CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Inteligentne oświetlenie w inteligentnych domach

Z A  |  Administrator 3/2015  |  20.03.2015  |  2
Inteligentne oświetlenie w inteligentnych domach
Inteligentne oświetlenie w inteligentnych domach
arch.

Z badań wynika, że już za siedem lat w przeciętnym domu znajdować się będzie 500 urządzeń inteligentnych. Szokujące? Niewątpliwie. Pomyślmy jednak, ile mamy ich już dzisiaj - to np. system oświetlenia reagujący na ruch.

Z  badań przeprowadzonych przez firmę Gartner, "The Future Smart Home: 500 Smart Objects Will Enable New Business Opportunities", wynika, że w typowym domu do 2022 roku będzie ponad 500 inteligentnych urządzeń.

Przy wykorzystaniu grupy technologii określanych mianem Inteligentnego Domu już teraz bardzo powszechne jest stosowanie rozwiązań pozwalających na zdalne sterowanie automatyką w obrębie domu czy bloku.

Przeczytaj: Nowe ekooświetlenie uliczne w Krakowie

To nie tylko wygoda i możliwość korzystania z danej funkcjonalności tylko wtedy, gdy jej potrzebujemy. To także znacząca oszczędność i przejaw nowoczesnego, ekologicznego myślenia o otoczeniu.

Należy bowiem wziąć pod uwagę, że nie tylko rozwój technologii, lecz także wzrost kosztów energii przyczyni się do tego, że nasze urządzenia zwyczajnie będą musiały stać się coraz bardziej inteligentne.

Ludzie coraz większą wagę przykładają do takich zagadnień, jak klasy energetyczne sprzętu AGD, atesty i certyfikaty produktów do wykończenia wnętrz czy nowoczesne systemy oświetlenia. Odpowiedzią na tę ostatnią potrzebę stanowi centralny wyłącznik światła - zarówno funkcjonalny, jak i energooszczędny.

Niewłaściwy system sterowania oświetleniem powoduje, że światło włączane jest zdecydowanie po nastaniu zmroku albo odwrotnie, wyłączane dopiero w biały dzień. Przyczynę najczęściej stanowi ręczne włączanie światła. A przecież utrzymywanie włączonego oświetlenia w pomieszczeniach, które w danym momencie nie są używane, jest nieekonomiczne.

Warto zobaczyć: Zanieczyszczenie światłem

W budynkach wielolokalowych mamy wiele takich pomieszczeń, które są użytkowanych często, ale na krótko. To m.in. korytarze, garaże, piwnice i strychy, a także klatki schodowe, zwłaszcza w swych parterowych częściach.

W tych miejscach, gdzie często włącza się światło i nagminnie zapomina wyłączyć, rozwiązaniem problemu jest zastosowanie czujników ruchu. Umieszczony we właściwym miejscu, z reguły nad wejściem, reaguje na obecność osób i włącza światło na zaprogramowany czas. Po upływie zaprogramowanego czasu zgaśnie ono samoczynnie.

Poza tym włączana jest oprawa lub grupa opraw w miejscu, w którym znajdują się użytkownicy budynku. Można też wyposażyć wszystkie oprawy w czujniki ruchu. Zapalać się będą tylko te z nich, w których pobliżu znajdują się ludzie.

Sposób sterowania oświetleniem klatek schodowych powinien być dopasowany do typu używanych w budynku źródeł światła.

Całodobowy system oparty o tzw. automat schodowy i przyciski załączające oprawy nadaje się głownie do klatek schodowych oświetlonych żarówkami (dziś halogenowymi), a do wybory pozostają jeszcze diody LED i świetlówki kompaktowe dostosowane do pracy z czujnikiem ruchu.

Istotnym rozwiązaniem uzupełniającym są też czujniki wibracyjne. Wyposażono je w detektory piezoelektryczne, reagujące na drgania mechaniczne podłoża oraz na pojedyncze, silne jego wstrząsy (jak np. uderzenie w drzwi).

Zobacz też: Więcej światła!

W realizacjach budynków inteligentnych w Polsce stosuje się najczęściej używane typy rozwiązań sterowania oświetleniem - on/off (tańsze) oraz oparte na protokole DALI.

Komentarze

(2)
Agat | 11.05.2016, 09:29
Myśmy instalowali inteligentne oświetlenie w naszym domu. Potrzebowaliśmy dużo informacji czy to faktycznie się opłaca, jak można na tym skorzystać i zaoszczędzić. Dużo przydatnych informacji wynieśliśmy ze stronki http://buildings.pl/ polecam gorąco.
Sebek | 15.06.2016, 10:52

Nie powiem, Agat podrzucił fajny portal dzięki Tobie zacząłem sam szukać podobnych. Ale ten również czytam. Mają fajne aktualizację jeśli ktoś siedzi w budowlance.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17565|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10948|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10527|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl