Artykuł sponsorowany

Jak dobierać poszczególne elementy wentylacji hybrydowej?

Firma Uniwersal  |  11.08.2020

Postęp techniczny wymusił znalezienie rozwiązań alternatywnych, łączących zalety wentylacji mechanicznej oraz naturalnej, co przyczyniło się do powstania systemu wentylacji hybrydowej – mieszanej, gdzie nasada wentylacyjna jest wywietrznikiem grawitacyjnym, jeśli warunki pogodowe temu sprzyjają, lub niskoszumowym wentylatorem mechanicznym, który przejmuje kontrolę nad ciągiem wentylacyjnym w chwili, gdy warunki wymuszające wentylację naturalną są niewystarczające dla uzyskania normatywów higienicznych w pomieszczeniach wentylowanych.

Aby dobrze dobrać wentylator hybrydowy musimy przede wszystkim określić, jakiego typu pomieszczenia będzie obsługiwał, czy chcemy sterować pracą wentylatora w sposób ciągły czy naprzemienny, a także czy pracą nasady będzie sterował czujnik i jakiego typu.

Z technicznego punktu widzenia najważniejszymi parametrami są wydajność (ilość metrów sześciennych powietrza wyciąganych w przeciągu godziny) oraz podciśnienie, jakie jest wymagane do pokonania oporów instalacji. Ważnym czynnikiem jest również poziom hałasu generowany przez urządzenie – w pomieszczeniach, w których pracują ludzie, hałas musi być mniejszy, niż np. w magazynach czy halach produkcyjnych. Również bardzo ważnym czynnikiem, na który zwracają uwagę użytkownicy, jest energooszczędność. I tutaj najlepiej nadają się nasady hybrydowe, które bardzo często wyposażone są w silniki EC (elektronicznie komutowane), których pobór mocy waha się w granicach 5-30 Wat, co w porównaniu do standardowych wentylatorów pozwala zaoszczędzić wydatki na zużytą energię – nawet w przypadku kiedy wentylator hybrydowy pracowałby ciągle, łączny koszt zużytej energii elektrycznej wynosi dla pomieszczeń mieszkalnych nieco ponad 30 zł rocznie. Dowiedz się więcej >>

Uniwersal Wentylacja hybrydowa

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie wentylatora w różnego rodzaju systemy automatycznej kontroli, które mogą bazować na kierunku powietrza w kanale wentylacyjnym, jak to robi system EOL z automatycznym pomiarem prędkości strumienia powietrza. Systemy automatyki mogą być oparte na poziomie wilgotności względnej w pomieszczeniach, jak to zastosowano w czujniku Higster, lub wywiewnej kratce wentylacyjnej typu Elan.

Dobierając wentylację hybrydową, należy również zwrócić uwagę na sposób montażu urządzenia na istniejącym kominie. Ważna jest konstrukcja kanału wentylacyjnego. W niektórych przypadkach hybrydowy system wentylacji mimo, że mógłby spełnić swoją funkcję, jest po prostu zakazany przepisami. Nie można stosować tego typu wentylacji na kanałach zbiorczych, jak również w przypadku gdy pomieszczenie wentylowane wyposażone jest w inny system wentylacji mechanicznej. Szczególnie wtedy, gdy te systemy pobierają powietrze z zewnątrz. Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszych ekspertów >>

 

Higster Uniwersal

UNIWERSAL

 

Biuro Techniczno-Handlowe "UNIWERSAL" Sp. z o.o.
40-186 Katowice, ul. Karoliny 4
tel./fax. (32) 203 71 47, (32) 201 87 04

www.uniwersal.com.pl

Produkcja i Magazyny "UNIWERSAL" Sp. z o.o.
40-219 Katowice, ul. Zakopiańska 1a
tel./fax (32) 203-87-20

(uniwersal, wentylator hybrydowy, wentylacja, wentylacja hybrydowa)

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19673|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16912|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12023|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl