CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Rusza CERTO

Redakcja Administratora  |  20.01.2015

Trzy federacje zawodowe zrzeszające zarządców nieruchomości wdrożyły od początku 2014 roku, na mocy podpisanego porozumienia, Centralny Rejestr  Zarządców Nieruchomości CERTO.

Polska Federacja Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych wraz z Polską Federacją Organizacji Zarządców Administratorów i Właścicieli Nieruchomości oraz Polską Federacja Zarządców Nieruchomości wdrożyły na początku 2014 roku - na mocy podpisanego porozumienia - Centralny Rejestr  Zarządców Nieruchomości CERTO.

Zamierzeniem sygnatariuszy porozumienia jest zapewnienie najwyższej wiarygodności dla stworzonego rejestru i figurujących w rejestrze profesjonalistów z zakresu zarządzania nieruchomościami. Cel ten został osiągnięty poprzez stworzenie gwarancji posiadania właściwego przygotowania zawodowego ,kompetencji i kwalifikacji zawodowych osób akceptowanych w rejestrze. Licencjonowani zarządcy nieruchomości - w ramach doskonalenia ustawicznego - są obowiązani do potwierdzenia odbycia szkoleń zawodowych  w ilości 32 godzin w ciągu dwóch lat. Jest to wymóg utrzymania wpisu w rejestrze. Adepci zaś mogą uzyskać wpis do rejestru po odbyciu szkolenia podyplomowego na wyższej uczelni lub ukończenia kursu specjalistycznego w ilości 200 godzin,  odbyciu praktyki zawodowej  oraz zdaniu egzaminu potwierdzającego  zdobytą wiedzę w zakresie zarządzania nieruchomościami.

Sygnatariusze porozumienia trzech federacji mają głębokie przekonanie, że tylko w ten sposób można utrzymać wiarygodność zawodową zarządców nieruchomości, nadwątloną  wprowadzeniem w życie od stycznia 2014 roku ustawy deregulacyjnej zawód zarządcy nieruchomości. Zawód ten   nie tylko przestał być zawodem regulowanym. Krajowy ustawodawca, nie dbając o bezpieczeństwo konsumentów na rynku usług nieruchomościowych, zlikwidował kompetencje zawodowe wraz z definicją zarządcy nieruchomości.

Kontynuując walkę o zachowanie wysokiego poziomu przygotowania zawodowego zarządców nieruchomości, podjęliśmy decyzję o przygotowaniu i wdrożeniu programu dobrowolnego kształtowania kompetencji zawodowych zarządców nieruchomości i pośredników w obrocie nieruchomościami w oparciu o ogłaszane przez ministerstwo przed deregulacją minima edukacyjne oraz o praktyki zawodowe. Powróciliśmy także do możliwości dobrowolnego potwierdzania zdobytych kompetencji zawodowych dla osób posiadających wykształcenie średnie. Wszyscy zarządcy nieruchomości, którzy dobrowolnie poddadzą się rygorom związanym z doskonaleniem swoich kompetencji zawodowych, mają  możliwość skorzystania z informatycznego rejestru CERTO, w którym konsumenci znajdą informację o wiarygodnych i kompetentnych zarządcach nieruchomości.

Dlaczego CERTO? Po roku funkcjonowania ustawy deregulacyjnej potwierdziły się wszelkie obawy związane z jej wdrożeniem. Obserwujemy negatywne zdarzenia z punktu widzenia bezpieczeństwa konsumentów i podważające wiarygodność zawodu zarządcy nieruchomości. Widoczny jest generalny odpływ zainteresowanych zdobywaniem i pogłębianiem wiedzy zawodowej. Zmniejszyła się drastycznie liczba ośrodków akademickich prowadzących studia wyższe kierunkowe czy też podyplomowe. Spadła także znacząco liczba jednostek organizujących kursy specjalistyczne w zakresie zarządzania nieruchomościami oraz liczba chętnych do ich odbycia. Negatywnie ustawa deregulacyjna wpłynęła  również na aktywność zawodową zarządców nieruchomości w zakresie szkolenia ustawicznego.

Tymczasem, obserwujemy na rynku problemy z ustalaniem zakresu czynności zarządcy, co jest wynikiem braku definicji zarządcy i choćby minimalnych wymogów w zakresie kwalifikacji zawodowych zarządcy nieruchomości. Z brakiem definicji wiąże się problem samych zarządców - kwestia ubezpieczenia obowiązkowego OC. Bo jaki zakres czynności należy ubezpieczyć?

Te kwestie i wiele innych dostrzeżono w trakcie analizy uwarunkowań wdrażania dyrektywy unijnej o uznawaniu kwalifikacji zawodowych. Prace toczą się w Komisji Europejskiej.

W trakcie odbytej w listopadzie ubiegłego roku konferencji poświęconej tej tematyce, przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, odpowiedzialnego za wdrażanie ustawy deregulacyjnej, zapowiedzieli jej przegląd i możliwość wprowadzenia zmian, które mogą doprowadzić do usunięcia pewnych błędów i niedoskonałości. Oczekujemy w związku z tym, że niezbędne zmiany zostaną wprowadzone również w regulacjach prawnych dotyczących zawodu zarządcy nieruchomości.


Instalacje wodociągowe, ogrzewcze i
gazowe na paliwo gazowe,
chłodnicze, klimatyzacyjne, gazów medycznych oraz próżni wykonane z rur miedzianych i stopów miedzi.
Wytyczne stosowania i projektowania
Kompendium Zarządcy 2015Nowe warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania 2014 z dodatkiem Efektywność energetyczna w budownictwie
CZYTAJ OPIS » CZYTAJ OPIS » CZYTAJ OPIS »
Trwałe rozwiązania naprawcze w obiektach budowlanychOchrona przed wilgocią i korozją biologiczną w budownictwieDiagnostyka konstrukcji żelbetowych
CZYTAJ CAŁOŚĆ » CZYTAJ CAŁOŚĆ » CZYTAJ CAŁOŚĆ »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego? To nie problem »

Gaz ziemny dla osiedli i budynkówSieć gazowa LPG  to wygodny i tańszy sposób korzystania z instalacji gazu płynnego. Z jednego zbiornika lub parku zbiornikowego korzysta jednocześnie wielu odbiorców. To rozwiązanie może być zastosowane na osiedlu domów jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych. W zależności od możliwości technicznych ... Zobacz ile to kosztuje »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Odpady - czy są korzyści ze stosowania pojemników półpodziemnych? »

mieszkańcy spółdzielni pojemniki podziemne
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11452|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11023|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl