CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Podatek od sprzedaży nieruchomości w 2019

 Redakcja  |  30.08.2019
Sprzedając nieruchomość przed upływem 5 lat od zakupu, można skorzystać ze zwolnienia podatkowego
Sprzedając nieruchomość przed upływem 5 lat od zakupu, można skorzystać ze zwolnienia podatkowego
fot. Pixabay

Właściciel mieszkania chcąc sprzedać swoją nieruchomość, musi liczyć się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy pojawia się taki obowiązek, ile wynosi podatek od sprzedaży mieszkania, w jaki sposób skorzystać z ulgi mieszkaniowej i jak poprawnie rozliczyć się z urzędem skarbowym.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie:

  • nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego,
  • prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  • innych rzeczy, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Kryterium czasu ma znaczenie

Źródłem przychodu określa się odpłatne zbycie nieruchomości lub praw majątkowych, jeżeli doszło do nich przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie. W przypadku "innych rzeczy" – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. 

A zatem, żeby mówić o konieczności opodatkowania do sprzedaży nieruchomości musi dojść przed upływem 5 lat od jej nabycia lub wybudowania. Ponadto sprzedaż nieruchomoścu nie jest przedmiotem działalności gospodarczej.

Może Cię zainteresuje: Rachunek strat

Kiedy zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości?

W przypadku powstania obowiązku podatkowego odpłatne zbycie należy rozliczyć w deklaracji PIT-39. Należy ją złożyć do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości. Jeżeli termin przypadnie na dzień ustawowo wolny od pracy lub w sobotę, podatnicy mogą złożyć deklarację w następny dzień roboczy.

Może Ci się spodoba: Podatek od czynszu a nieustalony stan prawny

Ile wynosi podatek od sprzedaży mieszkania?

Stawka podatkowa wynosi 19 procent. Z kolei podstawę opodatkowania stanowi dochód, czyli wartość nieruchomości określona w umowie, po odjęciu od niego ewentualnych kosztów wcześniejszego zakupu oraz sprzedaży (m.in. opłat sądowych, kosztów notariusza, ogłoszeń itd.). 

Jeżeli wartość nieruchomości w umowie zostanie wyraźnie zaniżona, urząd skarbowy sam określi jej wartość. W tym celu skorzysta z opinii rzeczoznawcy majątkowego. Jeżeli ustalona przez rzeczoznawcę kwota będzie wyższa o więcej niż 10 procent od podanej w umowie, to podatnik poniesie również koszt sporządzenia opinii.

Zmiany od 2019 r.

W 2019 r. weszły w życie znaczące zmiany. Wcześniej problematyczne było na przykład rozliczenie osób, które sprzedawały nieruchomości otrzymane w spadku. Przyjmowało się, że 5-letni okres należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spadku przez spadkobiercę. Teraz natomiast 5 lat musi upłynąć od nabycia lub wybudowania nieruchomości przez spadkodawcę.

Ulga mieszkaniowa – co można odliczyć?

Sprzedając nieruchomość przed upływem 5 lat od zakupu, można skorzystać ze zwolnienia podatkowego. Warunkiem jest jednak przeznaczenie środków, uzyskanych z tej sprzedaży na cele mieszkaniowe. Oznacz to, że możemy zrobić remont mieszkania albo kupić inną nieruchomość. Tutaj obowiązuje również ograniczenie czasowe. Do 1 stycznia 2019 r. były to dwa lata. Dzisiaj sprzedający nieruchomość mają na to aż 3 lata.

Źródło: otodom.pl

[podatek dochodowy, sprzedaż nieruchomości, ulga podatkowa, zmiany od 2019, wysokość podatku, termin podatku]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10673|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10246|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl