CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Kredyty w euro i złotym też sprawią kłopoty?

Redakcja Administratora  |  27.05.2015
Rata beneficjentów RnS nagle może wzrosnąć o 20-50%
Rata beneficjentów RnS nagle może wzrosnąć o 20-50%
Fot. archiwum

Dotychczas kredytowe problemy kojarzyły się głównie ze wzrastającymi notowaniami franka. Ze zrozumiałych względów, sytuacja "frankowców" przyciąga największą uwagę. Trzeba jednak pamiętać, że potencjalne ryzyko dotyczy nie tylko kredytów waloryzowanych kursem CHF/PLN. Przez najbliższe lata zagrożenie dla stabilności banków będzie związane również z innymi "hipotekami". Na szczególną uwagę zasługują niektóre kredyty w euro i złotym…

Przeczytaj też: Ułatwienia dla frankowiczów

Od pewnego czasu niepokój wzbudza sytuacja uczestników Rodziny na Swoim (RnS), którzy stracą dopłaty odsetkowe – mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. W bieżącym roku wyższą ratę musi zapłacić około 4000 beneficjentów RnS. Później, ośmioletni okres pobierania dopłat zakończy znacznie większa liczba uczestników Rodziny na Swoim:

  • około 6 600 gospodarstw domowych tracących dofinansowanie w 2016 r.
  • około 31 000 gospodarstw domowych tracących dofinansowanie w 2017 r.
  • około 43 000 gospodarstw domowych tracących dofinansowanie w 2018 r.
  • około 51 000 gospodarstw domowych tracących dofinansowanie w 2019 r.
  • około 46 000 gospodarstw domowych tracących dofinansowanie w 2020 r. i 2021 r.

Rata beneficjentów RnS nagle może wzrosnąć o 20-50%

Jak widać, grupa kredytobiorców pozbawionych dopłat znacznie się zwiększy po 2016 r. Za dwa -trzy lata będziemy mogli ocenić, jak beneficjenci RnS radzą sobie bez rządowej pomocy. Już teraz wiadomo, że część takich osób mocno odczuje zmianę raty.

Sprawdź, Czy kredyt w euro się opłacił?

Poniższa tabela prezentuje informacje dotyczące trzech dotowanych kredytów z 2009 r. Ich posiadacze utracą dopłaty odsetkowe w 2017 r. Według najnowszych prognoz NBP, za dwa lata poziom stopy WIBOR - 3M powinien wynosić około 2,50%. Jeśli uwzględnimy taką stawkę w obliczeniach, to wzrost równej raty analizowanych kredytów (po utracie dofinansowania) wyniesie:

  • 42,23% (380,13 zł) - (przykład numer 1)
  • 34,60% (466,26 zł) - (przykład numer 2)
  • 22,25% (454,00 zł) - (przykład numer 3)

Na zróżnicowanie uzyskanych wyników wpływają odmienne parametry kredytowania (początkowe zadłużenie, okres spłaty i marża). Kluczowe znaczenie ma też fakt, że w MdM-ie dotowano tylko metraż nieprzekraczający 30 mkw. (mieszkania dla singli), 50 mkw. (lokale dla małżonków i samotnych rodziców) oraz 70 mkw. (domy dla małżonków i samotnych rodziców). Największe dofinansowanie w stosunku do całej raty otrzymują teraz osoby, które kupiły niewielki lokal. Kredytobiorcy z tej grupy, po ośmiu latach mocno odczują podwyżkę obciążeń ratalnych.

Warto pamiętać, że obliczone wzrosty rat dotyczą tylko zmiany pomiędzy 96 i 97 miesiącem spłaty. Różnica „niedotowanej” raty w stosunku do obecnego poziomu (WIBOR 3M ≈ 1,70%), będzie znacznie większa. 

Wzrost raty po zakończeniu dopłat dla trzech przykładowych beneficjentów programu Rodzina na Swoim (RnS)

Prognozowana wysokość ostatniej raty z dopłatą odsetkową*

Prognozowana wysokość pierwszej raty bez dopłaty odsetkowej*

Kwotowy wzrost raty po zakończeniu okresu dopłat*

Procentowy wzrost raty po zakończeniu okresu dopłat*

Przykład numer 1: Małżonkowie uczestniczący w programie RnS kupili na kredyt krakowskie mieszkanie o powierzchni użytkowej 50 mkw. Wartość używanego „M” wynosiła 265 000 zł (5300 zł/mkw.). Lokal zakupiono w czerwcu 2009 r. Kredytobiorcy wnieśli wkład własny na poziomie 10%. Zaciągnięty kredyt ma marżę 2,50% i okres spłaty wynoszący 30 lat. Limit dotowanej powierzchni użytkowej wynosi 50 mkw. Kredyt w ratach równych jest spłacany zgodnie z harmonogramem.  

900,19 zł

1 280,32 zł

380,13 zł

42,23%

Przykład numer 2: Rodzina uczestnicząca w programie RnS kupiła na kredyt warszawskie mieszkanie o powierzchni użytkowej 65 mkw. Wartość nowego „M” wynosiła 455 000 zł (7000 zł/mkw.). Lokal zakupiono w marcu 2009 r. Kredytobiorcy wnieśli wkład własny na poziomie 20%. Zaciągnięty kredyt ma marżę 2,40% i okres spłaty wynoszący 35 lat. Limit dotowanej powierzchni użytkowej wynosi 50 mkw. Kredyt w ratach równych jest spłacany zgodnie z harmonogramem. 

1 347,65 zł

1 813,91 zł

466,26 zł

34,60%

Przykład numer 3: Rodzina uczestnicząca w programie RnS kupiła na kredyt dom o powierzchni użytkowej 135 mkw. Wartość domu położonego pod Poznaniem wynosiła 567 000 zł (4200 zł/mkw.). Dom zakupiono we wrześniu 2009 r. Kredytobiorcy wnieśli wkład własny na poziomie 10%. Zaciągnięty kredyt ma marżę 2,60% i okres spłaty wynoszący 40 lat. Limit dotowanej powierzchni użytkowej wynosi 70 mkw. Kredyt w ratach równych jest spłacany zgodnie z harmonogramem. 

2 040,54 zł

2 494,54 zł

454,00 zł

22,25%

Obliczenia własne RynekPierwotny.pl

*- Założenia uzupełniające: stopa referencyjna banku (WIBOR - 3M) w 96 i 97 miesiącu kredytowania wyniesie 2,50%, a stopa referencyjna BGK osiągnie poziom 4,50%

Wysokie marże kredytów również budzą pewien niepokój…

Z perspektywą wzrostu stóp procentowych NBP muszą się oswoić wszyscy posiadacze kredytów w złotym, o czym przypomina ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Ta zmiana będzie szczególnie nieprzyjemna m.in. dla osób, które w ostatnim czasie pożyczyły pieniądze na mieszkanie. Kredyty udzielane w warunkach bardzo niskiego WIBOR-u mają niezbyt atrakcyjne marże (np. 2,00-2,30%).

Poznaj Efekty wprowadzenia rekomendacji S

Poniższy wykres pokazuje, jak po wzroście stóp NBP zmienią się raty takich "hipotek" z końca 2014 roku. W zależności od parametrów kredytowania, podwyżka WIBOR-u 3M z 1,70% do 3,20% oznacza wzrost raty o 16-22%. Zmiana będzie ponad dwukrotnie wyższa, gdy notowania WIBOR-u powrócą do poziomu z października 2012 r. (4,70%).  

 

Żródło: RynekPierwotny.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10546|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10117|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl