające grzejniki gazowe, odpowiadające za podgrzanie wody.

Nie mniej jednak, według moich obserwacji, instalacje stalowe przy dłuższym okresie użytkowania nie zdają egzaminu. Biorąc pod uwagę sam materiał, z którego zostały wyprodukowane, jak i różnice ciśnień w instalacjach, różnice temperatur oraz gęstość wody, instalacje staliwne będą aprobować wszelakiego rodzaju metale, które mogą tworzyć związki niebezpieczne dla środowiska czy zdrowia ludzkiego. Według mnie ich tworzeniu niestety nie zapobiegną różnego rodzaju filtry wody montowane w węzłach, gdyż różnica temperatur na nastawniku w stosunku do lokalu na ostatniej kondygnacji, tudzież ta sama różnica ciśnień, a tym samym i gęstość wody, będą miały istotny wpływ na wytrącanie się metali.

Idealnym rozwiązaniem dla zarządcy, biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny jest instalacja polipropylenowa zgrzewana. Nie asymiluje ona metali typu żelazo, jest dużo trwalsza aniżeli instalacja PP klejona i relatywnie tańsza od instalacji miedziowej. Jest to też instalacja dużo łatwiejsza do efektywnego płukania, jak i dezynfekcji. Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej przytoczone aspekty, warto pomyśleć w pierwszej kolejności o wymianie instalacji staliwnych na polipropylenowe.

Niestety przez 15 lat swojej działalności zaobserwowałem, że tylko bardzo wąskie grono zarządców postrzegało dotąd temat czystości instalacji spożywczej jako sprawę priorytetową, mającą na celu poprawę nie tylko jakości wody pitnej, ale i jakości życia mieszkańców. Po części wynika to zapewne z braku norm prawnych obligujących zarządców nieruchomości do utrzymania wymiernej jakości instalacji przesyłowej w budynkach mieszkalnych, w stosunku do hydrodynamicznego czyszczenia instalacji kanalizacyjnych, płukanie instalacji wody spożywczej w budynkach wielorodzinnych wykonywaliśmy sporadycznie – nad czym bardzo ubolewam. Mam jednak nadzieję, że to się zmieni wraz z opracowywaną właśnie dyrektywą 98/83/WE.

Jestem przekonany, że unormuje ona wszystkie aspekty dotyczące jakości wody oraz jasno ustali harmonogramy czyszczenia instalacji w budynkach mieszkalnych w celu utrzymania jej wymiernej jakości.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[woda pitna, jakość wody, dezynfekcja, czyszczenie instalacji, Legionella]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17984|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11261|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10835|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl