Co to jest moc bierna i dlaczego pobiera się za nią opłaty?
Na fakturze za prąd znaleźć można opłaty za energię czynną, czyli ilość pobranego z sieci energetycznej prądu, oraz opłaty za moc bierną. Czy wiesz, że ta ostatnia może powodować wzrost rachunków nawet o 1/3, mimo iż nie jest bezpośrednio związana ze zużywaną na terenie osiedla energią? Warto sprawdzić jak wygląda sytuacja w Twojej wspólnocie - pozycję odpowiadającą za rozliczenia związane z energią bierną znajdziesz w części dystrybucyjnej faktury za prąd.
Moc bierna jest niezbędna do działania wielu urządzeń, ale nie jest zamieniana na pracę. Jakie jest więc jej zastosowanie? Energię bierną oddają do sieci różnego rodzaju sprzęty elektryczne. Na terenie wspólnoty lub spółdzielni generują ją m.in.: windy, klimatyzatory, wentylatory, UPS’y i oświetlenie LED. Wytwarzanie energii biernej powoduje obniżenie przepustowości sieci, a tym samym zmniejsza jej wydajność. Jest to działanie szkodliwe dla sieci energetycznej, powodujące straty ciepła i częstsze awarie. To właśnie dlatego Operator Systemu Dystrybucyjnego nalicza klientowi odpowiedzialnemu za wytwarzanie energii biernej dodatkowe opłaty. Czy zarządca wspólnoty może wpłynąć na ich zmniejszenie? Tak, stworzono już ku temu specjalne rozwiązanie – kompensację mocy biernej. Sprawdź >>
Kompensacja mocy biernej – obraz korzyści na przykładzie warszawskiej wspólnoty
Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, ile Twoja wspólnota płaci dodatkowo za pobór energii biernej. Warto przeanalizować faktury za prąd. Jeśli znajdziesz tam opłaty wynoszące ponad 300 złotych, to należałoby poszukać rozwiązania, które je wyeliminuje. Dlaczego to takie ważne? Są 3 główne powody.
- Zredukujesz opłaty za energię bierną, a więc zmniejszysz wysokość rachunków za energię elektryczną we wspólnocie.
- Wydłużysz żywotność sieci kablowej dzięki zmniejszeniu jej obciążenia.
- Ograniczysz awaryjność urządzeń i konieczność prowadzenia prac remontowych.
Czy kompensacja mocy biernej się opłaca? Dla zobrazowania tego, jak korzystna może być inwestycja w kompensację mocy biernej, warto podać przykład. Jedna z warszawskich wspólnot mieszkaniowych płaciła miesięcznie średnio 318 złotych za energię bierną pojemnościową. Zdecydowano się na instalację urządzenia kompensacyjnego o koszcie ok. 4000 złotych. Inwestycja w tym sześciopiętrowym budynku (50 mieszkań) zwróciła się w zaledwie 16 miesięcy!
Optymalizacja mocy biernej – na czym to polega?
Kontrolowanie poziomu mocy biernej stanowi bardzo ważny element racjonalnego gospodarowania energią elektryczną. I nie chodzi już tylko i wyłącznie o wysokość rachunków za prąd we wspólnocie, chociaż ten aspekt jest niewątpliwie kluczowy. W końcu opłaty za pobór mocy biernej mogą wynosić nawet 30% wartości faktury! Chodzi jednak także o jakość i żywotność sieci oraz właściwą pracę urządzeń i sprzętów – generowanie mocy biernej o zbyt dużej wartości może prowadzić do uszkodzeń. Są jednak sposoby by zoptymalizować działania. Służą do tego rozwiązania wspomnianych kompensatorów mocy biernej. Dostępne są m.in. w ofercie innogy Polska.
Co to jest kompensacja mocy? To proces polegający na zainstalowaniu w pobliżu odbiornika (czyli po prostu urządzenia zasilanego energią) specjalnych baterii wytwarzających przeciwną energię bierną, tzw. kompensatorów. Powoduje to, że przepływa ona pomiędzy kompensatorem a odbiornikiem i nie dostaje się do sieci elektroenergetycznej.
Kompensowanie mocy biernej – zaufaj fachowcom
Zastosowanie rozwiązania kompensacji mocy biernej we wspólnocie to inwestycja, która przyniesie korzyści i oszczędności w długiej perspektywie. Wymaga jednak dobrania indywidualnie dopasowanego urządzenia, odpowiedniego zarówno pod względem technicznym, jak i architektonicznym. Jak taki kompensator wybrać?
Każda sytuacja powinna być indywidualnie rozpatrywana, najlepiej w połączeniu z kompleksowym audytem. Wiele firm oferujących usługi kompensacji mocy biernej udostępnia potencjalnym inwestorom możliwość pomocy w doborze odpowiednich urządzeń. Istotna jest m.in. decyzja o tym, czy postawić na statyczny kompensator czy może na automatyczne baterie dławików kompensacyjnych. Fachowcy są w stanie wybrać kompensatory optymalne dla wspólnoty zarówno pod kątem wydajnościowym, jak i ekonomicznym.
Kompensacja mocy biernej jest rozwiązaniem, które może umożliwić obniżenie faktur za prąd we wspólnocie nawet o 30%. Sprawdź, czy w Twojej nieruchomości byłaby to opłacalna inwestycja. Niech moc bierna nie wpływa czynnie na Twoje rachunki!
![]() |
innogy Polska S.A. Wybrzeże Kościuszkowskie 41
T: 821 46 40 |
[kompensacja mocy biernej,innogy polska,innogy,niższe rachunki,energooszczędność,oszczędnosć energii]