Artykuł sponsorowany

ZGM Piekary Śląskie w dobie koronawirusa

Pandemia koronawirusa wymusiła niemal na wszystkich dostosowanie swoich działań do zupełnie nowych warunków. Jako zarządca nie jesteśmy tutaj wyjątkiem – ustaliliśmy nowe zasady postępowania w tym trudnym czasie, uwzględniając przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców oraz naszych pracowników i współpracowników.

Wprawdzie obecnie koronawirus jest „tematem numer jeden”, jednak problemy, z którymi mierzą się mieszkańcy i zarządcy osiedli, nagle nie ustały. Nadal mamy awarie, kłopotliwych sąsiadów, rachunki do rozliczenia i zapłaty. Te i wiele innych kwestii rozwiązujemy z zachowaniem wszelkich procedur wydanych przez Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny.

Ogólnym medium, które wykorzystujemy w kontakcie z mieszkańcami, jest strona internetowa. To na niej zamieszczamy aktualne informacje związane z funkcjonowaniem naszej jednostki w dobie trwającej pandemii. To również sposób na edukowanie naszych mieszkańców – wprawdzie informacje o sposobach ochrony siebie i swoich bliskich, docierają niemal zewsząd, my również wzmacniamy ten przekaz i publikujemy podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny. W siedzibie również widnieją komunikaty na ten temat.

ZGM Piekary Śląskie - komunikaty

Zgodnie z zaleceniami ministerialnymi ograniczyliśmy bezpośredni kontakt z mieszkańcami. Utworzyliśmy specjalne adresy e-mailowe. Wszelkie problemy czy wątpliwości można również zgłaszać telefonicznie.

W nagłych i wyjątkowych sytuacjach możliwy jest kontakt bezpośredni, jednak z pewnymi zmianami dotyczącymi godzin otwarcia. Co więcej, w tym celu stworzyliśmy izolatkę, w której obowiązują wszystkie obostrzenia dotyczące higieny i bezpieczeństwa.

ZGM Piekary Śląskie - izolatka

Portal mieszkańca, który powstał jeszcze przed wybuchem pandemii, w swoich pierwotnych założeniach miał na celu ułatwić nam współpracę i kontakt z mieszkańcami, dzisiaj okazał się koniecznością i pozwala nam funkcjonować bez większych zakłóceń. Narzędzie daje wiele możliwości, m.in. mieszkańcy mogą zdalnie podać stan wodomierza, wysłać wiadomość, zgłosić usterkę czy też sprawdzić stan swojego konta. W większości naszych zasobów wodomierze i ciepłomierze mają odczyty zdalne – radiowe. W obecnie trwającej sytuacji to bardzo ważne – nie ma konieczności, aby wysyłać pracowników spisujących liczniki do mieszkań. Chronimy tym samym zarówno pracowników, jak i lokatorów.

ZGM Piekary Śląskie

Części wspólne to kolejny aspekt, o który dbamy ze szczególną starannością. Pracownicy fizyczni wyposażeni w maseczki, rękawiczki i niezbędne środki dezynfekujące dokładnie i systematycznie odkażają klamki, poręcze klatek schodowych czy przyciski przy domofonach. A w przypadku zachorowania jednego z mieszkańców, dezynfekowana jest cała klatka schodowa przez specjalistyczną firmę.

Jesteśmy na bieżąco ze wszystkimi informacjami dotyczącymi rozwoju epidemii, niezwłocznie też stosujemy się do zaleceń władz i epidemiologów. Bezpieczeństwo naszych mieszkańców jest dla nas najważniejsze!

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
ul. Gen. Jerzego Ziętka 60
41-940 Piekary Śląskie
(32) 287-29-81
zgm@zgm.piekary.pl

(ZGM Piekary Śląskie, koronawirus, walka zarządców z pandemią, zarządzanie nieruchomościami)

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12227|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11567|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl