CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Co nowego w Orzecznictwie?
CO i współczynnik wyrównawczy dla lokali użytkowych | Pełnomocnictwo rodzajowe we wspólnocie mieszkaniowej

Paweł Puch  |  16.02.2015
Cotygodniowy aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 206), a w nim o centralnym ogrzewaniu i współczynniku wyrównawczym dla lokali użytkowych oraz o pełnomocnictwie rodzajowym we wspólnocie mieszkaniowej.
Cotygodniowy aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 206), a w nim o centralnym ogrzewaniu i współczynniku wyrównawczym dla lokali użytkowych oraz o pełnomocnictwie rodzajowym we wspólnocie mieszkaniowej.

Cotygodniowy aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 206), a w nim o centralnym ogrzewaniu i współczynniku wyrównawczym dla lokali użytkowych oraz o pełnomocnictwie rodzajowym we wspólnocie mieszkaniowej.

CO i współczynnik wyrównawczy dla lokali użytkowych

Wspólnota mieszkaniowa dokonuje wyboru metody rozliczania kosztów ciepła na poszczególne lokale w budynku, tak aby wybrana metoda, uwzględniając współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków eksploatacji budynku, stymulowała energooszczędne zachowania oraz zapewniała ustalanie opłat w sposób odpowiadający zużyciu ciepła.

Wspólnota mieszkaniowa była zatem uprawniona nie tylko do dokonania wyboru metody rozliczania kosztów ciepła, ale również do uwzględnienia w niej współczynnika wyrównawczego, który zależy m.in. od położenia lokalu w bryle budynku.

Niespornym było, iż lokale użytkowe w budynku jako jedyne mieszczą się parterze, a ponadto z uwagi na sposób ich użytkowania generują większe straty ciepła. Tym samym ustalenie dla nich współczynnika wyrównawczego było nie tylko oparte na prawie, ale i ekonomicznie uzasadnione - wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

W przedmiotowej wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia regulamin rozliczeń za ciepło w tej wspólnocie, który stanowił załącznik nr 1 do przedmiotowej uchwały.

Regulamin w punkcie drugim zatytułowanym "Podstawa rozliczeń" stanowił, iż "jednostką rozliczeniową opłaty za ciepło na potrzeby poszczególnych lokali jest 1 m³ kubatury lokalu, określonej w dokumentacji lokalu", zaś w punkcie trzecim zapisano, iż "Regulamin rozliczenia kosztów ogrzewania uwzględnia współczynnik wyrównawczy "2" zwiększający koszty lokali użytkowych regulowany przepisem art. 45a ust. 9 ustawy prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r."

Zobacz też: Co nowego w Orzecznictwie? Remont dachu bez zgody właścicieli | Liczenie głosów przy błędnej wysokości udziałów

Sąd Okręgowy w Krakowie oddalił powództwo o ustalenie nieważności uchwały wspólnoty mieszkaniowej. Zdaniem sądu w świetle ustawy prawo energetyczne wspólnota mieszkaniowa miała prawo przyjęcia rozliczenia w oparciu o kubaturę lokali oraz przy uwzględnieniu współczynnika korygującego, bowiem użytkowanie lokali użytkowych wiąże się ze zwiększonymi stratami ciepła wynikającymi z ich położenia w obrębie budynku.

Lokale jako jedyne znajdują się na parterze, wejście do lokali prowadzi bezpośrednio z zewnątrz, posiadają trzy ściany "zimne". Pomieszczenia w których znajduje się bar mleczny są źle wentylowane, co powoduje utratę ciepła. Ponadto wskazał na nieszczelności okien, brak remontu lokali użytkowych oraz przepustowość baru mlecznego.

Od powyższego orzeczenia wniesiono apelację jednak Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że apelacja jest niezasadna. Jak słusznie podniósł Sąd I instancji, analiza treści uchwały prowadzi do wniosku, że uchwała nie narusza prawa, gdyż wbrew twierdzeniom skarżącej jest zgodna z treścią art. 45a ust. 9 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, który stanowi, iż właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego dokonuje wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe w tym budynku, tak aby wybrana metoda, uwzględniając współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków eksploatacji budynku określonych w odrębnych przepisach, stymulowała energooszczędne zachowania oraz zapewniała ustalanie opłat, o których mowa w ust. 4, w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Przeczytaj: Co nowego w Orzecznictwie? Zakwalifikowanie instalacji cieplnej budynku

Wspólnota mieszkaniowa była zatem uprawniona nie tylko do dokonania wyboru metody rozliczania kosztów zakupu ciepła, ale również do uwzględnienia w niej obranego przez siebie współczynnika wyrównawczego, który zależy m.in. od położenia lokalu w bryle budynku.

Niespornym było, iż lokale użytkowe w budynku jako jedyne mieszczą się parterze, a ponadto z uwagi na sposób ich użytkowania generują większe straty ciepła. Tym samym ustalenie współczynnika wyrównawczego było nie tylko oparte na prawie, ale i ekonomicznie uzasadnione.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 07.11.2014 roku I ACa 1059/14

Czytaj dalej: Pełnomocnictwo rodzajowe we wspólnocie mieszkaniowej


Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17123|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10679|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10252|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl