CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Zielona rewolucja szansą dla budownictwa energooszczędnego

Agnieszka Zygmunt  |  10.04.2015
Zielona rewolucja w budownictwie energooszczędnym
Zielona rewolucja w budownictwie energooszczędnym
arch.

Ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE) wejdzie w życie 4 maja 2015 r. Nowe regulacje są szansą na rozwój energooszczędnego budownictwa i większy udział energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł.

Dowiedz się więcej: Prezydent podpisał ustawę o OZE

Nowe przepisy to efekt trwających ponad cztery lata dyskusji i prac legislacyjnych, które miały na celu wsparcie rozwoju rynku pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, takich jak: słońce, wiatr, woda czy biomasa. Wprowadzone regulacje mają umożliwić Polsce spełnienie unijnych wymagań, według których państwa członkowskie muszą zapewnić już w 2020 roku min. 15% udziału zielonej energii w konsumpcji finalnej.

Wsparcie dla małych instalacji

Według ekspertów długo oczekiwana ustawa zmieni zasadniczo krajobraz OZE w Polsce. Wzrośnie wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii zarówno przez duże przedsiębiorstwa, które wytwarzają energię, by generować zyski z jej sprzedaży, jak i prosumentów, czyli osoby fizyczne, produkujące ją na własne potrzeby.

Poza ułatwieniami administracyjnymi przepisy precyzują także warunki odkupu energii produkowanej przez mikroinstalacje o mocy poniżej 40 kW oraz małe instalacje, od 40 do 200 kW.

Dla producentów energii z domowych instalacji o mocy do 10 kW ustawa wprowadza korzystne rozwiązanie zwane systemem FIT (feed-in-tariff), które gwarantuje stałe ceny odkupu, przez 15 lat od oddania takich instalacji do użytkowania.

Z określonych ustawą taryf skorzystać mogą i osoby fizyczne (bez konieczności zakładania działalności gospodarczej), i firmy - bez konieczności uzyskiwania koncesji.

Przeczytaj też: Nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii nie wpłynie na odbiorców energii

"Wprowadzany w Polsce system taryfowy kończy okres niepewności, zwiększając stabilność polskiego rynku i czyniąc go bardziej atrakcyjnym dla inwestycji i rozwoju systemów fotowoltaicznych.

System FIT jest z powodzeniem stosowany w krajach notujących największy przyrost systemów fotowoltaicznych, takich jak Włochy czy Niemcy, gdzie energetyka rozproszona należy do najbardziej rozwiniętych w Europie, a ludzie zarabiają na wytwarzaniu własnej energii" - tłumaczy Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę w NSG Group, firmy aktywnie działającej na rzecz energooszczędnego i zrównoważonego budownictwa.

Taryfy gwarantowane dotyczyć będą instalacji, które powstaną po 1 stycznia 2016 r. Inne nowe instalacje o większej mocy będą mogły uczestniczyć w gwarantowanym odkupie energii elektrycznej z OZE w ramach systemu aukcyjnego, przeprowadzanego przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Potencjał dla fotowoltaiki w Polsce

Energia słoneczna jest w Polsce najłatwiejszym do wykorzystania odnawialnym źródłem energii, które zapewnia też największą efektywność. Panele fotowoltaiczne (PV), umieszczane na dachach lub elewacjach, konwertują energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną wydajniej niż biomasa czy biogaz. W ten sposób stają się nośnikiem energii z największą perspektywą rozwoju.

Bez względu na temperaturę, intensywność nasłonecznienia czy kąt padania promieni słonecznych, generują one stałą moc prądu, która podczas zachmurzenia spada tylko nieznacznie. Według ekspertów Polska to kraj wystarczająco nasłoneczniony, by mógł korzystać z technologii PV na dużą, nawet przemysłową, skalę.

Technologie fotowoltaiczne - jakość gwarancją opłacalności

Korzyści z instalacji fotowoltaicznych to, poza ograniczeniem emisji szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery: niższe koszty energii elektrycznej i większa niezależność od cen krajowych producentów.

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od typu konstrukcji, długości i grubości okablowania, zastosowanych komponentów czy wielkości instalacji. Zapowiedzią rozwoju rynku technologii fotowoltaicznych w Polsce jest coraz większa dostępność rozwiązań i materiałów niezbędnych do budowy paneli PV, które zapewniają ich żywotność w okresie 25-35 lat.

"Jako producent szkła stosowanego w systemach solarnych, obserwujemy rosnące zainteresowanie produktami o wysokiej przepuszczalności energii słonecznej, gwarantującymi ochronę paneli fotowoltaicznych i długotrwałe działanie. Nowoczesne szkło, takie jak NSG TEC™ z przewodzącymi prąd powłokami, zapewnia panelom PV wysoką przepuszczalność światła, optymalne właściwości przewodzenia prądu oraz stosunkowo niski poziom zamglenia.

Zainteresowaniem cieszy się również szkło o obniżonej zawartości żelaza, zwiększające wydajność najpopularniejszych w naszym kraju modułów, opartych na krystalicznym krzemie" – opowiada Szymon Piróg, Doradca Techniczny Pilkington Polska.

Najtańsza już za 10 lat

Dzięki nowej ustawie energetyka prosumencka może stać się jednym z najbardziej perspektywicznych sektorów polskiej energetyki, a fotowoltaika – najszybciej rozwijającą się technologią w tym segmencie.

Sprawdź też: Dofinansowanie mikroinstalacji OZE dla gmin

Zgodnie z raportem przygotowanym przez Instytut Fraunhofer ISE dla niemieckiego Agora Energiewende, już w 2025 roku fotowoltaika będzie najtańszym źródłem energii. Zdaniem autorów, koszt energii pozyskanej dzięki tej technologii w krajach Europy centralnej i południowej wyniesie wówczas ok. 4-6 eurocenta/kWh, a w 2050 roku zmniejszy się do ok. 2-4 eurocenta/kWh.

Źródło: Propertydesign.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
5/2019

Aktualny numer:

Administrator 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Kiedy nieważna bonifikata?
  • - Sprawozdanie finansowe wspólnoty
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10292|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl