CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Zachowaj porządek w ogrodzie dzięki palisadom i obrzeżom

Materiał promocyjny
 semmelrock.pl  |  27.08.2019
Zachowaj porządek w ogrodzie dzięki palisadom i obrzeżom
Zachowaj porządek w ogrodzie dzięki palisadom i obrzeżom
Semmelrock.pl
Porządek w ogrodzie jest tak samo ważny, jak ten wewnątrz domu. A niektórzy pewnie uznaliby, że jest wręcz ważniejszy, bo zanim goście zobaczą nasze wnętrza, zazwyczaj muszą najpierw przejść właśnie przez ogród.Pomocne w urządzaniu go w taki sposób mogą okazać się palisady i obrzeża ogrodowe. Czym są? Jak ich użyć? Jak dopasować je do stylu domu?

 

Aby był on odpowiednio przejrzyście i schludnie zaaranżowany, warto podzielić ogród na swego rodzaju strefy – dobrym pomysłem jest wydzielenie osobnego kącika relaksacyjnego, a osobnego, na przykład, do rekreacji. Każdy ogród powinien posiadać również strefę pełną kwiatów – kuszącą zapachem oraz feerią barw. Poza tym, abyśmy dobrze czuli się w naszym ogrodzie, najlepiej jest po prostu dostosować go do swoich indywidualnych potrzeb. 

Palisada i obrzeża ogrodowe – co to takiego?

Palisady i obrzeża ogrodowe to elementy z działu małej architektury, które pozwalają na wykonanie efektownego, spersonalizowanego wykończenia ogrodu. Służą one do dzielenia naszego terenu na strefy: dzięki nim możemy posiadać osoby kącik do relaksu, rekreacji oraz miejsce pełne naszych ulubionych kwiatów czy kącik zabaw dla dzieci. Palisady i obrzeża ogrodowe mogą również zostać użyte do wykończenia tarasów i schodów. Ich zastosowanie pozwala między innymi znacząco ograniczyć rozrost trawy w miejscach, gdzie wolimy, aby jej nie było. Palisady i obrzeża ogrodowe to gwarancja prostoty oraz estetyki. Bez ich użycia nawet najpiękniejsza aranżacja ogrodu będzie sprawiała wrażenie niekompletnej i niepełnej.

Palisada i obrzeża ogrodowe a styl domu

Nawet, jeśli nie mamy tego w planach, to nasz dom zawsze będzie posiadał jakiś styl – klasyczny, elegancki, starodawny, nowoczesny. Decydując się na wybór palisad, warto dopilnować, aby pasowały one właśnie do stylu domu. Choć stosowanie kontrastów jest ciekawym zabiegiem, to w tym przypadku nie będzie ono prezentować się najlepiej.

Najczęściej wybieranym rodzajem palisad są te betonowe, które cechują się nie tylko dużą elegancją, ale również – przede wszystkim – trwałością. Są one dość uniwersalne, dlatego będą pasowały do wielu różnych aranżacji, nie tylko tych klasycznych i minimalistycznych, ale również nowoczesnych i chłodnych.

Rodzaje obrzeży ogrodowych

Wybierając obrzeża ogrodowe, musimy bez wątpienia pamiętać o tym, że prędzej czy później będą one musiały zmierzyć się z trudnymi warunkami atmosferycznymi – szczególnie jesienią i zimą. To inwestycja na lata, więc zdecydowanie nie warto na tym oszczędzać, jeśli nie chcemy wymieniać owych elementów co kilka miesięcy. Przez lata palisady będą musiały radzić sobie z mrozem, wodą i niemożliwymi do wykluczenia uszkodzeniami mechanicznymi. Wybierając więc materiał naszych obrzeży ogrodowych, najlepiej decydować się na najsolidniejszy.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów palisad są palisady betonowe, które mogą wkomponować się w niemal każde otoczenie. Pasują zarówno do roli otoczki do ścieżek i chodników, jak i do wykończenia tarasowych stopni.  Świetnie prezentują się nie mniej popularne palisady drewniane, które doskonale i prosto wyglądają w otoczeniu wielobarwnych kwiatów. Z kolei zdecydowanie najelegantszym wyborem jest palisada kamienna, na ogół wykonywana z bazaltu albo granitu. Materiał ten jest naturalny i cechuje się ogromną wytrzymałością, dlatego jest często i chętnie wybierany. Niektórzy decydują się na palisady ze sztucznych tworzyw, wytwarzane z polipropylenu.

Palisady plastikowe posiadają wyższą odporność na warunki atmosferyczne, ale źle znoszą uszkodzenia mechaniczne - lepiej użyć ich w miejscu, które nie jest uczęszczane zbyt często (lepszym wyborem jest więc położenie ich w strefie kwiatowej, aniżeli relaksacyjnej czy, tym bardziej, rekreacyjnej). Największą trwałością cechują się oczywiście palisady kamienne. Za jakość trzeba jednak płacić – jest to najdroższa opcja. Mamy jednak pewność, że takie obrzeża będą służyć nam latami.

Wiele rodzajów palisad może sprawić, że dokonanie wyboru będzie niezwykle trudne. Nie jest bowiem łatwo wybrać produkt, który będzie się nam naprawdę podobał, a do tego wpasuje się w styl posesji. Jeżeli zdecydujemy się na obrzeża ogrodowe, musimy pamiętać, że będą one wymagały konserwacji, która pozwoli im zachować odpowiedni wygląd przez długi czas.

Gdzie kupić palisady i obrzeża ogrodowe?

Gdy wybierzemy już rodzaj palisad oraz obrzeży ogrodowych, warto zastanowić się, gdzie najlepiej i najrozsądniej je kupić. Na rynku jest dostępnych wielu producentów zajmujących się produkcją takich elementów. Ponieważ jednak jest to inwestycja na lata, warto skorzystać z usług najlepszych fachowców.

Firma, która wiedzie prym w sprzedaży akcesoriów do upiększania ogrodów i terenów przydomowych, to Semmelrock. W jej ofercie znajdują się wysokiej jakości produkty, które zapewnią satysfakcję nawet najbardziej wymagającym klientom. Co Semmelrock proponuje w kwestii obrzeży i palisad ogrodowych? Zobacz tutaj >>

Montaż palisady – jak to zrobić?

Montaż palisady jest zależny bezpośrednio od jej rodzaju. Te ze sztucznego tworzywa należy po prostu umieścić ostrym końcem w gruncie. Jeśli mamy wystarczająco dużo siły, możemy zrobić to rękoma, jeśli nie – przyda się gumowy młotek. Równie bezproblemowe w montażu są również palisady drewniane. Umieszcza się je w gruncie na około czterdzieści procent ich wysokości. Przed wykonaniem owego zabiegu warto zaimpregnować palisadę, co zwiększy jej trwałość i uchroni ją przed zniszczeniem.

Znacznie bardziej trzeba napracować się przy betonowych oraz kamiennych palisadach, wymagających przygotowania specjalnego, właściwego fundamentu. Powinien on posiadać głębokość mniej więcej na 1/3 palisady, by zapewnić jej właściwe, solidne wzmocnienie.

Podobnie wygląda sytuacja przy montażu obrzeży ogrodowych, które również bez problemu możemy wykonać samodzielnie. W tym przypadku montaż zależy bezpośrednio od rodzaju podłoża - przy twardym należy skorzystać z gwoździ budowlanych, zaś przy miękkim wystarczą kotwy. Najtańszym wyborem są obrzeża produkowane z tworzywa sztucznego. Nie są one jednak tak trwałe jak mocniejsze obrzeża z granitu bądź dekoracyjnej cegły klinkierowej. Najsolidniejszą opcją są obrzeża metalowe, które są w pełni odporne na warunki pogodowe i uszkodzenia mechaniczne.

Jak prawidłowo ułożyć obrzeża ogrodowe?

Niezależnie od materiału, jaki wybierzemy, proces układania obrzeży ogrodowych nie jest zbyt skomplikowany, ale wymaga czasu i – przede wszystkim – dużej dawki cierpliwości.

Przed przystąpieniem do prac należy ułożyć dokładny plan działania. Pracę zaczynamy od zrobienia wykopu po obu stronach – pamiętajmy o pozostawieniu mniej więcej dziesięciu centymetrów wolnej przestrzeni. Aby wykonać fundament, będziemy potrzebować warstwy chudego betonu (10-20 cm). Po wykonaniu takiego podłoża możemy przejść do kładzenia obrzeża. Aby wyglądało to estetycznie, powinniśmy zachować jedną linię w pionie i poziomie (w tym celu warto rozciągnąć na budowie długi sznur). Odległość pomiędzy kolejnymi elementami obrzeża ogrodowego powinna wynosić około 3 mm, a jeśli wybrany przez nas materiał to bruk, nie będziemy potrzebować zaprawy, która wypełni szczeliny.

Sprawa może komplikować się odrobinę przy łukach. Nie wszystkie materiały posiadają łukowe elementy, dlatego niewykluczone, że będziemy zmuszeni posiłkować się krótkimi elementami prostymi. Najlepszą opcją jest wykonanie prototypu, czyli próbnego rządku i ocenienie, czy spełnia on nasze założenia i wymagania. Jeśli tak jest – co oceniamy po tym, czy nie ma nierówności i jakichkolwiek innych niedociągnięć – możemy kontynuować pracę według tego wzoru.

Układanie obrzeży ogrodowych nie jest skomplikowane, ale bez wątpienia wymaga dokładnego przemyślenia i zaplanowania działań. Praca ta będzie wymagała cierpliwości, bo jest to raczej żmudne zajęcie. Nie trzeba do tego jednak zbyt specjalistycznej wiedzy, dzięki czemu możemy zrobić to samodzielnie, bez pomocy fachowców.

 

[semmerlock,palisady,architektura krajobrazu,aranżacja ogrodu,obrzeża ogrodowe]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17110|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10673|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10246|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl