CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Inteligentne oświetlenie w inteligentnych domach

Z A  |  Administrator 3/2015  |  20.03.2015  |  2
Inteligentne oświetlenie w inteligentnych domach
Inteligentne oświetlenie w inteligentnych domach
arch.

Z badań wynika, że już za siedem lat w przeciętnym domu znajdować się będzie 500 urządzeń inteligentnych. Szokujące? Niewątpliwie. Pomyślmy jednak, ile mamy ich już dzisiaj - to np. system oświetlenia reagujący na ruch.

Z  badań przeprowadzonych przez firmę Gartner, "The Future Smart Home: 500 Smart Objects Will Enable New Business Opportunities", wynika, że w typowym domu do 2022 roku będzie ponad 500 inteligentnych urządzeń.

Przy wykorzystaniu grupy technologii określanych mianem Inteligentnego Domu już teraz bardzo powszechne jest stosowanie rozwiązań pozwalających na zdalne sterowanie automatyką w obrębie domu czy bloku.

Przeczytaj: Nowe ekooświetlenie uliczne w Krakowie

To nie tylko wygoda i możliwość korzystania z danej funkcjonalności tylko wtedy, gdy jej potrzebujemy. To także znacząca oszczędność i przejaw nowoczesnego, ekologicznego myślenia o otoczeniu.

Należy bowiem wziąć pod uwagę, że nie tylko rozwój technologii, lecz także wzrost kosztów energii przyczyni się do tego, że nasze urządzenia zwyczajnie będą musiały stać się coraz bardziej inteligentne.

Ludzie coraz większą wagę przykładają do takich zagadnień, jak klasy energetyczne sprzętu AGD, atesty i certyfikaty produktów do wykończenia wnętrz czy nowoczesne systemy oświetlenia. Odpowiedzią na tę ostatnią potrzebę stanowi centralny wyłącznik światła - zarówno funkcjonalny, jak i energooszczędny.

Niewłaściwy system sterowania oświetleniem powoduje, że światło włączane jest zdecydowanie po nastaniu zmroku albo odwrotnie, wyłączane dopiero w biały dzień. Przyczynę najczęściej stanowi ręczne włączanie światła. A przecież utrzymywanie włączonego oświetlenia w pomieszczeniach, które w danym momencie nie są używane, jest nieekonomiczne.

Warto zobaczyć: Zanieczyszczenie światłem

W budynkach wielolokalowych mamy wiele takich pomieszczeń, które są użytkowanych często, ale na krótko. To m.in. korytarze, garaże, piwnice i strychy, a także klatki schodowe, zwłaszcza w swych parterowych częściach.

W tych miejscach, gdzie często włącza się światło i nagminnie zapomina wyłączyć, rozwiązaniem problemu jest zastosowanie czujników ruchu. Umieszczony we właściwym miejscu, z reguły nad wejściem, reaguje na obecność osób i włącza światło na zaprogramowany czas. Po upływie zaprogramowanego czasu zgaśnie ono samoczynnie.

Poza tym włączana jest oprawa lub grupa opraw w miejscu, w którym znajdują się użytkownicy budynku. Można też wyposażyć wszystkie oprawy w czujniki ruchu. Zapalać się będą tylko te z nich, w których pobliżu znajdują się ludzie.

Sposób sterowania oświetleniem klatek schodowych powinien być dopasowany do typu używanych w budynku źródeł światła.

Całodobowy system oparty o tzw. automat schodowy i przyciski załączające oprawy nadaje się głownie do klatek schodowych oświetlonych żarówkami (dziś halogenowymi), a do wybory pozostają jeszcze diody LED i świetlówki kompaktowe dostosowane do pracy z czujnikiem ruchu.

Istotnym rozwiązaniem uzupełniającym są też czujniki wibracyjne. Wyposażono je w detektory piezoelektryczne, reagujące na drgania mechaniczne podłoża oraz na pojedyncze, silne jego wstrząsy (jak np. uderzenie w drzwi).

Zobacz też: Więcej światła!

W realizacjach budynków inteligentnych w Polsce stosuje się najczęściej używane typy rozwiązań sterowania oświetleniem - on/off (tańsze) oraz oparte na protokole DALI.

Komentarze

(2)
Agat | 11.05.2016, 09:29
Myśmy instalowali inteligentne oświetlenie w naszym domu. Potrzebowaliśmy dużo informacji czy to faktycznie się opłaca, jak można na tym skorzystać i zaoszczędzić. Dużo przydatnych informacji wynieśliśmy ze stronki http://buildings.pl/ polecam gorąco.
Sebek | 15.06.2016, 10:52

Nie powiem, Agat podrzucił fajny portal dzięki Tobie zacząłem sam szukać podobnych. Ale ten również czytam. Mają fajne aktualizację jeśli ktoś siedzi w budowlance.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19412|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16546|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11837|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl