Artykuł sponsorowany

Jakość wody w instalacjach podłogowych

 Caleffi Poland Sp. z o.o.  |  24.08.2020
Jakość wody w instalacjach podłogowych
Jakość wody w instalacjach podłogowych
Caleffi Hydronic Solutions

Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Kotły wodnorurowe i urządzenia pomocnicze. Część 12: Wymagania dotyczące jakości wody zasilającej i wody kotłowej.

Projektując i wykonując instalacje płaszczyznowe oprócz właściwości fizykochemicznych (opisanych w  ww. normie) wody wykorzystanej do napełnienia należy zwrócić uwagę również na inne czynniki, które mogą negatywnie wpływać na pracę takiego systemu, takie jak:

  • powietrze ( w szczególności w postaci mikropęcherzyków )
  • zanieczyszczenia
  • biofilm

Powietrze rozpuszczone – formowanie się mikropęcherzyków

Na początek trochę teorii:
Ilość powietrza, która może zostać rozpuszczona w wodzie jest zależna od ciśnienia i temperatury. Zależność ta jest opisana Prawem Henry’ego (wykres przedstawiony poniżej), które przedstawia ilość powietrza w litrach rozpuszczonego w m3 wody w zależności od temperatury.
Powietrze rozpuszczone w zimnej wodzie używanej do napełniania i uzupełniania instalacji jest uwalniane podczas podgrzewania wody. Na przykład w instalacji o pojemności 1000 l podczas podgrzewu wody od 20 do 80 °C przy ciśnieniu bezwzględnym 2 bar ilość powietrza uwolnionego wyniesie od 17 do 18 l.

wykres


Powietrze rozpuszczone w wodzie występuje w postaci mikropęcherzyków o średnicach rzędu dziesiątych części milimetra. W instalacjach grzewczych i chłodniczych występują elementy, w których proces formowania się mikropęcherzyków odbywa się w sposób ciągły, na przykład w kotłach oraz urządzeniach działających w warunkach kawitacji. Powietrze przenoszone przez wodę gromadzi się w krytycznych punktach instalacji, skąd musi zostać usunięte. Część tego powietrza jest ponownie absorbowana, a cały proces tworzenia się mikropęcherzyków rozpoczyna się na nowo.

Należy zadać tu pytanie czy powietrze w instalacji płaszczyznowych może powodować jakieś zagrożenie? Odpowiedź brzmi: TAK!

Bezpłatny poradnik Caleffi

Obecność powietrza w postaci mikropęcherzyków w ogrzewaniu płaszczyznowym może prowadzić do zmniejszenia sprawności wymiany ciepła. Powietrze może również gromadzić się w poszczególnych odcinkach przewodów czego efektem będzie ograniczenie przepływu a w skrajnych przypadkach jego całkowite zablokowanie. Takie zjawisko jest szczególnie niebezpieczne w przypadku ogrzewania ściennego ze względu na niewielkie średnice przewodów.

Powietrze w instalacji

 

Dla ochrony instalacji przed powietrzem możemy zastosować następujące elementy:

Pływakowe odpowietrzniki automatyczne w korpusie których gromadzące się powietrze powoduje opadanie pływaka i otwarcie elementu zamykającego czego efektem jest usunięcie powietrza. Zawory tego typu należy zastosować w instalacjach centralnego ogrzewania na zakończeniach pionów (Rysunek 3) oraz zakończeniach rozdzielaczy (Rysunek 4).

Zawory Caleffi Zawory Caleffi
Rysunek 3 Rysunek 4

 

Separatory powietrza (Rysunek 5) z serii Discal firmy Caleffi, których zasada działania opiera się na wykorzystaniu kilku zjawisk fizycznych. Aktywna część zaworu składa  się elementu który wywołuje ruch wirowy, co ułatwia uwalnianie mikropęcherzyków. Pęcherzyki powietrza łączą się ze sobą zwiększając swoją objętość do momentu, kiedy  siła wyporu hydrostatycznego jest większa niż siła adhezji. Pęcherzyki unoszą się do góry urządzenia, gdzie są gromadzone,  a następnie uwalniane przez automatyczny zawór odpowietrzający. Separatory powietrza montowane są na przewodzie zasilającym instalację.

Wypełnij formularz, a my usuniemy zanieczyszczenia z Twojej instalacji >>

 

Separatory powietrza

Rys 5: Separatory powietrza z serii Discal

Zanieczyszczenia zgromadzone w instalacjach

Na sam początek odpowiedzmy sobie na pytanie jakie formy zanieczyszczeń możemy spodziewać się w pracującej instalacji centralnego ogrzewania ?

  • Cząstki zawieszone (piasek, cząstki metalu, ciała obce) pochodzące z sieci wodociągowej lub dostające się do instalacji w trakcie jej wykonywania lub konserwacji (resztki spawalnicze, konopie, smary).
  • Produkty korozji tlenowej materiałów wykorzystanych do wykonania instalacji.
  • Szlamy które są efektem połączenia tlenków, olei użytych podczas produkcji elementów takich jak np. grzejniki, oraz osadów mineralnych.

Wszystkie te zanieczyszczenia mogą pojawić się również w nowo wykonanych instalacjach.

Zanieczyszczenia w instalacjach ogrzewania płaszczyznowego mogą mieć wpływ na przykład na nieprawidłowe działanie wkładek termostatycznych w rozdzielaczach spowodowane osadzającymi się zanieczyszczeniami. Jak pokazano na Rysunku 6 zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie w instalacji przepływając przez zawór stopniowo gromadzą się w okolicy elementu zamykającego. Skutkiem takiego procesu będzie nieszczelność zaworu, lub jego „zacięcie”.

Zanieczyszczenia instalacji

Rysunek 6

Aby chronić instalację przed tego typu zagrożeniami możemy wykorzystać szereg elementów takich jak środki chemiczne, filtry, separatory zanieczyszczeń.  

Separatory zanieczyszczeń z serii Dirtmag® (Rysunek 7) firmy Caleffi oprócz spełniania swojej głównej roli, separacji zanieczyszczeń o różnym pochodzeniu, również cząstek ferromagnetycznych i usuwania ich z instalacji, pozwalają dodatkowo na aplikację środków chemicznych.

Uzupełnij formularz i pozwól nam zadbać o Twoją instalację >>

Zasada działania separatorów zanieczyszczeń firmy Caleffi opiera się na połączeniu kilku zjawisk fizycznych:

  • zmniejszenie prędkości medium sprzyja grawitacyjnemu opadaniu zanieczyszczeń w komorze gromadzenia;
  • wewnętrzny element powoduje wytrącenie z przepływającego medium zanieczyszczeń, które opadają do komory zlokalizowanej w dolnej części urządzenia.

Specjalna budowa separatorów zanieczyszczeń pozwala na oddzielenie z wody instalacyjnej cząsteczek o wielkości kilku mikrometrów.

Separacja następuje w sposób ciągły, a całkowite usunięcie zanieczyszczeń wymaga kilkudziesięciu cykli pracy instalacji.

 

Separatory zanieczyszczeń z serii Dirtmag®

Rys 7: Separatory zanieczyszczeń z serii Dirtmag®

 

Środki chemiczne  takie jak C3 CLEANER (Rysunek 8) który łączy w sobie właściwości sekwestrantów oraz dyspersantów, w postaci płynnej. Dodatek ten stosowany jest do usuwania zanieczyszczeń i kamienia z nowo wykonanej, jak i z istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. Preparat jest środkiem bezpiecznym o neutralnym pH, o słabym zapachu. Niezwykle istotne jest to, że nie jest środkiem agresywnym w stosunku do materiałów najczęściej wykorzystywanych w instalacjach centralnego ogrzewania. 

Jako uzupełnienie dla zabezpieczenia instalacji należy zastosować C1 INHIBITOR (Rysunek 9) jest to nietoksyczny, płynny produkt przeznaczony do ciągłego utrzymywania instalacji w dobrym stanie. Stanowi ochronę przeciwko korozji i osadzaniu się kamienia. Podobnie jak C3 Cleaner ma neutralne pH i delikatny zapach. C1 Inhibitor, może być stosowany w systemach ogrzewania i chłodzenia, jest bezpieczny dla wszystkich materiałów metalowych oraz tworzyw sztucznych występujących w instalacjach.

Bezpłatny poradnik Caleffi

W instalacjach niskotemperaturowych, a takim jest ogrzewanie podłogowe niezwykle istotnym jest zabezpieczenie układu przed rozwojem zanieczyszczeń mikrobiologicznych, które tworzą cienką warstwę na powierzchni rur tzw. biofilm.  Takie zjawisko prowadzi do obniżenia sprawności wymiany ciepła, zmniejsza przekrój przewodów czego efektem może być całkowite ich zapchanie.

Aby przeciwdziałać rozwojowi mikroorganizmów należy zastosować  C7 BIOCIDE (Rysunek 10) jest to środek o wysokiej skuteczności specjalnie opracowany do kontroli wzrostu drobnoustrojów w szerokim spektrum bakterii i innych mikroorganizmów.

Wszystkie wyżej wymienione środki dozuje się w takich samych proporcjach czyli 0,5 litra jest wystarczającą dawką dla instalacji o pojemności 150 litrów (około 120 m2 ogrzewania podłogowego).

C3 CLEANER C1 INHIBITOR C7 BIOCIDE
Rys 8: C3 CLEANER Rys 9: C1 INHIBITOR Rys 11: C7 BIOCIDE


Instalacje ogrzewania płaszczyznowego są bezsprzecznie jednym z najlepszych wyborów jeśli chodzi o ogrzewanie budynków , w szczególności biorąc pod uwagę obecne trendy związane z ograniczeniem użycia paliw kopalnych i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Aby móc w pełni cieszyć się z korzyści które niesie za sobą zastosowanie tego typu rozwiązania należy zwrócić uwagę na problemy które przedstawiłem na początku i zastosować elementy które całkowicie je wykluczą z naszego systemu.

Autor:
Przemysław Dutka
Doradca techniczny
w firmie Caleffi Hydronic Solutions

 

caleffi logo

Caleffi Poland Sp. z o.o.

ul. Walerego Sławka 5
30-633 Kraków, Polska
Tel. +48 12 3572229


Info.PL@caleffi.com
www.caleffi.com

 

[caleffi poland sp. z o.o.,caleffi hydronic solutions,c3 cleaner,c1 inhibitor,separatory zanieczyszczeń,DirtmagClean®,urządzenai filtrujące,caleffi xs®, c7 biocide,instalacje podłogowe,jakość wody]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19699|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16976|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12044|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl