Artykuł sponsorowany

Nowe podejście do modernizacji budynków wielorodzinnych

Nowe podejście do modernizacji budynków wielorodzinnych
Nowe podejście do modernizacji budynków wielorodzinnych
Konsorcjum Polska Hybrydowa Energia

Rosnące koszty prac i materiałów budowalnych istotnie wpływają na decyzje co do planowanych modernizacji energetycznych budynków wielorodzinnych. Z drugiej strony lokatorzy budynków borykają się ze stale rosnącymi kosztami eksploatacji mieszkań. Co gorsza prognozy na najbliższe okresy jeszcze te obawy uzasadniają.

Dochodzimy więc do sytuacji gdzie aby obniżyć rachunki za energię koniecznym staje się dalsze podnoszenie stawek funduszu remontowego żeby modernizację sfinansować. Czyli z jednej strony podnosimy kwotę czynszu żeby obniżyć ją w „innym miejscu”. W obecnym, trudnym czasie pandemii to jeszcze bardziej skomplikowana sytuacja zarówno dla zarządzających budynkami jak i lokatorów.

Sytuacja wydaje się patowa. Ale czy na pewno?

Instalacje hybrydowe

W Państwach skandynawskich od kilkudziesięciu lat. W Polsce dopiero od kilku lat powstają pierwsze referencyjne instalacje hybrydowe, które w praktyce oznaczają zaprzęgnięcie do produkcji ciepła w budynkach – pomp ciepła i fotowoltaiki. Aktualnie trwa uruchamianie tego typu instalacji na 14 budynkach wielorodzinnych w jednej ze Spółdzielni Mieszkaniowych z terenu woj. pomorskiego. Pompy ciepła mają zapewnić między 30 – 50% ciepła na potrzeby CO i CWU. Tego rodzaju instalacje pozwalają obniżyć koszty ciepła o 30 – 60% co w dobie galopujących podwyżek przekłada się na co raz wyższe kwotowe oszczędności dla mieszkańców. Stopy zwrotu z takich inwestycji oscylują między 7 – 12 lat, gdzie dla przykładu dla tradycyjnych prac dociepleniowych okres ten potrafi wynosić 30 lat i więcej.

Co raz częściej rozważane są także zasadnicze zmiany polegające na rezygnacji z dostawy CWU od lokalnego dostawy lub od dostawcy sieciowego. W takie sytuacji z powodzeniem sprawdzają się właśnie układy hybrydowe, na które składają się pompy ciepła i fotowoltaika oraz jako źródło uzupełniające kotły gazowe. Jednak w takiej konfiguracji kotły legitymują się wyraźnie niższą mocą gdyby ciepło miało być przez nie dostarczane w 100%. Taki układ to także właściwe rozwiązanie w zastępstwie przestarzałych i drogich w eksploatacji kotłowni na paliwa stałe i olej opałowy. Dowiedz się więcej >>

Oszczędność energii w budynku

Na dachach polskich budynków co raz częściej widzimy instalacje fotowoltaiczne. Jednak ich zastosowanie w budynkach wielorodzinnych tylko na potrzeby oświetlenia części wspólnych jest ekonomicznie wątpliwe. Zwrot z takiej instalacji to co najmniej kilkanaście lat. Najbardziej opłacalną sytuacją jest konsumpcja wyprodukowanej energii ze słońca na miejscu, w budynku. Taka sytuacja ma miejsce właśnie przy zastosowaniu pomp ciepła. Z tym, że pompy ciepła są w stanie z 1 kW dostarczonej energii wyprodukować 3,4 kW a nawet więcej energii cieplnej. Stąd takie układy stanowią znacznie lepszą inwestycję z szybszą stopą zwrotu. Pompa ciepła

W budynkach wielorodzinnych z powodzeniem można stosować zarówno powietrzne pompy ciepła jak i pompy gruntowe o pionowym kierunku odwiertów. Te pierwsze tańsze ale dające też niższe sprawności, te drugie droższe ale znacznie stabilniejsze w pracy i efektywniejsze w produkcji ciepła.

Rodzaj i typ pomp winien być dobierany indywidualnie pod każdy z analizowanych pod taką inwestycję budynków.

Dlaczego takie podejście do modernizacji wydaje się warte zainteresowania? Nawet w obecnych trudnych czasach?

Po pierwsze pozwala oszczędzać energię cały rok, od momentu uruchomienia instalacji – gdy zdecydujemy się na produkcje za pomocą pomp CWU. Po drugie pozwala osiągać takie same poziomy oszczędności energii jak w przypadku dociepleń ale przy nawet 3 – 4 krotnie niższych nakładach finansowych. Tu wracamy do zagadnienia podnoszenia stawek funduszu remontowego na potrzeby modernizacji. Najprawdopodobniej po dobrym rozeznaniu rynku, odpowiednim doborze instalacji i urządzeń okaże się, że generowane oszczędności w pełni pokrywają wzrost kosztów związanych z inwestycją. Czyli nie podnosząc opłat mieszkańcom, możemy oszczędzać i to co raz więcej z racji zapowiadanych podwyżek.  

Na rynku nie znajdziemy zbyt wielu doświadczonych firm, które mogą wylegitymować się wieloletnią eksploatacją wybudowanych układów hybrydowych. Jedną z firm, która może takie doświadczenie wykazać jest Konsorcjum Polska Hybrydowa Energia. Firma zbudowana na solidnych podstawach specjalistów branży energetyki odnawialnej, którzy z powodzeniem realizują inwestycję z wykorzystaniem pomp ciepła od 2001 roku. 

Konsorcjum Polska Hybrydowa Energia

KPHE

Konsorcjum Polska Hybrydowa Energia

+48 664 920 446

kontakt@kphe.pl

www.kphe.pl

 

[Konsorcjum Polska Hybrydowa Energia,instalacje hybrydowe,pompy ciepła,fotowoltaika,budynek energooszczędny,termomodernizacja]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 16976|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12044|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl