Artykuł sponsorowany

Fotowoltaika dla wspólnoty

ING  Bank Śląski  |  17.02.2021
Fotowoltaika dla wspólnoty
Fotowoltaika dla wspólnoty
ING Bank Śląski

Fotowoltaika – przed laty pojęcie enigmatyczne; dzisiaj – odmieniane przez wszystkie przypadki. Panele słoneczne na dachach – kiedyś przykuwały wzrok i budziły zainteresowanie; dzisiaj – to stosunkowo częsty widok. Wzrost zainteresowania fotowoltaiką z pewnością już nikogo nie dziwi. Znaczące podwyżki cen prądu skłaniają do poszukiwania ekonomicznych rozwiązań i realnych oszczędności.

Wspólnoty mieszkaniowe składają się z dużych skupisk ludzi, każda z tych osób ma swoje potrzeby, a ich zaspokojenie wiąże się z generowaniem różnego rodzaju kosztów, w tym także za energię elektryczną. Wspomniane koszty już teraz są stosunkowo wysokie, a prognozy długoterminowe wskazują, że będą jeszcze wyższe. Rozwiązaniem może być idea kolektywnej, prosumenckiej produkcji energii, którą urzeczywistniają się w coraz większej liczbie wspólnot mieszkaniowych.

Fotowoltaika we wspólnocie – jak to działa?

Fotowoltaika to nic innego, jak pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca. Panele fotowoltaiczne/słoneczne zainstalowane na dachach budynków lub innych płaskich powierzchniach umożliwiają produkcję darmowej energii, która następnie może być spożytkowana na różne cele – od oświetlenia klatek schodowych, garaży, parkingów, przez ogrzewanie części wspólnych budynku, aż po zasilanie systemów wentylacji, klimatyzacji, a także wind.

Wspólnoty mieszkaniowe mają szczególnie dobre warunki do pozyskiwania energii ze słońca z racji wysokości budynków osiedlowych. Na dachach bloków panuje duża ekspozycja na słońce, brak zacienienia, a także wolna przestrzeń umożliwiająca instalację fotowoltaiczną. Sprawdź >>

A zatem wyprodukowaną energię elektryczną wspólnoty zużywają na bieżące potrzeby części wspólnych budynku. Jeżeli instalacja wygeneruje więcej energii niż potrzeba, nadwyżka zostanie przekazywana do operatora sieci energetycznej i następnie może zostać odebrana w formie upustu w następnym okresie rozliczeniowym, np. w sezonie jesienno-zimowym, kiedy produkcja z instalacji fotowoltaicznej jest znacznie niższa.

Fotowoltaika we wspólnocie mieszkaniowej – zalety i wady

W związku z tym, że panele fotowoltaiczne mają znaczenie więcej zalet niż wad, to właśnie im damy pierwszeństwo.

Po pierwsze: niezależność od podwyżek cen prądu

Ostatnio niemal zewsząd docierają do nas informacje o podwyżkach cen prądu, co więcej, te podwyżki się urzeczywistniają. Fotowoltaika daje niezależność od wzrostu cen prądu, a więc i realne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną.

Po drugie: nieograniczony dostęp za darmo

Energia ze słońca jest odnawialna, a więc pozwala na nieograniczony dostęp. Poza tym to nic nie kosztuje.

Po trzecie: niska szkodliwość dla środowiska

Przy stałej produkcji prądu instalacja fotowoltaiczna nie emituje CO2. Nie generuje również odpadów. Należy też wspomnieć o cichej pracy całej instalacji, co w przypadku budynków wielorodzinnych ma szczególne znaczenie. Dowiedz sie więcej >>

Fotowoltaika dla wspólnot

Po czwarte: wsparcie finansowe

Mowa o dotacjach, które pomogą sfinansować instalację paneli fotowoltaicznych. Wspólnoty mieszkaniowe mogą również skorzystać z atrakcyjnego finansowania ekoinwestycji np. w ING Banku Śląskim, gdzie dostępny jest ekokredyt bez prowizji i z marżą od 1,3%.

Po piąte: nadwyżki prądu „nie przepadają”

Nadwyżki prądu można przekazać do zewnętrznej sieci energetycznej i odebrać ją w okresie zmniejszonej wydajności pracy instalacji.

Po szóste: długa żywotność instalacji

Ogólnie gwarancja wynosi 25 lat, choć żywotność wysokiej jakości paneli ocenia się nawet na 40 lat.

Po siódme: szybki montaż

Instalacja paneli trwa 2-3 dni.

Po ósme: brak przerw w dostawie prądu

Poza nocą nie następuje całkowity spadek produkcji prądu, więc nie ma obaw o przerwy w dostawie.

Po dziewiąte: wzrost wartości nieruchomości

Nieruchomość z panelami fotowoltaicznymi często zyskuje na wartości rynkowej.

Tak, jak zostało powiedziane, fotowoltaika ma swoje blaski i cienie, i choć tych ostatnich jest znacznie mniej, to nie można na ich temat milczeć.

Po pierwsze: energia tylko na potrzeby części wspólnych budynków

Mankamentem energii odnawialnej we wspólnotach mieszkaniowych jest brak możliwości rozdystrybuowania energii pomiędzy mieszkańców.

Po drugie: cena instalacji

W ostatecznych kalkulacjach przedsięwzięcie się opłaca z punktu widzenia ekonomicznego, jednak początkowa cena instalacji może odstraszać i stanowić pewną barierę. Oczywisty jest fakt, że wspólnoty mieszkaniowe mogą finansować takie inwestycje tylko dzięki wsparciu w postaci niskoprocentowych kredytów czy dofinansowań.

Po trzecie: czyszczenie instalacji fotowoltaicznej

O ile instalacja nie wymaga dodatkowych prac przy niej, to ze względu na panujący w Polsce klimat zaleca się, aby przeprowadzić czyszczenie i konserwację raz w roku.

Fotowoltaika


Czy instalacja fotowoltaiczna to gwarancja oszczędności?

Tak – brzmi odpowiedź na powyższe pytanie, ale jakiego rzędu będą to oszczędności, to zależy. Aby mieć pewność, że koszty instalacji się zwrócą i w jakim czasie to nastąpi, trzeba przeanalizować każdy przypadek indywidualnie.

Podstawą wszelkich kalkulacji są roczne rachunki za energię elektryczną ponoszone przez wspólnotę mieszkaniową. Dane te pozwolą na dobór instalacji o odpowiedniej do potrzeb mieszkańców mocy. Na tej podstawie można już oszacować koszt instalacji oraz montażu.

Należy również uwzględnić systemy wsparcia (dotacje, ulgi, niskoprocentowe kredyty) i pamiętać o obecnych i nadal zapowiadanych podwyżkach prądu w najbliższych latach.

Jak sfinansować przedsięwzięcie?

Jeszcze do niedawna barierą rozwoju fotowoltaiki był brak instrumentów finansowych, które pozwoliłyby wspólnotom na podejmowanie tego typu przedsięwzięć. Dzisiaj są już atrakcyjne możliwości wsparcia finansowania.

ING Bank Śląski proponuje ekokredyt dla wspólnot mieszkaniowych bez prowizji i z atrakcyjną marżą na poziomie od 1,3%. Oferta obowiązuję do 30.06.2021. Wysokość kredytu wynosi aż do 2 000 000 zł (do 1 200 000 zł bez wkładu własnego) a miesięczna rata do 90% wartości miesięcznej zaliczki na Fundusz Remontowy.

Można również skonsolidować do 7 zobowiązań w ING i innych bankach.

Wspólnota może otrzymać decyzję kredytową nawet w ciągu 48 godzin od złożenia wymaganych dokumentów. Bank nie wymaga kosztorysu inwestycji. Nie wymaga również faktur do rozliczenia inwestycji i nie prowadzi kontroli kolejnych etapów prac. Kredyt wypłacany jest w jednej transzy na rachunek wspólnoty w ING, z którego również automatycznie pobierane są raty. Więcej informacji o ofercie znajduje się na dedykowanej stronie >>

 

ING Bank Śląski

ING Bank Śląski S.A.

ul. Sokolska 34, 40-086 Katowice

+48 32 357 00 69

www.ing.pl

 

[ing bank śląski,ekokredyty,fotowoltaika,energooszczędność,pożyczka dla wspólnot]

Advertisement

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
1-2/2021

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości w 2020 roku – analiza
  • - Zarządca przymusowy we wspólnocie
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 21428|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12847|Ocena: 1.0

Konferencja Miesięcznika Administrator

Docieplenie mieszkania od strony sufitu mogło wpłynąć na pojawienie się grzyba i pleśni

Od czego powinien być ubezpieczony zarządca, by mógł spać spokojnie?

Instalacje tryskaczowe - Akademia Ochrony Przeciwpożarowej

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania domu?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest dom pasywny

Jak wykonać taras wentylowany?

Jak prawidłowo zamontować okno?

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl