CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Deweloper się spóźnia – co wtedy?

 Redakcja  |  22.08.2019
Ustawa deweloperska obliguje inwestora do podawania informacji o terminie rozpoczęcia oraz ukończenia budowy w umowie zawieranej z klientem
Ustawa deweloperska obliguje inwestora do podawania informacji o terminie rozpoczęcia oraz ukończenia budowy w umowie zawieranej z klientem
fot. Pixabay

Deweloperzy nieustannie budują mieszkania, robią to pod dużą presją czasu. Wspomniana presja wynika z dwóch powodów. Po pierwsze, rozbudowane procedury administracyjne związane z przygotowaniem inwestycji zajmują sporo czasu. Po drugie, szybsze zakończenie budowy i przeniesienie prawa własności mieszkań pozwala na wcześniejszą spłatę kredytu budowlanego przez dewelopera. Szybciej spłacony kredyt to oczywiście mniej odsetek zapłaconych bankowi finansującemu inwestycję. Jednak nie wszystkim deweloperom udaje się dotrzymać terminów. Taka sytuacja może niepokoić nabywców mieszkań. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, jak wygląda sytuacja wspomnianych klientów firmy deweloperskiej w obliczu przedłużających się prac budowlanych.

Stwierdzenie, czy deweloper spóźnia się z realizacją inwestycji, oczywiście wymaga jakiegoś punktu odniesienia, czyli terminu ukończenia projektu deweloperskiego albo jego kolejnego etapu. Deweloperzy zwykle określają termin z dokładnością do kwartału. To zapewnia im pewien margines czasowy wynoszący na przykład 1 miesiąc. Informacje na temat czasu trwania budowy oraz daty jej rozpoczęcia i zakończenia powinny znaleźć się nie tylko we wszelkich materiałach reklamowych oraz prospekcie informacyjnym, który otrzymuje osoba zainteresowana mieszkaniem.

Może Cię zainteresuje: Sprzedaż mieszkań zwalnia. Deweloperzy stawiają na nieruchomości premium

Termin w umowie obligatoryjny

Ustawa deweloperska obliguje inwestora do podawania informacji o terminie rozpoczęcia oraz ukończenia budowy w umowie zawieranej z klientem. Chodzi o umowę deweloperską, w której inwestor mieszkaniowy zobowiązuje się do wybudowania domu lub lokalu i przeniesienia własności tej nieruchomości przed upływem granicznego terminu. Taki termin przeniesienia prawa własności mieszkania również powinien zostać jednoznacznie określony w umowie deweloperskiej oraz prospekcie informacyjnym. Wydaje się, że określenie wspomnianego terminu z dokładnością do jednego kwartału stanowi minimum dokładności, jakiej klient powinien oczekiwać od dewelopera. Umowa deweloperska musi również informować o terminie odbioru mieszkania przez jego przyszłego właściciela.

Może Ci się spodoba: O czym pamiętać podczas odbioru mieszkania?

Dodatkowe 120 dni dla dewelopera

Artykuł 29 ustęp 1 punkt 6 ustawy deweloperskiej wyraźnie wskazuje, że klient ma możliwość odstąpienia od umowy deweloperskiej, jeżeli został przekroczony graniczny termin na przeniesienie prawa własności domu lub lokalu. Mowa o terminie określonym w umowie deweloperskiej.

Klient dewelopera może odstąpić od umowy na podstawie wspomnianego artykułu ustawy deweloperskiej, jeżeli po przekroczeniu umownego terminu na przeniesienie prawa własności, inwestor otrzymał kolejny termin (dodatkowo 120 dni) i również go nie dotrzymał. W razie odstąpienia od umowy na wskutek opieszałości dewelopera, klient tej firmy zachowuje prawo do kary umownej za okres opóźnienia. Kara jest nieodzownym elementem umowy deweloperskiej. Taką karę strony mogą ustalić również na wypadek przekroczenia podawanego przez inwestora terminu odbioru mieszkania.

Deweloper musi odpowiedzieć za spóźnienie

W nawiązaniu do umów deweloperskich, warto zwrócić jeszcze uwagę na dwie kwestie. Pierwsza jest związana z nieuczciwymi praktykami inwestorów, które polegają na próbie wyłączenia swojej odpowiedzialności za niedotrzymanie terminu oddania lokalu. W przeszłości Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wykrywał takie wątpliwe praktyki. Polegały one np. na wskazywaniu nieprecyzyjnych powodów, które uzasadniają przesunięcie terminu ukończenia lokum. Jeżeli deweloper zastrzega sobie możliwość przesunięcia daty zakończenia inwestycji, to ewentualne powody takiej sytuacji powinny zostać jasno i jednoznacznie wymienione.

Kontrole wzorców umownych prowadzone przez UOKiK ujawniły również inne nadużycia. Mowa o klauzulach ograniczających wartość kary umownej związanej z niedotrzymaniem terminu ukończenia inwestycji. Niedozwolone są klauzule wskazujące, że maksymalna wysokość kary umownej płaconej przez dewelopera wyniesie np. nie więcej niż 3% wartości mieszkania. Takie klauzule stanowią kolejny przykład ograniczania zakresu odpowiedzialności inwestora.

Źródło: RynekPierwotny.pl

[deweloper, inwestycja, termin budowy, termin zakończenia inwestycji, umowa deweloperska, ustawa deweloperska]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19418|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16553|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11841|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl