CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Rusza CERTO

Redakcja Administratora  |  20.01.2015

Trzy federacje zawodowe zrzeszające zarządców nieruchomości wdrożyły od początku 2014 roku, na mocy podpisanego porozumienia, Centralny Rejestr  Zarządców Nieruchomości CERTO.

Polska Federacja Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych wraz z Polską Federacją Organizacji Zarządców Administratorów i Właścicieli Nieruchomości oraz Polską Federacja Zarządców Nieruchomości wdrożyły na początku 2014 roku - na mocy podpisanego porozumienia - Centralny Rejestr  Zarządców Nieruchomości CERTO.

Zamierzeniem sygnatariuszy porozumienia jest zapewnienie najwyższej wiarygodności dla stworzonego rejestru i figurujących w rejestrze profesjonalistów z zakresu zarządzania nieruchomościami. Cel ten został osiągnięty poprzez stworzenie gwarancji posiadania właściwego przygotowania zawodowego ,kompetencji i kwalifikacji zawodowych osób akceptowanych w rejestrze. Licencjonowani zarządcy nieruchomości - w ramach doskonalenia ustawicznego - są obowiązani do potwierdzenia odbycia szkoleń zawodowych  w ilości 32 godzin w ciągu dwóch lat. Jest to wymóg utrzymania wpisu w rejestrze. Adepci zaś mogą uzyskać wpis do rejestru po odbyciu szkolenia podyplomowego na wyższej uczelni lub ukończenia kursu specjalistycznego w ilości 200 godzin,  odbyciu praktyki zawodowej  oraz zdaniu egzaminu potwierdzającego  zdobytą wiedzę w zakresie zarządzania nieruchomościami.

Sygnatariusze porozumienia trzech federacji mają głębokie przekonanie, że tylko w ten sposób można utrzymać wiarygodność zawodową zarządców nieruchomości, nadwątloną  wprowadzeniem w życie od stycznia 2014 roku ustawy deregulacyjnej zawód zarządcy nieruchomości. Zawód ten   nie tylko przestał być zawodem regulowanym. Krajowy ustawodawca, nie dbając o bezpieczeństwo konsumentów na rynku usług nieruchomościowych, zlikwidował kompetencje zawodowe wraz z definicją zarządcy nieruchomości.

Kontynuując walkę o zachowanie wysokiego poziomu przygotowania zawodowego zarządców nieruchomości, podjęliśmy decyzję o przygotowaniu i wdrożeniu programu dobrowolnego kształtowania kompetencji zawodowych zarządców nieruchomości i pośredników w obrocie nieruchomościami w oparciu o ogłaszane przez ministerstwo przed deregulacją minima edukacyjne oraz o praktyki zawodowe. Powróciliśmy także do możliwości dobrowolnego potwierdzania zdobytych kompetencji zawodowych dla osób posiadających wykształcenie średnie. Wszyscy zarządcy nieruchomości, którzy dobrowolnie poddadzą się rygorom związanym z doskonaleniem swoich kompetencji zawodowych, mają  możliwość skorzystania z informatycznego rejestru CERTO, w którym konsumenci znajdą informację o wiarygodnych i kompetentnych zarządcach nieruchomości.

Dlaczego CERTO? Po roku funkcjonowania ustawy deregulacyjnej potwierdziły się wszelkie obawy związane z jej wdrożeniem. Obserwujemy negatywne zdarzenia z punktu widzenia bezpieczeństwa konsumentów i podważające wiarygodność zawodu zarządcy nieruchomości. Widoczny jest generalny odpływ zainteresowanych zdobywaniem i pogłębianiem wiedzy zawodowej. Zmniejszyła się drastycznie liczba ośrodków akademickich prowadzących studia wyższe kierunkowe czy też podyplomowe. Spadła także znacząco liczba jednostek organizujących kursy specjalistyczne w zakresie zarządzania nieruchomościami oraz liczba chętnych do ich odbycia. Negatywnie ustawa deregulacyjna wpłynęła  również na aktywność zawodową zarządców nieruchomości w zakresie szkolenia ustawicznego.

Tymczasem, obserwujemy na rynku problemy z ustalaniem zakresu czynności zarządcy, co jest wynikiem braku definicji zarządcy i choćby minimalnych wymogów w zakresie kwalifikacji zawodowych zarządcy nieruchomości. Z brakiem definicji wiąże się problem samych zarządców - kwestia ubezpieczenia obowiązkowego OC. Bo jaki zakres czynności należy ubezpieczyć?

Te kwestie i wiele innych dostrzeżono w trakcie analizy uwarunkowań wdrażania dyrektywy unijnej o uznawaniu kwalifikacji zawodowych. Prace toczą się w Komisji Europejskiej.

W trakcie odbytej w listopadzie ubiegłego roku konferencji poświęconej tej tematyce, przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, odpowiedzialnego za wdrażanie ustawy deregulacyjnej, zapowiedzieli jej przegląd i możliwość wprowadzenia zmian, które mogą doprowadzić do usunięcia pewnych błędów i niedoskonałości. Oczekujemy w związku z tym, że niezbędne zmiany zostaną wprowadzone również w regulacjach prawnych dotyczących zawodu zarządcy nieruchomości.


Instalacje wodociągowe, ogrzewcze i
gazowe na paliwo gazowe,
chłodnicze, klimatyzacyjne, gazów medycznych oraz próżni wykonane z rur miedzianych i stopów miedzi.
Wytyczne stosowania i projektowania
Kompendium Zarządcy 2015Nowe warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania 2014 z dodatkiem Efektywność energetyczna w budownictwie
CZYTAJ OPIS » CZYTAJ OPIS » CZYTAJ OPIS »
Trwałe rozwiązania naprawcze w obiektach budowlanychOchrona przed wilgocią i korozją biologiczną w budownictwieDiagnostyka konstrukcji żelbetowych
CZYTAJ CAŁOŚĆ » CZYTAJ CAŁOŚĆ » CZYTAJ CAŁOŚĆ »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy? »

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10789|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10363|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl