CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Wspólnoty chcą inwestować ekologicznie

 ing.pl  |  22.01.2020  |  1

Ekologia – przed kilkoma laty dziedzina uważana za niszową, aktualnie odmieniana przez wszystkie przypadki. Czyste powietrze staje się towarem deficytowym, szczególnie w dużych miastach. I choć ekolodzy biją na alarm i przestrzegają nas przed zmianą klimatu, to pocieszające jest w tym wszystkim to, że coraz większa część polskiego społeczeństwa nie pozostaje głucha na te wołania, a ekologia dla wielu staje się priorytetem.

Żyć i mieszkać ekologicznie – to jednocześnie potrzeba i wyzwanie. Potrzeba dla mieszkańców, gdyż ci coraz bardziej zwracają uwagę na aspekty ekologiczne w swojej codzienności. Wyzwanie dla wspólnot mieszkaniowych, gdyż spełnianie oczekiwań mieszkańców w tym zakresie wiąże się z kosztami.

Kiedyś a dziś…

Kiedyś zamykaliśmy się we własnych „czterech ścianach” i niechętnie angażowaliśmy się w życie wspólnoty. Co więcej – wielu uważało, że to, co wspólne, jest właściwie niczyje i nie trzeba o to szczególnie dbać. 

Dzisiaj czujemy większą odpowiedzialność – nasz dom to nie tylko „trzy pokoje na drugim piętrze”, ale cały budynek i przestrzeń wokół niego. Staramy się troszczyć o siebie nawzajem i jednoczyć w celu realizacji wspólnych interesów. 

A zatem zmieniają się nasze preferencje co do najbliższego otoczenia. Sąsiedztwo terenów zielonych, które dla wielu jest pierwszym skojarzeniem z ekologią, to jednak tylko element układanki – jeden z wielu. Na swoich osiedlach chcemy mieć trawniki, drzewa, które m.in. będą stanowić naturalną barierą ochronną dla zanieczyszczeń czy doskwierających upałów. Ponadto chcemy żyć i mieszkać w budynkach proekologicznych. Dlaczego? Bo w dłuższej perspektywie to także oszczędności dla nas.

Stąd wspólnoty mieszkaniowe coraz bardziej otwierają się na nowoczesne, ekologiczne rozwiązania. Potwierdzeniem tego mogą być liczby –  co trzeci kredyt  ING Banku Śląskiego udzielonego wspólnotom mieszkaniowym w 2019 roku był przeznaczony na ekoinwestycje.

A zatem stwierdzenie, że ekoinwestycje stają się trendem we wspólnotach mieszkaniowych, wcale nie jest nadużyciem.

Sprawdzam, na jakich warunkach udzielany jest ekokredyt

Co właściwie kryje się pod pojęciem „ekoinwestycje”?

 Jak już sama nazwa sugeruje, są to inwestycje przyjazne środowisku naturalnemu. Można do nich zaliczyć m.in. następujące przedsięwzięcia:

 • ocieplenie budynku,
 • wymiana instalacji centralnego ogrzewania, 
 • przebudowa systemów grzewczych (wraz z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła), 
 • wymiana systemów wentylacji i klimatyzacji,
 • instalacja odnawialnych źródeł energii w modernizowanych energetycznie budynkach np. z zastosowaniem kogeneracji albo paneli słonecznych,
 • wymiana oświetlenia na energooszczędne,
 • instalacja systemów monitorowania i zarządzania energią,
 • tworzenie „zielonych podwórek”.

Sprawdzam, na co można przeznaczyć ekokredyt 

Kto i co zyskuje?

W Polsce funkcjonuje około 180 tysięcy wspólnot mieszkaniowych. Wszystkie chcą zapewnić mieszkańcom możliwie najlepsze warunki przy jak najniższych kosztach. Wiele mówi się o termomodernizacji, która jednym kojarzy się właśnie z ekologią, innym – przede wszystkim z wysokimi kosztami. Tak pierwsze, jak i drugie skojarzenie jest właściwe. Rzeczywiście termomodernizacja nie należy do najtańszych ekoinwestycji, jednak w dłuższej perspektywie zyskują wszyscy – wspólnota i jej mieszkańcy, środowisko.

Mieszkańcy osiedli zyskują ponieważ ocieplenie budynku, wymiana systemów grzewczych, montaż paneli słonecznych czy wymiana oświetlenia na energooszczędne obniżają koszty eksploatacji nieruchomości. Ponadto taka zmodernizowana nieruchomość jest atrakcyjniejsza dla mieszkańców. Zyskują zielone podwórko, wspólne przestrzenie rekreacyjne. A także niższe rachunki za media.

Środowisko zyskuje, ponieważ zielone inwestycje wpływają na polepszenie jakości powietrza i zmniejszenie emisji CO2, co staje się coraz ważniejsze w wymiarze globalnym. 

Z nowym rokiem, nowym krokiem

Początek roku to czas planowania przedsięwzięć na kolejne miesiące. Oczywiste jest to, że wspólnoty mogą finansować omawiane inwestycje tylko dzięki kredytom. Często te na cele ekologiczne mają lepsze warunki finansowania np. brak prowizji, czy atrakcyjniejsza marża. Dlatego warto w pierwsze kolejności zapoznać się ekoofertą banków.

Sprawdzam, jak otrzymać ekokredyt dla wspólnot mieszkaniowych 

Co właściwie kryje się pod pojęciem „ekoinwestycje”?

Jak już sama nazwa sugeruje, są to inwestycje przyjazne środowisku naturalnemu. Można do nich zaliczyć m.in. następujące przedsięwzięcia:

 • ocieplenie budynku,

 • wymiana instalacji centralnego ogrzewania, 

 • przebudowa systemów grzewczych (wraz z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła), 

 • wymiana systemów wentylacji i klimatyzacji,

 • instalacja odnawialnych źródeł energii w modernizowanych energetycznie budynkach np. z zastosowaniem kogeneracji albo paneli słonecznych,

 • wymiana oświetlenia na energooszczędne,

 • instalacja systemów monitorowania i zarządzania energią,

 • tworzenie „zielonych podwórek”.

Komentarze

(1)
emilionn | 12.02.2020, 13:07
No trochę to nie do końca prawda, większość wspólnot i tak wciąż patrzy na pieniądze a inwestycje w ekologie są drogie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy wiesz, jak naprawić lub odnowić posadzki z lastryko w budynku? »

uszkodzona posadzka z lastrykoRemont posadzek może obejmować różne czynności – od renowacji, przez szlifowanie, czyszczenie i impregnację, aż po krystalizację. Wybór konkretnej operacji... Czytam więcej »


Co zrobić gdy Twój budynek nie ma dostępu do gazu? To nie problem »

Gaz ziemny dla osiedli i budynkówSieć gazowa LPG  to wygodny i tańszy sposób korzystania z instalacji gazu płynnego. Z jednego zbiornika lub parku zbiornikowego korzysta jednocześnie wielu odbiorców. To rozwiązanie może być zastosowane na osiedlu domów jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych. W zależności od możliwości technicznych ... Zobacz ile to kosztuje »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Odpady - czy są korzyści ze stosowania pojemników półpodziemnych? »

mieszkańcy spółdzielni pojemniki podziemne
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę telefonem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi? Możesz... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
 • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18263|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11477|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11044|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl