CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Podatek od sprzedaży nieruchomości w 2019

 Redakcja  |  30.08.2019
Sprzedając nieruchomość przed upływem 5 lat od zakupu, można skorzystać ze zwolnienia podatkowego
Sprzedając nieruchomość przed upływem 5 lat od zakupu, można skorzystać ze zwolnienia podatkowego
fot. Pixabay

Właściciel mieszkania chcąc sprzedać swoją nieruchomość, musi liczyć się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy pojawia się taki obowiązek, ile wynosi podatek od sprzedaży mieszkania, w jaki sposób skorzystać z ulgi mieszkaniowej i jak poprawnie rozliczyć się z urzędem skarbowym.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie:

  • nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego,
  • prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  • innych rzeczy, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Kryterium czasu ma znaczenie

Źródłem przychodu określa się odpłatne zbycie nieruchomości lub praw majątkowych, jeżeli doszło do nich przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie. W przypadku "innych rzeczy" – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. 

A zatem, żeby mówić o konieczności opodatkowania do sprzedaży nieruchomości musi dojść przed upływem 5 lat od jej nabycia lub wybudowania. Ponadto sprzedaż nieruchomoścu nie jest przedmiotem działalności gospodarczej.

Może Cię zainteresuje: Rachunek strat

Kiedy zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości?

W przypadku powstania obowiązku podatkowego odpłatne zbycie należy rozliczyć w deklaracji PIT-39. Należy ją złożyć do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości. Jeżeli termin przypadnie na dzień ustawowo wolny od pracy lub w sobotę, podatnicy mogą złożyć deklarację w następny dzień roboczy.

Może Ci się spodoba: Podatek od czynszu a nieustalony stan prawny

Ile wynosi podatek od sprzedaży mieszkania?

Stawka podatkowa wynosi 19 procent. Z kolei podstawę opodatkowania stanowi dochód, czyli wartość nieruchomości określona w umowie, po odjęciu od niego ewentualnych kosztów wcześniejszego zakupu oraz sprzedaży (m.in. opłat sądowych, kosztów notariusza, ogłoszeń itd.). 

Jeżeli wartość nieruchomości w umowie zostanie wyraźnie zaniżona, urząd skarbowy sam określi jej wartość. W tym celu skorzysta z opinii rzeczoznawcy majątkowego. Jeżeli ustalona przez rzeczoznawcę kwota będzie wyższa o więcej niż 10 procent od podanej w umowie, to podatnik poniesie również koszt sporządzenia opinii.

Zmiany od 2019 r.

W 2019 r. weszły w życie znaczące zmiany. Wcześniej problematyczne było na przykład rozliczenie osób, które sprzedawały nieruchomości otrzymane w spadku. Przyjmowało się, że 5-letni okres należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spadku przez spadkobiercę. Teraz natomiast 5 lat musi upłynąć od nabycia lub wybudowania nieruchomości przez spadkodawcę.

Ulga mieszkaniowa – co można odliczyć?

Sprzedając nieruchomość przed upływem 5 lat od zakupu, można skorzystać ze zwolnienia podatkowego. Warunkiem jest jednak przeznaczenie środków, uzyskanych z tej sprzedaży na cele mieszkaniowe. Oznacz to, że możemy zrobić remont mieszkania albo kupić inną nieruchomość. Tutaj obowiązuje również ograniczenie czasowe. Do 1 stycznia 2019 r. były to dwa lata. Dzisiaj sprzedający nieruchomość mają na to aż 3 lata.

Źródło: otodom.pl

[podatek dochodowy, sprzedaż nieruchomości, ulga podatkowa, zmiany od 2019, wysokość podatku, termin podatku]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10955|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10533|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl