CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Podatek od sprzedaży nieruchomości w 2019

 Redakcja  |  30.08.2019
Sprzedając nieruchomość przed upływem 5 lat od zakupu, można skorzystać ze zwolnienia podatkowego
Sprzedając nieruchomość przed upływem 5 lat od zakupu, można skorzystać ze zwolnienia podatkowego
fot. Pixabay

Właściciel mieszkania chcąc sprzedać swoją nieruchomość, musi liczyć się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy pojawia się taki obowiązek, ile wynosi podatek od sprzedaży mieszkania, w jaki sposób skorzystać z ulgi mieszkaniowej i jak poprawnie rozliczyć się z urzędem skarbowym.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie:

  • nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego,
  • prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  • innych rzeczy, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Kryterium czasu ma znaczenie

Źródłem przychodu określa się odpłatne zbycie nieruchomości lub praw majątkowych, jeżeli doszło do nich przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie. W przypadku "innych rzeczy" – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. 

A zatem, żeby mówić o konieczności opodatkowania do sprzedaży nieruchomości musi dojść przed upływem 5 lat od jej nabycia lub wybudowania. Ponadto sprzedaż nieruchomoścu nie jest przedmiotem działalności gospodarczej.

Może Cię zainteresuje: Rachunek strat

Kiedy zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości?

W przypadku powstania obowiązku podatkowego odpłatne zbycie należy rozliczyć w deklaracji PIT-39. Należy ją złożyć do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości. Jeżeli termin przypadnie na dzień ustawowo wolny od pracy lub w sobotę, podatnicy mogą złożyć deklarację w następny dzień roboczy.

Może Ci się spodoba: Podatek od czynszu a nieustalony stan prawny

Ile wynosi podatek od sprzedaży mieszkania?

Stawka podatkowa wynosi 19 procent. Z kolei podstawę opodatkowania stanowi dochód, czyli wartość nieruchomości określona w umowie, po odjęciu od niego ewentualnych kosztów wcześniejszego zakupu oraz sprzedaży (m.in. opłat sądowych, kosztów notariusza, ogłoszeń itd.). 

Jeżeli wartość nieruchomości w umowie zostanie wyraźnie zaniżona, urząd skarbowy sam określi jej wartość. W tym celu skorzysta z opinii rzeczoznawcy majątkowego. Jeżeli ustalona przez rzeczoznawcę kwota będzie wyższa o więcej niż 10 procent od podanej w umowie, to podatnik poniesie również koszt sporządzenia opinii.

Zmiany od 2019 r.

W 2019 r. weszły w życie znaczące zmiany. Wcześniej problematyczne było na przykład rozliczenie osób, które sprzedawały nieruchomości otrzymane w spadku. Przyjmowało się, że 5-letni okres należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spadku przez spadkobiercę. Teraz natomiast 5 lat musi upłynąć od nabycia lub wybudowania nieruchomości przez spadkodawcę.

Ulga mieszkaniowa – co można odliczyć?

Sprzedając nieruchomość przed upływem 5 lat od zakupu, można skorzystać ze zwolnienia podatkowego. Warunkiem jest jednak przeznaczenie środków, uzyskanych z tej sprzedaży na cele mieszkaniowe. Oznacz to, że możemy zrobić remont mieszkania albo kupić inną nieruchomość. Tutaj obowiązuje również ograniczenie czasowe. Do 1 stycznia 2019 r. były to dwa lata. Dzisiaj sprzedający nieruchomość mają na to aż 3 lata.

Źródło: otodom.pl

[podatek dochodowy, sprzedaż nieruchomości, ulga podatkowa, zmiany od 2019, wysokość podatku, termin podatku]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Standardy rozrachunków finansowych spółdzielni mieszkaniowej pod rządem nowego prawa »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniSzkolenie przeznaczone jest dla kadry zarządzającej i finansowo-księgowej spółdzielni mieszkaniowych oraz dla .... Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Balkony dostawne - sposób na powiększenie mieszkania  »

rewitalizacja balkonówWychodząc naprzeciw oczekiwaniom opracowano unikalny system, który pozwala na montaż balkonów zarówno w budynkach już istniejących jak i nowych inwestycjach. Dodatkowo... Czytam więcej »


Pęknięta rura w pionie - kto odpowiada za szkodę?

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

zalana ściana w mieszkaniu Donice z betonu architektonicznego
Pęknięta rura w pionie to zdarzenie, które jest bardzo kłopotliwe zarówno dla mieszkańców bloku, jak i zarządcy. Pociąga ono za sobą różne konsekwencje (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Szkolenia i seminaria dla zarządców »

Szkolenia dla zarządców nieruchomościOdbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych i odbiory elewacji według warunków technicznych wykonania i odbioru robót ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Gdzie wykonać audyt energetyczny budynku?
efektywność energetyczna Audyt energetyczny budynku
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Wiele słyszy się w ostatnim czasie o audytach energetycznych budynków i termomodernizacji. Jedno i drugie ściśle się ze sobą wiąże. Audyt to swoista ekspertyza, która powinna(...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11412|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10990|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl