CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Nowe "M" sprzedają nie tylko deweloperzy, robią to także spółdzielnie

 Redakcja  |  03.12.2019
Spółdzielnie oferujące mieszkania na wolnym rynku, pod względem jakości swoich inwestycji mogą bez kompleksów konkurować z deweloperami
Spółdzielnie oferujące mieszkania na wolnym rynku, pod względem jakości swoich inwestycji mogą bez kompleksów konkurować z deweloperami
fot. Pixabay

Na rynku pierwotnym znajdziemy nie tylko mieszkania oferowane przez małych deweloperów i większe spółki deweloperskie. Nowe "M" sprzedają też spółdzielnie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że GUS-owskie dane o liczbie mieszkań wybudowanych przez deweloperów uwzględniają również część lokali, które do użytku oddały spółdzielnie.

Spółdzielnie mogą budować mieszkania wyłącznie dla swoich członków albo sprzedawać lokale na wolnym rynku, konkurując z firmami deweloperskimi.

Spółdzielnie wciąż budują, choćby w Lublinie i Rzeszowie

W 2018 r. najwięcej mieszkań spółdzielczych (dla członków spółdzielni) powstało w następujących miastach:

 • Lublin – 347
 • Rzeszów – 275
 • Gorzów Wielkopolski – 172
 • Szczecin – 164
 • Warszawa – 138
 • Kielce – 119
 • Bydgoszcz – 116
 • Wrocław – 113
 • Łomża – 105
 • Kwidzyn – 105
 • Radom – 102

Trudniej dotrzeć do informacji dotyczących mieszkań budowanych przez spółdzielnie na zasadach deweloperskich. Dane portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że w listopadzie 2019 r. nowe mieszkania na wolnym rynku oferowały m.in. spółdzielnie z Warszawy, Krakowa, Bydgoszczy, Kielc oraz Wałbrzycha.

Może Cię zainteresuje: Gminy coraz więcej terenów przekazują pod budownictwo mieszkaniowe. Kto na tych terenach buduje?

Spółdzielnia czasem musi sprzedawać tak jak deweloper

Spółdzielnie oferujące mieszkania na wolnym rynku, pod względem jakości swoich inwestycji mogą bez kompleksów konkurować z deweloperami. Takie podmioty proponują swoim klientom także identyczne zasady zabezpieczenia wpłacanych środków, jak wszystkie firmy deweloperskie. Wynika to z faktu, że ustawa deweloperska (oficjalnie: ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego) obejmuje również działalność spółdzielni mieszkaniowych, które oferują lokale w ramach wolnorynkowej sprzedaży.

Jeżeli spółdzielnia mieszkaniowa proponuje nowe mieszkanie bez wymogu członkostwa i wnoszenia wkładu budowlanego, to będzie ona musiała m.in. podpisać z klientem umowę deweloperską oraz zapewnić możliwość wpłacania pieniędzy na mieszkaniowy rachunek powierniczy. Ten drugi warunek dotyczy inwestycji wprowadzonych do sprzedaży po 29 kwietnia 2012 r. 

Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja prawna nabywcy lokalu mieszkalnego nie różni się wtedy, gdy kupuje on "M" na rynku pierwotnym od typowego dewelopera albo spółdzielni mieszkaniowej. Osoby nabywające na wolnym rynku nowe mieszkanie od spółdzielni, mogą korzystać ze wszelkich poradników, które są adresowane do klientów firm deweloperskich. 

Może Ci się spodoba: Struktura własności mieszkań w Polsce

Prawa członków spółdzielni zabezpiecza ekspektatywa

Wg portalu RynekPierwotny.pl warto wiedzieć, że inne zasady zabezpieczenia środków nabywcy mieszkania przewidziano, gdy spółdzielnia oferuje lokale dla osób (członków) wnoszących wkład budowlany. W przypadku takiej działalności inwestycyjnej, która jest bardziej typowa dla spółdzielni, nie obowiązuje ustawa deweloperska. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo wkładu budowlanego powierzonego spółdzielni przez członka, to kluczowe znaczenie ma ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. 2001 nr 4 poz. 27). Artykuł 18 tej ustawy przypomina, że wniesienie wkładu budowlanego, który pokrywa koszty budowy "M" jest warunkiem późniejszego ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu. Rozliczenie kosztów budowy mieszkania względem wysokości wkładu następuje w ciągu 3 miesięcy od daty oddania budynku do użytkowania.

Interesy członka oczekującego na wybudowanie lokalu przez spółdzielnię zabezpiecza tak zwana ekspektatywa własności, która jest zbywalna i dziedziczona. Już samo nabycie takiej ekspektatywy skutkuje przystąpieniem do spółdzielni mieszkaniowej. Ekspektatywa potwierdzająca roszczenia o ustanowienie własności mieszkania, powinna zostać wpisana do księgi wieczystej zabudowywanego gruntu. Wtedy członek spółdzielni może czuć się najbardziej bezpiecznie. Innym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa transakcji jest po prostu zakup gotowego mieszkania od spółdzielni (po wniesieniu wkładu albo na zasadach deweloperskich).

Źródło: RynekPierwotny.pl

[rynek pierwotny, deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa, nowe mieszkania, ekspektatywa]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Windy w budynkach - zobacz specjalne rozwiązania»

Wzroszt cen za ogrzewanieGodziny szczytu w budynkach mieszkalnych przypadają na godziny poranne, kiedy mieszkańcy wychodzą z domu oraz wieczorne, gdy do niego wracają. Jak zaprojektować wygodne rozwiązania transportowe dostosowane do rzeczywistych sytuacji... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

pożar w budynku termomodernizacja
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...)... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Jak obniżyć koszty ogrzewania i energii dla Wspólnot Mieszkaniowych »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Obniżanie kosztów energii Donice z betonu architektonicznego
Obniż koszty ogrzewania i energii, i zyskaj otoczenie bardziej przyjazne dla ludzi i środowiska - z ekokredytem dla Wspólnot Mieszkaniowych - bez prowizji. (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
 • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18006|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11282|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10852|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl