CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Inteligentne oświetlenie w inteligentnych domach

Z A  |  Administrator 3/2015  |  20.03.2015  |  2
Inteligentne oświetlenie w inteligentnych domach
Inteligentne oświetlenie w inteligentnych domach
arch.

Z badań wynika, że już za siedem lat w przeciętnym domu znajdować się będzie 500 urządzeń inteligentnych. Szokujące? Niewątpliwie. Pomyślmy jednak, ile mamy ich już dzisiaj - to np. system oświetlenia reagujący na ruch.

Z  badań przeprowadzonych przez firmę Gartner, "The Future Smart Home: 500 Smart Objects Will Enable New Business Opportunities", wynika, że w typowym domu do 2022 roku będzie ponad 500 inteligentnych urządzeń.

Przy wykorzystaniu grupy technologii określanych mianem Inteligentnego Domu już teraz bardzo powszechne jest stosowanie rozwiązań pozwalających na zdalne sterowanie automatyką w obrębie domu czy bloku.

Przeczytaj: Nowe ekooświetlenie uliczne w Krakowie

To nie tylko wygoda i możliwość korzystania z danej funkcjonalności tylko wtedy, gdy jej potrzebujemy. To także znacząca oszczędność i przejaw nowoczesnego, ekologicznego myślenia o otoczeniu.

Należy bowiem wziąć pod uwagę, że nie tylko rozwój technologii, lecz także wzrost kosztów energii przyczyni się do tego, że nasze urządzenia zwyczajnie będą musiały stać się coraz bardziej inteligentne.

Ludzie coraz większą wagę przykładają do takich zagadnień, jak klasy energetyczne sprzętu AGD, atesty i certyfikaty produktów do wykończenia wnętrz czy nowoczesne systemy oświetlenia. Odpowiedzią na tę ostatnią potrzebę stanowi centralny wyłącznik światła - zarówno funkcjonalny, jak i energooszczędny.

Niewłaściwy system sterowania oświetleniem powoduje, że światło włączane jest zdecydowanie po nastaniu zmroku albo odwrotnie, wyłączane dopiero w biały dzień. Przyczynę najczęściej stanowi ręczne włączanie światła. A przecież utrzymywanie włączonego oświetlenia w pomieszczeniach, które w danym momencie nie są używane, jest nieekonomiczne.

Warto zobaczyć: Zanieczyszczenie światłem

W budynkach wielolokalowych mamy wiele takich pomieszczeń, które są użytkowanych często, ale na krótko. To m.in. korytarze, garaże, piwnice i strychy, a także klatki schodowe, zwłaszcza w swych parterowych częściach.

W tych miejscach, gdzie często włącza się światło i nagminnie zapomina wyłączyć, rozwiązaniem problemu jest zastosowanie czujników ruchu. Umieszczony we właściwym miejscu, z reguły nad wejściem, reaguje na obecność osób i włącza światło na zaprogramowany czas. Po upływie zaprogramowanego czasu zgaśnie ono samoczynnie.

Poza tym włączana jest oprawa lub grupa opraw w miejscu, w którym znajdują się użytkownicy budynku. Można też wyposażyć wszystkie oprawy w czujniki ruchu. Zapalać się będą tylko te z nich, w których pobliżu znajdują się ludzie.

Sposób sterowania oświetleniem klatek schodowych powinien być dopasowany do typu używanych w budynku źródeł światła.

Całodobowy system oparty o tzw. automat schodowy i przyciski załączające oprawy nadaje się głownie do klatek schodowych oświetlonych żarówkami (dziś halogenowymi), a do wybory pozostają jeszcze diody LED i świetlówki kompaktowe dostosowane do pracy z czujnikiem ruchu.

Istotnym rozwiązaniem uzupełniającym są też czujniki wibracyjne. Wyposażono je w detektory piezoelektryczne, reagujące na drgania mechaniczne podłoża oraz na pojedyncze, silne jego wstrząsy (jak np. uderzenie w drzwi).

Zobacz też: Więcej światła!

W realizacjach budynków inteligentnych w Polsce stosuje się najczęściej używane typy rozwiązań sterowania oświetleniem - on/off (tańsze) oraz oparte na protokole DALI.

Komentarze

(2)
Agat | 11.05.2016, 09:29
Myśmy instalowali inteligentne oświetlenie w naszym domu. Potrzebowaliśmy dużo informacji czy to faktycznie się opłaca, jak można na tym skorzystać i zaoszczędzić. Dużo przydatnych informacji wynieśliśmy ze stronki http://buildings.pl/ polecam gorąco.
Sebek | 15.06.2016, 10:52

Nie powiem, Agat podrzucił fajny portal dzięki Tobie zacząłem sam szukać podobnych. Ale ten również czytam. Mają fajne aktualizację jeśli ktoś siedzi w budowlance.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Studia dla zarządców Nieprzyjemny zapach z kanalizacji
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Neprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... czytam więcej»


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić (...) ... Czytam więcej »

Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17083|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10653|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10225|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl