CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Kredyty w euro i złotym też sprawią kłopoty?

Redakcja Administratora  |  27.05.2015
Rata beneficjentów RnS nagle może wzrosnąć o 20-50%
Rata beneficjentów RnS nagle może wzrosnąć o 20-50%
Fot. archiwum

Dotychczas kredytowe problemy kojarzyły się głównie ze wzrastającymi notowaniami franka. Ze zrozumiałych względów, sytuacja "frankowców" przyciąga największą uwagę. Trzeba jednak pamiętać, że potencjalne ryzyko dotyczy nie tylko kredytów waloryzowanych kursem CHF/PLN. Przez najbliższe lata zagrożenie dla stabilności banków będzie związane również z innymi "hipotekami". Na szczególną uwagę zasługują niektóre kredyty w euro i złotym…

Przeczytaj też: Ułatwienia dla frankowiczów

Od pewnego czasu niepokój wzbudza sytuacja uczestników Rodziny na Swoim (RnS), którzy stracą dopłaty odsetkowe – mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. W bieżącym roku wyższą ratę musi zapłacić około 4000 beneficjentów RnS. Później, ośmioletni okres pobierania dopłat zakończy znacznie większa liczba uczestników Rodziny na Swoim:

  • około 6 600 gospodarstw domowych tracących dofinansowanie w 2016 r.
  • około 31 000 gospodarstw domowych tracących dofinansowanie w 2017 r.
  • około 43 000 gospodarstw domowych tracących dofinansowanie w 2018 r.
  • około 51 000 gospodarstw domowych tracących dofinansowanie w 2019 r.
  • około 46 000 gospodarstw domowych tracących dofinansowanie w 2020 r. i 2021 r.

Rata beneficjentów RnS nagle może wzrosnąć o 20-50%

Jak widać, grupa kredytobiorców pozbawionych dopłat znacznie się zwiększy po 2016 r. Za dwa -trzy lata będziemy mogli ocenić, jak beneficjenci RnS radzą sobie bez rządowej pomocy. Już teraz wiadomo, że część takich osób mocno odczuje zmianę raty.

Sprawdź, Czy kredyt w euro się opłacił?

Poniższa tabela prezentuje informacje dotyczące trzech dotowanych kredytów z 2009 r. Ich posiadacze utracą dopłaty odsetkowe w 2017 r. Według najnowszych prognoz NBP, za dwa lata poziom stopy WIBOR - 3M powinien wynosić około 2,50%. Jeśli uwzględnimy taką stawkę w obliczeniach, to wzrost równej raty analizowanych kredytów (po utracie dofinansowania) wyniesie:

  • 42,23% (380,13 zł) - (przykład numer 1)
  • 34,60% (466,26 zł) - (przykład numer 2)
  • 22,25% (454,00 zł) - (przykład numer 3)

Na zróżnicowanie uzyskanych wyników wpływają odmienne parametry kredytowania (początkowe zadłużenie, okres spłaty i marża). Kluczowe znaczenie ma też fakt, że w MdM-ie dotowano tylko metraż nieprzekraczający 30 mkw. (mieszkania dla singli), 50 mkw. (lokale dla małżonków i samotnych rodziców) oraz 70 mkw. (domy dla małżonków i samotnych rodziców). Największe dofinansowanie w stosunku do całej raty otrzymują teraz osoby, które kupiły niewielki lokal. Kredytobiorcy z tej grupy, po ośmiu latach mocno odczują podwyżkę obciążeń ratalnych.

Warto pamiętać, że obliczone wzrosty rat dotyczą tylko zmiany pomiędzy 96 i 97 miesiącem spłaty. Różnica „niedotowanej” raty w stosunku do obecnego poziomu (WIBOR 3M ≈ 1,70%), będzie znacznie większa. 

Wzrost raty po zakończeniu dopłat dla trzech przykładowych beneficjentów programu Rodzina na Swoim (RnS)

Prognozowana wysokość ostatniej raty z dopłatą odsetkową*

Prognozowana wysokość pierwszej raty bez dopłaty odsetkowej*

Kwotowy wzrost raty po zakończeniu okresu dopłat*

Procentowy wzrost raty po zakończeniu okresu dopłat*

Przykład numer 1: Małżonkowie uczestniczący w programie RnS kupili na kredyt krakowskie mieszkanie o powierzchni użytkowej 50 mkw. Wartość używanego „M” wynosiła 265 000 zł (5300 zł/mkw.). Lokal zakupiono w czerwcu 2009 r. Kredytobiorcy wnieśli wkład własny na poziomie 10%. Zaciągnięty kredyt ma marżę 2,50% i okres spłaty wynoszący 30 lat. Limit dotowanej powierzchni użytkowej wynosi 50 mkw. Kredyt w ratach równych jest spłacany zgodnie z harmonogramem.  

900,19 zł

1 280,32 zł

380,13 zł

42,23%

Przykład numer 2: Rodzina uczestnicząca w programie RnS kupiła na kredyt warszawskie mieszkanie o powierzchni użytkowej 65 mkw. Wartość nowego „M” wynosiła 455 000 zł (7000 zł/mkw.). Lokal zakupiono w marcu 2009 r. Kredytobiorcy wnieśli wkład własny na poziomie 20%. Zaciągnięty kredyt ma marżę 2,40% i okres spłaty wynoszący 35 lat. Limit dotowanej powierzchni użytkowej wynosi 50 mkw. Kredyt w ratach równych jest spłacany zgodnie z harmonogramem. 

1 347,65 zł

1 813,91 zł

466,26 zł

34,60%

Przykład numer 3: Rodzina uczestnicząca w programie RnS kupiła na kredyt dom o powierzchni użytkowej 135 mkw. Wartość domu położonego pod Poznaniem wynosiła 567 000 zł (4200 zł/mkw.). Dom zakupiono we wrześniu 2009 r. Kredytobiorcy wnieśli wkład własny na poziomie 10%. Zaciągnięty kredyt ma marżę 2,60% i okres spłaty wynoszący 40 lat. Limit dotowanej powierzchni użytkowej wynosi 70 mkw. Kredyt w ratach równych jest spłacany zgodnie z harmonogramem. 

2 040,54 zł

2 494,54 zł

454,00 zł

22,25%

Obliczenia własne RynekPierwotny.pl

*- Założenia uzupełniające: stopa referencyjna banku (WIBOR - 3M) w 96 i 97 miesiącu kredytowania wyniesie 2,50%, a stopa referencyjna BGK osiągnie poziom 4,50%

Wysokie marże kredytów również budzą pewien niepokój…

Z perspektywą wzrostu stóp procentowych NBP muszą się oswoić wszyscy posiadacze kredytów w złotym, o czym przypomina ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Ta zmiana będzie szczególnie nieprzyjemna m.in. dla osób, które w ostatnim czasie pożyczyły pieniądze na mieszkanie. Kredyty udzielane w warunkach bardzo niskiego WIBOR-u mają niezbyt atrakcyjne marże (np. 2,00-2,30%).

Poznaj Efekty wprowadzenia rekomendacji S

Poniższy wykres pokazuje, jak po wzroście stóp NBP zmienią się raty takich "hipotek" z końca 2014 roku. W zależności od parametrów kredytowania, podwyżka WIBOR-u 3M z 1,70% do 3,20% oznacza wzrost raty o 16-22%. Zmiana będzie ponad dwukrotnie wyższa, gdy notowania WIBOR-u powrócą do poziomu z października 2012 r. (4,70%).  

 

Żródło: RynekPierwotny.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Windy w budynkach - zobacz specjalne rozwiązania»

Wzroszt cen za ogrzewanieGodziny szczytu w budynkach mieszkalnych przypadają na godziny poranne, kiedy mieszkańcy wychodzą z domu oraz wieczorne, gdy do niego wracają. Jak zaprojektować wygodne rozwiązania transportowe dostosowane do rzeczywistych sytuacji... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

pożar w budynku termomodernizacja
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...)... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Rewitalizacja konstrukcji balkonu - Balkon +  »

rewitalizacja balkonówWychodząc naprzeciw oczekiwaniom opracowano unikalny system, który pozwala na montaż balkonów zarówno w budynkach już istniejących jak i nowych inwestycjach. Dodatkowo... Czytam więcej »


Jak obniżyć koszty ogrzewania i energii dla Wspólnot Mieszkaniowych »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Obniżanie kosztów energii Donice z betonu architektonicznego
Obniż koszty ogrzewania i energii, i zyskaj otoczenie bardziej przyjazne dla ludzi i środowiska - z ekokredytem dla Wspólnot Mieszkaniowych - bez prowizji. (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11298|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10866|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl